Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: μοτο-εφορια...

  1. #1

    μοτο-εφορια...

    Κοντευει η ωρα που θα αλλαξω το παπι για να ανεβω λιγο σε κκ 9κ οχι μονο..)
    Θελω να σας ρωτησω σχετικα με την εφορια,επειδη ειμαι φοιτητης ακομα κ δεν εχω φορ.δηλωση,τι γινεται με την υποθεση.
    Στοχευω για LC4 640.μπορει καποιος να μου πει τι πληρωνει στην εφορια κ αλλες τετοιες πληροφοριες θα ηταν χρησιμες.

    ευχαριστω
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  2. #2
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    όπως το παπί δεν έχει τεκμήριο,και δεν χρειάζεται να το δηλώνεις
    έτσι και η μηχανη.
    πληρώνεις τα τέλη μόνο...
    (συνάδελφος)
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Leipsippos
    Εγγραφή
    15/02/2006
    Μηνύματα
    122
    Δεν συντελει ουτε σαν τεκμηριο διαβιωσης ουτε στο ποθεν εσχες το 640. Μονο τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια.

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    οποιαδήποτε αγορά ή πώληση οχήματος πρέπει να δηλώνεται στην εφορία

    το τεκμήριο είναι από 2000 κυβικά και πάνω οπότε στην πράξη καμία μηχανή, εκτός ίσως από 2-3 δεν αποτελεί τεκμήριο

    πρέπει να τη δηλώσεις όμως

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akaposto
    όπως το παπί δεν έχει τεκμήριο,και δεν χρειάζεται να το δηλώνεις
    έτσι και η μηχανη.
    πληρώνεις τα τέλη μόνο...
    (συνάδελφος)
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    οποιαδήποτε αγορά ή πώληση οχήματος πρέπει να δηλώνεται στην εφορία

    το τεκμήριο είναι από 2000 κυβικά και πάνω οπότε στην πράξη καμία μηχανή, εκτός ίσως από 2-3 δεν αποτελεί τεκμήριο

    πρέπει να τη δηλώσεις όμως
    Τελικα τι ισχυει???
    Αν ισχυει το πρωτο ειμαι οκ,
    αν ισχυει το δευτερο ομως,μαλλον εχω προβλημα!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    Τελικα τι ισχυει???
    Αν ισχυει το πρωτο ειμαι οκ,
    αν ισχυει το δευτερο ομως,μαλλον εχω προβλημα!!
    και τα δυο λενε το ιδιο πραγμα....

    οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ!!!

    το οτι θα την δηλωσεις δεν σημαινει οτι πρεπει να πληρωσεις κιολας κατι στην εφορια!!!

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    Τελικα τι ισχυει???
    Αν ισχυει το πρωτο ειμαι οκ,
    αν ισχυει το δευτερο ομως,μαλλον εχω προβλημα!!

    Συμπληρωνεις φορολογικη δηλωση???

  8. #8
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ

    Δ Ε Ν

    Κ Α Ν Ε Ι

    Φ Ο Ρ Ο Λ Ο Γ Ι Κ Η

    Δ Η Λ Ω Σ Η

    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ

    Δ Ε Ν

    Κ Α Ν Ε Ι

    Φ Ο Ρ Ο Λ Ο Γ Ι Κ Η

    Δ Η Λ Ω Σ Η

    ^^^AYTO^^^

    αν τη δηλωσει καποιος γονεας μου θα εχει επιβαρυνση στην γενικη φορολογεια?
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  10. #10
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    όχι λέμε

    (εκτός απο αυτά που θα τους φας εσύ )
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  11. #11
    Ωραια.....ειμαι ανετος δλδ!!!
    αντε παρτε το κρυπτονι να παρουμε κανα μοτορι της προκοπης να γουσταρουμε λιγο κ μεις.......
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #12
    Αν πάρεις μηχανή από κατάστημα θα "κόψουν" απόδειξη πώλησης μοτοσικλέτας στο όνομα του πατέρα σου επειδή είσαι προστατευόμενο μέλος, ως φοιτητής και δεν έχεις Α.Φ.Μ. Αν έχεις Α.Φ.Μ. τότε θα πρέπει να "κοπεί" η απόδειξη πώλησης σε εσένα και να δηλωθεί πάλι στον πατέρα σου η δαπάνη και στο όνομά σου το μοτόρι. Και όλα μέλι γάλα. Φυσικά η μηχανή δεν δηλώνεται πουθενά, ΜΟΝΟΝ η συναλλαγή.

    Αν πάρεις από χέρι, ιδιώτη δηλαδή, πρέπει να γίνουν 2 υπεύθυνες δηλώσεις του Άρθρου8 Ν.1599/1986, για τον κάθε έναν σας και να δηλώνει ο καθένας σας τι κάνει αντίστοιχα με το συμφωνηθέν ποσό. Δηλαδή, πώληση ο μέν στον δε με Α.Φ.Μ. τάδε και ποσό τόσο και αγορά ο δεν από τον μέν με Α.Φ.Μ. τάδε με το ίδιο ποσό. Και φυσικά να επισυναυθούν στις δηλώσεις τους του τρέχοντος έτους της συναλλαγής.

    Η συναλλαγή ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί την χρονιά που έγινε. Μετά δεν ξαναδηλώνεται.

    Αν τώρα το ποσό ξεπερνά το οικογενειακό εισόδημα (και του πατέρα σου και της μητέρας σου μαζί δηλαδή) μείων τις δαπάνες, τότε υπάρχει τεκμήριο αγοράς. Πού βρήκαν δηλαδή τα λεφτά.

    Με έναν διακανονισμό από τράπεζα δεν μπορείτε να φανταστείτε τι αμάξια μπορούν να αγοραστούν από χαμηλά αμοιβόμενους.

    Στις μηχανές δεν υπάρχει τεκμήριο διαβίωσης. Δηλαδή, δεν τίθεται θέμα σχέσης κυβικών και ελαχίστου εισοδήματος που πρέπει να δηλώνεις για να μην πληρώσεις τεκμήριο.

    Παλιά για παράδειγμα αν είχες 2000c.c. αμάξι, δηλαδή 14 φορολογήσιμους ίππους, έπρεπε να δηλώνες ελάχιστο εισόδημα 7,200,000 παλιές καλές δραχμές.

    Αλλά αυτά για κάποιον που κάνει μόνος του την δήλωσή του. Αν την κάνουν σε λογιστή, ε ρε παιδιά, είναι γνωστά αυτά και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Και μια ερώτηση να κάνεις σε ένα γραφείο δεν τρέχει τίποτα, θα σας πούνε.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2006
    Μηνύματα
    1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Αν πάρεις μηχανή από κατάστημα θα "κόψουν" απόδειξη πώλησης μοτοσικλέτας στο όνομα του πατέρα σου επειδή είσαι προστατευόμενο μέλος, ως φοιτητής και δεν έχεις Α.Φ.Μ. Αν έχεις Α.Φ.Μ. τότε θα πρέπει να "κοπεί" η απόδειξη πώλησης σε εσένα και να δηλωθεί πάλι στον πατέρα σου η δαπάνη και στο όνομά σου το μοτόρι. Και όλα μέλι γάλα. Φυσικά η μηχανή δεν δηλώνεται πουθενά, ΜΟΝΟΝ η συναλλαγή.

    Αν πάρεις από χέρι, ιδιώτη δηλαδή, πρέπει να γίνουν 2 υπεύθυνες δηλώσεις του Άρθρου8 Ν.1599/1986, για τον κάθε έναν σας και να δηλώνει ο καθένας σας τι κάνει αντίστοιχα με το συμφωνηθέν ποσό. Δηλαδή, πώληση ο μέν στον δε με Α.Φ.Μ. τάδε και ποσό τόσο και αγορά ο δεν από τον μέν με Α.Φ.Μ. τάδε με το ίδιο ποσό. Και φυσικά να επισυναυθούν στις δηλώσεις τους του τρέχοντος έτους της συναλλαγής.

    Η συναλλαγή ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί την χρονιά που έγινε. Μετά δεν ξαναδηλώνεται.
    Γεια χαρα και εδω. Εγω να το θεσω αλλιως ρε παιδια. Ειμαι φοιτητης και δεν κανω φορολογικη δηλωση αλλα φυσικα εχω ΑΦΜ. Δεν επιθυμω κανενα μπλεξιμο με γονεις γιατι απλουστατα δε θα μου κανουν τη χαρη να αγορασω μηχανακι.
    Με αυτές τις προυποθεσεις και χωρις να μπλεξω γονεις μπορω να αγορασω καινουριο απο μαγαζι ή μεταχειρισμενο απο ιδιώτη μηχανακι? Balafoutre μιας και φαινεται να ξερεις τι παιζει εξηγα μου λιγο καλυτερα αν μπορεις. Γιατι σε καθε περιπτωση βλεπω πως ο γονιος καπου μπλεκεται και δε μ αρεσει. πχ στην περιπτωση αγορας καινουριου απο μαγαζι εφοσον εχω ΑΦΜ λες οτι θα δηλωθει η δαπανη μονο στον πατερα. Αυτο τι σημαινει? Και απο την αλλη πως θα δηλωθει το μοτορι σ εμενα αφου δεν κανω φορολογικη δηλωση?

    Επισης στην αγορα μεταχειρισμενου απο ιδιωτη ενω φαινεται πιο χαλαρο το πραμα λες κατι για επισυναψη στις δηλωσεις τους...και παλι ομως χωρις φορολογικη δηλωση πως να το κανω στ ονομα μου?

    Καλα ενα απλο παπι καινουριο ή μεταχειρισμενο δε μπορω να παρω ρε γμτ χωρις να μπλεξω γονεις? πφφ...
    >

  14. #14
    Πήγαινε βγάλε ένα ΑΦΜ να τελειώνεις....

    Καλά, δίπλωμα πώς έβγαλες χωρίς ΑΦΜ? Ή μήπως ούτε δίπλωμα έχουμε???

    Και το Crypton σε ποιανού όνομα είναι? Κι αυτό ΑΦΜ θέλει για να είναι στο δικό σου όνομα...
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2006
    Μηνύματα
    1
    den exw crypton! epishs eipa oti exw ΑΦΜ. me mperdepses re xristo mallon.
    Genika omws k egw exw mperdeutei ti symvainei telika. Exontas ΑΦΜ alla oxi forologikh dhlwsh mporw na agorasw sto onoma mou mia papia?
    >

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF