Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: BMW K100

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21

    BMW K100

    Καλησπέρα παιδιά!!εκεί που τον τελευταίο καιρό ήμουν έτοιμος να πάρω ένα f650, θα έχω σύντομα στα χέρια
    μου ένα BMW Κ100 με 38000 χιλιόμετρα το οποίο είναι πραγματικά σαν καινούριο. Δεν το ήξερα σαν μοντέλο
    και έπαθα πλάκα όταν είδα τον κινητήρα του!!!
    Στα δύσκολα τώρα, είναι το γεγονός ότι τα τελευταία 5 χρόνια ήταν σε ακινησία γιατί ο ιδιοκτήτης το αντικατέστησε οπότε θα χρειαστεί
    ένα γενικό service. Καμια αποψη για το τι θα χρειαστεί? Κάτι ακόμα είναι ότι είχαν παραδωθεί οι πινακιδες απο το 2007 και δεν ξέρω τι γίνεται
    με τα τέλη κυκλοφόριας. τα πληρώνω απο το 2007 μέχρι σήμερα ή μονο του 12?

    Θα επανέλθω με περισσότερη ανάγκη για βοήθεια, μιας και σύντομα θα το έχω στα χέρια μου

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Μεγειά το "ιπτάμενο τούβλο". Κ100 αντί για f650 έχει μια διαφορά...

    Αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο και τη χρονιά, οι Κ ξεκίνησαν με 8βάλβιδο κινητήρα και έγιναν αργότερα 16βάλβιδες, ενώ εν τω μεταξύ απέκτησαν και ABS. Από τις διάφορες εκδόσεις η πιο διαδεδομένη, στην Ελλάδα τουλάχιστον, νομίζω ότι ήταν η RS.

    Αν έχεις 8βάλβιδο μοντέλο στείλε μου πμ να δω τι έχω στον υπολογιστή που μπορεί να σε ενδιαφέρει.

    Όσο για τις πινακίδες, εφ'όσον έχουν κατατεθεί (εννοείται προσωρινά) πληρώνεις μόνο το φετινό τέλος, αλλά ίσως τις έχουν καταστρέψει και χρειαστεί να βγάλεις καινούργιες. Εκεί θα σε διαφωτίσουν άλλοι, αλλά νομίζω ότι ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσεις έξτρα, ακόμα κι αν σου πουν διαφορετικά.

    Όταν την παραλάβεις βάλε και καμιά φωτό να τη δούμε!
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 11/06/2012 στις 01:52.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Με μια γρήγορη απάντηση θα πω ότι είναι σίγουρα το 16βαλβιδο, τα υπολοιπα θα τα μάθω και γω σύντομα η μηχανή είναι δώρο και λειτουργούσε κανονικά μέχρι την αντικατασταση της

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, επειδή προσπάθησα να βρω τρειλερ για να τη μεταφέρω σε συνεργείο για ένα service ακινησίας, και δεν βρήκα, τι κινήσεις πρέπει να κάνω πριν την βάλω μπρος?Σκεύτικα να την αφήσω να στραγγίξει τα παλια υγρά και λάδια και να τα αλλάξω, να λαδώσω γρανάζια κτλ ψαχνω σε pdf ενα service manual αλλα δεν βρίσκω κάτι, ξερει κανεις που μπορώ να βρω?

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hks300 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, επειδή προσπάθησα να βρω τρειλερ για να τη μεταφέρω σε συνεργείο για ένα service ακινησίας, και δεν βρήκα, τι κινήσεις πρέπει να κάνω πριν την βάλω μπρος?Σκεύτικα να την αφήσω να στραγγίξει τα παλια υγρά και λάδια και να τα αλλάξω, να λαδώσω γρανάζια κτλ ψαχνω σε pdf ενα service manual αλλα δεν βρίσκω κάτι, ξερει κανεις που μπορώ να βρω?
    Θα σου βγαλει λιγο την παναγια να μπει μπροστα. Θα προτεινα να ξεχασεις το συνεργειο γιατι θα σε χρεωσουν τον κουκο. Ξεκινησε βγαζοντας το τεποζιτο και καθαριζοντας το, οπως και τα injectors και το ρυθμιστη πιεσης. Αλλαξε/καθαρισε/ελεγξε μπουζι. Παρε και το ειδικο σπρεη που ψεκαζεις στο φιλτροκουτι για ευκολο ξεκινημα. Λαδια (κινητηρα, κιβωτιο και final drive) αλλαξε αφου παρει μπροστα και δουλεψει πρωτα για λιγα λεπτα.
    Παρε το Haynes η το Clymer μανουαλ. Σημειωσε το site motorworks.co.uk για ανταλλακτικα καινουργιια και μεταχειρισμενα.
    Απο βελτιωσεις θα χρειαστεις μια γεφυρα για τα πηρουνια μπροστα και ενα αμορτισερ για πισω, αλλιως θα πλεει.
    Οταν θα μπεις πιο βαθια στο νοημα, γρασαρησε τα splines στους αξονες πριν και μετα το κιβωτιο.
    Θα χρειαστεις καλωδια και μια μπαταρια αυτοκινητου (και φορτιστη) για να μπει για πρωτη φορα μπρος. Μπορει να σου καψει και ρελε στη μιζα.
    Ειχα μεχρι πολυ προσφατα το 8βαλβιδο Κ100, το πηρα παρατημενο και παρ'ολο που δεν ειχε κανενα προβλημα μου πηρε μερες μεχρι να καταφερω να το βαλω πρωτη φορα μπρος.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 12/06/2012 στις 20:45.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Καμια τλυχη για το manual μεχρι τωρα, φοβάμαι μηπως λαδια και υγρά έχουν κατακάθια και κανω ζημια βάζωντας τη μπρος

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hks300 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, επειδή προσπάθησα να βρω τρειλερ για να τη μεταφέρω σε συνεργείο για ένα service ακινησίας, και δεν βρήκα, τι κινήσεις πρέπει να κάνω πριν την βάλω μπρος?Σκεύτικα να την αφήσω να στραγγίξει τα παλια υγρά και λάδια και να τα αλλάξω, να λαδώσω γρανάζια κτλ ψαχνω σε pdf ενα service manual αλλα δεν βρίσκω κάτι, ξερει κανεις που μπορώ να βρω?
    Ποιά γρανάζια θα λαδώσεις?

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hks300 Προβολή μηνύματος
    Καμια τλυχη για το manual μεχρι τωρα, φοβάμαι μηπως λαδια και υγρά έχουν κατακάθια και κανω ζημια βάζωντας τη μπρος
    Διάβασε εδώ, δε βλάπτει να τους ρωτήσεις κιόλας.

    Έντιτ: Αν μιλάς Γερμανικά, μπορείς να το βρεις πιο εύκολα, αλλά η μία πηγή που είχα δε μου λειτουργΑει.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Μπορείται να μου δώσετε πληροφορίες για το τι λάδια μπουζί και ποια υγρά θα χρειαστούν αλλάγη?

  11. #11
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Acacius, εσύ δεν είχες ένα Κ100 για ανακατασκευή; Τι απέγινε;

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Acacius, εσύ δεν είχες ένα Κ100 για ανακατασκευή; Τι απέγινε;
    Άσε Κώστα, απλά μαζεύει σκόνη ημι-αποσυναρμολογημένο στην αποθήκη. Προέκυψε ένα Transalp αναπάντεχα (το οποίο θεώρησα και ευκολότερο) και... έχω αφιερωθεί στο να παραμελώ την ανακατασκευή του Τransalp πρώτα.

    Με αυτούς τους ρυθμούς αναμένεται να το ξαναπιάσω σε 5-6 χρόνια... τρομάρα μου.


    hks απολογίες για το σπαμ, για τα απολύτως στοιχειώδη σε λάδια/μπουζί κλπ ρίξε μια ματιά εδώ, σίγουρα θα βρεις αλλού περισσότερες πληροφορίες.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Άσε Κώστα, απλά μαζεύει σκόνη ημι-αποσυναρμολογημένο στην αποθήκη. Προέκυψε ένα Transalp αναπάντεχα (το οποίο θεώρησα και ευκολότερο) και... έχω αφιερωθεί στο να παραμελώ την ανακατασκευή του Τransalp πρώτα.

    Με αυτούς τους ρυθμούς αναμένεται να το ξαναπιάσω σε 5-6 χρόνια... τρομάρα μου.


    hks απολογίες για το σπαμ, για τα απολύτως στοιχειώδη σε λάδια/μπουζί κλπ ρίξε μια ματιά εδώ, σίγουρα θα βρεις αλλού περισσότερες πληροφορίες.

    κανενα πρόβλημα Είδα ότι χρειάζεται 20-50 λάδι. Με μετάδοση τι κάνω?τι βάζω?

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hks300 Προβολή μηνύματος
    κανενα πρόβλημα Είδα ότι χρειάζεται 20-50 λάδι. Με μετάδοση τι κάνω?τι βάζω?
    Στη μετάδοση θα χρειαστείς 80W90 προδιαγραφών GL5, αν και απ'όσο κατάλαβα μπορείς να βάλεις κι άλλα ιξώδη (μέχρι και 75W140) χωρίς πρόβλημα.

    Για τα οδοντωτά/σφηνοειδή άκρα των αξόνων υπάρχει κάποιο γράσσο με όνομα staburags, αλλά μάλλον είναι δυσεύρετο. Αν δεις εδώ θα χρειαστείς εναλλακτικά κάποιο γράσσο με (δι)θειούχο μολυβδένιο (Molybdenum Disulfide Grease).

    Για παραπάνω πληροφορίες κοίτα και σε πιο εξειδικευμένα φόρουμ/α, θα βρεις αρκετό υλικό.
    Επίσης, εδώ θα βρεις πολύ πράμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 16/06/2012 στις 05:00.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2009
    Μηνύματα
    21
    Μπορει να μου κάποιος τι γίνεται με το κτεο?σίγουρα μιας και κάθετε δεν έχει περάσει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw K100
    από johndrakos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 10:25
  2. Αγορα BMW K100
    από nycos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2004, 11:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF