Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ybr125 καινουρια ή cbf250 μεταχ

  1. #1

    ybr125 καινουρια ή cbf250 μεταχ

    Καλησπερα.λοιπον για να σας βαλω λιγο στο κλιμα..θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και η χρηση που θα της κανω ειναι μικρες διαδρομες μεσα στα γιαννενα(πολυ συχνα δηλαδη σε βρεγμένους δρομους).προς το παρων δεν μ ενδιαφερουν ταξιδια ουτε καλες επιιδοσεις.κυριως να ειναι αξιοπιστη και οικονομικη.δεν σκεφτομαι παπι ή scooter γιατι στα ιδια χρηματα προτιμω εστω και μικρη μηχανη(τοσο λογω εμφανισης οσο και θεσης οδηγηδης).

    Υ.Γ. Υπαρχει στην ακρη του μυαλου μου και η περιπτωση μια cb-1 ενος φιλου αλλα αφενος ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να αρχισω με κατι τοσο δυνατο και αφετερου πρεπει να περιμενω λιγους μηνες ακομα για να μπορω να δωσω για μεγαλο διπλωμα.οποτε καλυτερα να επικεντρωθουμε στα πρωτα 2.

    επισης η ybr ειναι ψεκαστή.δεν ξερω αν αυτο εχει μεγαλη σημασία

  2. #2
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    ΤΙΠΟΤΑ απ' τα δυο παρε τη hayabusa :rotflmao:



    Πλακα κανω, προφανως. Για πες μου κατι οταν λες Γιαννενα που μενεις και που κινεισαι. Θελω να πω στα καθημερινα σου περιλαμβανονται ας πουμε διαδρομες απο τη Shell ως και το Du Lac. Αν ναι τοτε μαλλον θα σε βολεψει και το 125αρι, αλλα αν κινεισαι περισσοτερο προς τα εξω καλυτερα να παρεις το 250αρι, λογω καλυτερης ροπης στις ανηφοριες.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #3
    μπα δεν μ αρεσει η hayabusa.προτιμω το ybr.εχει πιο ρετρο στυλ.γουστα ειναι αυτα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    κοιτα μικρες θα ειναι οι διαδρομες απο κεντρο μεχρι πανεπιστημιο και καμια βολτα εκει γυρω.παντως προτιμω το 250 για διαφορους λογους.αλλα επειδη δεν παιζουν 4000 για καινουριο σκεφτομαι μηπως παρω κανα μεταχειρισμενο και την πατησω.αν αξιζει δηλαδη το ρισκο μιας μεταχειρισμενης για μια λιγο μεγαλυτερη μηχανη και αν ξερει κανεις ποσο αξιοπιστα ειναι και τι κοστος συντηρησης εχουν;
    με το ybr νομιζω οτι αν το παρω μπορει να το βαρεθω πιο γρηγορα αλλα θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.αλλωστε οσοι μιλανε για μοτοδυναμικη σταζουν μελι...

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Καλυτερα παρε το σιμπιεφ, μεταχειρισμενο.

    Ειχαν καποια προβληματακια, αλλα οι περισσοτεροι τα εχουν τακτοποιησει μεσω της αντιπροσωπιας.

    Πρπ δεν ειχαν ολα προβληματακια, αλλα αν βρεις καποιο ρωτα για τη καμπανα αν ειναι αλλαγμενη.

    Μπες εδω και ριξε μια ματια http://moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33


    Παντως καλυτερα να παρεις καμια παπια παρα το ybr.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    cbf250.

  6. #6
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    3 ψήφος κι από μένα! CBF250!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  7. #7
    ευχαριστω πολυ παιδια.προς cbf με βλεπω και απ οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει κατι σημαντικο που πρεπει να προσεξω(αν εξαιρεσουμε το θεμα με την καμπανα που ειπε ο φιλος Sapadak).αρα μπορει να με προβληματιζει μονο το οικονομικο αντε και η επιλογη χρωματος.παντως κανενας ενθουσιασμενος κατοχος ybr δεν εχει εμφανιστει ακομα.και ειχα την εντυπωση πως οσοι το εχουν δεν θα το αλλαζαν με τιποτα(τουλαχιστον για χρηση εντος πολης)λογω καταναλωσης και αξιοπιστιας δηλαδη.παντως μεχρι προτινος η καρδια ελεγε cbf και το μυαλο ybr.χαιρομαι που το cbf ειναι τελικα και λογικη επιλογη.
    ευχαριστω και παλι

  8. #8
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Εδώ ενθουσιασμένος κάτοχος ybr125 2008 :rotflmao:

    Το αγόρασα καινούριο, μετά από ένα honda mtx50.. Κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι στιγμής,

    +
    το τιμόνι κόβει πολύ
    καιει 2 λίτρα στα 100 αν δεν σε τρώει το χέρι σου - injection
    έχει πολύ άνετη σέλα για 125
    όρθια θέση - παιχνιδάκι για κάποιον με μηδαμινή εμπειρία
    πανάλαφρο
    καλή για τα δεδομένα της κατηγορίας ποιότητα κατασκευής
    γραμμικό μοτεράκι
    άθραυστο - εγώ και άλλοι 4 συμφοιτητές μου το έχουμε, οι 3 το νέο, οι 2 το παλιό, κανένα απολύτως πρόβλημα
    πάμφθηνα ανταλλακτικά
    το πολύ καλό δίκτυο της μοτοδυναμικής

    -
    τα 10 άλογα δεν θα παραπονεθούν πουθενά - http://www.re-moto.com/index.php?lang=eng - αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με την μέση ταχύτητα των 85 χλμ.. πάει μέχρι τα 110 κοντέρ αλλά εκεί καίει και δεν έχει και νόημα, δεν έχει φτιαχτεί για αυτό..

    ΥΓ λογικά θα το κρατήσω αγοράζοντας μεγαλύτερη μηχανή - τα λέει όλα αυτό

    CBF250

    Σίγουρα καίει παραπάνω, έχει πανάκριβα ανταλλακτικά.. έχει τον ακατανόμαστο για αντιπρόσωπο.. έχει κάποια προβληματάκια τα οποία κάποιοι έλυσαν, κάποιοι έλυσαν προσωρινά αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά.. μεγαλύτερη ροπή, μεγαλύτερη ιπποδύναμη, κάνει ότι κάνει και το ybr λίγο καλύτερα, μην φανταστείς όμως και τρομακτική διαφορά.. και εγώ το cbf250 θα έπαιρνα μετά από μία καλή αναζήτηση, και μέχρι 2200 ευρώ για ένα του 2004, αλλά θα σκεφτόμουν και την προσφορά της μοτοδυναμικής που ξεστοκάρει το προηγούμενο μοντέλο του ybr125, ίδιο αλλά με καρμπυρατέρ, άλλες ζάντες και ελάχιστες άλλες αλλαγές, με 2 αλογάκια παραπάνω, στα 1750 ευρώ..





    Τώρα μόλις είδα ότι το θες σχεδόν αποκλειστικά για αστικό περιβάλλον - αν είναι όντως έτσι τότε δεν κοιτάς κατά ybr μεριά? Έχει αρκετά μικρότερο κόστος χρήσης + εγγύηση και σε αστικό περιβάλλον ίσως ακόμα και να βολεύει περισσότερο.. για cb1 μην το σκέφτεσαι γιατί αφενός είναι πολύ δυνατό μηχανάκι για την εμπειρία που (δεν) έχεις, αφετέρου κάθε φορά που θα χαλάει κάτι (μιλάμε για ένα μηχανάκι 20 χρονών) θα θες μια περιουσία.. ενδεικτικά σου αναφέρω ότι για μια μανιβέλα, σε mtx του 88 50άκι, ήθελα 100 ευρώ και για μία ντίζα συμπλέκτη 25.. όταν θα βρίσκεις ανταλλακτικά, γιατί είναι παραεισαγωγής..


    ΥΓ - http://www.youtube.com/watch?v=clFb3...eature=related όχι πως θα καταλάβεις και πολλά.. ίδιο με το δικό μου..

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    δώσε κάτι παραπάνω αδερφέ και πάρε ybr250 αν θες ψεκασμό, η ακόμα καλύτερα ninja 250 που είναι 2κυλινδρο και συνεπως πιο ταξιδιάρικο. Αν πας για cbf250 πάρε χρονιά 2005 - 2006 και μάλλον δε θα έχεις προβλημα. Πάντως να ξερεις, δε χαλάνε αυτά. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις ειναι να συνηθισεις οτι δε θα βρισκεις ευκολα νεκρα
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    δώσε κάτι παραπάνω αδερφέ και πάρε ybr250 αν θες ψεκασμό, η ακόμα καλύτερα ninja 250 που είναι 2κυλινδρο και συνεπως πιο ταξιδιάρικο. Αν πας για cbf250 πάρε χρονιά 2005 - 2006 και μάλλον δε θα έχεις προβλημα. Πάντως να ξερεις, δε χαλάνε αυτά. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις ειναι να συνηθισεις οτι δε θα βρισκεις ευκολα νεκρα
    +1 για το ninja αλλά από ότι κατάλαβα το παιδί έχει γύρω στα 2.000 ευρώ διαθέσιμα.. πάντως αν έχει την δυνατότητα να βάλει τα άλλα σε δόσεις είναι μονόδρομος σε αυτά τα κυβικά και σε street μοτοσυκλέτες..

  11. #11
    ευχαριστω παιδια.προσπαθησατε να με βοηθησεται αλλα εγω ακομα ψαχνομαι.εκει που ελεγα cbf με κλειστα ματια ερχεται η πολυ λογικη και με επιχειρηματα αποψη του epp1640 και το ξανασκεφτηκα.λοιπον το cbf μου αρεσει περισσοτερο(αυτο ειναι το μονο βεβαιο),αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι,παντα σε σχεση με τις αναγκες μου και τα οικονομικα μου,το ybr ειναι η καταλληλη μηχανη.δηλαδη αν αποφασισω σαν συνετος και ωριμος ανθρωπος θα καταληξω στο 125
    ΥΓ1 εστω και 10 ευρω λιγοτερα για βενζινη την εβδομαδα ειναι σημαντικο κριτηριο

    ΥΓ2 μια απροβλεπτη ζημια των 100-200 ευρω ειναι ικανη να με φαλιρισει

    μηπως φωτογραφιζω το ybr;:rotflmao:

    ΥΓ3 αναμεσα σε YBR250 και NINJA διαλεγω το πρωτο.μου αρεσει πολυ περισσοτερο το γυμνο κι ας υστερει σε πολλα.αλλα θεωριτικα παντα μιλωντας γιατι με 4.500 ευρω ειναι πραγματικα απλησιαστα:rotflmao: :rotflmao:

    ΥΓ4 η CB1 ειναι για οταν χαθει εντελως η λογικη και αποφασισω να ζω την καθε μερα σαν να ειναι η τελευταια :rotflmao: :rotflmao:

    Και μια ακομα ερωτηση.Μηπως επειδη η χρηση θα ειναι στα γιαννενα να λαβω υποψη ποια μηχανη συμπεριφερεται καλυτερα σε βρεγμενους δρομους;μαλλον το παραναλυω αλλα το καινουριο ybr125 εχει κ αυτο χαλια λαστιχα;και αν ναι ποσο στοιχιζει να βαλω 2 καλυτερα;

    ευχαριστω εκ των προτερων και sorry αν σας επρηξα.

  12. #12
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από benny


    ΥΓ4 η CB1 ειναι για οταν χαθει εντελως η λογικη και αποφασισω να ζω την καθε μερα σαν να ειναι η τελευταια:rotflmao: :rotflmao:
    Εγώ όπως σε "έκοψα" μπορείς μια χαρα να οδηγήσεις ένα cb1 και να είσαι ασφαλής, αλλά να ξέρεις ότι θα καίει πολύ πολύ περισσότερο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από benny

    Και μια ακομα ερωτηση.Μηπως επειδη η χρηση θα ειναι στα γιαννενα να λαβω υποψη ποια μηχανη συμπεριφερεται καλυτερα σε βρεγμενους δρομους;μαλλον το παραναλυω αλλα το καινουριο ybr125 εχει κ αυτο χαλια λαστιχα;και αν ναι ποσο στοιχιζει να βαλω 2 καλυτερα;

    καλύτερα στο βρεγμένο και γενικά παντού ασφαλέστερο είναι ένα ψευτοεντουράκι, όπως π.χ. στα λεφτά που λες ένα serrow ή AX-1 ή honda degree ή σε πιο καινούριο xr125, κλπ κλπ

    Πάντως με λιγότερο από 200 ευρώ έχεις καλά λάστιχα μπρος πίσω για όλα σχεδόν αυτά τα μηχανάκια
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
    ευχαριστω παιδια.προσπαθησατε να με βοηθησεται αλλα εγω ακομα ψαχνομαι.εκει που ελεγα cbf με κλειστα ματια ερχεται η πολυ λογικη και με επιχειρηματα αποψη του epp1640 και το ξανασκεφτηκα.λοιπον το cbf μου αρεσει περισσοτερο(αυτο ειναι το μονο βεβαιο),αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι,παντα σε σχεση με τις αναγκες μου και τα οικονομικα μου,το ybr ειναι η καταλληλη μηχανη.δηλαδη αν αποφασισω σαν συνετος και ωριμος ανθρωπος θα καταληξω στο 125,αλλα αν μιλησει η καρδια...cbf σου ρχομαι

    ΥΓ1 εστω και 10 ευρω λιγοτερα για βενζινη την εβδομαδα ειναι σημαντικο κριτηριο

    ΥΓ2 μια απροβλεπτη ζημια των 100-200 ευρω ειναι ικανη να με φαλιρισει

    μηπως φωτογραφιζω το ybr;:rotflmao:

    ΥΓ3 αναμεσα σε YBR250 και NINJA διαλεγω το πρωτο.μου αρεσει πολυ περισσοτερο το γυμνο κι ας υστερει σε πολλα.αλλα θεωριτικα παντα μιλωντας γιατι με 4.500 ευρω ειναι πραγματικα απλησιαστα:rotflmao: :rotflmao:

    ΥΓ4 η CB1 ειναι για οταν χαθει εντελως η λογικη και αποφασισω να ζω την καθε μερα σαν να ειναι η τελευταια:rotflmao: :rotflmao:

    Και μια ακομα ερωτηση.Μηπως επειδη η χρηση θα ειναι στα γιαννενα να λαβω υποψη ποια μηχανη συμπεριφερεται καλυτερα σε βρεγμενους δρομους;μαλλον το παραναλυω αλλα το καινουριο ybr125 εχει κ αυτο χαλια λαστιχα;και αν ναι ποσο στοιχιζει να βαλω 2 καλυτερα;

    ευχαριστω εκ των προτερων και sorry αν σας επρηξα.
    Με 140-150 ευρώ βάζεις τα continental που προωθεί η yamaha και είναι πολύ καλά (ή τα pirelli city daemon αν θυμάμαι καλά).. τα λάστιχα που έχει απο το εργοστάσιο είναι αίσχος και εγώ περιμένω να περάσει το καλοκαίρι και μόλις αρχίσουν οι βροχές τα αλλάζω.. να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα στο οικονομικό κομμάτι καθώς είμαι και εγώ φοιτητής, και εγώ προτίμησα κάτι καινούριο και ας είναι πιο μικρό γιατί φοβόμουν αυτά τα 100-200 ευρώ που μπορεί να έρθουν από το πουθενά.. Σε οικονομία πάντως σίγουρα το ybr είναι πολύ πιο οικονομικό (αν δεν το σκίζεις - και από αυτά που γράφεις σε κόβω για ώριμο παιδί).. εγώ που κάνω βόλτες συνέχεια θέλω ένα τάλιρο άντε 7 ευρώ στην χειρότερη την βδομάδα.. κάνα 25 τον μήνα.. με 10 λίτρα βγάζεις 400 χλμ.. Το άλλο που με φόβισε εμένα στο cbf είναι οι τιμές των ανταλλακτικών.. :hypnotize

  14. #14
    κατ αρχην οντως ειμαι πολυ ωριμο και σοβαρο παιδι
    :rotflmao:
    επισης απο μια γρηγορη ματια που εριξα σε καινουρια εντουρακια και το xr125 αλλα και το xt125 ειναι πανω απο 3000 ευρω:hypnotize
    αρα μαλλον με ενα μαυρο ybr με βλεπω και καινουρια λαστιχα με την πρωτη ευκαιρια ή με την πρωτη πτωση
    επισης μαλλον για το injection προσανατολιζομαι κι ας δωσω κατι παραπανω.

    ευχαριστω παντως.με εχετε βοηθησει ηδη πολυ.

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
    κατ αρχην οντως ειμαι πολυ ωριμο και σοβαρο παιδι
    :rotflmao:
    επισης απο μια γρηγορη ματια που εριξα σε καινουρια εντουρακια και το xr125 αλλα και το xt125 ειναι πανω απο 3000 ευρω:hypnotize
    κατανοητό το ότι προτιμάς καινούριο, αλλά λάβε υπόψην σου ότι αυτά τα μηχανάκια -και ειδικά το χρ- δεν πρόκειται να βγάλουν ζημιές, οπότε δεν παίρνεις κάποιο σοβαρό ρίσκο σε μεταχειρα. Μεγάλο συν ότι έχουν πολύ καλύτερη μεταπωλητική αξία από το ybr125
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 11:51
  2. Καινουρια Φανελα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 13:50
  3. Πηρα Καινουρια Μοτο
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 00:40
  4. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 17:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF