Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Ερωτήσεις για Cb400 Sf...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221

    Ερωτήσεις για Cb400 Sf...

    1) Δεν είμαστε καλά αλλά για μια βαλβίδα ψυγείου βεντιλατέρ για το CB400SF από μαγαζί ανταλλακτικά Honda στην Δημητρακοπούλου 56 Ευρώ + ΦΑΠΑ... Ξέρει κανείς τίποτα ποιο φτηνό για βαλβίδα και ας μην είναι Honda..
    2) Το βεντιλατέρ αυτή την εποχή (10ος /07) στο δικό σας CB400SF μπαίνει σε λειτουργία ειδικά μέσα στο κέντρο..?
    Βέβαια είμαι σίγουρος ότι από τον θερμοστάτη έχουν βγάλει τα μέσα και έτσι το παραφλού ρέει συνεχώς, και επίσης να θυμίσω ότι ο δείκτης θερμοκρασίας δεν είναι εντάξει αφού με το άναμμα ξεκινά από την μέση και όχι από την αρχή, πράγμα που σημαίνει ότι όταν είμαι στα κόκκινα θα πρέπει να είμαι λίγο πάνω από την μέση την ένδειξης στον πίνακα θερμοκρασίας, νοιώθω όμως πολύ ζέστη στα πόδια μου κάτω από την σέλα .. :hypnotize
    3) Ξέρει κανείς να μου πει αν και από που θα βρω σπρέι μηχανής για το SF σε αυτό το περίεργο ασημί ή και αυτό μπορεί να το βρω μόνον σε ανταλλακτικά, αναλώσιμα Honda.. Έχει πάρει ποτέ κανείς τέτοιο σπρέι έτσι και κάποια μερεμέτια ή βάψιμο σε κάποιο καπάκι.. ?
    Και 4) Ρε παιδιά έχω οδηγήσει στην (Ηλικία που είμαι) πολλές μηχανές αλλά αυτό που συμβαίνει με το SF είναι δίχως προηγούμενο... Δεν μπορώ σχεδόν ποτέ να καταλάβω αν έχω πέμπτη ταχύτητα ή έκτη... Αυτό το τελευταίο είναι τόσο τρελό που και να το παθαίνει κάποιος δύσκολα θα το ομολογήσει... Εγώ το λέω δίχως να ντρέπομαι αφού έχω και την περιέργεια αν το παθαίνει και κανείς άλλος... Βέβαια με την πολυστροφία αυτού του κινητήρα, εκεί που μπορεί και ανεβάζει στροφές σε συνδυασμό με τις σχέσεις ταχυτήτων τουλάχιστον σε πέμπτη και έκτη νομίζω πως και άλλοι θα το παθαίνουν... Αυτά τα ολίγα να μην κουράσω άλλο και όποια βοήθεια δεκτή.
    Thanks..
    Panatha

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Λοιπόν να σου πω ό,τι μπορώ για το 2 και το 4.

    Το βεντιλατέρ θα παίξει σίγουρα όταν οδηγείς στο κέντρο/κίνηση, ακόμα και τον χειμώνα. Το πόσο συχνά εξαρτάται από το πως οδηγείς και την κατάσταση που βρίσκεται το κύκλωμα ψύξης και το ψυγείο σου. Το ότι δουλεύει είναι καλό, ακόμα κι αν ο θερμοστάτης σου (η βαλβίδα που λες) δεν είναι σωστός. Βέβαια αν κάτι πάει στραβά, στο τέλος θα ανάψει το κοκκινο λαμπάκι της θερμοκρασίας και δε θα το κάψεις.

    Για την 5η/6η, μη σε ανυσηχεί. Θα το συνηθίσεις. Γενικά όλοι διαμαρτύρονται ότι το μηχανάκι δεν έχει ροπή χαμηλά, έχει τρύπα τρελλή κλπ κλπ, αλλά εγώ δεν είχα ποτέ παράπονο. Αν το μοτερ ειναι σε καλή κατάσταση και έχεις και ανθρώπινο γρανάζωμα, είναι εντυπωσιακά ελαστικό στις χαμηλες και μέσα στην πόλη που σε κάνει να ξεχνάς και τις ταχύτητες. Πολύ συχνά ψάχνω και την 7η!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Το βεντιλατέρ μου δεν έχει δουλέψει ποτέ και γι' αυτό λέω πως έχει πρόβλημα η βαλβίδα που είναι στο ψυγείο αφού αν βραχυκυκλώσω τα καλώδια (την φύσα) του βεντιλατέρ αυτό δουλεύει. Επίσης λέω πως είμαι σίγουρος ότι ο θερμοστάτης (όχι η βαλβίδα βεντιλατέρ) πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός και μάλλον τη μάλλον σίγουρα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον άδειασε και το νερό κάνει πάντα κύκλωμα (ρέει). Ίσως και γι' αυτό δεν έχει δουλέψει το βεντιλατέρ αφού το νερό (παραφλού) ρέει συνεχώς και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί όσο χρειάζεται για να ανοίξει το βεντιλατέρ. Χρήσιμη η πληροφορία σου όμως ότι το βεντιλατέρ δουλεύει και τον χειμώνα. Το έχω αφήσει στο ρελαντί να ανεβάσει θερμοκρασία μέχρι τα κόκκινα και το βεντιλατέρ δεν άνοιξε. Όμως και πάλι δεν είμαι σίγουρος για τον θερμοστάτη βεντιλατέρ (στο ψυγείο) ότι έχει πρόβλημα αφού το όργανο την θερμο... μετράει λάθος. Μάλλον όμως θα έπρεπε να δουλέψει..
    Αλήθεια το λαμπάκι θερμοκρασίας ποιο είναι..?
    Τέλος δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στα χαμηλά απλά μπερδεύομαι όταν κινούμαι σχετικά γρήγορα ή πολύ γρήγορα, μπερδεύομαι με την έκτη αφού το σχεδόν τελικιάζω και μετά βλέπω πως είχα και άλλη ταχύτητα.. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά μου συμβαίνει όπως επίσης όπως λες έχω έκτη και πάω και για την επόμενη... αλλά δεν έχει άλλη και ενώ σκέφτομαι τώρα θα βάλω την έκτη (αυτή την φορά θα βάλω την έκτη) αλλά πάπαλα.. Τρελό εε...!! αλλά όπως λές ίσως είναι θέμα συνήθειας.... ...

    Υ.Γ Επίσης το κύκλωμα ψύξης να πω πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και δίχως λάσπες και άλλα γεμισμένο με παραφλού σωστό, αυτό που το αραιώνουμε με αποσταγμένο νερό.
    ** Άκου 56 + ΦΑΠΑ η βαλβίδα βεντιλατέρ...
    Panatha

  4. #4
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
    Επίσης λέω πως είμαι σίγουρος ότι ο θερμοστάτης (όχι η βαλβίδα βεντιλατέρ) πρέπει να είναι πάντα ανοιχτός και μάλλον τη μάλλον σίγουρα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον άδειασε και το νερό κάνει πάντα κύκλωμα (ρέει). Ίσως και γι' αυτό δεν έχει δουλέψει το βεντιλατέρ αφού το νερό (παραφλού) ρέει συνεχώς και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί όσο χρειάζεται για να ανοίξει το βεντιλατέρ. Χρήσιμη η πληροφορία σου όμως ότι το βεντιλατέρ δουλεύει και τον χειμώνα. Το έχω αφήσει στο ρελαντί να ανεβάσει θερμοκρασία μέχρι τα κόκκινα και το βεντιλατέρ δεν άνοιξε. Όμως και πάλι δεν είμαι σίγουρος για τον θερμοστάτη βεντιλατέρ (στο ψυγείο) ότι έχει πρόβλημα αφού το όργανο την θερμο... μετράει λάθος. Μάλλον όμως θα έπρεπε να δουλέψει..
    Βασικά, αυτό που λες δεν παίζει. Αν ήταν απλά ανοιχτός ο θερμοστάτης, θα είχες πρόβλημα με το πρωινό ζέσταμα. Δηλαδή το μηχανάκι θα αργούσε πολύ, να ανεβάσει θερμκρασία, από εκεί και πέρα όμως δεν θα άλλαζε τίποτα. Το ότι το άφησες μέχρι τα κόκκινα και δεν πήρε μπρος το βεντιλατέρ, μάλλον έχιε πρόβλημα ο διακόπτης που το ανοιγοκλείνει. Ειδικά τώρα που είναι ακόμη ζεστός ο καιρός θα έπρεπε να σου δουλεύει συνέχεια μες την κίνηση.
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  5. #5
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Την βαλβίδα του βεντιλατέρ μπορείς να την ελέγξεις με πολύμετρο (ή ο μηχανικός σου για να είμαστε σίγουροι).
    56?... τι να κάνουμε...
    Την έχω αλλάξει κι εγώ.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  6. #6
    Εγώ είχα πρόβλημα με τη ψύξη γενικά. Οταν το πρωτοπήρα δουλευε το βιντιλατερ μετα από κάνα 4μηνο χωρις να το καταλάβω ανέβαζε θερμοκρασία (είχα χαλασμένο δείκτη θερμοκρασίας). Να μην στα πολυλογώ μην ξέρωντας πόσο είναι τι φυσιολογικό γιατι ήμουν καιρό χωρίς δεικτη θερμοκρασίας, μία ζεστή μέρα του ιουνίου μου έκανε το "μπραφ" και στη μέση του δρόμου αρχιζε να μου πεταει ζεστο παραφλου χαμηλά στα πόδια από τη βαλβίδα εκτόνωσης (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) .Τελικά είχε κολήσει η βαλβίδα του ψυγείου και για να αγοράσω καινουρια την έβρισκα απο 50 ευρω εως 70 . Οπότε κατι τέτοιο μυρίζομαι και σε σένα. Δεν ξέρω να βοήθησα. Good Luck ! ! !
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  7. #7
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
    Εγώ είχα πρόβλημα με τη ψύξη γενικά. Οταν το πρωτοπήρα δουλευε το βιντιλατερ μετα από κάνα 4μηνο χωρις να το καταλάβω ανέβαζε θερμοκρασία (είχα χαλασμένο δείκτη θερμοκρασίας). Να μην στα πολυλογώ μην ξέρωντας πόσο είναι τι φυσιολογικό γιατι ήμουν καιρό χωρίς δεικτη θερμοκρασίας, μία ζεστή μέρα του ιουνίου μου έκανε το "μπραφ" και στη μέση του δρόμου αρχιζε να μου πεταει ζεστο παραφλου χαμηλά στα πόδια από τη βαλβίδα εκτόνωσης (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) .Τελικά είχε κολήσει η βαλβίδα του ψυγείου και για να αγοράσω καινουρια την έβρισκα απο 50 ευρω εως 70 . Οπότε κατι τέτοιο μυρίζομαι και σε σένα. Δεν ξέρω να βοήθησα. Good Luck ! ! !
    Τα ιδια και εδω. Μπαμ και πηγαμε για καινουρια βαλβιδα.

  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13

    ** Άκου 56 + ΦΑΠΑ η βαλβίδα βεντιλατέρ...

    Κάτι τέτοιες τιμές κάνουν τα 300? (που θέλω για ψυγείο) να ακούγονται τιμή ευκαιρίας!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  9. #9
    Ναι έτσι είναι αφού εγω το είχα πάθει αν θυμάμαι καλά Τετάρτη απόγευμα (= όλα τα ανταλλακτικάδικα κλειστά) και ένα που βρήκαμε ανοικτό ήθελε 75ευρω. Και εννοείται οτι την αλλη μέρα το πρωι το βρήκα με 52 ευρω. Εβραίοι ! ! !
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την συμμετοχή και βοήθεια από όλους. Να πω πρώτα πως ο θερμοστάτης δεν δημιουργεί πρόβλημα με το πρωινό ξεκίνημα και η μηχανή δεν αργεί να ζεσταθεί, απλά δεν ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες ειδικά όταν πας γρήγορα αφού το παραφλού κάνει συνεχώς κύκλωμα δηλαδή ρέει στο μπλοκ, ψυγείο κ.λ.π.
    Προσοχή αν κάποιος έχει μπερδέψει τον θερμοστάτη με την βαλβίδα ψυγείου βεντιλατέρ. Επίσης αυτό είναι ένα καλό τιπ για πολλούς που το κάνουν για να έχουν τον κινητήρα σχετικά μόνιμα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες με δεδομένο όμως ότι η βαλβίδα στο ψυγείο είναι οκ γιατί όταν βρίσκεσαι σε κίνηση όσο και να ρέει το νερό κάποια στιγμή η θερμοκρασία θα ανέβει και εκεί θα βοηθήσει το βεντιλατέρ μπαίνοντας σε λειτουργία. Όταν ο θερμοστάτης είναι οκ (δουλεύει κανονικά) κρατά το νερό στο μπλοκ μέχρι αυτό να ανεβάσει θερμοκρασία τέτοια που θα ανοίξει και το ζεστό νερό (παραφλού) θα κάνει κύκλωμα και να πάει στο ψυγείο ενώ αυτό που υπάρχει στο ψυγείο και είναι ποιο κρύο θα μεταφερθεί στο μπλοκ. Στο ψυγείο πλέον αφού φτάνει το καυτό νερό θα ενεργοποιηθεί η βαλβίδα του βεντιλατέρ ώστε να ψύξει το νερό και να είναι έτοιμο για την νέα είσοδο όταν επιτρέψει ο θερμοστάτης που έχει ξανακλείσει από την στιγμή που μπήκε το κρύο νερό του ψυγείου νωρίτερα. Έτσι όταν πάλι ζεσταθεί αρκετά το νερό του μπλοκ ο θερμοστάτης θα ξανά ανοίξει για να στείλει το ζεστό (καυτό) νερό στο ψυγείο και το νερό του ψυγείου θα μεταφερθεί στο μπλοκ και αφού είναι πλέον ποιο κρύο ο θερμοστάτης θα ξανά κλείσει και ούτω κάθε εξής αυτό να επαναλαμβάνεται.
    Κατά τον κατασκευαστή η μηχανή πρέπει να δουλεύει σε κάποια θερμοκρασία και γι' αυτό γίνεται το κόλπο του θερμοστάτη αλλιώς θα μπορούσε να μην βάλει καθόλου θερμοστάτη δουλεύοντας όμως σε θερμοκρασίες μάλλον χαμηλότερες από αυτές που θα ήταν ιδανικές για την σωστή λειτουργία του κινητήρα.
    Σόρρυ για όλο αυτό το εξπλέην αλλά καταλαβαίνω δίχως ειλικρινά να υποτιμώ πως κάποιοι δεν έχουν κατανοήσει τον τρόπο λειτουργίας του υδρόψυκτου κινητήρα. Ένας καλός τρόπος για να καταλάβει κανείς αν ο θερμοστάτης του είναι οκ και όχι άδειος είναι στο πρώτο άναμμα κατά την διαδρομή θα παρατηρήσει ότι ενώ η θερμοκρασία ανέβηκε σε υψηλό σημείο ξαφνικά κατεβαίνει δίχως να ανάψει το βεντιλατέρ. Αυτό γίνεται την πρώτη φορά π.χ. το πρωί στον δρόμο για την δουλειά ενώ μετά κάθε που ανεβαίνει ανοίγοντας η βαλβίδα η βελόνα θα κατέβει σαφώς ποιο αργά και ίσως να ενεργοποιηθεί το βεντιλατέρ αν κινούμαστε μέσα σε κίνηση.
    Το πρόβλημά μου περισσότερο μιας και ο θερμοστάτης μου είναι άδειος είναι η λάθος θερμοκρασία που μου δείχνει ο δείκτης και δεν είμαι σίγουρος αν είμαι στα κόκκινα ή όχι. Το CB το έχω 2 εβδομάδες περίπου σε αυτήν την κατάσταση και λόγο έλλειψης χρόνου δεν έχω επέμβει τουλάχιστον να φτιάξω τον δείκτη, κάτι που νομίζω μπορώ να κάνω. Επειδή το νερό κάνει συνεχώς κύκλωμα ίσως και να μην είναι από την βαλβίδα το πρόβλημα μέχρι και να μην υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω αν θα αλλάξω και θερμοστάτη αλλά μιας και έρχεται χειμώνας μάλλον θα ήταν ποιο φρόνιμο να αλλάξω.
    Να μην σας ζαλίζω άλλο θα κάνω με την σειρά τα παρακάτω. 1) Θα φτιάξω το όργανο θερμοκρασίας, 2) θα αλλάξω βαλβίδα αφού δω ψιλές θερμοκρασίες και το βεντιλατέρ να μην ξεκινά, και 3) αν δω ότι δεν έχω ποτέ ψιλές θερμοκρασίες θα αλλάξω και θερμοστάτη.
    Αν έχω κάνει κάποιο λάθος σε όλα αυτά θα ήμουν ευγνώμον κάποιος να με διορθώσει. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα.
    Ευχαριστώ για την υπομονή.!

    Υ.Γ. Αλήθεια σε μοντέλο 1993 - 94 υπάρχει λαμπάκι θερμοκρασίας.? Μου είπαν ναι αλλά που ποιο είναι..?
    Panatha

  11. #11
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Βασικά τσέκαρε τη βαλβίδα του βεντιλατέρ αν δουλεύει. Κάνε κάτι με τον δείκτη της θερμοκρασίας, γιατί η θερμότητα που σου καίει τα πόδια, δεν μπορεί να σου δείξει, ούτε αν έχεις υψηλή θερμοκρασία, ούτε αν έχεις ξεκοιλιασμένο θερμοστάτη)

    Όσο για τον τρόπο λειτουργίας του υδρόψυκτου κινητήρα, ας το αφήσουμε για κάποια άλλη εκπομπή γιατί μας βλέπουν και μικρά παιδιά
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt

    Όσο για τον τρόπο λειτουργίας του υδρόψυκτου κινητήρα, ας το αφήσουμε για κάποια άλλη εκπομπή γιατί μας βλέπουν και μικρά παιδιά [/B]

    Θα ήταν ποιο τίμιο αν έχω λάθος κάπου να μου το πεις εδώ και όσο για τα μικρά παιδιά αυτά είναι δικαιολογίες... Δεν καταλαβαίνω όμως αφού είμαι ξεκάθαρος, λέω ότι δεν είμαι ξερόλας και δέχομαι αν έχω λάθος γιατί με παραπέμπεις σε άλλη (εκπομπή) όπως λες...? Μήπως νοιώθεις θιγμένος κάπου..? Αν ναι χίλια συγνώμη αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Το τι και πως ψάχνομαι είναι ξεκάθαρο, ούτε είπα ποτέ ότι έχω το αστέρι CB ούτε όμως για πέταμα. Δέχομαι παρατηρήσεις και φυσικά διορθώσεις αλλά όχι σε εκπομπές αλλά εδώ μέσα και άμεσα αλλιώς με υπονοούμενα εγώ δεν μιλάω...!
    Panatha

  13. #13
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
    Θα ήταν ποιο τίμιο αν έχω λάθος κάπου να μου το πεις εδώ και όσο για τα μικρά παιδιά αυτά είναι δικαιολογίες... Δεν καταλαβαίνω όμως αφού είμαι ξεκάθαρος, λέω ότι δεν είμαι ξερόλας και δέχομαι αν έχω λάθος γιατί με παραπέμπεις σε άλλη (εκπομπή) όπως λες...? Μήπως νοιώθεις θιγμένος κάπου..? Αν ναι χίλια συγνώμη αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Το τι και πως ψάχνομαι είναι ξεκάθαρο, ούτε είπα ποτέ ότι έχω το αστέρι CB ούτε όμως για πέταμα. Δέχομαι παρατηρήσεις και φυσικά διορθώσεις αλλά όχι σε εκπομπές αλλά εδώ μέσα και άμεσα αλλιώς με υπονοούμενα εγώ δεν μιλάω...!
    Δεν τείθεται θέμα παρεξήγησης (με παρεξήγησες... ) γι αυτό και έβαλα στο τέλος αυτό -->

    Αφού πολύ σωστά περιέγραψες στο προηγούμενό σου ποστ τη λειτουργία του θερμοστάτη και γιατί και πότε ανοιγοκλείνει, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις πως αν το κυκλωμα προς το ψυγείο είναι συνεχώς ανοιχτό, ο κινητήρας θα αργήσει να ανεβάσει θερμοκρασία, αφού η θερμότητα που θα αναπτύσει, θα διαχέεται στην ατμόσφαιρα, μέσω του ψυγείο (που αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε).

    Βέβαια, κάποια στιγμή, ο κινητήρας θα φτάσει σε θερμοκρασία που θα χριεαστεί να δουλέψει το βεντιλατέρ, μιας και δεν αρκεί πάντα η ψύξη που παρεχει το κύκλωμα ψύξης...είτε λόγω εξωτερικής θερμοκρασίας (π.χ το καλοκαίρι) είτε λόγω ειδικών συνθηκών (π.χ πάρτα μωρή άρρωστη με το γκάζι στο στόπ...)

    Λέγοντας λοιπόν "σε μια άλλη εκπομπή" εννοούσα σε καποιο άλλο ποστ, φόρουμ, καφέ, βόλτα, κλπ,κλπ. μιας και εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα που εσύ ρώτησες...

    Καλά κάνεις και ψάχνεσαι, γιατί το πρόβλημα με τη θερμοκρασία είναι πολύ πιο σοβαρό από το πρόβλημα που είχες γράψει τις προάλλες με την ένδειξη του κοντέρ....

    Έλεγα λοιπόν, πως αν δεν παίρνει μπρος το βεντιλατέρ κοιτάς αν δουλεύει δίνοντάς του απευθείας ρεύμα, αν δουλέψει, κοιτάς τη βαλβίδα του βεντιλατέρ (αυτή με τά 56Ε...), άμα δουλεύει κι αυτή, πάει να πει πως το μοτέρ, δεν ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία, πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να τσεκάρεις τον θερμοστάτη, αν είναι κολλημένος ή πειραγμένος...γενικά θέλει ψάξιμο.
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Δεν τείθεται θέμα παρεξήγησης (με παρεξήγησες... ) γι αυτό και έβαλα στο τέλος αυτό -->

    Αφού πολύ σωστά περιέγραψες στο προηγούμενό σου ποστ τη λειτουργία του θερμοστάτη και γιατί και πότε ανοιγοκλείνει, γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις πως αν το κυκλωμα προς το ψυγείο είναι συνεχώς ανοιχτό, ο κινητήρας θα αργήσει να ανεβάσει θερμοκρασία, αφού η θερμότητα που θα αναπτύσει, θα διαχέεται στην ατμόσφαιρα, μέσω του ψυγείο (που αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε).

    Βέβαια, κάποια στιγμή, ο κινητήρας θα φτάσει σε θερμοκρασία που θα χριεαστεί να δουλέψει το βεντιλατέρ, μιας και δεν αρκεί πάντα η ψύξη που παρεχει το κύκλωμα ψύξης...είτε λόγω εξωτερικής θερμοκρασίας (π.χ το καλοκαίρι) είτε λόγω ειδικών συνθηκών (π.χ πάρτα μωρή άρρωστη με το γκάζι στο στόπ...)

    Λέγοντας λοιπόν "σε μια άλλη εκπομπή" εννοούσα σε καποιο άλλο ποστ, φόρουμ, καφέ, βόλτα, κλπ,κλπ. μιας και εδώ μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα που εσύ ρώτησες...

    Καλά κάνεις και ψάχνεσαι, γιατί το πρόβλημα με τη θερμοκρασία είναι πολύ πιο σοβαρό από το πρόβλημα που είχες γράψει τις προάλλες με την ένδειξη του κοντέρ....

    Έλεγα λοιπόν, πως αν δεν παίρνει μπρος το βεντιλατέρ κοιτάς αν δουλεύει δίνοντάς του απευθείας ρεύμα, αν δουλέψει, κοιτάς τη βαλβίδα του βεντιλατέρ (αυτή με τά 56Ε...), άμα δουλεύει κι αυτή, πάει να πει πως το μοτέρ, δεν ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία, πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να τσεκάρεις τον θερμοστάτη, αν είναι κολλημένος ή πειραγμένος...γενικά θέλει ψάξιμο.
    Ok Φίλε μου και σόρρυ και μόνο που πήγε το μυαλό μου στο κακό... Εντάξει το σωστό πρώτα είναι να φτιάξω τον δείκτη ή να αλλάξω την βαλβίδα και μετά όλα τα άλλα, αλλά μιας και τώρα δεν υπάρχει χρόνος ελεύθερος για σίγουρα θα αλλάξω την βαλβίδα. Τα 56+ΦΑΠΑ όντως μου φάνηκαν πολλά μιας και συνηθισμένος από τα ΑΥΤΟΚ.. και επίσης ο μηχανικός μου μου είπε ότι η γνήσια κάνει περίπου 30Ευρώ ακούγοντας εγώ 56+ ΦΑΠΑ καταλαβαίνεις. Μάλιστα ο μηχανικός μου μου είπε πως αν κάνει παραπάνω από 30 Ευρώ να πάρω μια από ΦΙΑΤ..!! ή κάτι αντίστοιχο αρκεί να βρω να ταιριάζει, που κατ’ αυτόν θα βρω σίγουρα και που θα μου έρθει περίπου 15 Ευρώ. Τώρα τη να πω... Πάντως ο θερμοστάτης είναι σίγουρα μόνιμα ανοιχτός ή άδειος, γι' αυτό είμαι 100% σίγουρος. Τέλος τελικά προτιμώ που το SF μου μοντέλο 93 έχει δείκτη θερμοκρασίας παρά βενζίνης. το έλεγα από την αρχή αυτό. Αν θα έπρεπε να διαλέξω τον δείκτη θερμο.. θα διάλεγα. Άλλο η υποψία και να περιμένω το λαμπάκι και άλλο να βλέπω τι μου γίνεται, σωστά. Άλλωστε υπάρχει και η ρεζέρβα για την βενζίνη...
    Και πάλι sorry και Thanks for all...
    Αλήθεια το λαμπάκι θερμοκρασίας που και ποιο είναι..? Εννοείται στο SF
    Panatha

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Την βαλβίδα του βεντιλατέρ μπορείς να την ελέγξεις με πολύμετρο (ή ο μηχανικός σου για να είμαστε σίγουροι).
    56?... τι να κάνουμε...
    Την έχω αλλάξει κι εγώ.
    Ρε φίλε SF πως δηλαδή να την ελέγξω με πολύμετρο..?? θα πρέπει για να κλείσει κύκλωμα να ζεσταθεί στους 100 και κάτι δεν θυμάμαι ακριβός που κλείνει και να μου δώσει ένδειξη το πολύμετρο. Ή θα πρέπει να την βράσω σε καμιά κατσαρόλα ή να την βάλω π.χ. πάνω σε κάνα μάτι κουζίνας... Αλλά αφού το βεντιλατέρ μου σίγουρα δουλεύει εφόσον όταν βραχυκυκλώνω τα δύο ποδαράκια της φύσας του βεντιλατέρ, αυτό γυρίζει μια χαρά. Έτσι ή δεν ανεβάζει ποτέ την απαιτούμενη θερμοκρασία το μοτέρ ίσως λόγο μόνιμα ανοιχτού θερμοστάτη ή η βαλβίδα είναι όντως χαλασμένη. Σωστά..? Και επειδή μου φαίνεται ότι πες πες εγώ όλο λόγια και μην κάνοντας τίποτα στην ουσία στο τέλος ή θα δω τίποτα νερά στον δρόμο ή τίποτα χειρότερο.. Μου φαίνεται καλή η φιλοσοφία αλλά ας αλλάξω και την βαλβίδα τουλάχιστον για παν ενδεχόμενο. Βλέπεις είναι και ο γ@μ δείκτης θερμο.. που ξεκινάει από την μέση που άντε να καταλάβω.
    Panatha

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανορθωτής για Cb400 Sf
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 23:51
  2. Πίσω λάστιχο για Cb400 Sf
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2007, 22:34
  3. tank cover για CB400 SF
    από paris13 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2007, 12:48
  4. ΠΡΟ-ΖΙΓΚΛΕΡ ΓΙΑ CB400 SF (version S)
    από KOSTAS AEGALEO στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 14:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF