Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Επιλογή μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2013
    Μηνύματα
    3

    Επιλογή μοτοσυκλέτας

    Γεια χαρά παιδιά, εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή για περισσότερη ευκολία στις μετακινήσεις μου. Γενικά δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στον συγκεκριμένο τομέα. Με ενδιαφέρει να κάνω την δουλειά μου και όχι "φιγούρα".
    Επειδή οι εποχές είναι δύσκολες οικονομικά έχετε να προείνετε κάποια οικονομική επιλογή? Μεταχειρισμένη λογικά ως πρώτη μηχανή.

  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gr² Προβολή μηνύματος
    ...σκέφτομαι να πάρω μια μηχανή για περισσότερη ευκολία στις μετακινήσεις μου.
    Θες να το κάνεις λίγο λιανά?

    Ψάχνεις κάτι οικονομικό για να σε πηγαίνει από το σημείο Α στο σημείο Β, χωρίς να σε απασχολεί η κίνηση και το πού θα βρεις να παρκάρεις? Παπί (ή scooter περί τα 150-200cc).


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2013
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!
    Όσο να 'ναι παρά το κυκλοφοριακό νομίζω πως με μια μηχανή "χώνεσαι" καλύτερα, δε κολλάς στην κίνηση με τις ώρες...
    Ένας φίλος έχει την fazer και μου αρέσει και μένα εμφανισιακά, δεν είναι βαριά μηχανή και συνίσταται για ταξιδάκια.
    Το θέμα είναι μήπως είναι πολύ αυτή η μηχανή για έναν αρχάριο;
    Ως εναλλακτική σε περίπτωση που είναι "βαριά" μια τέτοια μηχανή για μένα, ψάχνομαι και για honda transalp.
    Ποια είναι η γνώμη σας;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Καλημέρα.

    Η αλήθεια είναι πως τώρα πια αν εξαιρέσεις τις μέρες που τα ΜΜΕ απεργούν, το κυκλοφοριακό έχει μειωθεί αρκετά μιας και ο κόσμος κάνει όση οικονομία μπορεί στις μετακινήσεις.
    Οπότε, αν η κίνηση είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο σκέφτεσαι να αγοράσεις μηχανή, θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς.

    Αν γενικότερα θέλεις να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας, θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι αρκετά μικρότερο και οικονομικότερο (πχ κάτι σαν το Honda AX-1) μέχρι να δεις αν θα το μετανιώσεις.
    Αν σου αρέσει η εμπειρία και θελήσεις κάτι μεγαλύτερο, έχεις πάντα την ευχέρεια να το κάνεις αργότερα. Έτσι κι αλλιώς ένα μικρο οικονομικό μηχανάκι πουλιέται ή γίνεται ανταλλαγή αρκετά εύκολα, στα μεγάλα και ακριβά είναι που η αγορά έχει πάθει καθίζηση.

    Για το αν ένα fazer είναι πολύ για κάποιον αρχάριο, έχουν γίνει πολλές συζητήσεις και υπάρχουν αρκετές διαφωνίες.
    Γνώμη μου είναι πως ναι, είναι πολύ. Άλλοι διαφωνούν. Το Transalp πιστεύω πως είναι στο όριο. Και πάλι θα πρότεινα κάτι μικρότερο και ελαφρύτερο.

    Όπως και να 'χει, καλωσήρθες στο forum, καλές αγορές και ότι κι αν αγοράσεις ΦΟΡΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ και δεν εννοώ τα πλαστικά καθικάκια του Lidl με 30€, δώσε 150€ και πάρε ένα κράνος της προκοπής.
    Πολλοί από αυτό το forum (κι εγώ μέσα σ' αυτούς) δεν θα μπορούσαν να σου απαντήσουν σήμερα αν κάποτε δεν είχαν πληρώσει αρκετά για ένα καλό κράνος.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ψαξε για καποιο ιαπωνεζικο μεταχειρισμενο στα 250-400 κυβικα και δε θα το μετανιωσεις.

    δε θα σου κοστισει πολυ (αν ειναι σωστο μεταχειρισμενο) και θα μπορεσεις παλι να το πουλησεις οταν και αν αποφασισεις να ανεβεις κατηγορια
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    Φιλε μου μιας και δεν εχεις καθολου εμπειρια κατα την γνωμη μου θα ηταν λαθος να επαιρνες τετοια μηχανη ειδικα το FAZER που εχει και λιγο παραπανω γκαζι! Ξεκινα με κανενα 250 ευχρηστο για την πολη βγαζει 30 αλογακια δηλαδη τσουλαει λιγο για τα κυβικα του και ειναι γυρω στα 170 κιλα! Αυτο θα σε βοηθησει να "γνωριστεις" λιγο με τις μοτοσυκλετες αφου οι περισσοτερες μηχανες κυμαινονται γυρω στα 200-220 κιλα πλην καποιων εξαιρεσεων οπως το varadero το honda crosstourer που πλησιαζουν τα 290....
    κατα την γνωμη μου το ninja 250 θα ειναι η καλυτερη επιλογη για εναν αρχαριο και ειναι και μηχανακι που μπορει να κανει ενα χαλαρο ταξιδακι και να σου δωσει αρκετες εμπειριες

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2013
    Μηνύματα
    3
    Μ'αρέσει το γεγονός ότι μου δίνετε διαφορετικές ιδέες και υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
    Παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση ανταπόκριση που δείξατε, θα μελετήσω όλες τις περιπτώσεις, θα βάλω κάτω τα υπέρ και τα κατά και θα σας ενημερώσω για την τελική επιλογή μου.

Παρόμοια θέματα

  1. Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!
    από Metalocalypse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 13:32
  2. Βοήθεια σε επιλογή μοτοσυκλέτας για ταξίδια
    από thanos23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2009, 15:46
  3. σωστη επιλογη μοτοσυκλετας
    από geogreekmotoman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2008, 20:22
  4. αρχαριος/επιλογη μοτοσυκλετας
    από dimdil στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 14:19
  5. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF