Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

  1. #1

    ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑ.
    ΨΑΧΝΩ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΧΤΧ660 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ ΤΙΜΗ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ 6500 (ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΧΕΙ 7200). ΣΤΗΝ 2 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΙΜΕΣ 6900 ΚΑΙ 6800. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

  2. #2

  3. #3
    Kouklaki mou omorfo Το avatar του/της johnpagr
    Εγγραφή
    09/05/2004
    Μηνύματα
    936

    les??

    ok






    P.S.

    Eeeeema pia !!!!
    Καλά τα έγραφε το Manual ...

    Twra exoume alou eidous ma8hmata !!!!!!!! Εκπ/ση Γιου σε μαθηματα ισορροπίας σε ποδήλατο

    Κίτρινο Mamouni (βάνδαλοι θα σας σκήσω)

  4. #4
    καλα ολα τα παραπάνω που διάβασα αλλα εμενα μου είπε ο μαγκας στην αντιπροσωπέια ότι οι μηχανες που ερχονται απο παραεισαγωγείς έχουν λιγοτερη ιπποδύναμη!!!.
    ειναι δυνατον?

  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XTLSR
    καλα ολα τα παραπάνω που διάβασα αλλα εμενα μου είπε ο μαγκας στην αντιπροσωπέια ότι οι μηχανες που ερχονται απο παραεισαγωγείς έχουν λιγοτερη ιπποδύναμη!!!.
    ειναι δυνατον?
    ΨΕΜΑ 99%

    (1% αφηνω για ελλαχιστα μοντελα...)

  6. #6
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ΨΕΜΑ 99%

    (1% αφηνω για ελλαχιστα μοντελα...)
    V-strom ας πούμε (το 1%)

  7. #7
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Δεδομένο 1: Τα μηχανάκια που εισάγωνται στην Ευρώπη έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές.....

    Δεδομένο 2: Για να εισαχθεί λοιπόν ένα μηχανάκι στην Ελλάδα πρέπει να πληροί τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές....

    Δεδομένο 3: Ένα μηχανάκι με λιγότερη ιπποδύναμη έχει ΑΛΛΕΣ προδιαγραφές και μπορεί να εισαχθεί και πουληθεί σε ορισμένες περιοχές (πχ Νότια Γαλλία)

    Κάνε τους συνδιασμούς σου....

    99% ψέμα για να μη χάνουν πωλήσεις οι αντιπροσωπίες......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  8. #8
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    V-strom ας πούμε (το 1%)
    Ωπα....!!!Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένα για τα Strom ; ;
    'Ενα Jameson με πάγο...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Ωπα....!!!Έχεις ακούσει κάτι συγκεκριμένα για τα Strom ; ;
    athandim ως γνωστόν ισχύει ΕΞΙΣΟΥ για όλες τις μηχανές μην ανησυχείς.

    Παρεμπιπτόντως πάντως, στις αρχές του καλοκαιριού, όταν έψαχνα για την καλή μου, μπαίνω σε ένα μαγαζί και ρωτάω τιμή μετρητής και η πωλήτρια μου λέει 7200 (μιλάμε για V-Strom Κ5 μαύρο του κουτιού) προσθέτοντας πολλές ακόμα σάλτσες που την είχαν μάθει να λέει. Την ψυλλιάστηκα την φάση και ρωτάω κατευθείαν ευγενέστατα ¨και από πια χώρα τα εισάγετε¨. Μου απάντησε ή Ολλανδία ή Βέλγιο δεν θυμάμαι και έφυγα τρέχοντας γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να το ρισκάρω για ολοκαίνουργιο μηχανάκι.

    Έχε υπόψιν σου λοιπόν ότι για αρκετά μηχανάκια κυκλοφορούν εκτός από τις κανονικές εκδόσεις και ¨κλειστές¨ (restricted) για να καλύψουν νόμιμα την οδήγηση με μικρότερα διπλώματα.

    Για το V-Strom για παράδειγμα: Ίπποι και Ροπή ανοιχτής και κλειστής έκδοσης

    Leistung gem. Typengenehmigung 49kW, 67PS, 8800U/min
    (25kW) 25kW, 34PS, 8800U/min

    Drehmoment 60Nm, 6400U/Min
    (25kW) 52Nm, 4000U/Min

    Στα υπόψιν ότι είναι καθαρά θέμα συνείδησης του εμπόρου το πώς θα χειριστεί τον πελάτη. Μην περιμένετε κανέναν να σας υποδεχτεί με ανοιχτές αγκάλες και να σας πει, σου έχω ένα μηχανάκι με τους μισούς ίππους σε πολύ καλή τιμή. Στην καλύτερη θα σας πει χώρα από την οποία το έχει εισάγει (αν τον ρωτήσετε φυσικά!), αν και σε πολλές περιπτώσεις έχω ακούσει απαντήσεις του στιλ ¨συνεργαζόμαστε με διάφορους εισαγωγείς από Βέλγιο, Ιαπωνία κλπ¨ οπότε τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη.

    Ο πιο εύκολος τρόπος να βεβαιωθείς είναι ελέγχοντας αριθμό πλαισίου και κινητήρα για πια αγορά προορίζεται, όταν αυτό είναι δυνατόν και ο πιο δύσκολος (ταλαιπωρία) δηναμομέτρηση!

    Τα μάτια σας 14!
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    Δαγκώνω άσχημα....γρρρ Το avatar του/της Krokodilos001
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    494
    ke ti to strabo i asximo exei i eisagogi apo belgio olandia??

    i olandia, diladi to Roterdam, apotelei tin kiria pili ke basiko kombo eisagogis gia tin europe! Stin olandia einai oi kentrikes apothikes ke dianomis gia tin ipolipi europe.

    Opote an kapio mixanima einai eisagogi apo ollandia sinithos anaferete os o endiamesos stathmos, ke anaferonte ston eisagogea europis.
    O eisagogeas europis mporei na t diathesei opoudipote.
    Monoi o episimoi antiprosopou mporoun na kanoun paragelies apo Japan.


    Ta kleista mixanimata gia mikra diplomata einai liga. Erxonte me paragelia. Se metaxirismena mporis na breis alla afto fenete efkola se mia bolta.
    Spania protimounte giati kostizoun etsi ke allios ta idia me ta normaal, opote den aksizei i agora tous.

    Sinithos to kleisimo einai ena kit sta carburator to opoio bgenei ke episis efkola.

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    athandim ως γνωστόν ισχύει ΕΞΙΣΟΥ για όλες τις μηχανές μην ανησυχείς.

    Παρεμπιπτόντως πάντως, στις αρχές του καλοκαιριού, όταν έψαχνα για την καλή μου, μπαίνω σε ένα μαγαζί και ρωτάω τιμή μετρητής και η πωλήτρια μου λέει 7200 (μιλάμε για V-Strom Κ5 μαύρο του κουτιού) προσθέτοντας πολλές ακόμα σάλτσες που την είχαν μάθει να λέει. Την ψυλλιάστηκα την φάση και ρωτάω κατευθείαν ευγενέστατα ¨και από πια χώρα τα εισάγετε¨. Μου απάντησε ή Ολλανδία ή Βέλγιο δεν θυμάμαι και έφυγα τρέχοντας γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να το ρισκάρω για ολοκαίνουργιο μηχανάκι.

    Έχε υπόψιν σου λοιπόν ότι για αρκετά μηχανάκια κυκλοφορούν εκτός από τις κανονικές εκδόσεις και ¨κλειστές¨ (restricted) για να καλύψουν νόμιμα την οδήγηση με μικρότερα διπλώματα.

    Για το V-Strom για παράδειγμα: Ίπποι και Ροπή ανοιχτής και κλειστής έκδοσης

    Leistung gem. Typengenehmigung 49kW, 67PS, 8800U/min
    (25kW) 25kW, 34PS, 8800U/min

    Drehmoment 60Nm, 6400U/Min
    (25kW) 52Nm, 4000U/Min

    Στα υπόψιν ότι είναι καθαρά θέμα συνείδησης του εμπόρου το πώς θα χειριστεί τον πελάτη. Μην περιμένετε κανέναν να σας υποδεχτεί με ανοιχτές αγκάλες και να σας πει, σου έχω ένα μηχανάκι με τους μισούς ίππους σε πολύ καλή τιμή. Στην καλύτερη θα σας πει χώρα από την οποία το έχει εισάγει (αν τον ρωτήσετε φυσικά!), αν και σε πολλές περιπτώσεις έχω ακούσει απαντήσεις του στιλ ¨συνεργαζόμαστε με διάφορους εισαγωγείς από Βέλγιο, Ιαπωνία κλπ¨ οπότε τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη.

    Ο πιο εύκολος τρόπος να βεβαιωθείς είναι ελέγχοντας αριθμό πλαισίου και κινητήρα για πια αγορά προορίζεται, όταν αυτό είναι δυνατόν και ο πιο δύσκολος (ταλαιπωρία) δηναμομέτρηση!

    Τα μάτια σας 14!
    σε Ολλανδια δεν υπαρχουν κλειστα Κawasaki το ξερω γιατι εχω τετοιο

  12. #12
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    ....Ο πιο εύκολος τρόπος να βεβαιωθείς είναι ελέγχοντας αριθμό πλαισίου....

    Τα μάτια σας 14!
    Συμφωνούμε απόλυτα! Και εγώ αυτό έκανα.. [δυναμομέτρηση δεν νομίζω να "παίζει" σε καινουριο μηχανάκι, πριν την πώληση].
    Απλά πρώτη φορά άκουσα για "κλειστά" V-Strom....
    'Ενα Jameson με πάγο...

  13. #13

    XL-1000V Varadero 04.....

    Αγαπητέ μου φίλε , είμαι κάτοχος ενός Varadero απο το Σεπτέμβριο του 2004 , το οποίο αγοράστηκε απο κατάστημα της οδού Καλλιρόης . Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα(10000χλμ.) , 200αρίζει και γενικά πηγαίνει ανεκτά για την κατηγορία του παρόλο που είναι παραεισαγωγή απο Ολλανδία . Όταν αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά του είχα τους ίδιους προβληματισμους με εσένα . Αλλά σκεπτόμενος τη τιμή του(11000 απο 12660) όπως και τον Έλλην αντιπρόσωπο , διαπίστωσα πως με συνέφερε να το αγοράσω απο αυτόν παρά απο κάποιον dealer της Honda .
    Σχετικά με κλειστές μοτό έχω διαβάσει πως ισχύει κυρίως για εισαγώμενες απο Γαλλία και Γερμανία .
    Τα συμπεράσματα και η επιλογή είναι πάντως δικά σου .
    Ελπίζω να σε βοήθησα .
    Καλή αγορά ότι και απο όπου και αν το αγοράσεις .

  14. #14
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    για Γαλλία και Γερμανία έχω ακούσει και εγώ, αλλά οχι για όλα τα μοντέλα.

    Μάλιστα στα καταστήματα εκεί , επειδή υπάρχουν κάποιες νομοθεσίες τοπικές για την απόδοση kw , μπορεί να βρείς και CBR600RR με 45ps , όπως οδηγούν μερικοί-μερικοί , και δικαιολογούν έτσι οτι το μηχανάκι είναι "λίγο" για αυτούς..

    :a29: :rotflmao: :a015:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #15
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
    ke ti to strabo i asximo exei i eisagogi apo belgio olandia??

    i olandia, diladi to Roterdam, apotelei tin kiria pili ke basiko kombo eisagogis gia tin europe! Stin olandia einai oi kentrikes apothikes ke dianomis gia tin ipolipi europe.

    Opote an kapio mixanima einai eisagogi apo ollandia sinithos anaferete os o endiamesos stathmos, ke anaferonte ston eisagogea europis.
    O eisagogeas europis mporei na t diathesei opoudipote.
    Monoi o episimoi antiprosopou mporoun na kanoun paragelies apo Japan.


    Ta kleista mixanimata gia mikra diplomata einai liga. Erxonte me paragelia. Se metaxirismena mporis na breis alla afto fenete efkola se mia bolta.
    Spania protimounte giati kostizoun etsi ke allios ta idia me ta normaal, opote den aksizei i agora tous.

    Sinithos to kleisimo einai ena kit sta carburator to opoio bgenei ke episis efkola.

    έτσι!!!!

    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΠΛΟΚΑ ΑΓΡΟΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΕΣ
    από transalpblack στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2010, 22:23
  2. ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
    από TRIDENT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 22:17
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF