Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Αγορα παπιου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19

    Question Αγορα παπιου

    Γεια σας,

    Ειμαι νεος στο σαιτ οπως και στα μηχανακια και θα ηθελα να με βοηθησετε να βρω ενα παπακι κυριως για μετακινηση μεσα στην πολη.Θελω να εχει καλες επιδοσεις(με φυσιολογικη καταναλωση) αλλα να μην μου βγαζει καθε λιγο και λιγακι ζημιες και τρεχω στον μαστορα(εννοειτε οτι θα κανω φυσιολογικη χρηση).Για να ξερετε εχω διπλωμα 125 χωρις συμπλεκτη.

    Οταν αρχισα να πρωτοψαχνω το πρωτο που ειδα ιταν το innova το 125i αλλα απο οσο βλεπω δεν το εμπιστευονται και πολυ και οποιο παπι και αν ψαξω παντα καπου θα βρω οτι βγαζει ζημιες.Για αυτο θα ηθελα τα φωτα σας.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    υπαρχουν και τα astrea αν σωνει και καλα θες honda
    πιστευω με σωστο χειρισμο και σερβις να μην σου βγαλει ουτε το ινοβα προβλημα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Δεν θελω σωνει και καλα honda.Το astrea υπαρχει μονο μεταχειρισμενο η εγω δεν μπορω να το βρω.Εγω σκεφτομουν για καινουριο.Καλυτερα μεταχειρισμενο η καινουριο?

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    το αστρεα μονο μεταχειρω-πλεον
    καλυτερα νιου
    οπως και να εχει
    καλο-σωστο στρωσιμο και δεν νομιζω να σου βγαλει ζημιες
    περισοτερα οι οουνερς

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Για καλο στρωσιμο τι πρεπει να κανω?Απλα να μην το γκαζωνω αποτομα?

  6. #6

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Ψιλοκαταλαβα πως γινεται.Διαβασα και ενα αλλο που βρηκα να αναφερεται εδω μεσα http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=17 αλλα εχω δυο αποριες.

    1ον) Ειναι σωστο?
    2ον)Σε αυτο το κομματι (Ο καλύτερος τρόπος να ζεστάνεις το μοτέρ είναι να το αφήσεις κάνα μισόλεπτο στο ρελαντί αφότου πάρει μπροστά, και μετά να το κρατήσεις στις 2.000rpm μέχρι να αρχίσει να ξεκουνάει το θερμόμετρο. Σταδιακά, όσο ανεβαίνει το θερμόμετρο, άρχισε να ανεβοκατεβάζεις ρυθμικά και τις στροφές του μοτέρ, αλλά μην ξεπεράσεις τις 3.000rpm. Με αυτόν τον τρόπο φροντίζεις να ζεστάνεις όχι μόνο τα υγρά του μοτέρ αλλά και τα δομικά του μέρη: έμβολα, βαλβίδες, κυλινδροκεφαλή και ούτω καθεξής.) μιλαει για νεκρα η εν κινηση?(χαζη ερωτηση μαλλον)

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ενταξει αν θες να σου στειλω ενα παραπανισιο turbo timer που εχω να το ρυμισεις για ατμοσφαιρα να μην ανεβαζει στροφες κρυο και να σβηνει μονο του χωρις kill switch οταν πεσει το λαδι.......
    μιλαμε για παπι ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ αεροψυκτο κλπ
    δεν χρειαζεται ακροτητες,ενα λεπτακι το πολυ στο ρελαντι και ξεκιναμε
    ουτε ανεβασμα ουτε ανεβοκατεσματα
    και απ οτι καταλαβα μιλαει για νεκρα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Οκ σε ευχαριστω για τη διευκρινηση.

  10. #10
    Αγαπητέ Dim καλώς ήρθες..
    Επειδή και εγώ για τους δικούς μου λόγους έκανα έναν ενδελεχή έλεγχο αγοράς για παπί κατέληξα στο Daytona Sprinter 125i. Να διευκρινίσω ότι το έχω 11 μήνες και έχει πάνω του 8700Κm.. Άρα έχω μια καλή ιδέα για το συγκεκριμένο όχημα. Η τιμή του ήταν στα 1600Ε και ήταν από της χαμηλότερες της κατηγορίας στην αγορά. Μηχανικά δεν έχω αντιμετοπίσει το παραμικρό πρόβλημα, τα service του όπως και στην πλειοψηφία των παπιών είναι οικονομικότατα (10-15€ το μικρό ανα 2,500km και περίπου 40€ το μεγάλο ανα 5000Km). Κατανάλωση μετά από τόσο καιρό που το έχω δεν έχει περάσει τα 2,5lt/100km και γενικά λίγο πολύ με 5€ διανύω σχεδόν 140km. Από εκεί κ πέρα από τα μεγάλα μείον η ποιότητα κατασκευής των πλαστικών αφού για να μην αντιλαμβάνομαι σε όλο το εύρος των στροφών του κινητήρα το ενοχλητικό τρίξιμό τους αναγκάστηκα να λύσω όλα τα πλασικά και να τα ξαναδέσω βάζοντας ενδιάμεσα λευκό λάστιχο (αυτό που βάζουν στα κασώματα αλουμινίου). Δεν έχω μετανιώσει για την αγορά μέχρι στιγμής έχοντασ ήδη κάνει απόσβεση της αγοράς του από την διαφορά βενζίνης - φθοράς της μηχανής μου. Περί επιδόσεων: αξιοπρεπέστατη συμπεριφορά μέχρι τα 80km δικάβαλος, μονός θα πιάσεις τα 100km αλλά ο ήχος και η αίσθηση του κινητήρα που προφανώς φτάνει στην τελική του δε θα σε ευχαριστούν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Το εχω δει αρκετες φορες το sprinter 125i αλλα παντα κατι θα εβλεπα σε καποιο φορουμ που δεν θα μου αρεσε.Ειτε αποδοση,ειτε προβληματα,ειτε οτιδηποτε.Αν χρειαζοταν Θα εβγαινες με το Sprinter εθνικη?Αν αγοραζες τωρα παπι ασχετως λεφτων παλι το sprinter θα επαιρνες?

    Εγω απο αυτα που εχω δει κλινω προς innova 125i,εχει και αυτο προβληματα(μπιελα ακουγεται) αλλα μου φαινεται καλυτερο.Να σου πω την αληθεια ουτε για το innova ειμαι σιγουρος αλλα εχω προβληματιστει αρκετα.Αλλα αν μου επετρεπε το διπλωμα να παρω 135 θα ειχα παει καρφι για crypton x.
    Τελευταία τροποποίηση από Dim Ster; 15/08/2013 στις 13:07.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    για δες και αυτο
    το εχει ενας φιλος και ειναι σκυλι http://www.kymco.gr/product.asp?catid=1529

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Κοιτα εγω δεν εχω προβλημα να παρω οποιοδηποτε παπακι.Ολα μου αρεσουν και ολα(πιστευω) κανουν την δουλεια που θελω.Απλα Θελω να ειναι καινουριο, να μην ειναι ζημιαρικο, αλλα να εχει και καποια επιδοση να πιανει τα 90-100 ανετα να μην πολυ ζοριζεται.Ξερω ζηταω πολλα και μπορει να μην υπαρχει κανενα παπι που να το κανει αυτο..Αλλα τουλαχιστον το να μην ειναι ζημιαρικο με ενδιαφερει.Ασχολουμαι με το θεμα ζημιαρικο γιατι θελω να κρατησει αρκετα χρονια.

    Παρεπιμπτοντως καλυτερα injection η καρμπυρατερ(δεν εννοω αποδοση,απο θεμα λιγοτερης ζημιας).

  14. #14
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dim Ster Προβολή μηνύματος
    Ψιλοκαταλαβα πως γινεται.Διαβασα και ενα αλλο που βρηκα να αναφερεται εδω μεσα http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=17 αλλα εχω δυο αποριες.

    1ον) Ειναι σωστο?
    2ον)Σε αυτο το κομματι (Ο καλύτερος τρόπος να ζεστάνεις το μοτέρ είναι να το αφήσεις κάνα μισόλεπτο στο ρελαντί αφότου πάρει μπροστά, και μετά να το κρατήσεις στις 2.000rpm μέχρι να αρχίσει να ξεκουνάει το θερμόμετρο. Σταδιακά, όσο ανεβαίνει το θερμόμετρο, άρχισε να ανεβοκατεβάζεις ρυθμικά και τις στροφές του μοτέρ, αλλά μην ξεπεράσεις τις 3.000rpm. Με αυτόν τον τρόπο φροντίζεις να ζεστάνεις όχι μόνο τα υγρά του μοτέρ αλλά και τα δομικά του μέρη: έμβολα, βαλβίδες, κυλινδροκεφαλή και ούτω καθεξής.) μιλαει για νεκρα η εν κινηση?(χαζη ερωτηση μαλλον)
    Δηλαδή τόσα χρόνια που τα βάζαμε μπροστά και ξεκινούσαμε ομαλά την πορεία μας μέχρι να ζεσταθεί το μοτεράκι φυσιολογικά και αμα θέλαμε πλάκωμα το κάναμε αφού είχε ζεσταθεί πως δεν χαλούσαν...?
    Τα δομικά μέρη του μοτέρ ζεσταίνονται πρώτα και μετά τα υγρά. Τα μέταλα όταν τρίβονται ανεβάζουν θερμοκρασία και ειδικά στον κύλινδρο που γίνεται η καύση εκεί πιάνει αμέσως πολλούς βαθμούς κελσίου.

    Όσο για άποψη ζημιών για μένα καλύτερα καρπυρατέρ.
    Καλό και το injection ΑΛΛΑ με τόσους αισθητήρες και σένσορες πάνω αμα σου πάθει κάτι θες εγκέφαλους, θέλεις διαγνωστικά, θέλεις, θέλεις, θέλεις, θέλεις.... Και το θέλεις ισούτε με 50άρικο...

    Το καρμπυρατεράκι σου καίει ελάχιστα παραπάνω αλλά αμα πάθει κάτι το πετάς, πήρες άλλο, το τοποθέτησες και γειά σας.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    19
    Το καρμπυρατερ ποσο κοστιζει για αλλαγη αν χαλασει?

    Απο αυτα που εχω δει ακυρωνω τελειως το innova 125i.
    Για το Modenas Kriss 125 (injection ή carb) τι γνωμη εχετε.
    Αναμεσα στο kriss(inje),kriss(carb),jetix και sprinter ποιο ειναι καλυτερο?Απο οτι εχω δει το jetix εχει τα καλυτερα φρενα και κλινω προς τα εκει γιατι δεν βλεπω καποια αλλη διαφορα σημαντικη.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF