Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Αναρτήσεις XLV 125

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99

    Αναρτήσεις XLV 125

    Καλημέρα , θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει γιατί δεν το βρίσκω ούτε στο user ούτε στο service manual .
    Καταρχήν είμαι πολύ σκράπας και συγχωρήστε με αν ρωτάω βλακωδώς και ανακριβώς τεχνικά.
    Σχετικά με την πίσω ανάρτηση (ή και τις μπροστινές αν είναι απαραίτητο)
    Για να δουλεύουν στη σωστή - μεσαία περιοχή , απο τον κατασκευαστή ορίζεται το μέσο βάρος του αναβάτη ....απο 60-90 κιλά.
    Εαν ο αναβάτης είναι 47 κιλά φαντάζομαι οτι είτε πρέπει να αλλαχτεί το λάδι της με πιο παχύρευστο , είτε ολόκληρη η πίσω ανάρτηση ....
    Γνωρίζει κανείς αν η πίσω ανάρτηση "ανοίγει" ωστε να αλλαχθεί το λάδι? Μπορεί αυτό να επηρεάσει πολύ το δικάβαλο ? ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	14,1 KB 
ID:	281741
    Ξέρει κάποιος κάποιον "αναρτησά " που να κάνει υπεύθυνη δουλειά (εαν θεωρείται διαφήμιση ας μου στείλει πμ)
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    ..... Για να δουλεύουν στη σωστή - μεσαία περιοχή , απο τον κατασκευαστή ορίζεται το μέσο βάρος του αναβάτη ....απο 60-90 κιλά. Εαν ο αναβάτης είναι 47 κιλά φαντάζομαι οτι είτε πρέπει να αλλαχτεί το λάδι της με πιο παχύρευστο...
    Το ανάποδο εννοείς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    πάντως από καθαρά "μηχανολογική αίσθηση" θα έλεγα ότι σε ένα μηχανάκι σαν το δικό σου, δε νομίζω ότι 10 κιλά παίζουν κάποιο ρόλο...
    σιγά μια μπαγκαζιέρα να έχεις, μια τσάντα, και 3 πράματα στη μπαγκαζιέρα, να η διαφορά των 10 κιλών

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το ανάποδο εννοείς.
    Δεν ξέρω τί εννοώ , καθώς δεν είμαι γνώστης τεχνικών θεμάτων .....
    Από μια απλή νοητική ακολουθία το έβγαλα το συμπέρασμα , που πιθανώς να είναι λανθασμένη ...... και μπορώ να την περιγράψω ..
    Νιώθω πως οδηγώ καγκουρό .... πάω στον "μάστορι" και μου "σφίγγει" την πίσω ανάρτηση ....οκ για κανέναν μήνα νιώθω ασφαλέστερη μέσα στην πόλη ....τις μισές μέρες την παίρνω μόνη την μηχανή και τις άλλες μισές δικάβαλη + 80 κιλά ...έπειτα αρχίζει να μοιάζει ακόμη πιο "χοροπηδηχτή" η βαραντερίτσα και λέω μέσα μου : λάσκαρε ? Πάω στον μάστορι ξανά και μου δηλώνει οτι αυτό δεν γίνεται να συμβαίνει και πως με το "δικάβαλο" άρχισα να "πετάω λάδια" ....να καταστρέφω την ανάρτηση δλδ .... ....
    Η δική μου ενδεχομένως αφελής υπόθεση είναι οτι με πιο παχύρευστο λάδι θα έχω πιο αργή επαναφορά απο την συμπίεση του ελατηρίου.....
    Αυτό που τελικά με προβλημάτισε σε χθεσινή ολίγον στριφτερή βόλτα ήταν πως το τιμονι μου έμοιαζε πιο ασταθές....είδα γράσο απο την προηγούμενη μέρα στο εσωτερικό της ζάντας (να σημειώσω προ μηνός μου αφαίρεσαν τους τροχούς για να ελεγχθούν τα ρουλεμάν μου ) ...γιατί πέταξε τώρα το γράσο ? Φταίει που η ανάρτησή μου "πεθαίνει" ? Φταίει η διαφορά της πίσω ανάρτησης με τις μπουκάλες μπροστά να είναι οι μόνες που επωμίζονται το "διάβασμα" του δρόμου και νιώθω ασταθές το τιμόνι ? ....
    Πολλές ερωτήσεις .... λυπάμαι αν είναι βλακώδης κοινή λογική αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ το συνεργείο μου μετά από τα παραπάνω
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα , θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν κάποιος γνωρίζει γιατί δεν το βρίσκω ούτε στο user ούτε στο service manual .
    Καταρχήν είμαι πολύ σκράπας και συγχωρήστε με αν ρωτάω βλακωδώς και ανακριβώς τεχνικά.
    Σχετικά με την πίσω ανάρτηση (ή και τις μπροστινές αν είναι απαραίτητο)
    Για να δουλεύουν στη σωστή - μεσαία περιοχή , απο τον κατασκευαστή ορίζεται το μέσο βάρος του αναβάτη ....απο 60-90 κιλά.
    Εαν ο αναβάτης είναι 47 κιλά φαντάζομαι οτι είτε πρέπει να αλλαχτεί το λάδι της με πιο παχύρευστο , είτε ολόκληρη η πίσω ανάρτηση ....
    Γνωρίζει κανείς αν η πίσω ανάρτηση "ανοίγει" ωστε να αλλαχθεί το λάδι? Μπορεί αυτό να επηρεάσει πολύ το δικάβαλο ? ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	78 
Μέγεθος:	14,1 KB 
ID:	281741
    Ξέρει κάποιος κάποιον "αναρτησά " που να κάνει υπεύθυνη δουλειά (εαν θεωρείται διαφήμιση ας μου στείλει πμ)
    'Αναρτησας' αξιόπιστος υπάρχει, δες http://www.k-shock.gr/

    Το θέμα σου όμως δεν είναι το λάδι που ελεγχει την αποσβεση, αλλά κυρίως το ελατήριο και η προφόρτισή του.
    Το μηχανακι σου δεν νομίζω να εχει καμμια ρύθμιση μπροστά, αλλά πίσω προφόρτιση θα έχει.
    Αν θες να το ρυθμίσεις σωστά ψάξε εδω μεσα για οδηγίες ρύθμισης sag και παρε και τον φίλο σου να σε βοηθήσει.
    Για 47 κιλά λογικά θα το βαλεις στην χαμηλότερη θέση προφόρτισης.
    Το να αλλάξεις αμμορτισέρ σε αυτό το μηχανακι ειναι υπερβολή νομίζω και αν ακούσεις και τις τιμες θα αλλάξεις γνώμη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Πολλές ερωτήσεις ....
    Συμφωνώ και επαυξάνω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τί εννοώ , καθώς δεν είμαι γνώστης τεχνικών θεμάτων ..... Από μια απλή νοητική ακολουθία το έβγαλα το συμπέρασμα , που πιθανώς να είναι λανθασμένη ...... και μπορώ να την περιγράψω .. Νιώθω πως οδηγώ καγκουρό .... πάω στον "μάστορι" και μου "σφίγγει" την πίσω ανάρτηση ....οκ για κανέναν μήνα νιώθω ασφαλέστερη μέσα στην πόλη ....τις μισές μέρες την παίρνω μόνη την μηχανή και τις άλλες μισές δικάβαλη + 80 κιλά ...έπειτα αρχίζει να μοιάζει ακόμη πιο "χοροπηδηχτή" η βαραντερίτσα και λέω μέσα μου : λάσκαρε ? Πάω στον μάστορι ξανά και μου δηλώνει οτι αυτό δεν γίνεται να συμβαίνει και πως με το "δικάβαλο" άρχισα να "πετάω λάδια" ....να καταστρέφω την ανάρτηση δλδ .... .... Η δική μου ενδεχομένως αφελής υπόθεση είναι οτι με πιο παχύρευστο λάδι θα έχω πιο αργή επαναφορά απο την συμπίεση του ελατηρίου..... Αυτό που τελικά με προβλημάτισε σε χθεσινή ολίγον στριφτερή βόλτα ήταν πως το τιμονι μου έμοιαζε πιο ασταθές....είδα γράσο απο την προηγούμενη μέρα στο εσωτερικό της ζάντας (να σημειώσω προ μηνός μου αφαίρεσαν τους τροχούς για να ελεγχθούν τα ρουλεμάν μου ) ...γιατί πέταξε τώρα το γράσο ? Φταίει που η ανάρτησή μου "πεθαίνει" ? Φταίει η διαφορά της πίσω ανάρτησης με τις μπουκάλες μπροστά να είναι οι μόνες που επωμίζονται το "διάβασμα" του δρόμου και νιώθω ασταθές το τιμόνι ? .... Πολλές ερωτήσεις .... λυπάμαι αν είναι βλακώδης κοινή λογική αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ το συνεργείο μου μετά από τα παραπάνω
    Ευκαιρία να αρίζεις να καταλαβαίνεις ότι το βαραντεράκι δεν ειναι μηχανή που σηκώνει (μεταφορικά και κυριολεκτικά) πολλά κι αν θες να το ψάξεις/προχωρήσεις θα πρέπει ν' αρχίσεις να σκέφτεσαι να το αντικαταστήσεις με κάτι άλλο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    'Αναρτησας' αξιόπιστος υπάρχει, δες http://www.k-shock.gr/

    Δεν μου αρέσει να κρίνω χωρίς να έχω ιδία εμπειρία αλλά κάποιοι δεν έχουν μείνει και τόσο ευχαριστημένοι...
    Give me fuel, Give me fire

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    Η μηχανή είναι επιλογή εισαγωγική στην μοτοκίνηση και το πρώτο μου μεταφορικό μέσον μετά το ποδήλατο .... Σίγουρα ένα μηχανάκι κατασκευής 2002 δεν είναι "για πολλά" αλλά βάσει των οικονομικών μου και της κατηγορίας του διπλώματός μου α1 απο τον Ιούνιο ...θα με συντροφεύσει για ενάμιση χρόνο τουλάχιστον .
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Η μηχανή είναι επιλογή εισαγωγική στην μοτοκίνηση και το πρώτο μου μεταφορικό μέσον μετά το ποδήλατο .... Σίγουρα ένα μηχανάκι κατασκευής 2002 δεν είναι "για πολλά" αλλά βάσει των οικονομικών μου και της κατηγορίας του διπλώματός μου α1 απο τον Ιούνιο ...θα με συντροφεύσει για ενάμιση χρόνο τουλάχιστον .
    Δεν μιλησε κανένας για την χρονολογία κατασκευής του. Τέλος πάντων, καλή επιτυχία στο ψάξιμό σου. Μπορεί να σε βοηθήσουν κάποιοι που ξέρουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    θα με συντροφεύσει για ενάμιση χρόνο τουλάχιστον .
    Τότε θα πέπει να έχεις υπόψη σου ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι ΔΕΝ μπορεί να πηγαίνει καλά με αναρτήσεις ρυθμισμένες για αναβάτη 47 κιλών και εξίσου καλά δικάβαλο με 130+ κιλά...



    Υ.Γ.
    Το "καλά" είναι κουβέντα βαριά και ασήκωτη και ας μη δώσουμε συνέχεια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Δεν μου αρέσει να κρίνω χωρίς να έχω ιδία εμπειρία αλλά κάποιοι δεν έχουν μείνει και τόσο ευχαριστημένοι...
    Ποτέ δεν είναι όλοι ευχαριστημένοι.
    Εγώ παντως δεν ειχα ποτε πρόβλημα με αυτο το μαγαζί.
    Υπάρχουν κι άλλοι βεβαια. Ο γνωστός Τασούλης, και ο Γεωργακόπουλος.
    Τον Γεωργακοπουλο τον εχω χρησιμοποιήσει και δεν ειχα παράπονο.
    Ετσι κι αλλιώς το αμμορτισέρ του Varadero 125 το πολύ να του κανουν ενα service, και δεν το κανουν και πολλοί εφ όσον δεν είναι καν ανοιγόμενο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    Απάντηση k-shock .... αναρτήσεις ΟΚ , ..........!
    Ζυγοστάθμιση ...ή ίσιωμα ζάντας ... ίδωμεν
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Isi Προβολή μηνύματος
    Απάντηση k-shock .... αναρτήσεις ΟΚ , ..........!
    Ζυγοστάθμιση ...ή ίσιωμα ζάντας ... ίδωμεν
    Καμία νύξη για χάσιμο καμιά 40αριά κιλών του συνεπιβάτη μάλλον δεν έγινε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    ....Το περίεργο είναι οτι μου είπε πως η ζυγοστάθμιση γίνεται σε μηχανές που τρέχουν πάνω απο 150χλμ/ώρα ... και πως πρέπει να μου βάλει στην πρέσα τη ζάντα να την ισιώσει ... έτερος μάστορης είπε πως θέλει απλά ζυγοστάθμιση . Σημειωτέον οτι τα λάστιχα αλλάχθηκαν πριν 7 μήνες και δεν έγινε ζυγοστάθμιση ( μπροστινή 18αρα και πίσω 17αρα) ....
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

Παρόμοια θέματα

  1. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 13:56
  2. σεμιναριο για αναρτησεις
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 00:35
  3. Crm 125 97'
    από AmIinside? στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2004, 17:01
  4. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 06:02
  5. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF