Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 178

Θέμα: Υπερυθρη Θερμανση

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312

    Υπερυθρη Θερμανση

    Ψαχνοντας για σωματα για το σπιτι μου ειδα στο ιντερνετ ενα νεο ειδος σωματος(για μενα τουλαχιστον) τα λεγομενα 'πανελ υπερυθρης θερμανσης', τα οποια απ'οτι καταλαβα λειτουργουν με ρευμα και παραγουν υπερυθρη ακτινοβολια η οποια ζεσταινει πρωτα τα υλικα που εχει τριγυρο της και μετα ζεσταινεται και ο αερας.

    Βεβαια οπως γινεται με καθε τι, διαβαζοντας σε διαφορα 'σχετικα' φορουμ ειδα οτι υπαρχουν αυτοι που τα υποστηριζουν αλλα και αυτοι που τα καταδικαζουν

    Υπερ με βαση αυτα που διαβασα

    *υπερυθρη ακτινοβολία φέρνει μια αισθηση ευφοριας στον οργανισμο, δεν μεταδιδεται μεσω του αερα, δημιουργει πιο υγιεινο και αποστειρωμενο περιβαλλον

    *οικονομια σε σχεση με τους κλασικους τροπους θερμανσης π.χ πετρελαιο, φυσικο αεριο κτλ.

    *υψηλη αισθητικη, εκτυπωνεις οτι θελεις πανω στα πανελ

    *αθορυβη λειτουργια

    Κατα με βαση αυτα που διαβασα

    *στοχευμενη διασπορα θερμοτητας(δικοι μου οι οροι ) εφοσον δε δημιουργειται ρευμα αερα μεσα στο σπιτι, με λιγα λογια ζεσταινεται οτι βλεπει το πανελ

    *καποιοι υποστηριζουν οτι ενδεχομενος να υπαρχουν παρενεργειες απο την ακτινοβολια

    *εκπεμπουν τη θερμοτητα με 45 μοιρες ανοιγμα προς τα αριστερα και τα δεξια από τα ακρα της προσοψης τους, με ωφελιμη ακτινα θερμανσης τα 3 μετρα

    Εχει ασχοληθει κανενας απ δω μεσα με τα εν λογο συστηματα να μας διαφωτισει?

    και 2 Links με εταιρειες που αντιπροσωπευουν τα πανελ για να παρετε μια ιδεα

    http://www.crystalaudio.gr/ProductCa...FYQLfAodnWyeoQ

    http://www.redwell.gr/austrian_house.asp
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν εχω ασχοληθει, πρωτη φορα τα βλεπω, αλλα θα κραταγα μικρο καλαθι σε σχεση με τους ισχυρισμους.
    Ο πιο οικονομικος τροπος να θερμανεις ενα σπιτι ειναι με επιδαπεδια στοιχεια με αεριο (οχι φυσικο γιατι πωλειται σε τιμες καρτελ οσον αφορα την θερμιδικη του αξια με το πετρελαιο). Γενικα οσο πιο μεγαλο σε επιφανεια ειναι ειναι ενα θερμαντικο στοιχειο και οσο μικροτερη η θερμοκρασια του, τοσο πιο οικονομικα ζεσταινει.

    Η στοχευμενη θερμανση εχει ενα ποιντ, αλλα προσωπικα δεν νομιζω να ειναι ευχαριστο συναισθημα να ζεσταινεσαι στην πολυθρονα σου και να παγωνεις στο δρομο για την κουζινα, η στην διπλανη πολυθρονα.

    Το σπιτι που θελεις να τα τοποθετησεις ειναι διαμερισμα η μονοκατοικια? Υπαρχει γη τριγυρω?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν εχω ασχοληθει, πρωτη φορα τα βλεπω, αλλα θα κραταγα μικρο καλαθι σε σχεση με τους ισχυρισμους.
    Ο πιο οικονομικος τροπος να θερμανεις ενα σπιτι ειναι με επιδαπεδια στοιχεια με αεριο (οχι φυσικο γιατι πωλειται σε τιμες καρτελ οσον αφορα την θερμιδικη του αξια με το πετρελαιο). Γενικα οσο πιο μεγαλο σε επιφανεια ειναι ειναι ενα θερμαντικο στοιχειο και οσο μικροτερη η θερμοκρασια του, τοσο πιο οικονομικα ζεσταινει.

    Η στοχευμενη θερμανση εχει ενα ποιντ, αλλα προσωπικα δεν νομιζω να ειναι ευχαριστο συναισθημα να ζεσταινεσαι στην πολυθρονα σου και να παγωνεις στο δρομο για την κουζινα, η στην διπλανη πολυθρονα.

    Το σπιτι που θελεις να τα τοποθετησεις ειναι διαμερισμα η μονοκατοικια? Υπαρχει γη τριγυρω?
    το σπιτι ειναι μια σοφιτα, μεσω υψος 2.2μ περιπου 25 τετραγωνικων χωρις να υπολογισω το μπανιο, εχω περασει σωληνωσεις για κλασικα σωματα και εχω στρωσει και laminate πατωμα, οποτε ειναι λιγο απιθανο να εγκαταλειψω το αρχικο σχεδιο αλλα πιστευω οτι θα ειχε ενδιαφερον για αυτους που θα χτισουν στο μελλον εφοσον ισχυουν ολα τα υπερ.
    Αν υπηρχε καποιος που το εχει εγκαταστησει θα μας βοηθουσε
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  4. #4

    Re: Υπερυθρη Θερμανση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
    και παραγουν υπερυθρη ακτινοβολια η οποια ζεσταινει πρωτα τα υλικα που εχει τριγυρο της και μετα ζεσταινεται και ο αερας.

    Εχω δει τους "πινακες" που λες, δεν ζεσταινεται ο αερας ποτε, ζεσταινονται μονο τα αντικειμενα.

    Σε γενικες γραμμες, δεν ειναι για extreme καταστασεις παντως.

  5. #5
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312

    Re: Re: Υπερυθρη Θερμανση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    Εχω δει τους "πινακες" που λες, δεν ζεσταινεται ο αερας ποτε, ζεσταινονται μονο τα αντικειμενα.

    Σε γενικες γραμμες, δεν ειναι για extreme καταστασεις παντως.
    Η προσφορα που πηρα απο ενα μαγαζι ηταν γυρω στα 330 ευρω για 2 (κλασικα) σωματα καθως και μια πετσετοκρεμαστρα για το μπανιο, δεν νομιζω να μου εβγαινε πιο οικονομικα η υπερυθρη αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι κατα ποσο πιο οικονομικο μπορει να βγει στη χρηση
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  7. #7
    Αν μιλαμε για αθηνα ειναι καλη φαση, αν εισαι νευροκοπι δεν παιζει απλα...


    (αυτο εννοω)

  8. #8
    Αν λες για τα redwell τοτε θα σε συμβουλευα να τα βαλεις.Αν προκειτε για κατι αλλο.δεν εχω αποψη.
    Τα ρεντγουελ ημουν ετοιμος να τα βαλω αλλα επειδη ειχα την εγκατασταση ετοιμη εβαλα πετρελαιο.

    Αν ξαναλεω προκειτε για την εταιρια ρεντγουελ (που κανει θραυση στηΓερμανια)
    επικοινωνησε με το χρηστη του φορουμ ktm.prestige μα σου πει παραπανω.
    Η μανα του εβαλε στο.απο.κατω διαμερισμα και ανεβηκε η θερμοκρασια.του σπιτιου του 1βαθμο.

  9. #9
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    ο ήλιος ζεσταίνει τη γη μεσω υπέρυθρης ακτινοβολίας. Οσα λενε για κινδυνους στην υγεια ειναι εντελως αβασιμα. Με θέματα απόδοσης δεν έχω ασχοληθεί αλλά είναι γεγονός ότι σε ενδιαφέρει να ζεσταίνονται οι δομικές μάζες και όχι ο αέρας.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2013
    Μηνύματα
    0
    Καλησπερα,
    εγω αγόρασα πάνελ υπέρυθρης απο εδω
    http://www.cocoon.gr
    και είμαι πολυ ικανοποιημένος, πήρα για δωμάτιό που είναι 13 τετραγωνικά ενα 400w...
    Τις κρύες μέρες υπήρχε ζέστη στο δωμάτιo, δεν ξερω ομως ακόμα πόσο θα μου έρθει η ΔΕΗ!!
    Τελευταία τροποποίηση από s.pyros; 07/01/2013 στις 08:41.

  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    balte afova kapoio kalo apo sovari eteria .exo agorasei 100 temaxia gia ta magazia mas kai kanoyn katapliktiki doyleia kai de kaine k tipota.

  12. #12
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πανοπτικός Προβολή μηνύματος
    Αν μιλαμε για αθηνα ειναι καλη φαση, αν εισαι νευροκοπι δεν παιζει απλα...


    (αυτο εννοω)
    florina -alexandria kastoria kai genika se oli ti vorio ellada exoyme topothetisei kai kanoyn katapliktiki doyleia.

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DUKASII Προβολή μηνύματος
    balte afova kapoio kalo apo sovari eteria .exo agorasei 100 temaxia gia ta magazia mas kai kanoyn katapliktiki doyleia kai de kaine k tipota.
    Eπιασες δουλειά σε φαστφουντάδικο ρε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    nai nai nai

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DUKASII Προβολή μηνύματος
    oxi gamao periergoys kai kryonoyn...
    Α, έγινες πιγκουΐνος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 12 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ξέρετε που μπορώ να κάνω υπέρυθρη σε μοτέρ???
    από Wizard13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 20:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF