Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Νέος για Z750

  1. #1

    Νέος για Z750

    Γεια σας παιδιά, σκέφτομαι σε λίγες μερες (μια-2 βδομάδες περίπου) να πάρω ένα Z750 07 ή 08, μαύρο ή μπλε, όχι το πράσινο. Δίνω γύρω στα 5700 (όχι παραπάνω γιατί πολύ απλά δεν εχω - πρέπει να δώσω και για ασφάλεια και κράνος. Έψαξα στις αγγελίες αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να με ενδιαφέρει (αν κάποιος έχει κάτι υπόψη του ας ποστάρει το link για να το checkαρω). Μένω Θεσσαλονίκη και θέλω η μηχανή να είναι κάπου κοντά, αν είναι δυνατό στη Θεσσαλονίκη γιατί δεν έχω μέσο για να παω να την δω (αν φυσικά είναι κάποια πολύ καλή ευκαιρία θα το σκεφτώ να κατέβω και μέχρι αθήνα). Θέλω τελοσπάντων να μου πείτε τι πρέπει να ελέγξω στη μηχανή που θα βρω και αν παρουσιάζουν κάποια προβλήματα (κάτι σαν οδηγό για μεταχειρισμένα). Επίσης, αν δεν βρω από ιδιώτη υπάρχουν κάποια καταστήματα στη Θεσσαλονίκη που μπορώ να ψάξω για μεταχειρισμένο (σε αυτή την τιμή πάντα)?
    Ευχαριστώ πολύ και σορρυ για το μακροσκελές ποστ.

  2. #2
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    www.kawasaki-bikers.gr εκει κατι θα βρεις με τα λεφτα αυτα
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  3. #3

    Z 1000 '08

    Δεν ξερω εαν ειναι δυνατο η η τιμη ειναι καλη, αλλα εαν σε ενδιαφερει, συντομα θα πουλησω το Ζ 1000 και ειναι σχεδον καινουργιο. Εχει περιπου 3600 χιλιομετρα, ειναι λευκο αγρατζουνιστο και ακομα με εγγυηση. Ακουσα οτι αλλαξαν τους φορους(?) Με τα μεταφορικα στην Ελλαδα απο Καλιφορνια μπορω να στο δωσω 9500 USD = ?? Ευρω?? Τελωνειο και λοιπα χαρτια δικη σου επιβαρυνση.
    Εαν σε συμφερει και νομιζεις οτι μπορεις να το εκτελωνησεις πες μου. Φωτογραφιες μπορεις να βεις στο παρακατω λινκ:

    http://www.a-trade.com/2008kawasakiz1000.htm

    Θελω να παρω το καινουργιο Yamaha V-Max

    Καλη τυχη με το ψαξιμο.....
    z1000

    www.a-trade.com/z1000.htm


  4. #4
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re: Νέος για Z750

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas86
    Δίνω γύρω στα 5700 (όχι παραπάνω γιατί πολύ απλά δεν εχω - πρέπει να δώσω και για ασφάλεια και κράνος
    Μπουφάν παντελόνι μπότες γάντια, μπα ε;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    αν δεν έχεις πάνω από 5700Ε, πάρε μοντέλο 05-06 αντί για 07- 08 αλλά και πλήρη και ποιοτικό εξοπλισμό

  6. #6
    @superbikes
    Φίλε μου η ζ1000 σου φαινόταν καλή ευκαιρία, μέχρι που προσθεσα τα έξοδα του εκτελωνισμού οπότε το ποσό είναι αρκετά απαγορευτικό (για μένα τουλάχιστον) και το να αγοράσω από αγγλία όπου βρίσκω τη ζ1000 08 με 4500 λίρες = 5110ε (χωρίς να συμπεριλαβω τα μεταφορικά) φαίνεται κάπως καλύτερη ευκαιρία.
    @Road67 , jorgevaldano
    Δεν θέλω τη 06, ενδιαφέρομαι για το καινούριο μοντέλο 07,08,09
    Εκτός από τα 5700ε υπολόγισα επίσης και 500-600ε για ασφάλεια και κράνος.
    Τη μηχανή δε θα τη χρησιμοποιώ πολύ για ταξίδια οπότε για μένα μπουφάν παντελόνι μπότες γάντια περνάνε σε δεύτερη μοίρα (θα τα πάρω πάντως μόλις έχω επιπλέον χρήματα), βασικά βιάζομαι να την αγοράσω τώρα πριν το καλοκαίρι και σίγουρα μετά θα αγοράσω πλήρη εξοπλισμό. Απλά αυτή τη στιγμή δεν έχω την οικονομική ευχέρεια, φοιτητής είμαι και δεν είμαι έτοιμος μετά από 2 χρόνια οικονομίες για μηχανή να σκάσω άλλα 600ε για τον εξοπλισμό. Όπως είπα, θα ταπάρω με την πρώτη ευκαιρία αλλά δεν ενδιαφέρομαι για το προηγούμενο μοντέλο

    Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας. Επίσης, θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιο κατάστημα με μεταχειρισμένες μηχανές στη Θεσσαλονίκη και αν απαντούσατε στα άλλα ερωτήματά μου. Ευχαριστώ και πάλι.

  7. #7
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Φοιτητής ήμουνα κι εγώ με το SF όταν έκανα τις ίδιες σκέψεις με 'σενα και στην ίδια μου την πόλη έπεσα κι ενώ το κράνος προστάτεψε το κεφάλι μου τα χέρια μου καταματώθηκαν κι έπαθα διάστρεμμα στο πόδι.

    Δεν έχει νόημα να επιμείνω εγώ ή κάποιος άλλος. Είσαι λάθος εξ' αρχής. Μπουφάν δε σημαίνει πάω ταξίδι. Μπουφάν σημαίνει ντύνομαι τον αερόσακο που δεν μπορεί να έχει η μηχανή μου. Τόσο απλά.
    Κι αν κατάλαβα θα είναι η πρώτη σου μηχανή (και μην πεις οτι είχες κανά παπί, είναι άκυρο και άκαιρο). Ποιός σου είπε πως το Ζ κάνει για πρωτόπειρο; Χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι Η μηχανή. Είναι μια μηχανή του είδους του hornet και του fazer με κάποιες απαιτήσεις απ' τον οδηγό τους και κάποιες καταστάσεις στις οποίες θ' αργήσεις να μπορείς να πεις οτι ανταπεξέρχεσαι πάνω από 10-15%.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas86

    Τη μηχανή δε θα τη χρησιμοποιώ πολύ για ταξίδια οπότε για μένα μπουφάν παντελόνι μπότες γάντια περνάνε σε δεύτερη μοίρα
    ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος σκεπτικό

    προφανώς σε πρώτη μοίρα για σένα πάει να είναι το πολύ 2007 μοντέλο, μην είναι και καμιά παλιατζούρα...


  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    Φοιτητής ήμουνα κι εγώ με το SF όταν έκανα τις ίδιες σκέψεις με 'σενα και στην ίδια μου την πόλη έπεσα κι ενώ το κράνος προστάτεψε το κεφάλι μου τα χέρια μου καταματώθηκαν κι έπαθα διάστρεμμα στο πόδι.

    Δεν έχει νόημα να επιμείνω εγώ ή κάποιος άλλος. Είσαι λάθος εξ' αρχής. Μπουφάν δε σημαίνει πάω ταξίδι. Μπουφάν σημαίνει ντύνομαι τον αερόσακο που δεν μπορεί να έχει η μηχανή μου. Τόσο απλά.
    Κι αν κατάλαβα θα είναι η πρώτη σου μηχανή (και μην πεις οτι είχες κανά παπί, είναι άκυρο και άκαιρο). Ποιός σου είπε πως το Ζ κάνει για πρωτόπειρο; Χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι Η μηχανή. Είναι μια μηχανή του είδους του hornet και του fazer με κάποιες απαιτήσεις απ' τον οδηγό τους και κάποιες καταστάσεις στις οποίες θ' αργήσεις να μπορείς να πεις οτι ανταπεξέρχεσαι πάνω από 10-15%.
    OK φίλε, ίσως όταν πέσω κι εγώ να καταλάβω το λάθος μου. Ναι η πρώτη μου μηχανή είναι αλλά έχω κατά διαστήματα οδηγήσει κι άλλες μηχανές (προφανώς όχι παπάκια, για να λέμε την αλήθεια παπάκι δεν έχω ξαναοδηγήσει γιατί δεν έχουμε στην Κύπρο). Ζ750 έχω ξαναοδηγήσει αρκετές φορές, την 05 του κολλητού μου . Δεν είναι τόσο δύσκολη όσο την περιγράφετε και ούτε αυτή ούτε τη δική μου θα προσπαθήσω να φτάσω στα όρια οπότε ίσως το 10-15% στο οποίο ανταπεξέρχομαι να είναι αρκετο.
    Και ναι, δε θέλω να πάρω καμμιά παλιαντζούρα αμα θες να το πούμε έτσι, θέλω το καινούριο μοντέλο 07 και μετά (δεν προσπαθώ να θίξω κανένα).
    Και ποιος είπε ότι δεν θα πάρω εξοπλισμό? Άμα διαβάσετε το προηγούμενο μου ποστ γράφω
    "μπουφάν παντελόνι μπότες γάντια περνάνε σε δεύτερη μοίρα (θα τα πάρω πάντως μόλις έχω επιπλέον χρήματα), βασικά βιάζομαι να την αγοράσω τώρα πριν το καλοκαίρι και σίγουρα μετά θα αγοράσω πλήρη εξοπλισμό".
    Στο κάτω κάτω, δεν υπάρχει περίπτωση να φοράω μπουφάν, γάντια, παντελόνι κτλ κτλ για να πάω από το σπίτι στο πανεπιστήμιο ή στην καφετέρια, μόνο για ταξίδι. Αν νομίζετε ότι το σκεπτικό μου είναι λάθος, δικαίωμα σας. Εκείνο που ζήτησα εγώ ήταν η βοήθειά σας για την αγορά της μηχανής και όχι για το αν πρέπει να αγοράσω εξοπλισμό ή όχι..
    Τελοσπάντων, ευχαριστώ για την όποια βοήθειά σας

  10. #10
    Ρε παιδιά αφήστε το παιδί να κάνει τις επιλογές του. Τον αρχίσατε κατευθείαν με τις γρουσουζιές.
    Πάρε το μηχανάκι που γουστάρεις, βάλε το κεφάλι σου μέσα στο κράνος, αλλά πρώτα από όλα βάλε τα μυαλά σου μέσα στο κεφάλι. Το πιο σημαντικό είναι αυτό, γιατί είναι ένα δυνατό μηχανάκι και εσύ είσαι σχετικά
    νεαρός.
    Τα παντελόνια και τις μπότες θα καταλάβεις ότι είναι απαραίτητα όταν από υποψήφιος μηχανόβιος, γίνεις μοτοσυκλετιστής.
    Για την επιλογή της μηχανής δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
    Ρε παιδιά αφήστε το παιδί να κάνει τις επιλογές του. Τον αρχίσατε κατευθείαν με τις γρουσουζιές.
    Πάρε το μηχανάκι που γουστάρεις, βάλε το κεφάλι σου μέσα στο κράνος, αλλά πρώτα από όλα βάλε τα μυαλά σου μέσα στο κεφάλι. Το πιο σημαντικό είναι αυτό, γιατί είναι ένα δυνατό μηχανάκι και εσύ είσαι σχετικά
    νεαρός.

    Πολυ σωστος φιλε μου


    *************** www.motodevils.gr ***************

  12. #12
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    φιλε σορυ αν και εγω δεν θα απαντησω στην ουσια του ποστ σου--δεν χρειαζεται αλλωστε ευκολα θα βρεις αυτο που θελεις---- ομωςς--------

    παραστοχευεις ψηλα για την οδηγικη σου εμπειρια---μηπως να το ξανασκευτεις λιγο---αυτα τα ολιγα ενοχλητικα και απο μενα ----παντα ομως φιλικα---και καλες αγορες οτι και να αποφασισεις
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εγώ δεν είπα πουθενά οτι θα πέσει όπως και να 'χει που σε θέματα απειρίας είναι κάτι πιθανό ακόμη κι εν στάσει. Άλλωστε σκόπιμα δεν έγραψα αν όταν είχα πέσει ήταν από λάθος μου ή επειδή μου τη σβουρίξανε, γιατί η ουσία δεν είναι εκεί αλλά στον εξοπλισμό.

    Άλλο να καβαλήσεις ένα μηχανάκι για 2-3 φορές κι άλλο να ζεις μαζί του.


    Αυτή τη στιγμή δεν αποδίδεις ούτε καν κοντά στο 10-15% χωρίς πρώτερη εμπειρία δικής σου μηχανής.


    Πάντα όρθιος ό,τι κι αν πάρεις
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14

    Z 1000

    Ακουσα οτι κοψανε τον φορο, αλλα δεν γνωριζω το κοστος του τελωνειου. Θα προτεινα να αγορασεις καποιο μηχανακι οσο πιο καινουργιο μπορεις. Ειναι δυο ροδες και η μονη προστασια που θα εχεις ειναι το κρανος + μπουφαν (εαν φορας). Οτι αγορασεις, να το ψαξεις καλα και να σιγουρευτεις οτι δουλευει σωστα. Ασχετα απο το που πας και τι θα κανεις με το μηχανακι διατρεχεις τον ιδιο κινδυνο. Εγω οταν πηρα το Ζ 1000 καινουργιο, το περασα inspection ( και βρηκα λαθη). Δεν γνωριζω Θεσσαλονικη, αλλα στην Αθηνα (210)922-4700

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ
    z1000

    www.a-trade.com/z1000.htm


Παρόμοια θέματα

  1. Givi Windscreen για Z750
    από modeerf στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2019, 05:58
  2. άβαφτο (?) hugger για z750s
    από gtheof στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 10:31
  3. Συναγερμος για z750
    από MARK στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 10:39
  4. hyperpro για z750
    από GTZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2005, 14:47
  5. Lazer εξατμιση για z750
    από AFTER στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2005, 17:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF