Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Πόνος στην μέση και μοτοσυκλέτα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210

    Πόνος στην μέση και μοτοσυκλέτα

    Καλησπέρα είμαι 26 χρόνων. Έχω ένα cb500x. Πρόσφατα αντάλλαξα την ανατομική σέλα που δεν με βολευε με μια μαμα. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να με πιάνει η μέση μου γιατί νιώθω ότι τεντονομαι πολύ να πιάσω το τιμόνι (είμαι κοντός 1.70) η μηχανή μου έχει 66 χιλιάδες χιλιόμετρα με τις μαμά αναρτήσεις. Επίσης κάνω δουλειά γραφείου.
    Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και τη άλλαξε να βελτιωθεί η θέση οδήγησης του;
    Μήπως έχει κλασει η πίσω ανάρτηση και επηρεάζει;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    760
    Αφου τεντωνεσαι για να φτασεις το τιμονι
    δοκιμασε να βαλεις αποστατες να σου φερουν το τιμονι πιο
    κοντα στο σωμα

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Αφου τεντωνεσαι για να φτασεις το τιμονι
    δοκιμασε να βαλεις αποστατες να σου φερουν το τιμονι πιο
    κοντα στο σωμα
    Το σκέφτηκα αλλά όλοι οι αποστάτες το σήκωνουν πάνω και πίσω(κινεζικοί) οο sw μόνο πάνω . Εγώ θέλω πίσω μόνο (αλλά μπορεί να βρίσκει στο τεπόζιτο ) αν το ανεβάσω πάνω φοβάμαι μην με ενοχλεί στους όνομα γιατί θα σηκώνονται ψιλά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.080
    αλλαξε τιμονι. δυστυχως ειναι αρκετα πιθανο να εχει κλασει και το αμορτισερ. το εχεις ρυθμίσει καθολου η το εχεις αφησει μαμα?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    179
    Λοιπον αν μου επιτρεψεις, επειδη και εγω ειμαι σχετικα κοντος και οδηγω τερμα αβολη μηχανη (σουπερσπορτ) και κανω και εγω δουλεια γραφειου, πριν δοκιμασεις να αλλαξεις πραγματα στο μηχανακι δοκιμασε να δουλεψεις στο σωμα σου πρωτα. Δεν με λες και κτηνος, αλλα επειδη δουλευω παρα πολυ κοιλιακους, ραχιαιους, ωμους, στηθος, πλατη μετα απο βολτες 3ωρες με πονανε τα παντα εκτος την μεση (μυτη, αυτια, κεφαλι, αστραγαλοι μεχρι και τα μυαλα μας πονανε)....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.216
    Με καμία προσβολή και με όλη φιλικότητα και το θάρρος.

    Τι ηλικία έχεις;
    Έχεις προβλήματα υγείας;
    Έχεις παρουσιάσει και άλλα θέματα με τη βολικότητα στη μοτοσυκλέτα.

    Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με την υγεία σου. Είσαι σίγουρος ότι έχεις επιλέξει τη σωστή μοτοσυκλέτα; Ή ακόμα, είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να καβαλάς μοτοσυκλέτα;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Με καμία προσβολή και με όλη φιλικότητα και το θάρρος.

    Τι ηλικία έχεις;
    Έχεις προβλήματα υγείας;
    Έχεις παρουσιάσει και άλλα θέματα με τη βολικότητα στη μοτοσυκλέτα.

    Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με την υγεία σου. Είσαι σίγουρος ότι έχεις επιλέξει τη σωστή μοτοσυκλέτα; Ή ακόμα, είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να καβαλάς μοτοσυκλέτα;
    Μπηκε δυναμικα ο σανκτουσαν...
    Θεωρω οτι ειναι απ τον καθιστικο τροπο ζωης, και εγω ειχα τα ιδια οταν ειχα αφησει την γυμναστικη για 3 μηνες και πρωτοπηρα το μηχανακι. Ειχα βαλει και κατι κιλακια, ειχα και το ατυχημα με το αμαξι και πηγε μπαλα η δουλεια. στα 20 λεπτα υπεφερα 2 μερες. Ετσι για την ιστορια, τωρα ειμαι 1,74, 70κιλα, 46 νουμερο κουστουμιου σε σλιμ φιτ, σμολ πουκαμισο. Τοτε ημουν κοντα στα 75 χαχαχα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.080
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Λοιπον αν μου επιτρεψεις, επειδη και εγω ειμαι σχετικα κοντος και οδηγω τερμα αβολη μηχανη (σουπερσπορτ) και κανω και εγω δουλεια γραφειου, πριν δοκιμασεις να αλλαξεις πραγματα στο μηχανακι δοκιμασε να δουλεψεις στο σωμα σου πρωτα. Δεν με λες και κτηνος, αλλα επειδη δουλευω παρα πολυ κοιλιακους, ραχιαιους, ωμους, στηθος, πλατη μετα απο βολτες 3ωρες με πονανε τα παντα εκτος την μεση (μυτη, αυτια, κεφαλι, αστραγαλοι μεχρι και τα μυαλα μας πονανε)....
    τα ss ειναι οι καλυτερες μοτοσυκλέτες για τη μεση. το cb500 οχι...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    675
    Ξεκινά για αρχή να γυμνάζεις κοιλιακούς -ραχαιους 4-5 φορές την βδομάδα και θα δεις διαφορά
    Δεν μας είπες και βάρος καθώς παίζει και αυτό ρόλο
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Με καμία προσβολή και με όλη φιλικότητα και το θάρρος.

    Τι ηλικία έχεις;
    Έχεις προβλήματα υγείας;
    Έχεις παρουσιάσει και άλλα θέματα με τη βολικότητα στη μοτοσυκλέτα.

    Αν δεν έχεις κάποιο θέμα με την υγεία σου. Είσαι σίγουρος ότι έχεις επιλέξει τη σωστή μοτοσυκλέτα; Ή ακόμα, είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει να καβαλάς μοτοσυκλέτα;
    Καλησπέρα όπως ανέφερα και νωρίτερα 26. Προβλήματα υγείας έως τώρα δεν έχω κάτι που να γνωριζω. Αλλά θέματα με την βολικότητα. Η σέλα είναι λίγο χμμμμ αλλά Κλάιν σηκώνεσαι και ξεπιανεσαι. Ο δεξιός καρπός ενοχλεί λίγο αλλά είναι από το ποντίκι παρά από την μοτοσυκλέτα. Προσωπικά έχω κάνει 66 χιλιάδες χιλιόμετρα εκδρομικά αρκετά από αυτά έως και τα περισσότερα θα έλεγα. Όποτε τα αν μαρεσει να καβαλάω μοτοσυκλέτα νομίζω είναι άτοπο. Το αν έχω επιλέξει την σωστή δυστυχώς είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα προερχόμενος από σκουτερακι. Όλα άρχισαν πιο έντονα όταν έβαλα αυτή την σέλα όσο είχα την μαμά την δικιά μου (πριν την πάω για κατασκευή σέλας με πλάτη δεν με ενοχλούσε ) μετά άρχισε να με ενοχλεί.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Ξεκινά για αρχή να γυμνάζεις κοιλιακούς -ραχαιους 4-5 φορές την βδομάδα και θα δεις διαφορά
    Δεν μας είπες και βάρος καθώς παίζει και αυτό ρόλο
    71 κιλά είναι το βάρος μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα είμαι 26 χρόνων. Έχω ένα cb500x. Πρόσφατα αντάλλαξα την ανατομική σέλα που δεν με βολευε με μια μαμα. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να με πιάνει η μέση μου γιατί νιώθω ότι τεντονομαι πολύ να πιάσω το τιμόνι (είμαι κοντός 1.70) η μηχανή μου έχει 66 χιλιάδες χιλιόμετρα με τις μαμά αναρτήσεις. Επίσης κάνω δουλειά γραφείου.
    Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και τη άλλαξε να βελτιωθεί η θέση οδήγησης του;
    Μήπως έχει κλασει η πίσω ανάρτηση και επηρεάζει;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας
    Δεν είναι από την μοτοσυκλέτα. Ποτέ δεν είναι η μοτοσυκλέτα. Ειδικά αν μιλάμε για το CB-X που είναι ο ορισμός του βολικού και εύκολου.

    (πως το έλεγε σε εκείνη την ταινία ο Ιταλός; ''its never the sea'')

    Ψάξου τι κάνεις λάθος και κουράζεις του μυς στην μέση σου. Παίζει να φταίνε και πράγματα που δεν σου πάνε ποτέ στο μυαλό, π.χ. λέω εγώ ένα σενάριο τώρα, κοιμάσαι το βράδυ χωρίς να το καταλαβαίνεις, δεν χαλαρώνεις ποτέ, ακόμα και σε βαθύ ύπνο, με αποτέλεσμα να μαζεύουν κούραση οι μυς σου από την προσπάθεια να κρατήσουν μια θέση. Μπορεί να φταίει η καθιστική ζωή ή η καθιστική εργασία, μπορεί να σε ενοχλεί ΕΣΕΝΑ κάτι στην μοτοσυκλέτα οπως το να οδηγάς σφιγμένος ή με άγχος στην ζωή σου ή με βιασύνη να προλάβεις κάτι ή με εκνευρισμό κ.ο.κ. (δεν φταίει η μηχανή, εσύ κάνεις το λάθος), ΚΑΤΙ σου δημιουργεί το πρόβλημα. Θα πρέπει να βρεις, τι είναι αυτό που σε χαλάει, και να το διορθώσεις.

    Επιπλέον, αν είναι κάτι που επιμένει καιρό, θα πρότεινα, να απευθυνθείς σε γιατρό, και να σε κατευθύνει σε κάποιες εξετάσεις, μήπως κρύβεται κάποιο πρόβλημα υγείας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αλλαξε τιμονι. δυστυχως ειναι αρκετα πιθανο να εχει κλασει και το αμορτισερ. το εχεις ρυθμίσει καθολου η το εχεις αφησει μαμα?
    Μόνο προφορτιση ρυθμίζεται μαμά. Το έχω στο 3 από τα 5 καθώς έως τώρα αυτή ηταν πιο σωστή για το βάρος μου στο δικαβαλο το έβαζα στα 4 και φορτωμένο δικαβαλο τριβαλιτσο στο 5

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αλλαξε τιμονι. δυστυχως ειναι αρκετα πιθανο να εχει κλασει και το αμορτισερ. το εχεις ρυθμίσει καθολου η το εχεις αφησει μαμα?
    Ένα κλασμενο αμορτισέρ μπορεί να επιρεασει και να νιώθεις πόνο στην μέση;

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι από την μοτοσυκλέτα. Ποτέ δεν είναι η μοτοσυκλέτα. Ειδικά αν μιλάμε για το CB-X που είναι ο ορισμός του βολικού και εύκολου.

    (πως το έλεγε σε εκείνη την ταινία ο Ιταλός; ''its never the sea'')

    Ψάξου τι κάνεις λάθος και κουράζεις του μυς στην μέση σου. Παίζει να φταίνε και πράγματα που δεν σου πάνε ποτέ στο μυαλό, π.χ. λέω εγώ ένα σενάριο τώρα, κοιμάσαι το βράδυ χωρίς να το καταλαβαίνεις, δεν χαλαρώνεις ποτέ, ακόμα και σε βαθύ ύπνο, με αποτέλεσμα να μαζεύουν κούραση οι μυς σου από την προσπάθεια να κρατήσουν μια θέση. Μπορεί να φταίει η καθιστική ζωή ή η καθιστική εργασία, μπορεί να σε ενοχλεί ΕΣΕΝΑ κάτι στην μοτοσυκλέτα οπως το να οδηγάς σφιγμένος ή με άγχος στην ζωή σου ή με βιασύνη να προλάβεις κάτι ή με εκνευρισμό κ.ο.κ. (δεν φταίει η μηχανή, εσύ κάνεις το λάθος), ΚΑΤΙ σου δημιουργεί το πρόβλημα. Θα πρέπει να βρεις, τι είναι αυτό που σε χαλάει, και να το διορθώσεις.

    Επιπλέον, αν είναι κάτι που επιμένει καιρό, θα πρότεινα, να απευθυνθείς σε γιατρό, και να σε κατευθύνει σε κάποιες εξετάσεις, μήπως κρύβεται κάποιο πρόβλημα υγείας.
    Αυτό που σκέφτομαι είναι όταν άλλαξα έκανα τράμπα μια μαμά σέλα άρχισε και ίσως συνδιασμος με ένα κλασμενο αμορτισέρ μήπως κάθεται πολύ και βάζω δύναμη στην μέση. Ο πόνος είναι κάτω στην σπονδυλική στήλη

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στην μέση
    από SOTOS80 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2011, 20:36
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 16:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:12
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF