Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Θα ζήσω γιατρέ μου;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    766

    Θα ζήσω γιατρέ μου;

    Σημείωση: Το φόρουμ δεν είναι ιατρικό και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει κάποιος που θα διαβάσει κάτι στο θέμα αυτό, να το πάρει στα σοβαρά.
    Ο τίτλος άλλωστε το τονίζει, ο κάθε αναγνώστης να ξέρει ότι θα πρέπει να μιλήσει με το γιατρό του.




    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Έχω μερική ρήξη πρόσθιου κοντά 20 Χρόνια, το έπαθα σχετικά μικρός και ίσως έχει δέσει πλέον ποτέ δεν πήρα πατεριτσες αν και το 1ο δίμηνο κουτσαινα και το γόνατο ήταν τούμπανο. από τα υγρά.
    Ο προσθιος ειναι ο μονος συνδεσμος που δεν "φτιαχνει-δενει" απο μονος του..Στην καθημερινοτητα θα μπορουσες να ζεις κανονικα με καποιες υποχωρησεις ακομα και με πληρη ρηξη προσθιου χιαστου
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 29/05/2024 στις 09:26.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.182
    Πάνο αν θυμάσαι και τροφές που βοηθάνε ή που πρέπει να αποφεύγουμε για την καλή υγεία των χόνδρων, είναι πάντα χρήσιμες πληροφορίες.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Ωραίο τίτλο βάλατε στο καινούργιο θέμα.
    Το φόρουμ δεν είναι ιατρικό και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει κάποιος που θα διαβάσει κάτι στο θέμα αυτό, να το πάρει στα σοβαρά.
    Ο τίτλος λοιπόν θα πρέπει να προδιαθέτει αναλόγως, και ο κάθε αναγνώστης να ξέρει ότι θα πρέπει να μιλήσει με το γιατρό του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Εδώ μπορούμε να συζητούμε για τα θέματα υγείας που μας απασχολούν, αφού ως γνωστόν, ο καλύτερος γιατρός είναι ο πρώην ασθενής ������
    Αυτό δεν ισχύει καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε οργανισμός επίσης.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Επειδή το έχω πρόσφατο μετά απο πτώση στο βουνό και ρίξη πρόσθιου και μερική ρίξη εσω πλαγίου που σε 4-6 εβδομάδες εφτιαξε μόνος του και ευτυχώς ο μηνίσκος ήταν ΟΚ

    θα σου πω τι μου ειπε ο γιατρός με βαση οτι ειμαι 49:
    - κανεις χειρουργίο και μετά ενδυνάμωση για ανάκτηση του τετρακέφαλου
    - δεν κάνεις χειρουργείο αλλά ενδυνάμωση για ανάκτηση του τετρακέφαλου και αποφέυγεις οτι έχει να κάνει με στρέψη (μπασκετ-ποδοσφ-τενις-μηχανη στο βουνο δεν ειπε γιατι δεν γνωρίζει) και σε 10 χρόνια ίσως/μαλλον βγαλει χονδροπάθεια που με την ηλικία σου ετσι και αλλιώς μπορεί να γίνει

    Αν δεν έχεις αλλο τραυματισμό, βλεπε πλάγιο χιαστό που επουλώνει μονος του αν δεν κοπεί ή μηνίσκο, τότε πας μολις ξεπρηστεί το γόνατο.
    Γενικά καλό ειναι να πας χειρουργείο με όσο γίνεται καλύτερη κατάσταση στο γόνατο.
    Για τον χιαστό Μοσχευμα παιρνουν τένοντα απο πίσω

    Απολογιστικά, απο ιδία πείρα, να ξέρεις ότι μπορεί να εχει επιπλοκές μετά το χειρουργείο που δεν τις ξέρεις ή φαντάζεσαι

    Εγώ εκανα το χειρουργείο Σάββατο, βγηκα περπατώντας Κυριακή και Τρίτη πρωί με πατερίτσα βοήθεια οδήγησα και πηγα γραφείο.

    Μου είπαν οτι θελει 6-8 εβδομάδες για να αφομοιωθεί το μόσχευμα και όντως στις 8 εβδομάδες είχα πλήρη κίνηση και ξεθάρεψα!

    Καβαλησα μηχανή 2 ημέρες - εντός πόλης μην φανταστείς κάτι πολύ και περπάτησα λίγο παραπάνω.

    Οπότε !! Εκεί ακριβώς ήρθε η καταστροφή που λέγεται Κύστη του Baker η οποία έπαθε ρήξη - δεν ήξερα οτι την είχα αφου την βλέπεις στην μαγνητική https://chiotisioannis.gr/%CE%BA%CF%...4%CE%B7-baker/

    Μιλάμε για ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πόνο απο το μπούτι μέχρι τον αστράγαλο .

    Να μην στα πολυλογώ μετά απο 8 εβδομάδες απο την ρήξη, απειρα αντιφλεγμονώδη και 3-4 φυσιοθεραπείες ανα εβδομάδα ΑΚΟΜΑ δεν περπατάω καλα

    ΙΣΩΣ-ΜΠΟΡΕΙ να φταίω και εγω γιατι δεν ακολούθησα τις οδηγίες για ξεκούραση μετα το χειρουργείο αλλά ...................

    Το γόνατο πάντως σαν γόνατο ειναι σουπερ σταθερο, αν φυγει και το υγρό θα ειναι ΟΚ αλλά εχει ακόμα λίγο δρόμο.


    Καλή επιτυχία εύxομαι!
    Τελευταία τροποποίηση από GogosLux; 29/05/2024 στις 10:21.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.911
    Πανό είσαι γιατρός ;
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Εδώ όπως έγραψα, κάνουμε μια απλή συζήτηση κ σε κάθε περίπτωση γράφω πως την παραμικρή αλλαγή που θα δούμε στο σώμα μας, θα πρέπει να τρέξουμε ΑΜΈΣΩΣ στον γιατρό για εξετάσεις.
    Σχετικά με αυτό που έγραψες, πως ο κάθε ασθενής είναι κ διαφορετική περίπτωση.
    Δεν θέλω να επεκταθω επί του θέματος, αν κ το έγραψα με χιουμοριστική διάθεση, αφού στο τέλος είχα κ ένα γελαστό emoji.
    Έχω όμως πάνω από 25 χρόνια που εργάζομαι σε μεγάλο νοσοκομείο κ έχω δει πάρα πολλά.
    Αν αρχίσω να γράφω, δεν θα τελειώσω ποτέ.
    Ένα μόνο παράδειγμα, για να καταλάβεις ότι το να είσαι γιατρός, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είσαι άσχετος.
    Νοέμβριος τού '15 κ καθόμουν δίπλα στον πατέρα μου που ανάρρωνε από χειρουργείο σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο.
    Στον ίδιο θάλαμο ένας κύριος γύρω στα 75, μόλις χειρουργημένος από ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής.
    Χειρουργήθηκε, ανοικτά κ αφού πέρασε η νάρκωση ξεκίνησε να περπατά στον διάδρομο, αλλά ένιωθε οξύ πόνο στο στομάχι και σταματούσε.
    Σταδιακά δεν μπορούσε να περπατήσει, έμενε κλινήρης, δεν σηκωνόταν ούτε για τουαλέτα, ενώ είχε μεγάλες απαιτήσεις για οξυγόνο.
    Κλασσικό σύμπτωμα καρδιακής ανεπάρκειας με μεγάλη ποσότητα υγρών στους πνεύμονες.
    Εγώ δεν ανακατεύτηκα ποτέ, ούτε είπα την άποψη μου, παρόλο που ήξερα τι συμβαίνει.
    Η κόρη του κυρίου δεν ήξερε τι να κάνει κ ρωτούσε συνέχεια τους γιατρούς τι έχει ο πατέρας της κ χειροτερεύει.
    Ο μεγάλος λοιπόν χειρουργός, αρκετά γνωστός, της είπε πως ο πατέρας της είναι περίφημα, δεν έχει καθόλου υγρά, γιατί φαίνεται από το πρόσωπο του, εδώ γελάμε κ πως δεν κάνει αρκετή προσπάθεια να σηκωθεί.
    Επίσης, θα του έκαναν γαστροσκόπηση για τον πόνο στο στομάχι.
    Εδώ γελάμε κ κλαίμε.
    Έρχονταν συγγενείς και φίλοι να δουν άλλους ασθενείς, έβλεπαν τον άνθρωπο σε αυτή την κατάσταση κ έλεγαν στην κόρη πως ο πατέρας της έχει καρδιακή ανεπάρκεια κ θέλει διουρητικά.
    Κ αυτοί που το έλεγαν δεν ήταν γιατροί, αλλά απλοί άνθρωποι, χωρίς μόρφωση, απλά είχαν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα γνωστοί και συγγενείς τους κ ΉΞΕΡΑΝ, ενώ οι γιατροί, τον χαβά τούς με την γαστροσκόπηση.
    Τελικά η κόρη αγριεψε, πήγε μόνη της στην καρδιολογική κλινική σε άλλο όροφο κ περιέγραψε στην διευθύντρια, μια εξαίρετη γιατρό, τα συμπτώματα του πατέρα τής.
    Η διευθύντρια φρικαρε, άρχισε να ουρλιάζει κ απαίτησε να μεταφερθεί ο ασθενής στην καρδιολογική.
    Τον άρχισαν στα διουρητικά κ 3 μέρες ο ασθενής, αφού έβγαλε 15 λίτρα υγρών, μπορούσε να καθίσει σε καρέκλα.
    Σώθηκε.
    Όπως καταλαβαίνεις, η γαστροσκόπηση ματαιώθηκε
    Προφανώς δεν κατάλαβες πώς το γράφω αλλά δεν χρειάζεται κιόλας.


    BTW, όταν βάζεις emojis από το κινητό δεν εμφανίζονται, αντί αυτού βγαίνουν ερωτηματικά σε μαύρο φόντο (�).

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πανό είσαι γιατρός ;
    Όχι.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Προφανώς δεν κατάλαβες πώς το γράφω αλλά δεν χρειάζεται κιόλας.


    BTW, όταν βάζεις emojis από το κινητό δεν εμφανίζονται, αντί αυτού βγαίνουν ερωτηματικά σε μαύρο φόντο (�).
    Ναι, τώρα το είδα πως τα emoji δεν βγαίνουν σωστά.
    Κατάλαβα τι εννοείς, έγραψα κάτι με χιουμοριστική διάθεση, προφανώς κ τα συμπτώματα διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο, αλλά υπάρχουν κάποιες βασικές παθήσεις οι οποίες δίνουν σχεδόν τα ίδια συμπτώματα κ η ΔΔ περιορίζεται σε 2-3 επιλογές

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2022
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    ...
    Όπως έγραψα, οι τροφές δεν βοηθούν, αλλά σίγουρα βοηθάει η απώλεια βάρους, οι ασκήσεις που πιέζουν τους χόνδρους, στην περίπτωση του γόνατος τα πολύ βαθιά καθίσματα με βάρος κ το έντονο, συχνό τρέξιμο σε άσφαλτο.
    ...
    Αυτό για τις συγκεκριμένες ασκήσεις ισχύει όπως το γράφεις ή μήπως ισχύει το αντίθετο;

  10. #10
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niou Προβολή μηνύματος
    Αυτό για τις συγκεκριμένες ασκήσεις ισχύει όπως το γράφεις ή μήπως ισχύει το αντίθετο;
    λογικά το αντίθετο ισχύει, απλά δεν το έχει διατυπώσει σωστά.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.926
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς;
    Πώς όποιος κάνει βαθιά καθίσματα με βάρος κ τρέξιμο επί αρκετά χιλιόμετρα σε άσφαλτο θα έχει βελτίωση κ αναγέννηση του χόνδρου;
    Στα τόσα χρόνια που κάνω αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες έχω διαπιστώσει το αντίθετο.
    Ειδικά στο τρέξιμο έχω δεί κατάγματα εκ κοπώσεως (stress fracture), πελματιαία απονευρωσίτιδα κ διαστρέμματα πδκ.
    Αυτό που έγραψες λέει άλλα πάντως.
    Διάβασέ το ξανά και διόρθωσέ το

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    λογικά το αντίθετο ισχύει, απλά δεν το έχει διατυπώσει σωστά.
    Σωστά το έγραψες.
    Διόρθωσα το προηγούμενο μήνυμα μου κ έβαλα ένα "δεν βοηθούν"

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Όχι.
    Έτσι εξηγούνται οι "επιεικως" ιατρομορφες ασυναρτησίες που γράφεις..
    κουκουρουκουκου

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Έτσι εξηγούνται οι "επιεικως" ιατρομορφες ασυναρτησίες που γράφεις..
    Με χαρά διαπιστώνω πως κάνεις ουσιαστικό διάλογο στο θέμα που άνοιξε κ έχεις ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Μόνο που δεν έγραψες τίποτε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Με χαρά διαπιστώνω πως κάνεις ουσιαστικό διάλογο στο θέμα που άνοιξε κ έχεις ενδιαφέρουσες απόψεις.
    Μόνο που δεν έγραψες τίποτε
    Συνελθε φιλε;Εισαι βοηθος ακτινολογου αποφοιτος ΤΕΙ .Δεν μπορεις να εχεις ιατρικη αποψη γιατι δεν εισαι γιατρος....1+1=2. Τι δεν καταλαβαινεις ;
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόσο θα ζήσω; (Θεωρητικά...)
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 17:08
  2. ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΠΟΝΑΩ !!!!
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 08:12
  3. Γιατρέ μου τα φώτα σας.........!
    από georgeboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2006, 09:34
  4. είμαι σοβαρά γιατρέ μου ?
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2006, 10:51
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 20:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF