Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????

  1. #1

    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????

    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????
    Αφορμή για αυτό το κείμενο είναι ένα ατύχημα που είχε ο πατέρας μου στης 12 Ιουνίου .
    Σημειωτέων ότι είναι 76 χρονών έχει κάνει με το μηχανάκι την τελευταία 5ετια που έχει αυτό έχει κάνει 156000 χιλ . από όταν ήμουν μικρός τον θυμάμαι με ένα sachs 50cc να γυρνά δικαβαλος την Ελλάδα. Βόλος, Μεσολόγγι ,κλπ ήταν αστεία για αυτόν. Και ποτέ δεν είχε ατύχημα. Πάντα με κράνος, μπουφάν, αρβύλα και γενικά εξοπλισμένος για την ασφάλεια του υπήρξε παράδειγμα για εμένα και όταν το 1973 πήρα την πρώτη μου μηχανή να περνώ μέτρα για την ασφάλεια μου.
    Το Σάββατο κατέβαινε την λ. ηρακλείου στο ύψος του περάσου κινούμενος δεξιιά με 50 χιλιόμετρα όπως λένε οι μάρτυρες ένας γρήγορος με παπί τον προσπέρνα από αριστερά και αμέσως στριβεί δεξιά να μπει στο βενζινάδικο, με αποτέλεσμα με τον πίσω του τροχό να παρασύρει τον μπροστινό τροχό του πατέρας μου και να πέσει κάτω.
    Ξαφνικά κτύπα το κινητό μου και μου λέει ένας τύπος ότι είναι από το ασθενοφόρο του εκαβ και ότι είχε ατύχημα ο πατέρας μου ότι δεν είναι σοβαρό μάλλον κάποια πλευρά έχει σπάσει και ποναει., και τον πάνε στον ερυθρό.
    Πάμε με τον γιο μου Τάσο στον ερυθρό και βλέπω στον φορείο τον πατέρα μου με το πρόσωπο αριστερό μάγουλο , μύτη και σαγόνι μελανιασμένα και νάρθηκα στον λαιμό και το αριστερό χέρι δεμένο επάνω του. Η εικόνα του μελανιασμένου προσώπου του μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι. << ρε πατέρα δεν φορούσες κράνος??? Τι είναι αυτά?>>
    << όχι αγόρι μου φορούσα , πάντα το φορώ το ξέρεις, αλλά όπως έπεσα έσκασα με το κεφάλι και τον ώμο κάτω και ευτυχώς που το φορούσα θα άνοιγε το κεφάλι μου>>
    Τελικά έχει σπάσει την κλείδα του και έχει ραϊσμένα κάποια πλευρά. Την ημέρα που ήμασταν εκεί είπε ο νοσοκόμος ότι από της 8 το πρωί μέχρι της 12+30 το μεσημέρι είχαν φέρει πάνω από 200 τροχαία με μηχανές, μάλιστα μπροστά μας έφεραν και έναν νεκρό.
    Τώρα ο πατέρας μου αναρρώνει αλλά ποναει και πολλές φορές τον παίρνουν τα δάκρια και λέει. << να κτυπήσω γιατί έκανα κάτι λάθος το καταλαβαίνω αλλά να πονώ για την βλακεία άλλου ? ??? τι χρωστώ να ταλαιπωρούμε έτσι? Έκανα κανένα έγκλημα?>> τι να του απαντήσει κάνεις????
    Το μαγαζί της γυναίκας μου είναι στον παράλληλο της εθνικής στα Φιλαδέλφεια και κάθε ημέρα προπαντός Σάββατο και Κυριακή βλέπουμε μηχανές ακόμα και δικαβαλες να τρέχουν και να κάνουν σφήνες , φορώντας σορτσάκια και κοντομάνικα ξεκρανοτοι…. ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ νομίζετε ότι το καλοκαίρι η ζεστή άσφαλτος είναι πιο μαλακιά? η θα πονάτε λιγότερο στο ατύχημα?
    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????????
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Re: ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????
    Αφορμή για αυτό το κείμενο είναι ένα ατύχημα που είχε ο πατέρας μου στης 12 Ιουνίου .
    Σημειωτέων ότι είναι 76 χρονών έχει κάνει με το μηχανάκι την τελευταία 5ετια που έχει αυτό έχει κάνει 156000 χιλ . από όταν ήμουν μικρός τον θυμάμαι με ένα sachs 50cc να γυρνά δικαβαλος την Ελλάδα. Βόλος, Μεσολόγγι ,κλπ ήταν αστεία για αυτόν. Και ποτέ δεν είχε ατύχημα. Πάντα με κράνος, μπουφάν, αρβύλα και γενικά εξοπλισμένος για την ασφάλεια του υπήρξε παράδειγμα για εμένα και όταν το 1973 πήρα την πρώτη μου μηχανή να περνώ μέτρα για την ασφάλεια μου.
    Το Σάββατο κατέβαινε την λ. ηρακλείου στο ύψος του περάσου κινούμενος δεξιιά με 50 χιλιόμετρα όπως λένε οι μάρτυρες ένας γρήγορος με παπί τον προσπέρνα από αριστερά και αμέσως στριβεί δεξιά να μπει στο βενζινάδικο, με αποτέλεσμα με τον πίσω του τροχό να παρασύρει τον μπροστινό τροχό του πατέρας μου και να πέσει κάτω.
    Ξαφνικά κτύπα το κινητό μου και μου λέει ένας τύπος ότι είναι από το ασθενοφόρο του εκαβ και ότι είχε ατύχημα ο πατέρας μου ότι δεν είναι σοβαρό μάλλον κάποια πλευρά έχει σπάσει και ποναει., και τον πάνε στον ερυθρό.
    Πάμε με τον γιο μου Τάσο στον ερυθρό και βλέπω στον φορείο τον πατέρα μου με το πρόσωπο αριστερό μάγουλο , μύτη και σαγόνι μελανιασμένα και νάρθηκα στον λαιμό και το αριστερό χέρι δεμένο επάνω του. Η εικόνα του μελανιασμένου προσώπου του μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι. << ρε πατέρα δεν φορούσες κράνος??? Τι είναι αυτά?>>
    << όχι αγόρι μου φορούσα , πάντα το φορώ το ξέρεις, αλλά όπως έπεσα έσκασα με το κεφάλι και τον ώμο κάτω και ευτυχώς που το φορούσα θα άνοιγε το κεφάλι μου>>
    Τελικά έχει σπάσει την κλείδα του και έχει ραϊσμένα κάποια πλευρά. Την ημέρα που ήμασταν εκεί είπε ο νοσοκόμος ότι από της 8 το πρωί μέχρι της 12+30 το μεσημέρι είχαν φέρει πάνω από 200 τροχαία με μηχανές, μάλιστα μπροστά μας έφεραν και έναν νεκρό.
    Τώρα ο πατέρας μου αναρρώνει αλλά ποναει και πολλές φορές τον παίρνουν τα δάκρια και λέει. << να κτυπήσω γιατί έκανα κάτι λάθος το καταλαβαίνω αλλά να πονώ για την βλακεία άλλου ? ??? τι χρωστώ να ταλαιπωρούμε έτσι? Έκανα κανένα έγκλημα?>> τι να του απαντήσει κάνεις????
    Το μαγαζί της γυναίκας μου είναι στον παράλληλο της εθνικής στα Φιλαδέλφεια και κάθε ημέρα προπαντός Σάββατο και Κυριακή βλέπουμε μηχανές ακόμα και δικαβαλες να τρέχουν και να κάνουν σφήνες , φορώντας σορτσάκια και κοντομάνικα ξεκρανοτοι…. ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ νομίζετε ότι το καλοκαίρι η ζεστή άσφαλτος είναι πιο μαλακιά? η θα πονάτε λιγότερο στο ατύχημα?
    ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???????????

    Πες τα Γιωργο! ΠΕΣ ΤΑ μπας και σ ακουσει κανεις τουλαχιστον εσενα!

    Περαστικα στον πατέρα σου!

    Με τον πιτσιρικα τι εγινε?

  3. #3
    Περαστικά στον πατέρα σου φίλε μου.
    Ναι, έχει ξεφτιλιστεί τελείως το θέμα με "τα μηχανάκια"...

    Γρήγορη ανάρρωση εύχομαι.
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  4. #4
    Περαστικά και γρήγορα στον πατέρα σου, γερός να είναι.

    Μήπως όμως είναι καιρός να αφήσει το.. άθλημα; Μπορεί να τα έχει τετρακόσια ο άνθρωπος και να είναι καλύτερος οδηγός από πολλούς εδώ μέσα (και προφανώς έχει φάει τους δρόμους με το κουτάλι), αλλα να... γίνεται μια στραβή, και ταλαιπωριέται με σπασμένα κόκκαλα τώρα, που δένουν δύσκολα στην ηλικία του. Δύσκολοι καιροί και πολλά νεύρα στους δρόμους, κανείς πια δεν κάνει χαλαρό "περίπατο", όλοι πάνε μανιασμένα και ο κίνδυνος είναι πάντα κοντά.

    Πάντα όρθιοι να είστε, οικογενειακώς.
    safety doesn't happen by accident

  5. #5
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Περαστικά και απο εμενα, γρηγορα ορθιος ο πατερας σου!!!
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  6. #6
    Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση κι απο μένα, αλλα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Μήπως όμως είναι καιρός να αφήσει το.. άθλημα; Μπορεί να τα έχει τετρακόσια ο άνθρωπος και να είναι καλύτερος οδηγός από πολλούς εδώ μέσα (και προφανώς έχει φάει τους δρόμους με το κουτάλι), αλλα να... γίνεται μια στραβή, και ταλαιπωριέται με σπασμένα κόκκαλα τώρα, που δένουν δύσκολα στην ηλικία του. Δύσκολοι καιροί και πολλά νεύρα στους δρόμους, κανείς πια δεν κάνει χαλαρό "περίπατο", όλοι πάνε μανιασμένα και ο κίνδυνος είναι πάντα κοντά.
    +1050

    Δύσκολο, αλλα πρέπει να του το πείτε πιστεύω.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Γρήγορα περαστικά στον πατέρα σου Γιώργη..

  8. #8
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Περαστικά και γρήγορα στον πατέρα σου, γερός να είναι.

    Μήπως όμως είναι καιρός να αφήσει το.. άθλημα; Μπορεί να τα έχει τετρακόσια ο άνθρωπος και να είναι καλύτερος οδηγός από πολλούς εδώ μέσα (και προφανώς έχει φάει τους δρόμους με το κουτάλι), αλλα να... γίνεται μια στραβή, και ταλαιπωριέται με σπασμένα κόκκαλα τώρα, που δένουν δύσκολα στην ηλικία του. Δύσκολοι καιροί και πολλά νεύρα στους δρόμους, κανείς πια δεν κάνει χαλαρό "περίπατο", όλοι πάνε μανιασμένα και ο κίνδυνος είναι πάντα κοντά.

    Πάντα όρθιοι να είστε, οικογενειακώς.
    Περαστικά

    +656 θα συμφωνήσω

    Αλλά άντε να του το πεις. Αν έχει συνηθίσει έτσι από τα νιάτα του! Αναρωτιέμαι τι θα κάνουμε εμείς αν φτάσουμε στην ηλικία του. Εδώ μου λένε για αμάξι και δε θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Θα τρελαθώ αν με βλέπω να πήζω έτσι στην κίνηση
    . .
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  9. #9
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Περαστικά του ρε Γιώργο.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creaci&#243;n es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es enga&#241;ar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es as&#237;, to el d&#237;a echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #10
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    περαστικά του

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Περαστικά...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Kρίμα ο άνθρωπος να χτυπήσει έτσι εξ αιτίας του βλαμμένου.

    Περαστικά του κι ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεί πολύ.

    Κι ο πατέρας μου με την R75 κυκλοφορούσε μεχρι τα 72 του που μας άφησε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    περαστικα πολλα και να μην του πειτε-κοψετε το μηχανακι για κανεναν λογο,γιατι παιζει να τον παρει απο κατω και να μαραζωσει...

    τα @@ δεν τα κοβουμε σε κανεναν αντρα ειτε ειναι 20 ειτε 100...

    η αποφαση,αν την παρει, ειναι δικη του και πρεπει να την παρει εντελως ανεπηρεαστος...

    σιδερενιος...

    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Περαστικα στον ανθρωπο και γρηγορα σιδερενιος...

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    perastika και αγυριστα να ναι...


    μην του πειτε να κοψει τις μηχανες σε αυτη την ηλικια...ειναι μαγκια που μπορει και καβαλαει, ενω αλλοι μεχρι το καφενειο πανε και αν...


    σε αυτες τις ηλικιες, αν ιεναι να παθεις κατι, καλυτερα να το παθεις απο μηχανη, απο κατι που σε βαζει σε εγρηγορση γενικοτερα, παρα απο αλσχαιμερ...

    επειδη εχω ζησει την 3η ηλικια και τα αρνητικα της, δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να βλεπεις εναν ανθρωπο να θελει και να μην μπορει να κανει αυτα που θελει...


    περαστικα και παλι


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πάτε καλά ρε;;;;;;
    από kalogeros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2010, 03:25
  2. Καλά ρε, πάτε καλα?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 177
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2010, 08:57
  3. ρε πατε καλα?? ξεχασαμε την VegasKitty!!
    από evvou στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2009, 13:06
  4. Kαλα ρε πάτε καλα
    από Alchimistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2007, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF