Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: R125 vs Derbi GPR 125

  1. #1

    R125 vs Derbi GPR 125

    Γεια σας ειναι η πρωτη φορα που γραφω επειτα απο αρκετα χρονια (ειχα παλαιοτερο acc αλλα ξεχασα το pass) οποτε καλωσηλθα ξανα . Θα μπω απευθειας στο θεμα:

    Ο φιλος μου θελει να αγορασει πρωτη μοτοσυκλετα (επειτα απο παπακι) και εχει αποφασiσει κατηγορια SS και οχι διχρονο.

    Μετα απο ψαξιμο ειναι μεταξυ R125 και το καινουριο Derbi GPR 125 (που ειναι 4Τ)


    Για το yamaha εχω ακουσει αρκετα αλλα για το derbi δεν γνωριζω ιδιαιτερα και κυριως αυτο που θελω να μαθω ειναι το μεγεθος του μιας και δεν το εχω δει ποτε απο κοντα. Μου ειπαν οτι ειναι λιγο μεγαλυτερο απ το RS125 αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω. Μην το παραγγειλει κ μολις ελθει δει κατι σε αναλογιες CBR125

    να και η εν λογω μοτοσυκλετα

    http://www.motoblog.it/galleria/big/...-125-4t-2009/1

  2. #2
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    το χω ξαναπεί, η δικιά μου πρόταση δεν είναι απλώς το yamaha αλλά το να μείνει ο φίλος σου μακριαααά από derbi. Αν και supersport 125 4T θα το βαρεθεί γρήγορα ενώ θα χει δώσει πολλά λεφτά.
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  3. #3
    Πω πω, πολυ μουρικο ομως το Derby ετσι??

  4. #4
    Αυτο θελω να μαθω γιατι μακρια απο ντερμπι εχει τειχει να εχει καποιοσ γνωστοσ σου και του εχει βγαλει προβλημα ή απλα επειδη δεν ειναι τοσο γνωστη μαρκα καλυτερα να την αποφυγει ? γιατι απο τοτε που ειναι κατω απ την σκεπη τησ piagio ακουσα εχει αλλαξει πολυ

    και κατι αλλο ακουσα οτι η ντερμι δεν φτιαχνει κινητηρεσ αλλα αγορααζει απο αλλεσ εταιρειεσ κ μαλιστα απ την απριλια ισχυει ???

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Και τα δύο πολύ καλά, αλλά το yamaha έχει σίγουρα καλύτερη μεταπώληση, και σίγουρα καλύτερο δίκτυο αντιπροσώπων όταν θα θες κάποιο ανταλλακτικό..

    Κατά τα άλλα αστέρια και τα δύο..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nik_klmta
    Αυτο θελω να μαθω γιατι μακρια απο ντερμπι εχει τειχει να εχει καποιοσ γνωστοσ σου και του εχει βγαλει προβλημα ή απλα επειδη δεν ειναι τοσο γνωστη μαρκα καλυτερα να την αποφυγει ? γιατι απο τοτε που ειναι κατω απ την σκεπη τησ piagio ακουσα εχει αλλαξει πολυ

    και κατι αλλο ακουσα οτι η ντερμι δεν φτιαχνει κινητηρεσ αλλα αγορααζει απο αλλεσ εταιρειεσ κ μαλιστα απ την απριλια ισχυει ???


    για όλους τους λόγους που ανέφερες. Όταν θα το πουλάει στους μισούς θα το συστήνει κιόλας κάτι που δεν είναι καλό, κανείς δεν αγοράζει εύκολα κάτι που δεν ξέρει. Επιπλέον, είχα derbi και ανταλλακτικά είχα όποτε τα ζητούσα μετά από ένα μήνα. Από εκεί και πέρα ας κάνει ότι αγαπά ο φίλος σου. Αυτός πληρώνει
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  7. #7
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202

    !!

    το γιαμαχα ειναι γιαπωνεζικο και το ντερμπι ισπανικο.....αν σου λεει αυτο κατι.

  8. #8
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100
    Καλα το derbi εχει αναποδα???

    Ειχα μεινει στα διχρονα. Πρωτη φορα βλεπω το συγκεκριμενο μοντελο αλλα μονο και μονο αυτο προδιαθετει για πολυ
    πολεμικες καταστασεις...

    Λοιπον και για να μιλαμε με αριθμους:

    -τεχνικα χαρακτηριστικα του Derbi
    -τεχνικα χαρακτηριστικα του Yamaha

    Εγω θα σταθω στο εξης...

    - το derbi εχει την πολυ μεγαλη σχεση συμπιεσης 12.5:1 !!!!! ενω το r125 εχει 11.2:1

    Αυτο σημαινει οτι μπορει το derbi να αποδιδει καλυτερα αλλα το μοτερακι του ειναι τσιτα το οποιο
    στα δικα μου ματια σημαινει και ελλειψη αξιοπιστιας (ειναι και ισπανικο) ή αλλιως μικροτερη διαρκεια ζωης...


    Ομως γιατι να μπει στη διαδικασια να παρει ενα απο τα δυο αυτα μηχανακια, τα οποια ειναι υποψια ss και να μην παει να παρει το ninja 250r το οποιο καλυπτετει απο το διπλωμα A1 που βγαζεις στα 18 και ειναι και γαμω τα μηχανακια.
    Και μπαινει και χαλαρα σε πιστα αμα γουσταρει?

    Το εχουν δυο φιλαρακια μου και ενας εχει μπαινει και στα Μεγαρα... και χωρις τιποτα aftermarket πανω!!!


  9. #9
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Ανάμεσα στα δύο, Yamaha. Δοκιμασμένη, λύση...όμορφο (ίσως όχι τόσο όσο το derbi αλλά ΟΚ δεν μπορείς να τα έχεις όλα)

    Α και μπαίνει και πίστα μια χαρά... κλικικλικι
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  10. #10
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Α και μπαίνει και πίστα μια χαρά... κλικικλικι [/B]


  11. #11
    Ευχαρηστω για τις απαντησεις , τελικα αποφασησε την αλλη βδομαδα θα παει να παραγγειλει το Ρ125 βαση του πιο σημαντικου παραγοντα για μενα την "ομορφια" (αν κ εγω του λεγα το ντερμπι...)

    οσο για το νιτζα δεν του πολυαρασε (πολυμεγαλεσ επιφανειες ρε φιλε χωρις ιδιαιτερες πινελιες... αν κ σε αποδοση ειναι πολυ καλυτερο)

Παρόμοια θέματα

  1. derbi gpr 125 4t
    από ROADlover στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 16:06
  2. Yamaha YZF-R125 VS Aprilia RS 125
    από ernimia στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2009, 07:50
  3. derbi gpr 125
    από derbi gpr 125 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2006, 22:48
  4. Aprilia rs 50 vs Derbi gpr 50
    από MvP στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF