Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πληροφορίες για Πυρηναία-Ανδόρρα-Μπαρτσελόνα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2011
    Μηνύματα
    2

    Πληροφορίες για Πυρηναία-Ανδόρρα-Μπαρτσελόνα

    Καλημέρα στο forum! Είναι το 1ο μου μήνυμα, καλωσήρθα, καλώς σας βρήκα, κλπ!!!
    Σκέφτομαι φέτος να κάνω το συγκεκριμένο οδοιπορικό (από άσφαλτο) για 15 περίπου ημέρες με έμφαση στα Πυρηναία και κάνα 3ήμερο στη Μπαρτσελόνα. Δεν με ψήνει η Ιταλική Ριβιέρα αλλά την εσπρεσσάρα θα την πιώ στα ιστορικά στροφιλίκια.
    Οποιαδήποτε συμβουλή ή προτεινόμενη τοποθεσία από όποιον έχει επισκεφτεί τα μέρη εκεί θα είναι περισσότερο από καλοδεχούμενη.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Εμού του ιδίου

  2. #2
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    για ανδόρα και κυρίως πυρηναία δες εδω...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...F4%E9%EA%EF%F2

    Για μπαρτσελόνα τα βασικά (τουλάχιστον από τη δική μου οπτική)
    Α. Θες κάμπινγκ ή δωμάτιο? Για δωμάτια δεν ξέυρω αλλά τα καμπινγκ είναι έξω από την πόλυ (από 10χλμ και πάνω) και πολύ τσιμπημένα.
    Β. Πολύ τουριστική αυτή την περίοδο. Αλλά όμορφα να περπατάς κυρίως εκτός από τα τουριστικά, σε γειτονιές όπως η gracia με συμπαθέσαστα μπαράκια χωρίς τον κακό χαμό του μπαριο γκοτικο. Ανάλογα τα γούστα βέβαια...
    Γ. Πανεύκολη στο προσανατολισμό, πας παντού με το μετρό και ενα απλό χαρτι τσαμπέ από τα info της πόλης.
    Δ. Να περάσεις για χυμό από την κεντρική αγορά πάνω στη ραμπλα.
    αυτια...
    γης μαδιαμ...

  3. #3
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Από επαρχιακούς, εννοείται.. τα διόδια στην Ισπανία είναι πολύ τσουχτερά, περίπου 1€/10χλμ.

    Η διαδρομή προς Ανδορα είναι φανταστική.

    Από την Μπαρτσελόνα δεν ήθελα να φύγω..
    ​The journey is the reward!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2011
    Μηνύματα
    2
    @ thou-vou
    Φίλε έχετε κάνει τρελό ποστ, συγχαρητήρια!
    Πραγματικά δεν ξέρω ακόμα αν θα παίξει καμπινγκ, θα είμαι δικάβαλος με τη γυναίκα και δεν ξέρω αν θα αντέξει 15 μέρες χύμα.
    Γενικώς έλεγα να μένουμε όπου βρίσκουμε δωμάτιο αποφεύγωντας τα αστικά κέντρα μιας και την έχω ξαναπατήσει.
    Γενικώς είναι παλιοφουλ σεζόν απ' ότι κατάλαβα. Για Μπαρτσελόνα έλεγα 3-4 μέρες και μάλλον επιστροφή με το καράβι από Μπαρτσελόνα προς Ιταλία (Τζένοβα ή Λιβόρνο θα δείξει).
    Το κομμάτι των Γαλλο-Ιταλικών Άλπεων είναι πολύ ωραίο αλλά το έχω ξανακάνει, οπότε λέω να εστιάσω Γαλλο-Ισπανία που έχει πολύ ψωμί και Μπαρτσελόνα για να γουστάρει το μωρό.
    Αμα περισέψει και καμία μέρα μπορεί να πάω και λίγο Τοσκάνη που παίζουν κάτι στροφιλίκια αρρωστημένα...

    @sek
    1ευρό/10χλμ??????? ΑΟΥΤΣ, ρε συ αυτοί είναι χειρότεροι από τα τέμπη...
    Εμού του ιδίου

  5. #5
    Έχει καράβι από Μπαρτσελόνα για Μαγιόρκα εάν σ'ενδιαφέρει-την γυναίκα σου βασικά...
    All i want from my birthday is another birthday!

  6. #6
    Αν και λείπει το κομματι της γαλλικής ριβιερας, ρίξε ένα βλέφαρο εδώ...


    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=111307

    Έχει διάφορα πράγματα για Βαρκελώνη αλλά και για Ανδόρα...

    Επίσης μην παραλείψεις την Carcassonne(Γαλλια)

    Θα επανέλθω δριμύτερος, για ότι πληροφορία είμαι στην διάθεση σου

    Όσο για τα διόδια Ισπανία, πλήρωσα μόνο από Βαρκελώνη προς Ζαραγοσα και μετά πότε ξανά...

    Καράβι παιζει και Βαρκελώνη civitavecchia (Ιταλία).. Εγώ δεν θα πέρνα καράβι πάντως...Δεν αξίζει....

    Μπορείς να ανέβεις Ανδόρα στο πήγαινε απο Καρκασον και να γυρίσεις από κάτω Περπινιαν...

    Και καλώς ήρθες

    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #7
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kougias

    1ευρό/10χλμ??????? ΑΟΥΤΣ, ρε συ αυτοί είναι χειρότεροι από τα τέμπη...
    δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μπει σε ισπανική autopista...
    1. Είναι πολύ κοντά η βαρκελώνη από ανδόρα
    2. Οι περισσότεροι κεντρικοί δρόμοι χωρίς διόδια είναι σχεδόν ευθείες με 2 διαζώματα ανα κατεύθυνση και συχνά πυκνά διαχωριστικές μπάρες...

    Τώρα για τα καμπινγκ (μόνο για τα γαλλικά πυρηναία) έχει σχεδόν σε κάθε χωριό και όλα πολύ πολύ μινιμουμ και εντελώς μέσα στη φύση. Ενα κομμάτι γης δηλαδή με ντουζιέρες και τουαλέτες ξύλινα ή πέτρινα και κάποιες φορές με μικρά μπανγκαλόου. Επίσης κοστίζουν κάπου στα 6 ευρώ για 1 άτομο με μηχανή και σκηνή (όλα μαζί). Αλλα για το καλό σας μην περιμένετε ότι θα βρείτε κάτι να φάτε στο κάμπινγκ... Για να μη σε ζαλίζω τα μέρη είναι ότι πρέπει για πικ νικ δίπλα σε ρυάκια ή ξάπλα στο γκαζόν κι ότι προκύψει .
    Καλά να περάσετε
    γης μαδιαμ...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 09:58
  2. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54
  3. Πληροφορίες για TRIUMPH TIGER 900 '98
    από dolphincry78 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 00:30
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 13:02
  5. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 08:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF