Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αγορά 150 vs 300 scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    27

    Αγορά 150 vs 300 scooter

    Καλησπέρα σας ,θα επεκτείνω το δίπλωμα μου σε α2 και θέλω να αλλαξω το αερόψυκτο ψόφιο πλέον παπί μου . Είμαι σε δίλλημα αν θα πρέπει να πάρω 150 κυβικά σκουτερ λόγω χαμηλότερης κατανάλωσης , ευκινησίας στην κίνηση και κάπως φθηνότερων σερβις η να πάω σε κάτι μεγαλύτερο . Κινούμε Αγία Παρασκευή , κατεχακη , κέντρο και Πειραιά . Δεν το θέλω να πηγαίνω εκτός Αθηνών καθώς έχω αμάξι και το προτιμώ για τέτοιες διαδρομές , η πιο μακρινή απόσταση που θα κάνει είναι κάνα μπάνιο απ την Αγία Παρασκευή (για την ώρα )μέχρι την Γλυφάδα . Το πρόβλημα μ είναι ότι θα μετακομίσω και θα αλλαξω και δουλειά στο επόμενο διάστημα με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι αποστάσεις θα χρειαστεί να διανύσω καθημερινά . Θεωρείτε ότι εντός Αθήνας αρκεί ένα 150 υδρόψυκτο σκουτερ η θα τα ταλαιπωρούμε αν πρέπει να διανύσω 30-35 χιλιόμετρα την μέρα

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.690
    Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι απολύτως υποκειμενικό το αν θα ταλαιπωρησαι ή όχι.
    Ενδεικτικά, εγώ κάνω σε παπί 135κ.ε. από 80 μέχρι 140χλμ κάθε μέρα.
    Άλλος ακούει παπί και βγάζει σπυριά.
    Άλλος ακόμα και στο πιο πολυθρόνα το σκούτερ, βρίσκει προβλήματα άνεσης. Δεν υπάρχει απόλυτη απάντηση.
    Για τη χρήση που λες εγώ θα κοίταζα το μικρό στα 150.
    Ένα νμαξ πχ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.219
    Αν το ζητούμενο είναι η οικονομία τότε 150.

    Από την άλλη αν οι δρόμοι που θα κινεισαι είναι ταχείας κυκλοφορίας, τότε το 300 δε'ιχνει ασφαλέστερο. Δηλαδή δεν ειναι μόνο οι αποστάσεις που κρίνουν την επιλογή αλλά και οι ταχύτητες που πρέπει να διατηρεις για να έχεις ασφαλείς αποστάσεις από τα υπόλοιπα οχήματα.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    274
    Να καταθέσω κάτι κοσμογονικό.
    Σε μερικούς το παπί είναι πιο βολικό και πιο ξεκούραστο από ένα 350αρι scooter.
    Για μένα μιλάω...
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eftime Προβολή μηνύματος
    Θεωρείτε ότι εντός Αθήνας αρκεί ένα 150 υδρόψυκτο σκουτερ η θα τα ταλαιπωρούμε αν πρέπει να διανύσω 30-35 χιλιόμετρα την μέρα
    Αστείες αποστάσεις. Ναι, αρκεί.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.112
    Και πολυ ειναι το 150 γι αυτες τις αποστασεις.Μ ενα χοντα sh 125 mode,εισαι κομπλέ,εχεις παρει καποιο σχετικα φτηνο(εν σχεσει με τις αλλες κινεζικες μαρκες σκουτερ) αλλα φούλ αξιοπιστο σκουτερ,και τα υπολοιπα τα τρως σε οτι αλλο γουσταρεις.Μην ξοδευεσαι αδικα γιά 300αρι,αν τα υπολοιπα τα κάνεις με αυτοκινητο.Μαθε μπαλίτσα που ελεγε κι ο μακαριτης ο Αλέφαντος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Να καταθέσω κάτι κοσμογονικό.
    Σε μερικούς το παπί είναι πιο βολικό και πιο ξεκούραστο από ένα 350αρι scooter.
    Για μένα μιλάω...
    +500
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    27
    Κάνω αρκετά χιλιόμετρα σε κηφισιας και μεσογειων και κάποια συγγρου . Το πρωί βέβαια έχει κίνηση το βράδυ είναι που κινούμαι πορεία μέχρι 100 χλμ . Να σας πω και τι μηχανάκια κοιτάω . Σκέφτομαι ανάμεσα σε Daytona mista 150 καθώς έχει αρκετά άλογα για 150 καλές αναρτήσεις και απ ότι φαίνεται θα μπορώ να πηγαίνω στην Κρήτη σε κάνα δυο παραλίες με λίγο χαλίκι . Το Yamaha nmax 155 καθώς είναι Yamaha και έχει ωραία θέση οδήγησης και το virtus το 300 το οποίο είναι το μόνο 300 εκ των 3 σε καλή τιμή αλλά με προβληματίζει η κατανάλωση . Και στα 3 μιλάμε για καινούργιο με budget έως 4000 (και κάτι ψηλά). Προτιμώ να πάρω ένα κινέζο καινούργιο παρά έναν Ιάπωνα μεταχειρισμένο (ναι είμαι απ αυτούς

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.613
    τα παπια ειναι ξεπερασμενα.πριν 50 χρονια ηταν επανασταση.για πολλα χρονια τα αυτοματακια ηταν σκουπιδια και πολλοι κυριως ηλικιωμενοι τα θεοποιησανε.εδω και αρκετα χρονια ομως ειναι εντελως παραλογο να επιλεξει καποιος παπι εναντι ενος καλου σκουτερ.πιο ξεκουραστο?πρεπει να αλλαζεις ταχυτητες.
    ο ορισμος της ευκολιας ειναι τα σκουτερ.με χωρους για καθημερινα ψωνια και προστασια απο νερα κλπ.μεχρι και κουβερτουλα για το χειμωνα εαν θες.ισια ποδιά για φορτωμα.
    τελος,καποιος ειπε να παρεις το Mode 125.το ειχα.και θα πω να μην το παρεις.δεν παει πανω απο 90-95 και εχει τραγικα φρενα.
    θα συμφωνησω ομως οτι το 300αρι ειναι υπερβολη καθως φορτωνεσαι +40 κιλα και καταναλωση απο 2.5 πας 4+.
    το ιδανικο ειναι ενα sh150.και καθαρισες.οταν λεμε για 150αρι ειναι η κορυφη.ναι λιγο ακριβο αλλα πολυ καλυτερο απο κατι kymco και sym που ειναι μαπα με πολυ καλυτερη μεταπωληση.σε 3-4 χρονια αν το προσεξεις θα το πουλησεις σε μια μερα 1χιλιαρικο κατω.τα υπολοιπα κλαφτα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.123
    Το μόνο υπέρ των παπιών έναντι των σκούτερ είναι η οικονομία. Σε όλα τα άλλα υστερούν: άνεση, πρακτικότητα, φόρτωμα, προστασία. Ένα σκούτερ είναι αντικειμενικά το καλύτερο καθημερινό μέσο μετακίνησης εντός Αθήνας.

    Με PCX125 κάνω άνετα 25+25 χλμ, μέσω Μαραθώνος, Μεσογείων ή μερικές φορές ΑΟ. Κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.122
    Σιχαίνομαι τις παπιες αλλα διαφωνω για την ανεση. Τα ιδια χαλια ειναι και ισως χειροτερα τα σκούτερ. Για τον πίσω σιγουρα χειροτερα.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.123
    Δεν υπάρχει πίσω στο commuting. Και όταν λέω "άνεση" σε μηχανάκι δεν εννοώ άνεση αυτοκινήτου ή τουριστικού. Έχω στο μυαλό μου μόνο πραγματικό μοτοσικλετισμό. Το να πονάει η μεσούλα των δεσποινίδων από τους κραδασμούς ή να μην μπορούν να κρατήσουν ίσιο το λαιμουδάκι τους στα 150 χλμ/ώρα δεν είναι στη λίστα μου.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.690
    Πόσο βάθος έχουν τα σχηματιζομενα αυλάκια ρε γίγαντα;;;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Πόσο βάθος έχουν τα σχηματιζομενα αυλάκια ρε γίγαντα;;;;;
    Ας πούμε ότι ο Ισθμός δεν υπήρχε πριν.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.690
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	seems-legit.jpeg 
Προβολές:	40 
Μέγεθος:	36,1 KB 
ID:	453719
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά κράνους 200-300+€
    από takisdemi στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2015, 08:26
  2. Αγορά: Tenere660 vs BMW g650 gs vs kawasaki 650 versys
    από stamulee στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2015, 21:21
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟ 250-300 cc
    από mitsos1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2014, 12:22
  4. Πείτε γνώμες παιδιά για 250-300 scooter..
    από Tedvj23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 13:58
  5. Honda SH 300i/A vs 300 R Sport?
    από zik_virches στο forum Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 22:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF