Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Κακη εφαρμογη Pinlock σε shoei XR-1000

  1. #1

    Unhappy Κακη εφαρμογη Pinlock σε shoei XR-1000

    νομιζα οτι ημουν ο μονος, αλλα και ενα αλλο φιλαρακι με το ιδιο κρανος (σε αλλο μεγεθος) εχει το ιδιο προβλημα, θα ηθελα να μαθω αν το εχετε συναντισει και εσεις, εαν ξερετε καποια λυση, γιατι ειναι γελειο να συμβενει.. :

    στο shoei XR-1000 μου λοιπον, ποθ εχει Pinlock, βαζω την ειδικη ζελατινα ( απο τιν σωστη πλευρα- οι σιλικονες να 'φιλανε' την ζελατινα, το πανω κατω σωστα, και γυρναω και τους 2 πυρους για να χωραει)

    οστοσο μετα απο 10 λεπταη ζελατινα κινειτε αργα προς τα κατω με αποτελεσμα να κανει σωστη εφαρμογη στην πανω βαλβιδα, αλλα κατω (κοντα στο στομα/μυτη) να διμιουργει κενο οπου μπενει η ανασα και οχι απλα θαμπονει αναμεσα απο τη ζελατινα και το Pinlock, αλλα δεν ξεθαμβονει γιατι ειναι αεροστεγες απο πανω!!!!

    πρεπει λοιπον καθε 5-10 λεπτα να ανοιγω την ζελατινα και να πιεζω το pinlock προς τα απανω για να μαγκωσει στην σωστη του θεση, μεχρι να κσανα κυλησει αργα προς τα κατω (μιλαμε για 4-5mm) και να χασει την επαφη του με την ζελατινα.


    ειναι δυνατον να εχει ενα τετοιο κραυγαλεο σχεδιαστικο λαθος και να τα κανει χειροτερα???

  2. #2
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    2 shoei Xr1000 είχα, ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα
    σίγουρα την έχεις βάλει σωστά τη ζελατίνα; τι εννοείς γυρνάω τους 2 πύρους; στη μαμά ζελατίνα δε πρέπει να πειράξεις τίποτα, απλά το pinlock βάζεις...

  3. #3
    Βάζεις ανάποδα το pinlock.
    Φέρε τα πάνω κάτω.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
    2 shoei Xr1000 είχα, ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα
    σίγουρα την έχεις βάλει σωστά τη ζελατίνα; τι εννοείς γυρνάω τους 2 πύρους; στη μαμά ζελατίνα δε πρέπει να πειράξεις τίποτα, απλά το pinlock βάζεις...
    den benei alios i zelatina, oson afora tous pyrous... sou lew to exo psaksei, exei 2 pyrakia i zelatina leuka ta opia exoun egopes gia na to rythmiseis opos kai vevea toksakia pou prepei na deixnoun pros to kentro.... , i egopes einai sto stosto simeio, alios den benei kan i zelatina....kai mou to kanei kai me deutero pinlock antithamvoltiko pou agorasa...

    Βάζεις ανάποδα το pinlock.
    Φέρε τα πάνω κάτω.
    den benei anapoda i zelatina, den xoraei...

  5. #5
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    πήγαινε στο τζωρτζόπουλο να το δουν, στη χειρότερη έχει εγγύηση

  6. #6
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Λοιπόν, εγώ έχω το Raid 2 το οποίο έχει την ίδια ακριβώς ζελατινα (CX-1V) με το XR-1000.

    Στην αρχή που εφάρμοσα το pinlock όλα ήταν οραία και καλά. Μετά άλλαξα ζελατίνα (πάλι CX-1V) γιατί η παλιά είχε ψιλογρατζουνιστεί, και εφάρμοσα το παλιό pinlock. Και άρχισε να μου κάνει τα ίδια προβλήματα με το δικό σου. Υπέθεσα πως ήταν λόγω του ότι το pinlock είχε πάρει το καλούπι της παλιάς ζελατίνας, αλλά τελικά αρχίζς να νομίζω πως είναι κάτι το ποιό γενικό.

    Σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε το εξής. Γύρνα από το εσωτερικό της ζελατίνας τα άσπρα πλαστικά κουμπάκια που εφαρμόζει το pinlock ώστε οι μικροί δίκτες που έχουν να δείχνουν προς τα έξω (δηλαδή προς το κούμπωμα). Αυτό θα μεγαλώση απειροελάχιστα την απόσταση τους και θα δώσει μια μεγαλύτερη επιφανιακή πίεση στο Pinlock ώστε να εφαρμόσει ποιό καλά στην ζελατίνα.

    Αυτό έκανα εγώ και είμαι εντάξι. Αν πάλι δεν δουλέψει δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Καλή τύχη
    2004 R1 red-black

  7. #7
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    σε περίπτωση που δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα πήγαινε εκεί

    http://www.pinlock.com/index2.htm

    και κατέβασε το maintenance manual. Θα δείς πως γίνετε στην εικόνα C. Εκεί δίχνει λίγο διαφορετικά pins απ' ότι έχω εγώ, αλλά δεν πειράζει, το θέμα είναι να τα γυρίσεις προς τα έξω ώστε να αυξηθεί η πίεση.
    2004 R1 red-black

  8. #8
    Καλός μ@λ@κ@ς Το avatar του/της vaskunito
    Εγγραφή
    29/05/2006
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aleziel
    den benei alios i zelatina, oson afora tous pyrous... sou lew to exo psaksei, exei 2 pyrakia i zelatina leuka ta opia exoun egopes gia na to rythmiseis opos kai vevea toksakia pou prepei na deixnoun pros to kentro.... , i egopes einai sto stosto simeio, alios den benei kan i zelatina....kai mou to kanei kai me deutero pinlock antithamvoltiko pou agorasa...



    den benei anapoda i zelatina, den xoraei...
    Λάθος δεν είναι απαραίτητο να δείχνουν προς το κέντρο. Αυτά είναι ρυθμιζόμενα. Αν δείχνουν προς τα έξω αυξάνετε η πίεση και το κούμπωμα του Pinlock πάνω στην ζελατίνα

    δοκίμασε το και θα δεις
    2004 R1 red-black

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    πολλες φορες η μεγαλη πιεση στη ζελατινα εχι το αντιθετο αποτελεσμα και δεν υπαρχει καλη εφαρμογη. Εχω ενα χlite 801 και αλλαζω πινλοκ καθε χρονο λογω φθορας αλλα εχει καλη εφαρμογη.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

Παρόμοια θέματα

  1. Τοποθέτηση PinLock και αφαίρεση ζελατίνας (shoei xr 1000)
    από manhunter στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2008, 17:01
  2. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  3. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  4. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF