Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: 1η....σουπα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2008
    Μηνύματα
    3

    1η....σουπα

    Καλημερα και συγχαρητηρια για την σημαντικη προσπαθεια.Ας ερθω κατευθειαν στο θεμα.Παρασκευη μεσημερι κεντρο Αθηνας,ο ....ηλικιωμενος υποφαινομενος πηγαινει σε επαγγελματικο ραντεβου με την οκτω μηνων suzuki bandit 650 και των 7500 χλμ.Τα χιλιομετρα σχεδον μηδεν φρενο μπροστινο και ω του θαυματος η μηχανη διπλωνει και εγω βρισκομαι φαρδυς-πλατυς στην τιμημενη Αθηναικη ασφαλτο.Σηκωνομαι το ποδι με ποναει (επεσε η μηχανη πανω του)και προσπαθω να δω ποια...εξωγηινη δυναμη με πεταξε κατω.Κοιταω κατω και νατη μια μικρη (αλλα μικρη)κηλιδα απο λαδια...
    Κοιταω το ποδι μου (ακομα ποναει αλλα ευτυχως δεν ειναι τιποτα σοβαρο)και αμεσως μετα αρχιζω την επιθεωρηση της μηχανης.Γδαριμο στο μπροστινο φτερο,λακουβιτσα στο ντεποζιτο,και σπασιμο σε ενα κομματι της ουρας.Επισης στα οργανα το κατω μερος εχει ξεκολλησει.Την τυχη μου...
    Μετα το ραντεβου πηγαινω κατευθειαν στο συνεργειο μου (δεν ξερω εαν εδω πρεπει να τα λεμε με τα ονοματα τους)πρωτον για να δω εαν η μηχανη εχει κανενα μηχανολογικο προβλημα (ευτυχως θηριο ειναι)και δευτερον για να μου πει..το κουστουμι.Απο την στιγμη που επεσα μονος μου δεν τιθεται θεμα αποζημιωσης οποτε ζηταω δυο τιμες μια για καινουργια ανταλλακτικα και μια για επισκευη και βαψιμο των υπαρχοντων.Και στις δυο περιπτωσεις εχασα...την μπαλλα.Δεν θα σας ζαλισω με τις αστρονομικες τιμες των καιν ουργιων ανταλλακτικων αλλα επειδη δεν εχω εμπειρια θελω να σας ρωτησω για το κοστολογιο για επισκευη και να μου πειτε εαν ειναι λογικο.Εχουμε λοιπον:
    -ΒΑΨΙΜΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ:200
    -ΒΑΨΙΜΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΦΤΕΡΟΥ:50
    ΒΑΨΙΜΟ ΟΥΡΑΣ:150
    -ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΑ:50
    -ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ:20 ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΗΜΑΤΑΚΙ
    Μηπως λοιπον ως 40αρις με το κουστουμακι του απο το ραντεβου πηγε να με πιασει λιγο μαμακα;.Μηπως;Εαν δεν ειναι ετσι πειτε μου η εαν ξερετε μια φθηνοτερη αλλα αξιοπιστη λυση (δεν μου παει καινουργια μηχανη να μην την φτιαξω)
    Ευχαριστω και παντα οι πτωσεις μας να εχουν μονο οικονομικο αντικτυπο

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Ετσι ανωδυνα να ειναι παντα

    Για το βαψιμο στειλε μηνυμα στο μελος Keleytis





  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2008
    Μηνύματα
    3
    θα στειλω μυνημα.Εχουμε διαφορα τιμης;Και το πιο ωραιο μετα απο αυτο ειναι η συμπεριφορα της συζυγου.Που εγω στα ειπα,που ειχα κακο προαισθημα,δωστο και παρε ενα smart ,θα με πεθανεις...

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 40aris
    Και το πιο ωραιο μετα απο αυτο ειναι η συμπεριφορα της συζυγου.Που εγω στα ειπα,που ειχα κακο προαισθημα,δωστο και παρε ενα smart ,θα με πεθανεις...

    Γυναικες σε ολη την υφηλιο ιδιες ειναι

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2008
    Μηνύματα
    3
    Πειτε μου σας παρακαλω για να ξερω.Αυτες οι τιμες ειναι οι φυσιολογικες;(μιλαμε τωρα για ενα κοστος πανω απο 550 euro σε μια μηχανη που ειλικρινα δνε σκοπευω να αλλαξω τουλαχιστον για 3-4 χρονια.Μηπως να μην το φτιαξω καθολου;(δηλαδη εαν το φτιαξω και θελω να το πουλησω ποσο παραπανω θα πιασει απο οτι εαν το δωσω με τα χτυπηματα

  6. #6
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Kαλυτερα να το επισκευασεις και να προσεχεις με τα φρενα σου.
    Διαβαζε το δρομο και μη κοιτας μπροστα απο τη ροδα σου !


  7. #7
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αξίζει τον κόπο να τα φτιάξεις όλα αυτά;;;

    Εγώ πχ τη μηχανή μου (βέβαια δεν είναι Bandit :a07: ) την έχω αφήσει έτσι. Και γρατσουνιές στο ντεπόζιτο και χαλασμένες βάσεις οργάνων και γρατσουνιμένη ουρά και λίγο σκισμένη σέλα.

    Οι τιμές είναι τσουχτερές...
    Το ντεπόζιτο και τα πλαστικά μη τα πάς μέσω του μάστορα, βρες ένα βαφέα και μίλα κατ'ιδίαν.


    Γαμώτο τώρα που τα διαβάζω το λυπάμαι το μηχανάκι μου..
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  8. #8
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Αξίζει τον κόπο να τα φτιάξεις όλα αυτά;;;

    Εγώ πχ τη μηχανή μου (βέβαια δεν είναι Bandit :a07: ) την έχω αφήσει έτσι. Και γρατσουνιές στο ντεπόζιτο και χαλασμένες βάσεις οργάνων και γρατσουνιμένη ουρά και λίγο σκισμένη σέλα.



    Γαμώτο τώρα που τα διαβάζω το λυπάμαι το μηχανάκι μου..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    καοιος αντικριζοντας το μηχανακι σου σκεφτεται οτι ο οδηγος ου ειναι γεματο εμπειριες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  9. #9
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    απορω ομως ρε παιδια πως με μια τετοια απλα πτωση παθαινει τοση ζημια το μηχανακι

    εχω πεσει πολλες φορες με το bandit και δεν επαθε σχεδον τιποτα ουτε μανετα εσπασε ουτε τιποτα ποτε

    και με την παπια το ιδιο

    το bandit to 650 τοσο ευκολα

    περαστικα φιλος και να το φτιαξεις γρηγορα και ασε τις γυναικες να λενε

  10. #10
    Φυσικά και θα το φτιάξεις φίλε μου,καινούργιο μηχανάκι είναι και δεν έπαθε δα και καμμία τόσο τρομερή ζημιά,πταισματάκια είναι αυτά.Φρόντισε να πας να μιλήσεις κατ ιδίαν σε κάποιον βαφέα όπως σου είπαν και τα παιδιά,μπορεί να φτάσει και στα μισά το κόστος επισκευής
    Fortis Fortuna Adiuvat

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    ΦΙΛΕ,

    πρωτον ενσταση οσον αφορα το ηλικιωμενος.

    δευτερον καλο θα ητανε κατα τη γνωμη μου να φωναζες τροχαια για να καταγραφει η κηλιδα λαδιου και μεσω δικηγορου να εβλεπες αν μπορεις να διεκδικησεις οτιδηποτε εχει να κανει με σωματικες βλαβες και ηλικες ζημιες απο τον δημο στον οποιο ''ανηκει'' ο δρομος.(φυσικα δυσκολα να βρεις δικιο σε τετοιες περιπτωσεις αλλα ποτε δεν ξερεις).

    τριτον οι τιμες των ανταλακτικων ειναι στανταρ αν πας σε εξουσιωδοτημενο συνεργειο της σουζουκι απο την αντιπροσωπεια και απο κει και περα αλλαζει η εργασια απο συνεργειο σε συνεργειο.

    τεταρτον μιλα με τον KeLeYTiS για το βαψιμο.

    πεμπτον αντιλαμβανομαι οτι στην εργασια σου πας με κοστουμι αλλα θα ηθελα να σημειωσω οτι πρεπει να αντιληφθουμε ολοι την αναγκη ΣΩΣΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ πανω στη μοτοσυκλετα, δλδ κρανος,γαντια,μποτες,μπουφαν.το λεω χωρις προθεση υποδειξεων (μη παρεξηγηθω) αλλα προσεχουμε για να εχουμε !!

    εκτον και τελευταιο περαστικα στη τσεπη σου και ευτυχως μονο εκει !!καλους δρομους και προσοχη πολυ !!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Οι τιμές για τις βαφές είναι μέσα στα πλαίσια της αγοράς, ούτε ακριβά , ούτε φθηνά.

    Την ουρά και το ντεπόζιτο θα στα βάψει ολόκληρα (ή θα κάνει σβήσιμο μετά το σημείο επισκευής?)

    Επίσης, σε αυτές τις τιμές περιλαμβάνεται και η επισκευή (της λακουβίτσας και του σπασίματος) ή όχι.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
    Αξίζει τον κόπο να τα φτιάξεις όλα αυτά;;;

    Εγώ πχ τη μηχανή μου (βέβαια δεν είναι Bandit :a07: ) την έχω αφήσει έτσι. Και γρατσουνιές στο ντεπόζιτο και χαλασμένες βάσεις οργάνων και γρατσουνιμένη ουρά και λίγο σκισμένη σέλα.

    Οι τιμές είναι τσουχτερές...
    Το ντεπόζιτο και τα πλαστικά μη τα πάς μέσω του μάστορα, βρες ένα βαφέα και μίλα κατ'ιδίαν.


    Γαμώτο τώρα που τα διαβάζω το λυπάμαι το μηχανάκι μου..


    Αντε ρε παλιοτσιπη....

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






    ΥΓ:Παντως ειναι γεγονος οτι μικροζημιες δεν αξιζει να τις επισκευαζεις...
    Ο προηγουμενος που ειχε το ΧΤ μου πρεπει να ηταν πολυ βροντακας γιατι εχει αρκετα σημαδακια η μηχανη...
    Αν και το μονο που αρχιζω να σκευτομαι ειναι να καλυψω τα πλαστικα με βυνηλιο...

  14. #14

    Re: 1η....σουπα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 40aris
    Καλημερα ............................
    ,ο ....ηλικιωμενος υποφαινομενος
    θα χεστούμε μου φαίνεται ακόμα δεν μπήκες


    .Μήπως;
    ναι
    της τιμες τις βρίσκω τσιμπημένες εως μελανιασμένες. (sorry Σωτήρη:wacko: )

    την ιδια δουλειά περίπου την έκανα με τα μισά σχεδόν λεφτά

    μίλα στο KeLeYTiS

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    παντα ετσι ανωδυνα και περαστικα στην τσεπη σου...


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 1η παπιοβόλτα!
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 10:10
  2. 1η Περιήγηση Πελοποννησου
    από sotpag στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 07:27
  3. Ηταν Ζεστη Η Σουπα;;;;
    από GST στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 14:30
  4. Η 1η μοτό αποκλειστικά για γυναίκες
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 20:36
  5. Paris Dakar - 1η φάση
    από DIT στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 15:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF