Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Αύξηση πίεσης=αμεσότερο στριψιμο;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    Αύξηση πίεσης=αμεσότερο στριψιμο;

    Έχω τα Μ5 εδώ και 14000 χιλ στο hornet 600 του 2009.
    Επειδή τα βλέπω κι έχουν μία σχετική φθορά λέω να πειραματιστώ λίγο πριν τα αλλάξω.
    Λοιπόν σκέφτομαι να τους αυξήσω την πίεση όταν είναι κρύα κι από 36-42 που τα έχω να τα πάω στο 38-48! Το ζητούμενο είναι να στρίβει πιο άμεσα το μηχανάκι σε κλειστές στροφές, συγκεκριμένα σε μια πίστα καρτ που σκέφτομαι να πηγαίνω που και που. Γενικά θέλω να πετύχω πιο γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης. Ποια η γνώμη σας, θα το πετύχω αυτό με τα υπάρχον ελαστικά κι αυξάνοντας τους λίγο την πίεση; Θα χάσω σε κράτημα με αυτή τη κίνηση μου;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Μην το κανείς αυτό στον εαυτό σου ! Αν μπεις σε πίστα να κατεβασεις πιέσεις ,μην ανέβασεις ! Δεν θα ζεστανεις τα Ελαστικα ποτε !
    Για πεσμας τι κανείς όταν θέλεις να κανείς Γρηγόρη αλλαγή κατεύθυνσης .....

  3. #3
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Με 48 πίσω κρύο, θα το κάνεις το λάστιχο να συμπεριφέρεται σαν τσιμέντο. Κοινώς, λιγότερο κράτημα, περισσότερο σπινιάρισμα, περισσότερη φθορά... Το 42 είναι για Εθνική, για μέσα στην πόλη κυμαίνεσαι 36-39 πίσω, 33-36 μπροστά

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Οτι λέει ο Antoniss και για να κάνεις αυτό που θές (καλύτερη αποκριση στο στρίψιμο) προτιμότερο είναι να πας σε γνώστη μηχανικό να σου κατεβάσει τις πλάκες όσο πρέπει για να μην σου χαλάσει την σταθερότητα της μηχανής.
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    (...)
    Θα φας τούμπα.
    Think faster than you ride

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    100
    Mε 38-48 πίεση δεν θα στρίψει,ειδικά σε κλειστές στροφές που το θες τα λάστιχα θα είναι κρύα με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος πτώσης.
    Για έμενα καλύτερα να μην πειραματιστής.

  7. #7
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αμεσότερο στρίψιμο πετυχαίνεις με τους εξής τρόπους :

    1)Αλλαγή γεωμετρίας ,όπως το κατέβασμα σε τιμονόπλακες ή ΑΚΟΜΑ καλύτερα το σήκωμα του πίσω μέρους
    2)Με τοποθέτηση ελαστικών με πιο "τρίγωνη" κορώνα
    3)Με ξεκούλαμα
    4)Μείωση βάρους ττης μοτσουκλέτας
    5)Μάγια/βουντού/ανθρωποθυσίες
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  8. #8
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aggelos_SV Προβολή μηνύματος
    5)Μάγια/βουντού/ανθρωποθυσίες
    Αε γειά σου!!
    WHO RUNS THE SHOW

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Απολυτη ομοφωνια.Ειναι ακρως επικινδυνο.

  10. #10
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    38 - 48 ??? ω μον ντιέ

    Μήπως έχεις κάνει τετράγωνο το πίσω και θέλεις να αλλάξεις τη συμπεριφορά του;
    Πάντως δεν δουλεύουν τα λάστιχα με αυτό τον τρόπο, μην το κάνεις γιατί στην καλύτερη το μοτό θα μπιστάει και στην χειρότερη θα πέσεις.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    φιλαρακι εγω θα σου προτεινα να βαλεις στα σιγουρα 40-50psi αλλα να εχεις και εναν απ'εξω με καμερα να μην χασει το ενσταντανε γιατι θα'ναι κριμα...
    ρε τι ακουμε εδω μεσα...
    οχι τιποτ'αλλο αλλα κανει και ζεστη και το κανει χειροτερο...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    38 - 48 ??? ω μον ντιέ

    Μήπως έχεις κάνει τετράγωνο το πίσω και θέλεις να αλλάξεις τη συμπεριφορά του;
    Πάντως δεν δουλεύουν τα λάστιχα με αυτό τον τρόπο, μην το κάνεις γιατί στην καλύτερη το μοτό θα μπιστάει και στην χειρότερη θα πέσεις.
    Ναι το πέτυχες... Το έχω τετραγωνήσει λιγουλάκι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ευχαριστήθηκα το Μ5. Του είχα εξ αρχής λιγότερη πίεση κάπου 33/36-38 με αποτέλεσμα να τετραγωνήσει. Μετά την πήγα 36/42 και δεν είδα διαφορά οπότε τζάμπα το είχα με λιγότερο πίεση. Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι ότι αν του δώσω λίγο παραπάνω πίεση απο το 36/42 που του έχω τώρα θα δω περισσότερη ευκινησία για το λόγω ότι πατάει κάτω λιγότερο ελαστικό κι άρα στρίβει πιο άμεσα; Αν τα 38/48 είναι υπερβολή πια αναλογία μπρος-πίσω μου προτείνετε;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Ναι το πέτυχες... Το έχω τετραγωνήσει λιγουλάκι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ευχαριστήθηκα το Μ5. Του είχα εξ αρχής λιγότερη πίεση κάπου 33/36-38 με αποτέλεσμα να τετραγωνήσει. Μετά την πήγα 36/42 και δεν είδα διαφορά οπότε τζάμπα το είχα με λιγότερο πίεση. Τέλος πάντων η γνώμη μου είναι ότι αν του δώσω λίγο παραπάνω πίεση απο το 36/42 που του έχω τώρα θα δω περισσότερη ευκινησία για το λόγω ότι πατάει κάτω λιγότερο ελαστικό κι άρα στρίβει πιο άμεσα; Αν τα 38/48 είναι υπερβολή πια αναλογία μπρος-πίσω μου προτείνετε;
    το λαστιχο δεν τετραγωνιζει λογω της πιεσης του αερα, αλλα λογω της πιεσης που δεν του ασκεις εσυ στις στροφες...
    η λογικη που εχεις γι'αυτο που θες να κανεις, ειναι λαθος...στο ειπαν ολοι...
    αυτο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα ζευγαρι καινουργια λαστιχα, να τους βαλεις την προτεινομενη πιεση του κατασκευαστη -1,2psi και να τα κυκλοφορησεις λιγο στην πολη και στο επαρχιακο εδω τριγυρω για να τα στρωσεις...
    μετα να κανεις καποιο μαθημα ασφαλους οδηγησης (αν δεν εχεις κανει ηδη) και να μπεις στα μεγαρα με -4,5psi και να προσπαθησεις να στριψεις...

    σαν μπακαλικος κανονας:
    στην πιστα παντα κατεβαζουμε πιεσεις, στην πολη ειμαστε κατι τι λιγοτερο απο τις προτεινομενες του κατασκευαστη και οταν θελουμε να κανουμε ταξιδι βαζουμε τις προτεινομενες...

    μην παμε σε χειμωνα/καλοκαιρι και μονοκαβαλα/δικαβαλα να χαρεις...

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    φιλε εγω στο ποδηλατο εβαζα 65 και εστριβε ταπα δοκιμασε το κ εσυ θα ξετετραγωνισουν τα λαστιχα σου

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    φιλε εγω στο ποδηλατο εβαζα 65 και εστριβε ταπα δοκιμασε το κ εσυ θα ξετετραγωνισουν τα λαστιχα σου
    +990
    αν βάλεις και ήλιο, εκει να δεις πόσο ανάλαφρο θα γίνει στο στρίψιμο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αυξηση πιεσης ελαστικων
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 12:27
  2. Αυξηση Θελετε;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 10:23
  3. Αυξηση στον Πανο
    από GyPsy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 05:50
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:21
  5. Αυξηση Ηλικιασ Συνταξιοδοτισησ
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF