Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Αξεσουάρ από Κίνα που "έβγαλαν τα λεφτα τους";

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.875

    Αξεσουάρ από Κίνα που "έβγαλαν τα λεφτα τους";

    Σχεδον ολοι μας εχουμε κατα καιρους παραγγειλει απο Alliexpress, Temu, Εbay, κτλ διαφορα αξεσουαρ για τη μηχανη μας σε υποπτα χαμηλες τιμες. Εχετε καποια αγορα που βγηκε οντως καλη και θα την προτεινατε και σε καποιον αλλον;

  2. #2
    Όχι και ούτε πρόκειται
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.809
    Από aliexpress στο παρελθον, έχω πάρει διάφορα πράγματα, άλλα βγήκαν καλά, άλλα οχι και τόσο.

    Καλά βγήκαν, δυο βάσεις clipons 41mm ανοδιωμένες που είχα πάρει για ένα project, αλουμινένιοι καθρέπτες απομιμήσεις rizoma, δυο σετ κάτω ψυγείων που αντικατέστησαν τα πάρα πολύ κουρασμένα κάτω ψυγεία στα NC30 μου, κάτι χαζορυθμιστιράκια προφόρτισης, ζελατίνες fairing που βγήκαν άψογες με τις τρύπες για τις βίδες να ταιριάζουν απόλυτα σωστά (σε αντίθεση με τις ζελατίνες ενός γνωστού ΛΑΟΣιστή χοντρού και αγενέστατου εμπόρου που ΚΑΙ ακριβές είναι ΚΑΙ τις τρύπες μια ζωή δεν τις πετυχαίνει και τις τρώμε με την λίμα να ταιριάξουνε ΚΑΙ νεύρο στην απόληξη δεν έχουν) και διάφορα άλλα, όλα σε τιμές πολύ καλύτερες των εναλλακτικών.

    Κάτι βάσεις καθρεπτών για clipons μου βγήκες κακές, και μόλις ζορίστηκαν, έσπασε η μία.

    Γενικά με αυτά τα προιόντα, ότι βάλεις που δεν παίζει σημαντικό ρόλο στην υγεία και την ασφάλεια της μοτοσυκλέτας σου, μια χαρά είναι, και είναι και τόσο φτηνά, που και κακά να βγούν, θα έχεις χάσει ένα μικροποσό.

    Το γενικό αποτέλεσμα για τέτοια προιόντα, είναι θετικό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    898
    Δεν εχει κανει κιχ
    αψογη για 13 ευρω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240827_113627.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	109,9 KB 
ID:	455402

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    583
    1. Λάμπες led. Αν δεν πάρετε αυτές που έχουν 3 ευρώ τα 20 τεμάχια, υπάρχουν πολύ ποιοτικές επιλογές. Το ρίσκο είναι αν θα φέγγει σωστά στο κάτοπτρο της μηχανής σας. Κατά τα άλλα δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

    2. Μικρό βολτόμετρο. Είχα αγοράσει 2, το ένα δουλεύει ακόμα, το δεύτερο χάθηκε σε κάποια μετακόμιση γιατί δεν πρόλαβα να το φορέσω ποτέ. Είναι ιδανικά για να παρακολουθεί κάποιος την κατάσταση του συστήματος φόρτισης της μοτοσυκλέτας, τιμή αστεία της τάξης των 2 ευρώ τα 2 με δωρεάν μεταφορικά.

    3. Αντλία μπροστινού. Τοποθετήθηκε γιατί η εργοστασιακή Βrembo με άφησε σχεδόν ξαφνικά. Όσο δούλευε δεν είχε κανένα θέμα, προφανώς δεν συγκρίνεται με ακτινική Brembo αλλά κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά της. Μετά από 4 χρόνια σε ακινησία εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κόσμο, αποπολυμερίστηκε το λαστιχένιο προστατευτικό του εμβόλου της αντλίας και προφανώς έχουν λιώσει όλα τα τσιμουχάκια εντός. Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν κινούταν ή αν δεν ήταν σε ακινησία 4 ετών σε νησί, πάντως για λύση ανάγκης αξίζει.

    4. Διάφορα υλικά μικροεπισκευών όπως θερμοσυστελλόμενο, κλέφτες ρεύματος (πλαστικοί, όχι οι γνωστοί οπαδοί ομάδας με έδρα την Ρώμη), ενώσεις κλπ. Τα είχα πάρει με το κιλό κάποτε και μου έχουν λύσει τα χέρια άπειρες φορές.

    5. Καρμπυρατέρ για πάπια Kymco. Ήρθε ολόιδιο με αυτό που φορούσε, κούμπωσε κουτί, δεν χρειάστηκε πραγματικά καμία ρύθμιση, 7 χρόνια μετά δουλεύει ακόμα.

    Μακριά από: τελικά εξατμίσεων, ανταλλακτικά κινητήρα, καρμπυρατέρ δήθεν επιδόσεων, αντίγραφα από επώνυμα εξαρτήματα. Για φέρινγκ οι απόψεις διίστανται, το σίγουρο είναι πως υπάρχουν καλά κομμάτια αλλά τις περισσότερες φορές έχουν ατέλειες, άλλοτε εμφανείς στο γυμνό μάτι, άλλοτε όχι.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.471
    Αγόρασα μανέτες φρένου-συμπλέκτη μαύρες σπαστές με logo με την λογική όσο αντέξουν.
    Βροχή δεν έφαγε η μηχανή στο πάρκινγκ αλλά 6-7 χρόνια μετά ούτε σκουριά στις αρθρώσεις τους,ούτε αλλαγές στο χρώμα.Δεν έσπασε ακόμα και στο ατύχημα που είχα, απλά φαγώθηκε σχεδόν όλη η μπίλια στην άκρη.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.321
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχει κανει κιχ
    αψογη για 13 ευρω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240827_113627.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	109,9 KB 
ID:	455402
    Αυτό το έχω κι εγώ.
    Το φοβόμουν στην αρχή, οπότε σταδιακά το έχω πάει ως 130km/h στο γυμνό, και είναι μια χαρά.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αυτό το έχω κι εγώ.
    Το φοβόμουν στην αρχή, οπότε σταδιακά το έχω πάει ως 130km/h στο γυμνό, και είναι μια χαρά.
    Γιατί ρισκάρετε ένα 500αρικο με 1000αρικο για 70€?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρισκάρετε ένα 500αρικο με 1000αρικο για 70€?
    κανενα ρισκο στην περιπτωση μου
    η θηκη του κινητου μου εχει εκεινες τις τρυπουλες για να περναει κορδονι αν καταλαβες τι εννοω,οποτε αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του κ σπασει η βαση(που μεχρι τωρα δεν μου δειχνει τετοια δειγματα) θα μεινει το κινητο στο σταθερο σημειο που ειναι περασμενο το κορδονι(το ιδιο κανω και με την gopro)


    Ειναι απιστευτη κοροιδια τα 70 ευρω που ζηταει η quadlock

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    κανενα ρισκο στην περιπτωση μου
    η θηκη του κινητου μου εχει εκεινες τις τρυπουλες για να περναει κορδονι αν καταλαβες τι εννοω,οποτε αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του κ σπασει η βαση(που μεχρι τωρα δεν μου δειχνει τετοια δειγματα) θα μεινει το κινητο στο σταθερο σημειο που ειναι περασμενο το κορδονι(το ιδιο κανω και με την gopro)


    Ειναι απιστευτη κοροιδια τα 70 ευρω που ζηταει η quadlock
    Για την ιστορία: τα ίδια λενε κι όσοι αγοράζουν κινέζικα μηχανάκια.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    898
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία: τα ίδια λενε κι όσοι αγοράζουν κινέζικα μηχανάκια.
    δεν ισχυριστηκα οτι η κινεζικη ειναι εξισου καλη με την γνησια
    προφανως ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας
    αλλα χρυση να ηταν 70 δεν θα εδινα

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.321
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρισκάρετε ένα 500αρικο με 1000αρικο για 70€?
    Γιατί το θέλω μόνο για την πόλη που θα χρειαστεί μια φορά στα 15 χρόνια και με ταχύτητες πολύ κάτω των 130km/h.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Για την ιστορία: τα ίδια λενε κι όσοι αγοράζουν κινέζικα μηχανάκια.
    Ε, πάρε να έχεις


    Έχω πάρει από ali τους αποστάτες τιμονιού, μια χαρά είναι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    1. Λάμπες led. Αν δεν πάρετε αυτές που έχουν 3 ευρώ τα 20 τεμάχια, υπάρχουν πολύ ποιοτικές επιλογές. Το ρίσκο είναι αν θα φέγγει σωστά στο κάτοπτρο της μηχανής σας. Κατά τα άλλα δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

    2. Μικρό βολτόμετρο. Είχα αγοράσει 2, το ένα δουλεύει ακόμα, το δεύτερο χάθηκε σε κάποια μετακόμιση γιατί δεν πρόλαβα να το φορέσω ποτέ. Είναι ιδανικά για να παρακολουθεί κάποιος την κατάσταση του συστήματος φόρτισης της μοτοσυκλέτας, τιμή αστεία της τάξης των 2 ευρώ τα 2 με δωρεάν μεταφορικά.

    3. Αντλία μπροστινού. Τοποθετήθηκε γιατί η εργοστασιακή Βrembo με άφησε σχεδόν ξαφνικά. Όσο δούλευε δεν είχε κανένα θέμα, προφανώς δεν συγκρίνεται με ακτινική Brembo αλλά κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά της. Μετά από 4 χρόνια σε ακινησία εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κόσμο, αποπολυμερίστηκε το λαστιχένιο προστατευτικό του εμβόλου της αντλίας και προφανώς έχουν λιώσει όλα τα τσιμουχάκια εντός. Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν κινούταν ή αν δεν ήταν σε ακινησία 4 ετών σε νησί, πάντως για λύση ανάγκης αξίζει.

    4. Διάφορα υλικά μικροεπισκευών όπως θερμοσυστελλόμενο, κλέφτες ρεύματος (πλαστικοί, όχι οι γνωστοί οπαδοί ομάδας με έδρα την Ρώμη), ενώσεις κλπ. Τα είχα πάρει με το κιλό κάποτε και μου έχουν λύσει τα χέρια άπειρες φορές.

    5. Καρμπυρατέρ για πάπια Kymco. Ήρθε ολόιδιο με αυτό που φορούσε, κούμπωσε κουτί, δεν χρειάστηκε πραγματικά καμία ρύθμιση, 7 χρόνια μετά δουλεύει ακόμα.

    Μακριά από: τελικά εξατμίσεων, ανταλλακτικά κινητήρα, καρμπυρατέρ δήθεν επιδόσεων, αντίγραφα από επώνυμα εξαρτήματα. Για φέρινγκ οι απόψεις διίστανται, το σίγουρο είναι πως υπάρχουν καλά κομμάτια αλλά τις περισσότερες φορές έχουν ατέλειες, άλλοτε εμφανείς στο γυμνό μάτι, άλλοτε όχι.
    Τρόμπα φρενου ποτε όμως. Γιατί δεν πήρες κιτ επισκευής να φτιάξεις την δική σου ? Ή έστω μια μεταχειρισμενη.
    Με τα φρενα δεν παίζουμε ....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.124
    Αγόραζα μονίμως μανέτες σε όλα σχεδόν τα μηχανάκια μου, και ήταν πάντα άψογες και όμορφες.

    Μια φορά έκανα το λάθος να αγοράσω "αγωνιστικά" rearsets για το - τότε - CBR μου και ήταν η χειρότερη αγορά έβερ. Ήθελαν τα πάντα καλό σφίξιμο μετά από κάθε βόλτα. Είχε τύχει να φύγει ο λεβιές ταχυτήτων εν κινήσει.

    Γενικά μακριά από οτιδήποτε μπορεί να αστοχήσει και να σε θέσει σε σοβαρό κίνδυνο. Για μικρομαλακίες είναι μια χαρά.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2014, 13:16
  2. Να που πάνε τα λεφτά μας...
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 17:10
  3. CB1300 SF Όλα τα λεφτά ....
    από m1ke στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2006, 22:00
  4. Για Τα Λεφτα Τα Κανεισ Ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:13
  5. φωτο απο live....που θα θυμαμαι..
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 01:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF