Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Καταστημα με χρώματα στην Θεσσαλονίκη ή Βόλο - για βάψιμο σκελετού/τεπόζιτου

  1. #1

    Lightbulb Καταστημα με χρώματα στην Θεσσαλονίκη ή Βόλο - για βάψιμο σκελετού/τεπόζιτου

    Καλησπέρα,

    ξέρετε να μου συστήσετε καποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη ή Βόλο που είχατε καλή εμπειρία, για να προμηθευτω χρώματα για βάψιμο μοτοσυκλέτας (και γυαλόχαρτα, μασκα, κλπ.. ολο το κιτ)
    Κατεβαίνω απο εξωτερικό και θέλω να αρχίσω ανακατασκευή σε ενα παλιο Honda.

    Έπειδή δεν θα μείνω σε καμία απο τις δυο πόλεις, σκοπέυω να τους πάρω ενα τηλέφωνο απο πρίν να τα έχουν έτοιμα όλα και να περάσω να τα παρω.
    Έχοντας όμως λίγη εμπείρία, θα προτιμούσα να μιλίσω σε κάποιον γνώστη για να μου δώσει και κανα δυο συμβουλές με τα χρώματα και την διαδικασία.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.205
    Φίλε ακούγεσαι αρκετά μακριά απο κάποιον έμπειρο.
    Γίνε λίγο συγκεκριμένος για να μπορούμε να βοηθήσουμε.

    Μη με παρεξηγείς, αν περνά απο το χέρι μου να σε βοηθήσω θα το κάνω.
    Όσα γράφεις όμως έχουν τουλάχιστον τρείς επιλογές. Είναι χαώδης η πορεία των εργασιών που προδιαγράφεις.

    Κατάστημα θα βρεις πολύ εύκολα, ο χρόνος παρασκευής των υλικών σου δεν ξεπερνά την μισή ώρα.
    Τι θα ζητήσεις όμως; τους κωδικούς του μοντέλου σου; τα συνταγολόγια είναι ακριβά και αν συζητάμε για
    μοτό πριν το '90... πολλούς χαιρετισμούς..

    Ακόμα και με τμήματα από την μοτό να πας, χρειάζεται να είναι από σημεία που δεν τα είδε ποτέ ο Ήλιος κ.λπ.

    Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κολορίστας που θα σου βγάλει το 95% του εργοστασιακού, υπάρχει και άλλος που θα ορκίζεται
    πως το 60% ήταν αυτό που χρησιμοποιήθηκε..

    Υπάρχουν χρώματα που δεν θα δημιουργηθούν ποτέ χωρίς το κατάλληλο χρώμα από κάτω τους.
    Πολλά γιαπωνέζικα έχουν κόκκινο, ασημί, μαύρο, κ.λπ.

    Θα σου γράψω μερικές από τις σκέψεις μου μήπως σε βοηθήσω να εστιάσεις.

    Γράφεις ανακατασκευή της μοτό, σε επίπεδο εργοστασίου; περίπου όπως ήταν για συχνή χρήση; φρεσκάρισμα για να την χρησιμοποιείς τα καλοκαίρια;
    Θα πρέπει να ξέρεις που στοχεύεις για να μπορέσεις.

    Φαντάζομαι εννοείς πως η μοτό είναι λειτουργική σε καλό επίπεδο και θα εστιάσεις στην βαφή.
    Αν εννοείς ανακατασκευή της μοτό γενικά, θα πρέπει και εδώ να επιλέξεις τον τελικό σου στόχο.
    Τα υλικά της βαφής είναι πολύ μακριά σε αυτή την περίπτωση και δεν πρέπει να τα αγοράσεις ακόμα.

    δες τα λίγα που σου γράφω, διάλεξε τον στόχο σου και αν είναι εύκολο βάλε μια πρόσφατη φωτό της μοτό.

  3. #3
    Ευχαριστώ φιλε για την απάντηση.

    Λοιπόν, να πως έχουν τα πράγματα.

    Η μηχανή έίναι ενα Honda CB200 του 1974 με σκελετο Μαυρο (NH1 ή NH51 δεν ειμαι σίγουρος) και τεπόζιτο/καπάκια Tahitian Red (R-23 EC) το οποίο ξέρω οτι δεν είναι βρίσκεται η φτιάχνεται πλέον. 'Εκτος της 66 Autocolor που υσχιρίζεται οτι βγάζει το ίδιο.

    Έχω φτιάξει μια λίστα με κόκκινα τα οποία είναι πολύ κοντα και μου αρέσουν.
    • 2095 Colorite 2095 Colorite
    • DE1632 Chrysler Industrial Red Dupont
    • B98531F Chrysler Red Dupont
    • RAL3020 RAL


    Οτιδήποτε βρώ απο αυτά και μπορέσω να το κάνω κόκκινο προς cherry θα είμαι ικανοποιημένος.

    Το προβλημά μου ειναι το base layer - αστάρωμα, που δεν ξέρω τι να χρησιμοποιήσω. Κλείνω προς το Self Etching Primer ασπρο αλλα απο ότι καταλαβαίνω έχει και Epoxy Primer. Δεν ξέρω ποιο θα είναι καλύτερο και φαντάζομαι θα έχει να κανει με το εκάστοτε χρώμα/κατασκευαστή.

    Σχεδιάζω να γυμνώσω τελείως το σκελετό για να τσεκάρω και για σκουριά αλλα με σμυριδόπανο. Θέλω να το προστατεύσω απο σκουρία και το κλίμα του Αιγαίου και αν βγεί κοντα στο εργοστασιακό έχει καλως. Αν δε βγει και τόσο κοντα δεν με πειράζει.

    Ο κινητήρας θελει ανακατασκεύη όπως και πολλά άλλα μέρη της μηχανής αλλα δεδομένου του περιορισμένου χρόνου των διακοπών οτι μπορέσω θα κάνω.
    Θα προσπαθήσω να κάνω το βάψιμο φέτος και του χρόνου ανακατασκευη του κινητήρα και ίσως βρώ και λασπωτήρες που έχουν σαπίσει.
    Μετά στο τέλος θα κάνω οτι χρειάζεται με χρώμιο.

    Δεν έχω αποφασίσει αν θα βαψω τον κινητήρα αλλα θα ήθελα να το συζητήσω με τους γνώστες εδώ.

    Θα ήθελα να μπορέσω να το καβαλήσω σε μερικά καλοκαίρια (καλώς εχόντων των πραγμάτων).

    Και δέν παρεξηγιέμαι αλίμονο.
    Για συμβουλή πόσταρα αφου δεν σκαμπάζω.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων

  4. #4
    Και μια φώτο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050510-small.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	453646
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arkroan Προβολή μηνύματος
    Και μια φώτο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050510-small.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	453646
    Το μικρότερο αδερφάκι της οικογένειας των cb που έμοιαζε με το 750.
    Είχε μίζα και μανιβέλλα και θυμάμαι το μηχανικό δισκόφρενο (με ντίζα!)

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.205
    Εντάξει, μη σκας με τους κωδικούς για τα χρώματα

    Ωραία είναι, σχετικά εύκολη αν είσαι προσεκτικός.

    Θα σου πρότεινα για φέτος, να κάνεις λύσιμο - συντήρηση - καταγραφή ελλείψεων.

    Είναι πολύ δουλειά και απαραίτητη. Εύκολη, ευχάριστη και το σημαντικότερο θα διδαχθείς την μοτό.
    Επίσης θα έχεις έναν κατάλογο με διάφορα μικρά και μεσαία ανταλλακτικά που θα ψωνίζεις όλο τον χειμώνα λίγα - λίγα
    και θα σου φτιάχνει η διάθεση.

    To manual του Haynes είναι το κατάλληλο προσευχητάρι για να τονώσεις την πίστη σου.

    Είναι μια όμορφη κλασική μοτοσυκλέτα που αν την φτιάξεις σωστά μπορείς να συμμετέχεις σε λέσχη κλασικής μοτοσυκλέτας.
    Οπωσδήποτε διατηρεί την αξία της, δεν ξέρω αν είναι από τις ακριβές αλλά το κόστος ανακατασκευής της το καλύπτει.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    267
    Υπέροχη μοτοσυκλέτα.
    Προσωπικά τα χρώματα θα με απασχολούσαν πολύ-πολύ αργότερα.
    Τώρα θα ξεκινήσεις ένα υπέροχο ταξίδι απο-συναρμολόγησης.
    Πολλές φωτογραφίες όσο προχωράς στο λύσιμο, θα σε βοηθήσουν απίστευτα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, μη σκας με τους κωδικούς για τα χρώματα

    Ωραία είναι, σχετικά εύκολη αν είσαι προσεκτικός.

    Θα σου πρότεινα για φέτος, να κάνεις λύσιμο - συντήρηση - καταγραφή ελλείψεων.

    Είναι πολύ δουλειά και απαραίτητη. Εύκολη, ευχάριστη και το σημαντικότερο θα διδαχθείς την μοτό.
    Επίσης θα έχεις έναν κατάλογο με διάφορα μικρά και μεσαία ανταλλακτικά που θα ψωνίζεις όλο τον χειμώνα λίγα - λίγα
    και θα σου φτιάχνει η διάθεση.

    To manual του Haynes είναι το κατάλληλο προσευχητάρι για να τονώσεις την πίστη σου.

    Είναι μια όμορφη κλασική μοτοσυκλέτα που αν την φτιάξεις σωστά μπορείς να συμμετέχεις σε λέσχη κλασικής μοτοσυκλέτας.
    Οπωσδήποτε διατηρεί την αξία της, δεν ξέρω αν είναι από τις ακριβές αλλά το κόστος ανακατασκευής της το καλύπτει.
    Ευχαριστώ Doctor, already ahead of you :-D.
    Έχει ήδη γίνει κάποια διαδικασία το προηγούμενο καλοκαίρι και έχω ήδη μια βαλίτσα με ανταλλακτικά απο o-tings, oil seals μέχρι points, condenser (πλατινα?) βαλβίδες, αλυσίδα χρονισμού κλπ. που στοχεύουν τον κινητήρα.
    Απο το σκελετό δεν έχω διαπιστώσει ελλείψεις γιατι δεν τον έχω ξεμοντάρει όλο άλλα όλο και κάτι θα χρειαστεί φαντάζομαι, κανα ρουλεμάν λαιμού, κανα bushing ( translate: τριβέας άξονος)?

    Άς αφήσουμε το κόστος γιατι δε δικαιολογείται :-D

    Οπότε φέτος θα γίνει το βάψιμο του σκελετού και τεπόζιτου γιατί είναι και εύκολο να γίνει τώρα που είναι ο κινητήρας κάτω.
    Θα αρχίσω και με τον κινητήρα (rebuild) μετά και ότι προλάβω θα κάνω αυτές τις διακοπές.

    Eχω πάρει και το go ahead απο το αφεντικο -( την γυναικά )- να σπαταλώ τα πρωινά στην καινούργια αγάπη όσο είμαστε διακοπές :-D
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το μικρότερο αδερφάκι της οικογένειας των cb που έμοιαζε με το 750.
    Είχε μίζα και μανιβέλλα και θυμάμαι το μηχανικό δισκόφρενο (με ντίζα!)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Υπέροχη μοτοσυκλέτα.
    Προσωπικά τα χρώματα θα με απασχολούσαν πολύ-πολύ αργότερα.
    Τώρα θα ξεκινήσεις ένα υπέροχο ταξίδι απο-συναρμολόγησης.
    Πολλές φωτογραφίες όσο προχωράς στο λύσιμο, θα σε βοηθήσουν απίστευτα.

    Σκεφτόμουν να έπαιρνα το CB350 αλλα υπάρχει συναισθηματική ιστορία με την συγκεκριμένη μοτο.

    Ο πρώτος ιδιοκτήτης στην Ελλάδα ήταν ο πατέρας μου (ειναι εισαγωγής) και την πήρε οταν υπηρετούσε.
    Την είχε πουλήσει σε ενα θείο και την βρήκα στο υπόγειο του εν λόγω θείου οπού μου έκλεισε το μάτι :-D.
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Πολλές φωτογραφίες όσο προχωράς στο λύσιμο, θα σε βοηθήσουν απίστευτα.
    Και εμάς επίσης

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arkroan Προβολή μηνύματος

    Ο πρώτος ιδιοκτήτης στην Ελλάδα ήταν ο πατέρας μου (ειναι εισαγωγής) και την πήρε οταν υπηρετούσε.
    Την είχε πουλήσει σε ενα θείο και την βρήκα στο υπόγειο του εν λόγω θείου οπού μου έκλεισε το μάτι :-D.
    Του πατέρα μου κι εμένα,1982

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	453652

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    FWIW, αν δεν κανεις το βαψιμο Αυγουστο στην Κωπαϊδα, θα χρειαστεις φουρνο..
    (αν θες να γινει σωστη δουλεια, εννοειται..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Κατάστημα με Forcefield στην Αθήνα
    από Ichigo στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2013, 20:21
  2. Κατάστημα με καλές τιμές λιπαντικών - Θεσσαλονίκη
    από xtasi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2011, 13:44
  3. Καταστημα με ζαντες για motard
    από Xrated στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2009, 03:12
  4. Απαντήσεις: 249
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2008, 11:47
  5. Ψάχνω παρέα για βολτες με μηχανες απο θεσσαλονικη
    από busa.gr στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2008, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF