Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Καδένα σε fazer

  1. #1

    Καδένα σε fazer

    Καλησπέρα σε όλους.Έχω την εξής ερώτηση για να σας απευθύνω.Σήμερα πήγα το φεϊζεράκι μου για σέρβις.Το μηχανάκι έχει 63.000 km μερίπου.Η καδένα δεν έχει αλλαχτεί ποτέ(τουλάχιστον σύμφωνα με το βιβλίο σέρβις του προκατόχου).Επίσης,2 μηχανικοί που το άκουσαν είπαν με τη μία ότι χρειάζεται αλλαγή,χωρίς όμως να ανοίξουν τη μηχανή,απλώς από τον ήχο.Ο μηχανικός που τελικά την πήγα με διαβεβαίωσε πως η καδένα δε θέλει αλλαγή.Μου την έδειξε,όμως δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να είμαι απόλυτα σίγουρος.Είναι λοιπόν λογικό το μηχανάκι όντως να μην χρειάζεται αλλαγή στην καδένα μετά από αυτά τα km?Υπάρχει περίπτωση ο ήχος που άκουγαν οι άλλοι να προέρχεται από κάτι διαφορετικό?Από την άλλη ο άνθρωπος δεν νομίζω να μην μπορεί να ξεχωρίσει την καδένα που χρειάζεται αλλαγή από αυτήν που όχι...

  2. #2
    KTHακικό Μέλος Το avatar του/της Emden
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    70
    Δε ξέρω πιο φέιζερ από όλα έχεις. Πάντως στο δικό μου (fz6 04) μετά απο 57κ δε έχει αλλαχτεί.
    Στο φείζερ κλάμπ έχουν ένα σχετικο thread όπου αναφέρεται το φαινόμενο εκτενεστερά.

    Μας έφαγαν οι μαστοράδες εκ πείρας και τα εξ ακοής αποφθέγματα. ...

  3. #3
    Ξεκολα ρε.... Το avatar του/της hondaRR
    Εγγραφή
    19/01/2007
    Μηνύματα
    161
    Αν εχεις οπο το 04 και μετα τεντοτηρα θα θες οχι καδενα ..!
    honda c-100
    suzuki bandit 400v
    yamaha fz6 fazer
    suzuki gsxr 1000k8
    yamaha fz1 fazer

  4. #4
    KTHακικό Μέλος Το avatar του/της Emden
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    70
    σωστος.!
    Μας έφαγαν οι μαστοράδες εκ πείρας και τα εξ ακοής αποφθέγματα. ...

  5. #5
    Είναι του '99 το μοντέλο παιδιά....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    στο δικο μου του 05, αλλαχτηκε μια τεντωτηρα στις 60,000χλμ (αν κ δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απαραιτητο) και μια φορα τωρα στις κοντα 115,000 χλμ

  7. #7
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    στο δικο μου του 05, αλλαχτηκε μια τεντωτηρα στις 60,000χλμ (αν κ δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν απαραιτητο) και μια φορα τωρα στις κοντα 115,000 χλμ
    Αλλαξες τεντοτηρα και δεν αλλαξες και την καδενα σετ?
    Συνηθως αλλαζουν και τα 2...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  8. #8
    είναι ο τεντωτήρας φίλε μου και γω το ιδιο θέμα έχω κάποια στιγμή είχα κάνει ένα κλικ με σπρώξιμο και σταμάτησε αλλά μετά απο 15000 χλμ ξανάρχισε....για να αλλάξεις καδένα πρέπει να σου έχει φάει το γρανάζι του μπροστινού εκκεντροφόρου και πρέπει να λυθεί όλο το μοτέρ για την καδένα συνήθως οι thundercat κινητήρες δεν παθαίνουν ζημιά.εγώ το έχω και ακούγεται 20000 χλμ και μόλις ζεσταθεί σταματάει...δεν έχω πρόβλημα γιατί πίσω δεν πάει για να πάθει ζημιά το μοτέρ και οχι τίποτα άλλο δεν έχω λεφτά να πετάω σε τεντωτήρες αλλά κάποια στιγμή θα του βάλω έναν μηχανικό και θα ησυχάσω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    Τεντωτηρας λογικά είναι και ισως μάλιστα δεν θέλει αλλαγή αλλα έχει κολλήσει, πες το στον μάστορα
    ΠΩΛΕΙΤΑΙ: ABUS GRANIT EXTREME 69

  10. #10
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.835
    Ας το παρουμε λογικα...
    Οταν για παραδειγμα αλλαζουμε αλυσιδα, δεν αλλαζουμε set και τα γραναζια για να δουλεψει καλυτερα η μηχανη?
    Καπως ετσι ειναι και με το θεμα τεντοτηρας--καδενα...Πρεπει να αλλαζουν μαζι...(γνωμη μου...)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  11. #11
    Να ρωτησω κι εγω παιδια....fzs 600 του 2003......28000 χιλιομετρα......ενα ψιλο τακ τακ ακουγεται στο ρελαντι μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......και μην αρχισετε το δουλεμα....ναι ασχετος ειμαι.....ναι ειμαι νεος μηχανοβιος....:rotflmao:

  12. #12

  13. #13
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
    μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......
    Λογικά δεν είναι καδένα. Μάλλον συμπλέκτης είναι και, αν ο θόρυβος δεν είναι ΠΟΛΥ έντονος, δεν πρέπει να σε ανησυχεί. (Αν βέβαια κάνει σαν ντουκάτι στο ρελαντί, αλλάζει το πράμα...)


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από brainstorm73
    Να ρωτησω κι εγω παιδια....fzs 600 του 2003......28000 χιλιομετρα......ενα ψιλο τακ τακ ακουγεται στο ρελαντι μολις ομως πατησω συμπλεκτη σταματαει.......και μην αρχισετε το δουλεμα....ναι ασχετος ειμαι.....ναι ειμαι νεος μηχανοβιος....:rotflmao:
    δεν περνας απο ενα συνεργειο να το ακουσουν?
    καλη χρονια!!
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Στις 25000 ηρθε στα χερια μου η κουκλα με αλλαγμενα τα λαδακια της ......οποτε στις 30000 που θα την παω για αλλαγη λαδιων θα γινει οτι ειναι να γινει.......δεν θελω να γ......ω το θρεντ του φιλου αλλα στις 30000 χρειαζεται κατι αλλο εκτος απο λαδια ?

    Καλη χρονια παιδια σε ολους....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Usd σε Fazer??
    από voufi στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 08:57
  2. Aλλαγη χρωματος σε Fazer 600
    από Hondar στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2006, 10:32
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  4. Μπαγκαζιέρα σε FAZER?
    από baran στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 22:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF