Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Τηλεόραση για πέταμα

  1. #1

    Τηλεόραση για πέταμα

    Πριν 3-4 μέρες έκανα το τραγικό λάθος να ανοίξω τη τηλεόραση και να ζαπάρω τις βραδυνές ειδήσεις -σπάνιο φαινόμενο. Επειδή δεν το ξαναείδα, το παρουσιάζω περιληπτικά σαν μέγιστο δείγμα ηλίθιας δημοσιογραφίας άξιας παραδειγματικής τιμωρίας -προσφέρω παπί για να δεθούν οι υπαίτιοι και να συρθούν για 20 γύρους σε κλειστή motocross πίστα της επιλογής σας.

    Μου τράβηξε τη προσοχή θεματάκι special αφιέρωμα σε bluetooth συσκευές (τα ασύρματα ματζαφλάρια για το αυτί ντέ, για τα κινητά). Στο star channel (κάντε μου και κάμια μύνηση όσα νούμερα ρεπόρτερ του σταθμού το διαβάζετε αυτό, να δείτε γέλια).


    Αφού άρχισε με ύφος να αναφέρει το ρεπορτάζ διάφορα τραγικά άρχισα να τα παίρνω όταν έδειξε έναν πιτσιρικά παπόβιο, με πουκαμισάκι, γυαλάκια, ξεκράνωτο αλλά το ματζαφλάρι να εξέχει από το αυτί.


    Δείχνοντας το πιτσιρικά συνέχισε να αφηγείται το πως ο Έλλην πολίτης θα αντιδράσει στο κακό πρόσωπο του νόμου και θα μπορέσει να συνεχίσει αμέριμνος να μιλάει στο κινητό ενώ οδηγάει -μιας και η "κακή" νομοθεσία απαγορεύει το καλωδιωμένο handsfree-, και κατέληξε δείχνοντας έναν κουτάκια αμέριμνο να οδηγάει φορώντας ένα ματζαφλάρι, και λέγοντας έτσι θα γλιτώσετε το κατοστάρικο που είναι ο μόνος λόγος που άρχισε να ισχύει το μέτρο.



    Ένα καλό μέτρο πάει να ισχύσει -που δεν θα εξαφανίσει το φαινόμενο των οδηγών που προσπαθούν έστω και κατά λάθος να πέσουν πάνω μου ενώ η προσοχή τους είναι στο να ΜΙΛΗΣΟΥΝ στο κινητό, απλά θα μειώσει ελάχιστα τον αριθμό τους-, και νά που κάποιοι στόκοι πάλι είδαν ότι γούσταραν. Και απέδειξαν ότι η τηλεόραση ακόμα όχι μόνο απευθύνεται σε ηλίθιους, αλλά αποτελείται και από ηλίθιους -άσε που αν της δώσεις λίγο χρόνο σε κάνει τάχυστα και σένα ηλίθιο -αμφιβολίες; κοίτα γύρω σου.


    Το πρόβλημα δεν είναι το πως θα μιλήσεις στο κινητό, είναι η πράξη.

    Το να μιλάς στο κινητό ενώ οδηγάς σημαίνει ότι μέρος της προσοχής σου πάει περίπατο, και όταν το κάνεις στη κίνηση σημαίνει ότι βάζεις τη ζωή κάποιων σε κίνδυνο.

    Σημαίνει επίσης ότι άν μου ξανατύχει κοιμισμένος στόκος ενώ μιλάει στο κινητό να με κλείσει, έχω δικαίωμα να υποστηρίξω ότι είμουν σε νόμιμη άμυνα όταν αντέδρασα όπως αντέδρασα...


    Σχόλια;

  2. #2

    Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Σχόλια;
    το star channel δεν είναι τηλεόραση ρε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Σημαίνει επίσης ότι άν μου ξανατύχει κοιμισμένος στόκος ενώ μιλάει στο κινητό να με κλείσει, έχω δικαίωμα να υποστηρίξω ότι είμουν σε νόμιμη άμυνα όταν αντέδρασα όπως αντέδρασα...

    Σχόλια;

    σκότωμα και μετά

    ή

    και μετά σκότωμα?


    ιδού η απορία...


    εναλλακτικά... follow my lead... πέτα την τηλεόραση...




  4. #4
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085

    Re: Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    σκότωμα και μετά
    my nigga

    που εισουν τοσο καιρο παλικαρι μου. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5

    Re: Re: Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Νομίζω ότι η προσοχή του οδηγού μπορεί να αποσπαστεί με διάφορους τρόπους που δεν απαγορεύονται, όπως με το να μιλάει με κάποιον συνεπιβάτη, με το να αλλάζει σταθμούς στο ραδιόφωνο, να.. θαυμάζει τον εαυτό του στον καθρέφτη κλπ κλπ... Το κινητό έχει ένα επιπλέον κακό, το ότι απασχολεί το χέρι καθ όλη τη διάρκεια συνομιλίας. Με το bluetooth αυτό αποφεύγεται, άρα δεν είναι περισσότερο επικίνδυνο από όλα τα άλλα. Λέω εγώ τώρα...

    Αν έβλεπα πάντως το ρεπορτάζ στο Σταρ.. μάλλον σαν εσένα θα ένιωθα.
    safety doesn't happen by accident

  6. #6
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    EMENA MONO

    OI ξεβρακωτες ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΣΠΟΥΝ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΑΩ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ .

  7. #7
    afou i moni timoria gia to otidipote einai ENA iligiodes prostimo kala kanei o xazos kosmos kai skeutete etsi...

    evale kaneis kanenan paravati na skeutei ti malakia ekane kai giati den prepei na to kanei?

    to mono pou noiazei, kata ta fenomena, amfoterous einai to poso tha ponesei i tsepi!!



    p.s. ma kai esi star evales na deis?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2006
    Μηνύματα
    11
    Σχόλια;
    το καλύτερο το έχει πεί ένας ιταλός κομικός:
    "η τηλεόραση είναι σαν την κουράδα, πρέπει να την κάνεις και όχι να την βλέπεις"

  9. #9

    Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    -σπάνιο φαινόμενο.
    Είπα, δε βλέπω τηλεόραση. Μισή ώρα τη βδομάδα, DVD και ξερό ψωμί.


    (είδα όμως και κάποιους να τρώγονται για κάτι λέει "φραπελιές", στο τέλος οι γιαγιάδες εκεί που τρώγανε παλιά τις ελιές θα τις καταπίνουνε μαζί με τα κουκούτσια και θα τρέχουμε πανικόβλητοι να τις προλάβουμε.)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169

    Re: Re: Re: Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Νομίζω ότι η προσοχή του οδηγού μπορεί να αποσπαστεί με διάφορους τρόπους που δεν απαγορεύονται, όπως με το να μιλάει με κάποιον συνεπιβάτη, με το να αλλάζει σταθμούς στο ραδιόφωνο, να.. θαυμάζει τον εαυτό του στον καθρέφτη κλπ κλπ... Το κινητό έχει ένα επιπλέον κακό, το ότι απασχολεί το χέρι καθ όλη τη διάρκεια συνομιλίας. Με το bluetooth αυτό αποφεύγεται, άρα δεν είναι περισσότερο επικίνδυνο από όλα τα άλλα. Λέω εγώ τώρα...
    Συμφωνώ απόλυτα. Να προσθέσω επίσης και το τσιγάρο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Το θέμα είναι ότι είναι σωστό να μη μιλάμε στο κινητό ενώ οδηγούμε. Σύμφωνοι σ’ αυτό; Τώρα εφόσον το να γίνει αυτό κατανοητό και να το πιστέψει πραγματικά ο ξερόλας Έλληνας, είναι παντελώς ΑΔΥΝΑΤΟ (μιλάω για την πλειοψηφεία και όχι για το απόλυτο σύνολο), νομίζω ότι η καταστολή είναι η μόνη λύση. Και θα σας πω και μια προσωπική ιστορία, άσχετη μ' αυτά που υποστηρίζω. Πρόπερσι ήρθε ένας φίλος με τη μηχανή του από το γραφείο μου, όπου είχα πάει χωρίς κράνος (κακώς), επειδή είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και φύγαμε για μια βόλτα στην παραλία. Στο δρόμο με πετυχαίνει ένας ζητάς και σε χρόνο μηδέν έχει γυρίσει και με σταματάει. Του λέω είναι η πρώτη φορά που απομακρύνομαι πάνω από 1 χλμ. χωρίς κράνος και ο φίλος μου το επιβεβαιώνει! Σκεφτικός κι αυτός, μου λέει "θα σε γράψω για κινητό για να σου βγει γύρω στα 30 € αντί για τα 80+ € που θα σου έβγαινε για κράνος".
    Και σκεφτόμουν μετά: Πως γίνεται να μιλούσα στο κινητό αλλά να φορούσα κράνος; Δε γυρεύω και τα ρέστα. Ο άνθρωπος να βοηθήσει ήθελε, αλλά αυτό ήταν το παράλογο στην υπόθεση και γι' αυτό το ανέφερα. Τώρα όχι μόνο δε μιλάω ποτέ στο κινητό χωρίς να σταματήσω, αλλά φοράω πάντα κράνος, ακόμη και για απόσταση 50 μέτρων, όχι επειδή έβαλα μυαλό από το παραπάνω περιστατικό, αλλά από ένα άλλο πολύ πιο σοβαρό.

  12. #12
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626

    Re: EMENA MONO

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    OI ξεβρακωτες ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΣΠΟΥΝ ΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΑΩ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΤΗΛ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ .
    Γιατί?




    Θα τις βγάλουν σε bluetooth?


    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  13. #13
    Πέραν του γεγονότος ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ το ν επιτρέπεται το Bluetooth (με την πρόφαση ότι είναι ασύρματο) και να απαγορεύεται το hands free (με την πρόφαση ότι είναι ενσύρματο) και μοιάζει σαν απόφαση που έχει επιχορηγηθεί αοι εταιρίες που παράγουν αξεσουάρ κινητής τηλεφωνίας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

    Σε οποιαδήποτε περίπτωση ατυχήματος νομημοποιήται ο έχων προτεραιότητα ΑΚΟΜΑ και αν μιλούσε με το bluetooth στο κινητό και χώριζε ξέρω γω εκείνη την στιγμή με την γυναίκα του και οδηγούσε σαν παλαβός;

    Δυσκολα τα πράγματα παιδιά... έρχονται μαύρες μέρες...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  14. #14
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431

    Re: Τηλεόραση για πέταμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Και απέδειξαν ότι η τηλεόραση ακόμα όχι μόνο απευθύνεται σε ηλίθιους, αλλά αποτελείται και από ηλίθιους -άσε που αν της δώσεις λίγο χρόνο σε κάνει τάχυστα και σένα ηλίθιο -αμφιβολίες; κοίτα γύρω σου.
    Ολο το ρεζουμέ εκεί είναι.Ουδέν σχόλιον...
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  15. #15
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Το προβλημα μαλλον ειναι οτι αυτοι που εκαναν το ρεπορταζ ειναι στουκας και δεν διαβασαν τον κωδικα..
    Δεν ξερω αν με τον νεο κωδικα αλλαζει κατι, αλλα αμφιβαλλω αν αλλαζει προς το χειροτερο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bluetooth.jpg 
Προβολές:	483 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	76581
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λεφτά για πέταμα + τύχη βουνό...(ή μήπως λίμνη?)
    από Joyrider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 23:20
  2. Είναι όντως για πέταμα...
    από super_toto στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 13:01
  3. Η Χριστινα...ελληνικη τηλεοραση..για τον π...
    από ronin1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2007, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF