Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Είδα παντελόνια και παπούτσια αλλά έμπλεξα....

  1. #1
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305

    Είδα παντελόνια και παπούτσια αλλά έμπλεξα....

    Όπου παντελόνι σημειώστε πρόβλημα.
    Ψάχνω για cordura, αλλά ότι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής δεν είχε επιτυχία.
    Και αυτό γιατί:

    Το βάρος μου είναι 95 κιλά και το ύψος μου 1.80.

    Το πρόβλημα είναι ότι όσο για πιο ευτραφείς είναι τα παντελόνια, τόσο πιο μακριά είναι! Λες και κάποιος δε μπορεί να είναι γεμάτος και να έχει ένα φυσιολογικό ύψος!
    Το πρόβλημα όπως αντιλαμβάνεστε, βρίσκεται στο ύψος που βρίσκονται οι προστασίες στα γόνατα.

    Δοκίμασα τα παρακάτω:
    Revit Factor μέγεθος Large
    Dainese Galverstone Νο 54.

    Στο revit το πάνω μέρος της προστασίας του γονάτου όταν είμαι σε θέση οδήγησης είναι ακριβώς στη μέση του γονάτου. Ναι φυσικά δεν είναι εκεί που πρέπει να είναι, αλλά πιο κάτω.
    Δε φωλιάζει (που λέμε) το πόδι, όντας εκτεθειμένο στις κακοτοπιές...

    Καλά στο δε dainese δεν το συζητάω καν. Αγκαλιάζει με στοργή και αγάπη όλο μου το καλάμι, αλλά καμία επαφή με το γόνατο, μα καμία...

    Το κακό είναι ότι και τα 2 δεν έχουν θήκες για να βάλεις όπως θες τις προστασίες στα γόνατα.

    Από κει και πέρα, σαν εντυπώσεις, εμένα μου κούμπωνε καλύτερα το revit. Αλλά, ο λόγος για τον οποίο αγοράζεις παντελόνι μηχανής, πέραν της ζέστης και της βροχής, είναι και η προστασία...Οπότε....

    Τι προτείνετε; Να δω κάτι άλλο; Αν ναι τι; Υπάρχει ίσως κάτι καλό ποιοτικά, που να έχει ενδεχομένως ρύθμιση θέσεων των προστασιών;
    Λάβετε υπόψιν σας ότι σκοπεύω να πάρω και ένα ακόμα καλύτερο μπουφάν (το οποίο είναι από τα γνωστά δώρα που κάνουν οι μαγαζάτορες, αλλά από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό) από αυτό που έχω τώρα, το οποίο θα έχει φερμουάρ στο κάτω μέρος για να ενώνεται με το παντελόνι. Πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας...

    Ειδάλλως; Πώς βλέπετε τη λύση να αγόραζα το revit (αχ, αυτές οι προστασίες να ήταν λίγο πιο ψηλά γμτ) και να το έδινα σε κάποιον έξω για "επιδιόρθωση" χωρίς όμως να αρχίσει τα κόψε-ράψε με το εξωτερικό μέρος του παντελονιού χαλώντας έτσι την αδιαβροχοποίησή του;
    Και αν ναι, υπάρχει κάποιος που να κάνει κάτι τέτοιο;




    Από κει και πέρα, είδα από μποτούλες τις Revit Fighter, οι οποίες όμως ενώ είχαν καταπληκτική προστασία, δεν κουμπώνανε καλά στο πόδι μου, με το 45 να είναι μικρό ενώ το 46 μεγάλο...
    Εκτός από αυτές δοκίμασα και τις Sidi Sport, οι οποίες μου άρεσαν πάρα πολύ, κουμπώνανε πολύ καλά στο πόδι μου, αλλά αυτό που με ψιλοχάλασε ήταν ότι η προστασία τους στους αστραγάλους ήταν ψιλοανεπαρκής, με τις εξωτερικές πλευρές να έχουν μόνο διπλό δέρμα, ενώ με τις εσωτερικές να έχω μία ανεπαίσθητη πλαστική εξωτερική προστασία. (Η οποία σου δίνει την εντύπωση ότι αν φας τούμπα όπως του Dim, του οποίου ο αστράγαλος της μπότας έγινε σώβρακο, θα ψάχνεσαι για καινούργια πόδια...)
    Από την άλλη βέβαια δε θέλω με τίποτα να πάρω ψηλή μπότα, μιας και θέλω το παπούτσι να μπορώ να το φορέσω βγαίνοντας και έξω.
    Έχετε κάποια εναλλακτική πρόταση;

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Είδα παντελόνια και παπούτσια αλλά έμπλεξα....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    καμία...

    Το κακό είναι ότι και τα 2 δεν έχουν θήκες για να βάλεις όπως θες τις προστασίες στα γόνατα.

    σή του;





    Από κει και πέρα, είδα από μποτούλες τις Revit Fighter, οι οποίες όμως ενώ είχαν καταπληκτική προστασία, δεν κουμπώνανε καλά στο πόδι μου, με το 45 να είναι μικρό ενώ το 46 μεγάλο...
    Ε

    dokΙμασες το παντελονι σε θεση οδηγησης? η απλα ορθιος?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Ναι το δοκίμασα και σε θέση οδήγησης και καθιστός στην καρέκλα του καταστήματος...

  4. #4
    Τα παντελόνια της Revit έχουν long και short. Αυτό που δοκίμασες τι ήταν;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	revit_m.jpg 
Προβολές:	504 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	189885
    safety doesn't happen by accident

  5. #5
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν το είδα...
    Αλλά έχω την εντύπωση ότι και να το έβλεπα, στο συγκεκριμένο κατάστημα, λίγα πράγματα βρήκα....παρά το γεγονός ότι "διαφημίζεται" από στόμα σε στόμα στα fora ότι έχει αρκετή ποικιλία...

    Α! Να επισημάνω ότι στο αντίστοιχο νούμερο τζην, το μήκος του παντελονιού είναι το 32.

  6. #6
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Μόνο Long και short έχει; Ρωτάω γιατί είδα μία ολόκληρη αρίθμηση από πάνω...:hypnotize

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Μόνο Long και short έχει; Ρωτάω γιατί είδα μία ολόκληρη αρίθμηση από πάνω...:hypnotize

    Προσπάθησε να καταλάβεις τον πίνακα. Νομίζω ότι είναι 100% ξεκάθαρος. Σου έχει τις διαστάσεις, για να βρεις το νούμερο σου.

  8. #8
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Τώρα το μόνο που μένει είναι να πάω να δω που θα έχει ποικιλία μεγεθών...

    Για τα παπουτσάκια καμία γνώμη κανείς;

  9. #9
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Bαγγέλη, πέρνα από την colori κ ρίξε μια ματιά κ στα μποτάκια που έχει...

  10. #10
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Τάσο, μίλησα με τους ειδικούς (κατόπιν και δικής σου προτροπής) και ενημερώθηκα καταλλήλως...

    Θα τα πούμε και κατ' ιδίαν προσεχώς...

  11. #11
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Για πείτε και καμία γνώμη για παπουτσάκι...

    Είμαι μεταξύ των:
    1) SIDI Sport ή SIDI Laguna Gore-tex
    2) Dainese D23-Goretex h Dainese Fulcrum Goretex

    Ξέρω ότι έχουν διαφορές στις τιμές, αλλά αλλού δίνω βάση.
    Θέλω να είναι ζεστές, να αερίζεται καλά το πόδι, να είναι αδιάβροχες, να έχουν μία σχετικά καλή προστασία και να είναι και μαλακές...

Παρόμοια θέματα

  1. χμμμμ προς το καμένο και χαζό αλλά για πάμε
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2008, 08:20
  2. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:30
  3. Επεσα και γω... αλλα δεν επαθα τπτ
    από Space στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF