Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Αγορά Yamaha Tenere XT 660Z 2009

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37

    Αγορά Yamaha Tenere XT 660Z 2009

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θέλω να αγοράσω μηχανή και έχω καταλήξει σε ένα μεταχειρισμένο Yamaha XT 660Z Tenere του 2009 από μαγαζί( το έχει ανταλλάξει με κάποιον ιδιώτη).

    Λοιπόν, το έχω δει 2 φορές με 2 διαφορετικούς μηχανικούς όπου και οι 2 δεν έχουν διαπιστώσει κάτι, ίσα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Καλό συντηρημένο, φαίνεται καλό κλπ. λίγο τσιμπημένο μόνο στη τιμή (4700€). Το μόνο ύποπτο στα μάτια μου και στον ένα μηχανικό είναι τα χιλιόμετρα (γύρω στα 70000). Το book service του είναι ψιλοαστειο, φαίνεται θέλω να πω ότι έχει συμπληρωθεί σε μία ημέρα(ολοκαίνουριο, ίδιο στυλό,ίδια γράμματα) αλλά άντε πες αυτό το καταλαβαίνω, είναι πολλοί που τα περνάνε όπως ναναι οπότε ναναι ή και καθόλου.

    Το μοναδικό πρόβλημα σε συνδυασμό με τα χιλιόμετρα που είπα και παραπάνω είναι ότι στο δελτίο του ΚΤΕΟ λείπει το προτελευταίο πέρασμα, δηλαδή το πέρασε μετά από 4 χρόνια αντί για 2. Φοβάμαι δηλαδή μήπως έχουν γυρίσει τα χιλιόμετρα (τα νούμερα κολλάνε,βγάζουν νόημα αλλά δεν έχει σημασία μπορεί να είναι μαγειρεμένα).

    Και ρωτάω εσάς που μπορεί να είστε πιο έμπειροι σε αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων ή να σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο, υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν τα χιλιόμετρα είναι αληθινά ή αν έχουν πειραχτεί ;;

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.089
    ειναι πρωτο χερι? πριν 4 χρονια ποσα χλμ εγραψαν στο κτεο? πριν 6?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Ο πωλητής λέει ότι είναι ένα χέρι ναι.

    Τα χιλιόμετρα κολλάνε,βγάζουν νόημα θέλω να πω αλλά δεν θυμάμαι τώρα τα νούμερα. Αύριο που θα πάω πάλι θα τα ξαναδώ και θα σου πω. Και θα τους πω και για το ΚΤΕΟ να δω τι θα μου πούνε.

    Κατά τα άλλα το μηχανάκι μου κάνει, μόνο εκεί κολλάω που προφανώς είναι πολύ σημαντικό οκ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.089
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Ο πωλητής λέει ότι είναι ένα χέρι ναι.

    Τα χιλιόμετρα κολλάνε,βγάζουν νόημα θέλω να πω αλλά δεν θυμάμαι τώρα τα νούμερα. Αύριο που θα πάω πάλι θα τα ξαναδώ και θα σου πω. Και θα τους πω και για το ΚΤΕΟ να δω τι θα μου πούνε.

    Κατά τα άλλα το μηχανάκι μου κάνει, μόνο εκεί κολλάω που προφανώς είναι πολύ σημαντικό οκ.
    δες τα και μιλαμε. παντως 70κ δεν ειναι περιεργα λιγα. πολλοι εχουν τοσα και λιγοτερα. 15 ετων ειναι, βαλε και λιγο καραντινα μεσα.... Παντως η δικη μου αποψη για τα μεταχειρισμένα (και εχω αρκετη εμπειρια πλεον) ειναι οτι δεν αγοράζω ποτε μηχανη, αγοράζω τον ιδιοκτητη. εξου και δεν κοιτάω ποτε μοτο απο μαγαζια. ουτε καν λαμβανω υποψιν μου τις τιμες τους οταν ψαχνω μηχανη. σαν να μην υπαρχουν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.862
    Είχα δύο
    Το ένα το πούλησα με 140 χιλιάδες χλμ και το άλλο με 160.
    Δες αν καίει λάδια και αν φαίνεται να έχει συντηρηθεί σωστά.
    Δεν μασάει από χιλιόμετρα αυτό το μοτέρ αρκεί να είναι τυπικός ο ιδιοκτήτης.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δες τα και μιλαμε. παντως 70κ δεν ειναι περιεργα λιγα. πολλοι εχουν τοσα και λιγοτερα. 15 ετων ειναι, βαλε και λιγο καραντινα μεσα.... Παντως η δικη μου αποψη για τα μεταχειρισμένα (και εχω αρκετη εμπειρια πλεον) ειναι οτι δεν αγοράζω ποτε μηχανη, αγοράζω τον ιδιοκτητη. εξου και δεν κοιτάω ποτε μοτο απο μαγαζια. ουτε καν λαμβανω υποψιν μου τις τιμες τους οταν ψαχνω μηχανη. σαν να μην υπαρχουν.
    Και εγώ αυτό έλεγα για καραντίνα αλλά τα πολλά τότε τα έκανε ξερωγώ κανά 20χιλ. σε 4 χρόνια. Επίσης δεν κοιτάζω από μαγαζιά αλλά αυτό μου άρεσε πολύ και την πάτησα είναι και πιο φθηνό από αντίστοιχα ιδιωτών

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Είχα δύο
    Το ένα το πούλησα με 140 χιλιάδες χλμ και το άλλο με 160.
    Δες αν καίει λάδια και αν φαίνεται να έχει συντηρηθεί σωστά.
    Δεν μασάει από χιλιόμετρα αυτό το μοτέρ αρκεί να είναι τυπικός ο ιδιοκτήτης.
    Στην πένα είναι γενικά, φαίνεται άψογα συντηρημένο.

    Γενικότερα τα 4.500 χιλιάρικα για μηχανή 15 ετών πως σας φαίνονται ? δεν είναι λίγο πολλά ??

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.627
    Έμπορος και περίεργα πράγματα με τα βιβλία-κτεο είναι ανησυχητικό, το 90% εμπόρων γυρνούσαν η γυρνάνε χιλιόμετρα, υπάρχουν πολλά θέματα με κατόχους που είδαν την δικιά τους μηχανή να πουλιέται σε έμπορο με τα μισά χιλιόμετρα από όσα όταν την πούλησαν.

    Επίσης αυτός θα βγάλει στη χειρότερη από 500-1000 ευρο αέρα χωρίς να έχει κάνει τίποτα..
    Αγοράζουν φτηνά από ιδιώτη, βάζουν αγγελία +1000€ και περιμένουν.

    Ίσως ελενχος σε δίσκοπλακες, πατάκια,χειρολαβές,σωληνάκια φρένων, βενζίνης, αυτοκόλλητα η άλλες λεπτομέρειες να μπορεί να δείξει πόσα μπορεί να έχει, αν ξέρεις ακριβός πως έβγαινε μαμά. Πχ αν έχει αλλάξει δίσκοπλακες η έχουνε πολύ μεγάλη φθορά

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.237
    Τα χρόνια μην τα κοιτάς,δεν είναι pc για να θεωρείται παρωχημένο,τα ΧΤΖ κρατάνε υψηλές τιμές,άλλωστε είναι το μόνο Minarelli που έχει abs.
    Είχα ΧΤΧ και το πούλησα με 85.000 χλμ και ήταν καινούργιο,ότι σου είπαν από πάνω,άμα είναι καλοδιατηρημένο πάρτο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.874
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Το book service του είναι ψιλοαστειο, φαίνεται θέλω να πω ότι έχει συμπληρωθεί σε μία ημέρα(ολοκαίνουριο, ίδιο στυλό,ίδια γράμματα) αλλά άντε πες αυτό το καταλαβαίνω
    Εγώ δεν το καταλαβαίνω. Αυτό, από μόνο του, είναι μία προσπάθεια εξαπάτησης. Γιατί να κάτσει κάποιος να το κάνει; Καλύτερα να μην είχε καθόλου βιβλίο σέρβις.
    Οι σφραγίδες είναι όλες από το ίδιο συνεργείο;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δες τα και μιλαμε. παντως 70κ δεν ειναι περιεργα λιγα. πολλοι εχουν τοσα και λιγοτερα. 15 ετων ειναι, βαλε και λιγο καραντινα μεσα.... Παντως η δικη μου αποψη για τα μεταχειρισμένα (και εχω αρκετη εμπειρια πλεον) ειναι οτι δεν αγοράζω ποτε μηχανη, αγοράζω τον ιδιοκτητη. εξου και δεν κοιτάω ποτε μοτο απο μαγαζια. ουτε καν λαμβανω υποψιν μου τις τιμες τους οταν ψαχνω μηχανη. σαν να μην υπαρχουν.
    Συμφωνώ απόλυτα, σε όλα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.862
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Στην πένα είναι γενικά, φαίνεται άψογα συντηρημένο.

    Γενικότερα τα 4.500 χιλιάρικα για μηχανή 15 ετών πως σας φαίνονται ? δεν είναι λίγο πολλά ??
    Κρατάνε τιμή,τώρα το αν αξίζει εξαρτάται από το πώς το βλέπει ο καθένας.
    Αν σου αρέσει και το θέλεις το παίρνεις,αλλά έλεγξε το όσο καλύτερα μπορείς.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.089
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Στην πένα είναι γενικά, φαίνεται άψογα συντηρημένο.

    Γενικότερα τα 4.500 χιλιάρικα για μηχανή 15 ετών πως σας φαίνονται ? δεν είναι λίγο πολλά ??
    ληστεια ειναι οχι απλως πολλα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Έμπορος και περίεργα πράγματα με τα βιβλία-κτεο είναι ανησυχητικό, το 90% εμπόρων γυρνούσαν η γυρνάνε χιλιόμετρα, υπάρχουν πολλά θέματα με κατόχους που είδαν την δικιά τους μηχανή να πουλιέται σε έμπορο με τα μισά χιλιόμετρα από όσα όταν την πούλησαν.

    Επίσης αυτός θα βγάλει στη χειρότερη από 500-1000 ευρο αέρα χωρίς να έχει κάνει τίποτα..
    Αγοράζουν φτηνά από ιδιώτη, βάζουν αγγελία +1000€ και περιμένουν.

    Ίσως ελενχος σε δίσκοπλακες, πατάκια,χειρολαβές,σωληνάκια φρένων, βενζίνης, αυτοκόλλητα η άλλες λεπτομέρειες να μπορεί να δείξει πόσα μπορεί να έχει, αν ξέρεις ακριβός πως έβγαινε μαμά. Πχ αν έχει αλλάξει δίσκοπλακες η έχουνε πολύ μεγάλη φθορά
    Απλώς παρέλειψα να πω και είναι σημαντικό πιστεύω ότι δεν είναι ένας απλός έμπορος, είναι η αντιπροσωπεία της Yamaha (βέβαια πουλάει και άλλων εταιρειών μεταχειρισμένα δεν ξέρω παίζει ρόλο?). Αυτό που θέλω να πω ρε παιδί μου μπορεί να είναι κάπως ύποπτο το όλο θέμα αλλά απ' την άλλη δεν πιστεύω κοτζάμ αντιπροσωπεία να ρισκάρει να χαλάει το όνομα της στη πιάτσα από τέτοια πράγματα, δεν είναι μία άλλη γνωστή αλυσίδα που δεν την νοιάζει τίποτα στο βωμό του κέρδους

    Άσε αυτό με το πόσα βγάζουν με ξενερώνει και μένα άπειρα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τα χρόνια μην τα κοιτάς,δεν είναι pc για να θεωρείται παρωχημένο,τα ΧΤΖ κρατάνε υψηλές τιμές,άλλωστε είναι το μόνο Minarelli που έχει abs.
    Είχα ΧΤΧ και το πούλησα με 85.000 χλμ και ήταν καινούργιο,ότι σου είπαν από πάνω,άμα είναι καλοδιατηρημένο πάρτο.
    Αυτός μου είπε ότι δεν έχει ABS

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν το καταλαβαίνω. Αυτό, από μόνο του, είναι μία προσπάθεια εξαπάτησης. Γιατί να κάτσει κάποιος να το κάνει; Καλύτερα να μην είχε καθόλου βιβλίο σέρβις.
    Οι σφραγίδες είναι όλες από το ίδιο συνεργείο;
    Έλα ντε, δηλαδή για πόσο χαζό σε περνάνε (μάλλον για αρκετά αφού πάραυτα λέω ακόμα να το πάρω ) . Έτσι θυμάμαι, θα τα δω όλα πάλι αύριο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κρατάνε τιμή,τώρα το αν αξίζει εξαρτάται από το πώς το βλέπει ο καθένας.
    Αν σου αρέσει και το θέλεις το παίρνεις,αλλά έλεγξε το όσο καλύτερα μπορείς.
    Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ και ξενέρωσα που βρέθηκε αυτό το θέμα με τα χλμ. και κόλλησα κάπως. Είμαι ο πιο δύσκολος αγοραστής πραγματικά, τα ψειρίζω όσο δεν πάει και μία φορά είπα να μην το κάνω, πήγα το είδα μου άρεσε τέλος και τελικά πάλι τα ίδια

    Γενικότερα είναι η πρώτη μου κανονική μηχανή, μόνο παπιά είχα έως τώρα με τελευταίο το Sym Vf125 επομένως δεν είμαι καθόλου γνώστης του όλου θέματος.
    Σας ευχαριστώ πάντως όλους που προσπαθείτε να βοηθήσετε

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2019
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ληστεια ειναι οχι απλως πολλα.
    μα όλα έχουν ξεφύγει σε τιμές τα πάντα έχουν ανέβει, ντάξει πληρώνεις και το Yamaha φαντάζομαι .. και τι να πάρεις ρε συ Βασίλη με 5000 μαξ ? εννοώ σε καινούριο η ελαφρώς μεταχειρισμένο ας πούμε

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν το καταλαβαίνω. Αυτό, από μόνο του, είναι μία προσπάθεια εξαπάτησης. Γιατί να κάτσει κάποιος να το κάνει; Καλύτερα να μην είχε καθόλου βιβλίο σέρβις.
    Οι σφραγίδες είναι όλες από το ίδιο συνεργείο;
    Συμβαίνει αρκετές φορές και δεν είναι απαραίτητα κακό.
    Υπόθεσε ότι κάνεις το απλό σέρβις αλλαγή λάδια-φίλτρα-μπουζί μόνος σου ή σε ένα συνεργείο της γειτονιάς και μετά 20.000 χλμ πας σε ένα εξουσιοδοτημένο για βαλβίδες (ή κάτι πιο σοβαρό) και του λες να σου πατήσει σφραγίδες και για τα προηγούμενα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vintra Προβολή μηνύματος
    Αυτός μου είπε ότι δεν έχει ABS
    Ανέβασε καμμιά φωτογραφία να το δούμε ή βάλε το λινκ.
    Τα tenere 660,εν αντιθέσει με τα αδερφάκια τους XTX και XTR, είχαν abs και διπλά δισκόφρενα μπροστά.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF