Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Το Zumo 660 κάνει ότι θέλει........

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789

    Το Zumo 660 κάνει ότι θέλει........

    Κι εξηγούμαι:
    Κατ' αρχήν θα ήθελα την επιείκειά σας, μην αρχίσετε το κράξιμο, νέος είμαι θα μάθω.

    Το λοιπόν έχω το Ζούμο 660 και το μάπ σόρς. Βγάζω μια διαδρομή στο μαπ σόρς και τη στέλνω στο gps. Εκτός από μία φορά που δούλεψε υποδειγματικά, όλες τις επόμενες μου αναστρέφει την πορεία και με πάει στην αρχή της διαδρομής από την διαδρομή που έχω ορίσει σας επιστροφή.
    Για παράδειγμα χθες που ήθελα να πάω Πάτρα, Άμφισσα,Καστέλια, Καταφύγιο Οίτης, Λιδωρίκι, Ναύπακτο, και πάλι πίσω στην Πάτρα, αυτό επέμενε από την αρχή της διαδρομής να με πάει από Λιδωρίκι.

    Οι πορείες είναι καρατσεκαρισμένες στο μαπ σορς, είναι δηλ όπως θέλω να είναι, επίσης όταν κάνω αποστολή της πορείας από το πισι στο 660, η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά.

    Τι διάτανο κάνω λάθος ή ποια ρύθμιση πρέπει να ενεργοποιήσω ή απενεργοποιήσω στο ρημάδι για να πάρω το αποτέλεσμα που επιθυμώ???
    Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

    Edit
    Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο που βλακωδώς γράφτηκε στα Ελληνικά, για να έχει νόημα η όποια αναζήτηση μπας και βοηθηθεί και κάποιος άλλος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.001
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τι διάτανο κάνω λάθος ή ποια ρύθμιση πρέπει να ενεργοποιήσω ή απενεργοποιήσω στο ρημάδι για να πάρω το αποτέλεσμα που επιθυμώ???
    Κοίτα (α) αν τα route points μεταφέρονται στη συσκευή με την ίδια σειρά και (β) αν έχεις κάποιες ρυθμίσεις αυτόματης βελτιστοποίησης της διαδρομής (π.χ. shortest route).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???
    Λογικά είσαι ΟΚ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Edit
    Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο που βλακωδώς γράφτηκε στα Ελληνικά, για να έχει νόημα η όποια αναζήτηση μπας και βοηθηθεί και κάποιος άλλος.
    Done.
    Tip: Alt+Shift

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.001
    Για να μην κάνω edit το από πάνω γιατί βαριέμαι...

    Όταν έφτιαχνα routes στο PC, ονόμαζα τα ενδιάμεσα σημεία ως εξής:
    0010. Start
    0020. Waypoint 1
    ...
    0110. Waypoint X.

    Έτσι μπορούσα εύκολα να δω πως περνούν σωστά "απέναντι" και είχα και χώρο για ενδιάμεσα σημεία.

    ---

    BTW, το MapSource είναι πλέον παλιό, δοκίμασε το BaseCamp.

  4. #4
    Προφανως εχεις ρυθμισει αλλες αποφυγες στο mapsource,και αλλες στο μηχανημα σου...

    Τσεκαρε το και λογικα μετα θα εισαι οκ...

    Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Επίσης ας πούμε ότι άλλαξα γνώμη και δεν θέλω να πάω σε κάποιο από τα ενδιάμεσα σημεία που έχω ορίσει αλλά από εκεί που βρίσκομαι να συνεχίσω την υπόλοιπη διαδρομή, με μια απλή αφαίρεση του ενδιάμεσου σημείου από την προσαρμοσμένη πορεία κι επανυπολογισμό της διαδρομής είμαι οκ ή θέλω κάτι περισσότερο???
    απλα το αφαιρεις και εισαι οκ...

    Basecamp/mapsource λειτουργικα ειναι σχεδον το ιδιο...H μονη διαφορα ειναι Αμερικη-Ευρωπη...

    Απλα τωρα τελευταια επειδη θελουν να αποσυρουν το δευτερο προωθουν το πρωτο...

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Για να μην κάνω edit το από πάνω γιατί βαριέμαι...

    Όταν έφτιαχνα routes στο PC, ονόμαζα τα ενδιάμεσα σημεία ως εξής:
    0010. Start
    0020. Waypoint 1
    ...
    0110. Waypoint X.

    Έτσι μπορούσα εύκολα να δω πως περνούν σωστά "απέναντι" και είχα και χώρο για ενδιάμεσα σημεία.

    ---

    BTW, το MapSource είναι πλέον παλιό, δοκίμασε το BaseCamp.
    Τελικά μια πιό προσεκτική ματιά στο gps έδειξε ότι τα σημεία πέρασαν απέναντι με όποιον τρόπο αυτά ήθελαν αν και στις ιδιότητες πορείας του μαπ σόρς είναι με τη σωστή σειρά. έχουμε καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό???? Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τσεκάρω μετά την αποστολή της πορείας και το GPS????
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.001
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τελικά μια πιό προσεκτική ματιά στο gps έδειξε ότι τα σημεία πέρασαν απέναντι με όποιον τρόπο αυτά ήθελαν αν και στις ιδιότητες πορείας του μαπ σόρς είναι με τη σωστή σειρά. έχουμε καμία ιδέα γιατί γίνεται αυτό???? Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τσεκάρω μετά την αποστολή της πορείας και το GPS????
    (α) Δοκίμασε αυτό που σου είπα με τα ονόματα.
    (β) Δοκίμασε το BaseCamp.
    (γ) Δες αν υπάρχει κανένα firmware update για το Zumo.

Παρόμοια θέματα

  1. Κουνάει το Xt 660 R ;
    από nikonian στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 19:56
  2. Τελικά το ΧΤ 660 είναι προβληματικό;
    από nikonian στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2007, 13:03
  3. Δεν το πιστεύω ούτε εγώ ότι την γλίτωσα...
    από Dark_Son20 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 08:33
  4. το make up κάνει θαύματα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:02
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2005, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF