Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Daytona Sprinter 125cc πρόβλημα!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2024
    Μηνύματα
    1

    Daytona Sprinter 125cc πρόβλημα!!

    Καλησπέρας σας. Μια ερώτηση θέλω να κάνω μήπως και κάποιος γνωρίζει. Πριν καμιά περίπου 25 μέρες αγόρασα ένα παπάκι το daytona sprinter 125cc καινούργιο για διευκόλυνση στην καθημερινή μετακίνηση. Να σημειώσω πώς ποτέ δεν είχα ξαναασχοληθεί με παπακια ή μηχανες ήμουν πιο πολύ των αμαξιών και δεν εχω και πολλές γνώσεις για παπακια. Είμαι στην περίοδο του στρωσίματος ακόμα έχω κάνει περίπου 600 χιλιόμετρα. Το παπακι δεν το εχω ζορίσει καθόλου, καλό ζεσταμα παντα πριν ξεκινήσω, οχι πάνω από 40 χιλιόμετρα ταχύτητα. Όλα μια χαρά μέχρι τα 500 χιλιόμετρα που με εμφανίστηκε κατι περίεργο, δεν το κάνει συνέχεια μόνο μερικές φορές. Καποιες φορές χωρίς να ακουμπάω καν το γκάζι σαν να δίνει συνεχόμενα γκάζι, σαν να έχει στροφές ο κινητήρας δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Πχ κάθομαι στο φανάρι με νεκρά και το μηχανακι ακούγεται δυνατά μουγκρίζει σαν να δίνω γκάζι ή έχω πρώτη σταματημένος και το μηχανάκι το νιωθω να φευγει μονο του μπροστά χωρίς να αγκίζω το γκάζι. Με αποτέλεσμα οταν το το κάνει αυτό και αλλάζω ταχύτητες εν κίνηση ή είμαι σταματημένος να κλωτσανε , να τριβονται όλες οι ταχυτητες παρόλο που δεν δίνω γκάζι. Δν ξέρω αν το εξήγησα καλά, Είναι φυσιολογικό αυτό? τι μπορεί να φταίει?. Θέλω να το πάω από εκεί που το αγοράσω αλλά λόγω δουλειάς πρωινής δεν έχω χρονο ακόμα.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.282
    Όχι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό. Να το πας στο εξουσιοδοτημένο στα πλαίσια της εγγύησης να το δουν.
    Ότι και να σου πούμε εμεις εδώ, λόγω της εγγύησης, είναι φρόνιμο να ΜΗΝ το ακουμπήσεις εσύ η κάποιος "γνώστης" δικός σου.
    Επίσης θα σε παρακαλέσω να βάζεις παραγράφους διότι είναι δύσκολη η ανάγνωση ετσι.
    Βλέπεις, κάποιοι είμαστε και κάποιας ηλικίας εδώ μέσα

    Καλώς ήρθες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.644
    Η μπαταρία σου πως είναι? Κάπου διάβασα ότι αν είναι πεσμένη σηκώνει το ρελαντί μόνο του(μέσο εγκεφάλου) για να την φορτίσει,,

    η μπορεί να μην έχουν ρυθμίσει καλά το ρελαντί, στο σώμα πάνω έχει μια βίδα με ψιλό Άλλεν κεφάλι που αν είναι βιδωμενη αρκετά βρίσκει κόντρα από πίσω και ανοίγει την πεταλούδα, σαν να έχεις λίγο ανοικτό γκάζι,, εγώ την έχω να μην ακουμπάει καθόλου και έχει καλό ρελαντι,, υπάρχει και άλλη βίδα που το ρυθμίζει αλλά εκεί μπορεί να μπλέξεις με τις ρυθμίσεις του ψεκασμού.

    Μια άλλη αιτία είναι εισροή αέρα στο μοτέρ από φλάντζες, Κολλάρο εισαγωγής κτλ

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα σε daytona sprinter 125
    από Denis3311 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2020, 22:14
  2. Πρόβλημα με τα φώτα σε Daytona Sprinter 125 efi
    από giwrgos07 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2019, 14:45
  3. Daytona sprinter 125cc
    από georgako στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2017, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF