Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Ερωτηση για θεμα που αφορα δανεια

  1. #1
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Ερωτηση για θεμα που αφορα δανεια

    Θελω να μεταφερω δυο μικρά δανεια που εχω και το υπόλοιπο της πιστωτικής μου καρτας σε ενα νεο δανειο (μεταφορα υπολοίπων) για να μικρύνω τις δόσεις και να μη τρεχω σε 3 τραπεζες

    Εχω μια ερωτηση που με τρωει τωρα εδω και καιρο.

    Στη μεταφορα που θα κανει η τραπεζα που θα συγκεντρώσει τα δανεια, θα πληρώσει και τους τοκους που αναλογουν σε εμενα μεχρι το περας των αλλων δανείων?

    Δηλ θα πληρωσω εγω (μεσω του δανειου) το υπόλοιπο των τοκων για το ποσο που απομενει και μετα στο ποσο αυτο θα βαλει η νεα τραπεζα το νεο τοκο ΑΠΟ ΠΑΝΩ?

    Δε ξερω αν το έθεσα σωστα αλλα το ερωτημα μου ειναι ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΤΟΚΟ?

    η θα πληρωσει η τραπεζα μονο το υπολοιπο μείον τον τοκο και θα πληρωσω τοκο μονο στη νεα τραπεζα που συγκέντρωσε τα υπολοιπα? ???

  2. #2
    Η νέα τράπεζα θα αναλάβει να κάνει πρόωρη αποπληρωμή των δανείων και εξόφληση του ποσού της πιστωτικής κάρτας.

    Η παλιά τράπεζα φεύγει απ΄την μέση αφού έλαβε τα χρήματα της και εσύ αναλαμβάνεις μόνο την πληρωμή και τους τόκους στην νέα τράπεζα.





    Edit@ Η καταβολή τόκων έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την χρονική διάρκεια που έχεις δανειστεί το ποσό !!!

  3. #3
    πανε στην τραπεζα σου ..ετσι και αλλιως θα σε στειλουν ...και ζητα ενημερωση δανειου ...εκεινο το ποσο που θα βγει ειναι κια το κεφάλαιο που μενει...και θα πληρωθει απο την νεα τραπεζα ..μεσα ειναι ολα .
    Παρε ενημερωση απο ολα και μετα δες αν σε συμφερει η μεταφορα καθως θα υπολογισεις και τα εξοδα του νεου δανειου ...

    Αξιζει να το κανεις αν πετυχεις τους ορους που δινουν ορισμενες τραπεζες(πρωτη δοση σε 6-12 μηνες κτλ)

    παντα ομως να θυμασαι οτι ειναι ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    thanks

    Η ερωτηση μου εστιάζετε στην πρωτο μερος της απαντησης σου

    Η τραπεζα θα αποκληρώσει το «καθαρό υπολοιπο» ή το ποσο + τους τοκους οπως θα πληρωνα εγω αν αποπλήρωνα το δανειο με το συμφωνηθέν χρονοδιαγραμμα

    Γιατι ρωταω?

    Γιατι θελω να μαθω αν θα πληρώσω τους τοκους πχ των 2 επόμενων ετων στη νεα τραπεζα με ενα νεο δανειο που θα εχει και αυτο επιτόκιο πληρώνοντας 2 φορες τον τοκο που αναλογεί σε αυτα τα 2 χρονια

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    παντα ομως να θυμασαι οτι ειναι ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    παντα ομως να θυμασαι οτι ειναι ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ
    Δεν νομίζω....

    Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Δανείζουν λεφτά. Αν εσύ γουστάρεις να πάρεις δάνειο που θα πληρώνεις δόση 1.000? και έχεις μισθό 800? ΔΕΝ θα φταίει η τράπεζα αν ζητήσει με κάθε τρόπο τα λεφτά της πίσω όταν δεν θα μπορείς να το πληρώσεις.

  7. #7
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    πχ

    εχω ενα δανειο με υπολοιπο 100 Χ 10 δοσεις συνολο 1000 ευρω

    το υπόλοιπο ειναι 1000 ευρω ΑΛΛΑ εχει και τους τοκους μεσα

    αν αποπληρωσω τωρα το δανειο μονος μου θα πληρώσω 1000 ευρω ΠΛΗΝ τους τοκους

    ας πουμε οτι εχω ακομα ενα τετοιο δανειο σε αλλη τραπεζα...

    αν συγκεντρώσω τα υπολοιπα σε ενα νεο δανειο θα πληρωσει η νεα τραπεζα (αρα θα χρεωσει σε εμενα) στις αλλες δυο 1000+1000 ευρω ή θα πληρωσει 1000 μειων τοκοι +1000 μείον τοκοι??

    γιατι αν πληρωσει ΚΑΙ τους τοκους και θα κανει ενα υπολοιπο 2000 ευρω στο νεο δανειο που θα μου βγαλει θα πληρωσω ΠΑΛΙ τοκους αρα πχ αντι να δωσω 200 Χ 10 ... θα πληρωσω 200 Χ 10 ΣΥΝ ΝΕΟ τοκο (βαζω την απλη περίπτωση που κανω τον ιδιο αριθμο δοσεων για να καταλαβετε το παράδειγμα μου)

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

    Κατι θελεις να πεις εσυ πακετανιε
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi

    Η τραπεζα θα αποκληρώσει το «καθαρό υπολοιπο» ή το ποσο + τους τοκους οπως θα πληρωνα εγω αν αποπλήρωνα το δανειο με το συμφωνηθέν χρονοδιαγραμμα

    Γιατι θελω να μαθω αν θα πληρώσω τους τοκους πχ των 2 επόμενων ετων στη νεα τραπεζα με ενα νεο δανειο που θα εχει και αυτο επιτόκιο πληρώνοντας 2 φορες τον τοκο που αναλογεί σε αυτα τα 2 χρονια
    Η τράπεζα πληρώνει το ποσό που χρωστάς εκείνη την δεδομένη στιγμή. ΔΕΝ μπορούν να σου βάλουν μεταχρονολογημένους τόκους !!!

    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το «ενα νεο δανειο που θα εχει και αυτο επιτόκιο πληρώνοντας 2 φορες τον τοκο » Η νέα τράπεζα θα σου υπολογίσει τόκο στο ποσό που μεταφέρθηκε. (1) Ένα επιτόκιο θα χρησιμοποιηθεί, όχι 10+10% πχ

  10. #10
    Να γνωριζεις οτι οι πρωτες δοσεις ειναι σχεδον ολες τοκος και ελαχιστο κεφαλαιο.Οσο περναει ο καιρος μικραινει ο τοκος και μεγαλωνει το κεφλαιο.
    Αυτο το κανει ωστε να εξασφαλισει τους τοκους του (κερδος).
    Οποτε αν πας να κανεις ολικη αποπληρωμη λογικα οι τοκοι θα ειναι παρα πολυ λιγοι.
    Γι'αυτο το λογο δεν αξιζει σχεδον ποτε να κανεις ολικη αποπληρωμη.
    Ευχομαι να σε βοηθησα.
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Δεν νομίζω....

    Οι τράπεζες δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Δανείζουν λεφτά. Αν εσύ γουστάρεις να πάρεις δάνειο που θα πληρώνεις δόση 1.000? και έχεις μισθό 800? ΔΕΝ θα φταίει η τράπεζα αν ζητήσει με κάθε τρόπο τα λεφτά της πίσω όταν δεν θα μπορείς να το πληρώσεις.
    Μεγαλη κουβεντα θα ανοιξουμε και θα γ@@@@ουμε την ερωτηση του ιντι...αστο να παει ...
    αυτοι που εχουν παρε δωσε με τραπεζες γνωριζουν ...
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  12. #12
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΑΑΑΑΑΑΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑ

    Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ?

    τοτε με συμφερει γιατι θα εχει και χαμηλότερο επιτόκιο

  13. #13
    Καλε μου φιλε για να πεις οτι θα κερδισεις απο τραπεζα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι μεταφορα υπολοιπου με χαμηλο επιτοκιο σε αλλη τραπεζα. Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι το χαμηλο επιτοκιο ισχυει μονο για το ποσο της μεταφορας και οχι για παραπανω αγορες!!!
    Αρα κανε μεταφορα ολες σου τις οφειλες στην τραπεζα που δινει το χαμηλοτερο επιτοκιο μεταφορας και με τη μεγαλυτερη διαρκεια (σε χρονο ) και μην σε απασχολει τι χρηματα θα παρει η αλλη τραπεζα!!!Θα τα παρει και το παραπανω!
    Χρονια πολλα και καλη χρονια!

  14. #14
    Γιώργη...

    Τα πράγματα είναι απλά. Το υπόλοιπο του δανείου σου είναι το υπόλοιπο του κεφαλαίου. ΜΗΝ πολλαπλασιάζεις τη δόση που πληρώνεις επί τις δόσεις που μένουν, αυτό είναι το τοκοχρεωλύσιο (κεφάλαιο + τόκοι). Όταν η δόση είναι σταθερή, τότε οι αρχικές δόσεις έχουν 90% τόκους και 10% κεφάλαιο (παράδειγμα), αναλογία η οποία αλλάζει σε βάρος των τόκων και υπέρ του κεφαλαίου σταδιακά.

    (υπάρχει και άλλη μέθοδος αλλα ας μην επεκταθούμε).

    Εσένα σε ενδιαφέρει το υπόλοιπο ΚΕΦΑΛΑΙΟ, το οποίο αναγράφεται κάθε φορά στο statement που παίρνεις. Οι τόκοι είναι μεν προϋπολογισμένοι αλλά ΟΧΙ χρεωμένοι.

    Άθροισε τα υπόλοιπα και αυτό είναι που θα μεταφέρεις, δεν θα προεξοφλησεις τόκους που δεν έχουν χρεωθεί ακόμα.

    Προσοχή: Προϋπόθεση για τη μειωμένη ή όχι δόση είναι το ύψος του επιτοκίου (του πραγματικού όχι του ονομαστικού) βάσει του οποίου θα κινηθεί το νέο δάνειο και φυσικα η διάρκεια αποπληρωμής. Αυτό να κοιτάξεις.

    Επίσης μεγαλύτερη διάρκεια=πιο πολλές δόσεις=πιο μικρές δόσεις (αλλά)= πιο πολλοί τόκοι!

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    αυτοι που εχουν παρε δωσε με τραπεζες γνωριζουν ...
    Χμμ ναι. Αλλά και όσοι δουλεύουν σε τράπεζες ίσως γνωρίζουν καλύτερα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για αυτούς που ξέρουν καλά από... μίζες!
    από Antwnis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2012, 18:06
  2. ΑΠΟ ΤΟ Free Press ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ Traction ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ
    από Ζεύκας στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2011, 11:39
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2011, 09:28
  4. Ερωτηση για τα κυβικα που μπορω
    από sunnymtx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2006, 19:22
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF