Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: στεγανοτητα μπουφαν

  1. #1

    στεγανοτητα μπουφαν

    καλησπερα.
    εχω εδω κι εναμιση χρονο ενα goretex μπουφαν της dainese το οποιο μαλιστα ειχα αγορασει αρκετα χρηματα (αγορασμενο απο την αντιπροσωπεια).
    το μπουφαν σε ανεση. ομορφια, ζεστη και αισθηση προστασιας ειναι αψογο.
    αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν ριχνει δυνατη βροχη (οχι απαραιτητα καρεκλες αλλα με δυνατη) το μπουφαν κραταει επανω του το νερο, σα να μουσκευει λιγο και το χειροτερο ειναι
    οτι σε καποια σημεια (ειδικα οπου δεν εχει εσωτερικη θερμικη επενδυση) περναει στο εσωτερικο υγρασια.
    να ξεκαθαρισω οτι δε μιλαω για εισροη νερου αλλα αν εχεις πχ χαρτια ειναι σα να τα εχεις αφησει
    εξω το βραδυ κοντα σε θαλασσα...(τι περιγραφη!!)
    ειναι αραγε φυσικο με τοση βροχη ή θα επρεπε να ειναι απολυτα στεγανο?
    παντως παλιοτερα που ειχα δερματινο φυσικα και μουσκευε το δερμα και βαραινε
    αλλα δε θυμαμαι να εβαζε υγρασια.

    αυτα συναδελφοι, περιμενω τις εμπειριες και τις αποψεις σας.

  2. #2
    κλασικο συνδρομο της κορντουρας στα σημεια που δεν εχει επενδυση.μην σε ανυσηχει,αν ομως σε ενοχλει παρε bering ... που εχει παντου επενδυση να ησυχασεις...

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
    κλασικο συνδρομο της κορντουρας στα σημεια που δεν εχει επενδυση.μην σε ανυσηχει,αν ομως σε ενοχλει παρε bering ... που εχει παντου επενδυση να ησυχασεις...
    Επιβεβαιώνω τον παραπάνω….έχω ένα bering από το 2002 …σε πολύ δυνατή βροχή εξωτερικά γίνεται μούσκεμα αλλά εσωτερικά δεν περνάει τίποτα (και χωρίς την χειμερινή επένδυση) …

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    606
    μια απο τα ιδια και το δικο μου το alpine star !!

    απιστευτο.....

    το εχω απο το 2003, εχει φαει τις απιστευτες τις μπορες και εξακολουθει να ειναι στεγανο οσο δεν παιρνει !!

    απλα προχτες που το δοκιμασα για τελευταια φορα, δεν ειχα γαντια ( τα ειχα ξεχασει ) και μπηκε λιγο νερο απο μπροστα !!

  5. #5
    μηπως βάζεις τα χαρτιά σου στις εξωτερικές τσέπες?

    και αν όχι, μήπως έχεις τσακίσει πουθενά την αδιάβροχη επένδυση?
    αν το έχεις στεγτνώσει κοντά σε κάποια πηγή θερμότητας, ή αν το έχεις διπλώσει βρεγμένο (μετα απο βροχή ή απο πλύσιμο) και στέγνωσε έτσι, είναι πολύ πιθανό (εως σίγουρο) ότι η αδιαβροχοποίηση έχει σπάσει ....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    και αν όχι, μήπως έχεις τσακίσει πουθενά την αδιάβροχη επένδυση?
    αν το έχεις στεγτνώσει κοντά σε κάποια πηγή θερμότητας, ή αν το έχεις διπλώσει βρεγμένο (μετα απο βροχή ή απο πλύσιμο) και στέγνωσε έτσι, είναι πολύ πιθανό (εως σίγουρο) ότι η αδιαβροχοποίηση έχει σπάσει ....
    Παίζει να μην είναι και τίποτα απ΄αυτά. Προσφατα άκουσα από κάποιον ότι το καινούργιο Dainese (Gator νομίζω) έβαζε νερό απ΄το σημείο των κλειδώσεων.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    μπουφαν με μεμβρανες(τυπου goretex ή οπως αλλιως τις λεει η καθε εταιρεια) βαζουν νερο μονο στο σημειο των ραφων-ενωσεων.
    εκει χρειαζονται θερμοκοληση(ενα πλαστικο μου θερμαινεται και μπαινει κατω απτις ραφες).
    αν δεν ειναι καλη η κοληση υπαρχει προβλημα.

  8. #8
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Γεια χαρα σε ολους.Το δικο μου dainese(G-400 d-dry) δεν ειχε ποτε προβλημα και ας μην ειναι καν goretex.Αγορασμενο το 2003,ειναι το μοναδικο μπουφαν μηχανης που εχω τωρα,φοριεται καθημερινα σχεδον, εχει φαει πολλες και δυνατες βροχες και δεν εχει βαλει ποτε νερο ουτε εχει περασει υγρασια... Οι εξωτερικες τσεπες ομως δεν ειναι αδιαβροχες και εκει δεν βαζεις πραγματα που μπορουν να βραχουν. Μπορει η υγρασια να προερχεται απο τους υδρατμους του σωματος που δεν προλαβαινουν να εξατμιστουν σε συνθηκες υψηλου ποσοστου υγρασιας στην ατμοσφαιρα
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Μπορει η υγρασια να προερχεται απο τους υδρατμους του σωματος που δεν προλαβαινουν να εξατμιστουν σε συνθηκες υψηλου ποσοστου υγρασιας στην ατμοσφαιρα [/B][/QUOTE]



    +1000 Συμφωνω με το φιλο παραπανω!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Εγώ είχα μπουφάν goretex για 10 χρόνια και το φόραγα κάθε μέρα.
    Έφαγα βροχές με το τσουβάλι. Άρχισε να βάζει υγρασία στο εσωτερικό των αγκώνων μόλις πέρσι.
    Για αυτό φέτος ξαναπήρα goretex και σε δύο μεγάλες βροχές που έχω φάει μέχρι τώρα, σε διαδρομές 30 λεπτών συνεχούς βροχής, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

  11. #11
    μπρρρρρρρρρρ Το avatar του/της joe_black
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    50






    Έχω το stratojet D dry, στο οποίο το manual αναφέρει ρητά πως
    η μόναδική αδιάβροχη τσέπη είναι η εσωτερική αριστερή.

    Επίσης το μόνο μέρος που βάζει υγρασία, είναι το κάτω μέρος των μανικιών.

    Η υγρασία δεν μπαίνει από το πάνω μέρος του μπουφάν, αλλά από το κενό
    που αφήνουν τα γάντια με τα μανίκια.

    Κάτι τέτοιο πιστεύω πως συμβαίνει και στο δικό σου μπουφάν.

    Αλλά, γιατί δεν ενημερώνεις την αντιπροσωπεία να σε βοηθήσουν;






Παρόμοια θέματα

  1. θελω δερματινο μπουφαν,γωριζει κανεις¨?
    από alfa156 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 09:35
  2. Αγορά "τρυπητού" καλοκαιρινού μπουφάν
    από tifozif1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 10:04
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF