Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 89 από 89

Θέμα: Ducati 916, 749 ή 999 ???

  1. #76
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Οι τιμές που ανέφερα δεν ήταν τυχαίες. Δεν συμπεριλαμβάνουν μεταφορικά και τελωνείο. Επειδή το έψαχνα σοβαρά για να πάρω μια και το έψαχνα και στην Ιταλία και στην Αγγλία και στην Γερμανία, οι τιμές αυτές ήταν με βάση αυτά που είχα βρει εκείνη την περίοδο. Η Αγγλία έχει τις καλύτερες τιμές και τις περισσότερες αγγελίες.

    Τελικά δεν πήρα γιατί χρειάστηκα τα χρήματα αλλα επειδή δεν έχει ακυρωθεί το θέμα και ακόμη τσεκάρω τι παίζεται, σου λέω ότι οι τιμές παραμένουν οι ίδιες. Φυσικά δεν πουλάνε όλοι σε αυτή την τιμή αλλα αυτές ήταν οι χαμηλές ευκαιρίες που είχα βρει ή που είχαν κλείσει τελικά εκεί γύρω.

    Εκείνη την περίοδο είχα βρει και από Ιταλία μια 749S έτοιμη, φτιαγμένη αρκετά και με πολλά έξτρα επάνω με μόνο 4000 ευρώ.

    Στην Ελλάδα είχα βρει 746S μαμά με 6000 ευρώ.

    Δεν βρίσκεις ευκαιρίες βεβαια κάθε μέρα αλλα υπάρχουν εαν το ψάξεις και δεν θέλεις μέσα σε μια βδομάδα να βρεις μηχανή.

    Πάρε και μερικά link

    999 με 5200 ευρώ

    749S με 5500 ευρώ

    998 '02 με 4900


  2. #77
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    ok.
    eida ta link.
    den xero ti na po...ontos tis dinoun gia mia tyropita
    kai auto mou kanei entyposi
    Omos sto ebay prin 2 xronia piasane typous pou anakyklonan klemenes moto k antalaktika
    I moni exigisi pou boro na doso gia tetoies times einai i exoun anagki ta lefta amesa i exoun pesei kai xestei pano tous opote kai tin skotonoun..
    den xero ti na po..borei kai na einai etsi
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  3. #78
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    σκεψου οτι οι μηχανες εξω ειναι φθηνοτερες απο την Ελλαδα (σαν 1η αγορα) και φθηνοτερες σα μεταχειρισμενες

  4. #79
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    σκεψου οτι οι μηχανες εξω ειναι φθηνοτερες απο την Ελλαδα (σαν 1η αγορα) και φθηνοτερες σα μεταχειρισμενες
    Δεν λεω το αντιθετο αλλα μου δημιουργει ερωτηματικα πως γινεται να ειναι πιο φτηνα και απο την Ιταλια απο την στιγμη που ο Αγγλος την αγοραζει πιο ακριβα απο τον Ιταλο πως την πουλαει φθηνοτερα!_
    Απ-οτι ξερω μονο στην Αμερικη μια Ντουκατι κοστιζει λιγοτερα απο την Ιταλια και αυτο μαλλον εχει να κανει με μεταφορικα και δολλαριο.
    Εδω στην Ιταλια δεν εχω πετυχει τετοιες τιμες παρα μονο 2 φορες *δεν το ξημερωνω να ψαχνω για μηχανες*
    1-πουλαγε ενα Σ4Ρ σε κομματια γιατι ειχε πεσει και φοβηθηκε οποτε πουλαγε το μοτερ 1000 ευρια με 2.300χλμ,με το σωληνακι του ψυγειου λιγο χτυπημενο /μονο αυτο με ενδιεφερε τοτε αν και πουλαγε και ολα τα υπολοιπα κοματια
    2-μια κοπελα που εδινε ενα Μονστερ γιατι σκοτωθηκε ενας συγγενεις της με μια μηχανη και αυτη λογω φρικης το σκοτωνε για να μην βλεπει μηχανη...αν θυμαμαι καλα την ειχε 1 χρονο με φουλ εξτρα και την εδινε καπου στα 5000ευρια
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  5. #80
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202

    ???????????

    να ρωτησω κατι ρε παιδια?????? βλεπω οτι εχετε βρει απο το εξωτερικο ,ducati σε απιστευτες χαμηλες τιμες.Ας υποθεσουμε οτι ειναι αριστες χωρις κανενα προβλημα οκ? οπως ο φιλος ο semminha :: 999 στα 5200 και 998 με4900,, .... ...ποσα λεφτα πρεπει να δοσω για να τις φερω αλλαδα απο αμερικη,αγγλια,ιταλια??????????????????????????????διοτι εδω ενα ανταλλακτικο κανεις παραγγελια στα hell in store και να ερθει απο ιταλια σου λενε ++++ 250euro μονο και μονο για ενα ανταλλακτικο τα εξοδα αποστολης του......ποσο κοστιζει μια ολοκληρη μηχανη????????????????????????????????????

  6. #81
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138

    Re: ???????????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
    να ρωτησω κατι ρε παιδια?????? βλεπω οτι εχετε βρει απο το εξωτερικο ,ducati σε απιστευτες χαμηλες τιμες.Ας υποθεσουμε οτι ειναι αριστες χωρις κανενα προβλημα οκ? οπως ο φιλος ο semminha :: 999 στα 5200 και 998 με4900,, .... ...ποσα λεφτα πρεπει να δοσω για να τις φερω αλλαδα απο αμερικη,αγγλια,ιταλια??????????????????????????????διοτι εδω ενα ανταλλακτικο κανεις παραγγελια στα hell in store και να ερθει απο ιταλια σου λενε ++++ 250euro μονο και μονο για ενα ανταλλακτικο τα εξοδα αποστολης του......ποσο κοστιζει μια ολοκληρη μηχανη????????????????????????????????????

    Λιγα..τα μεταφορικα ειναι καπου στα <500 απο Ευρωπη και 1000 απο Αμερικη.
    Ομως εχεις να πληρωσεις τελωνειο και αν το οχημα ειναι πανω απο 3-4 χρονων με τα νεα μετρα πληρωνεις πολλα..παρα πολλα..τουλαχιστον στα αυτοκινητα ειναι σιγουρο.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  7. #82
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    - Από Αγγλία υπολόγισε 500 ευρώ περίπου (έχω βάλει και ενα τηλέφωνο ενός τύπου Έλληνα με μεταφορική)

    - Απο Αμερική δεν ξέρω

    - Από Ιταλία δεν έχει νόημα να μιλάς για μεταφορικά γιατί απλά πας και την φέρνεις με το καράβι. Κόστος: βενζίνες-διόδια +120 ευρώ στο καράβι περίπου

    - Απο Γερμανία γύρω στα 250 ευρώ (παίζει να βρεις και με 200)


    Πάντως πρέπει να υπολογίσεις και τα αεροπορικά σου εισητήρια γιατι
    α) να την πάρεις χωρίς να την έχεις δει καθόλου δεν λεει
    β) να την πληρώσεις χωρίς να την παραλάβεις είναι ρίσκο
    γ) πρέπει να πας εκεί για να κάνεις την μεταβίβαση και να επικυρώσεις το χαρτί πώλησης στο Ελληνικό προξενείο ώστε να μην πληρώσεις ΦΠΑ κατά την εισαγωγή της εδώ.

    Αεροπορικά
    - Για Ιταλία ~120ευρώ να πας (δεν θέλεις επιστροφή)
    - Για Αγγλία ~120-150 ευρώ να πας και άλλα τόσα για να έρθεις (Λονδίνο)
    - Για Γερμανία ~120-200 ευρώ (ανάλογα τον προορισμό) και άλλα τόσα να γυρίσεις
    Παίζουν ανα περίοδο και προσφορές εως και την μισή τιμή των παραπάνω

    Τελωνείο να υπολογίζεις περίπου στα 500 ευρώ (1000αρι 1998)

    Εαν το αποφασίσετε πείτε μου να σας πω λεπτομέρειες για την διαδικασία της κάθε χώρας.

  8. #83
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Για όσου έχουν ανοιχτό το ενδεχόμενο αγοράς απο Ιταλία ας δούν και στο www.moto.it

    SeNNinhA... τα πμ σου είναι γεμάτα!

  9. #84
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Τα άδειασα μόλις

  10. #85

    Smile Ducati 916,749 ή 999 ???

    Το 916 με κλειστά τα μάτια με την προυπόθεση να μπορείs να του κάνειs έλενχο

  11. #86
    εχεις σκεφτει καθολου 748 sp
    το μηχανημα ειναι ετοιμο για πιστα χωρις να κανεις τιποτα
    το εχει φιλος στο ναυπλιο το εχω παρει και ειναι αλλου

  12. #87
    ειχα την κουβεντα αυτη με ενα φιλο (με αφορμη το post ) και μου αντιπαρεθεσε οτι ειναι τουλαχιστον 10ετιας μοτοσυκλετα και οτι θα ηταν καλυτερο να παρω μια πιο καινουρια και πιο χρηστικη. εγω αντιθετα του ειπα οτι ειναι μια μοτοσυκλετα με ταυτοτητα και οτι δεν ειναι κατι το συνηθισμενο.

    σε μενα τωρα. εδω και καιρο εχω αποφασισει να αγορασω μηχανη το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα τι ηθελα. η εμπειρια που εχω απο μηχανες ειναι μονο απο on-off αλλα δεν θελω να παρω on-off. οποτε σκεφτηκα την 916 ερωτας απο το γυμνασιο (την ειχε ενα παλικαρι στην γειτονια μου). πολυ ομορφη μοτοσυκλετα που δεν την βλεπεις ουτε την εβλεπες συνεχεια.

    αυτο που αναρωτιεμαι ειναι ποσο ευκολη θα ειναι για μενα που ειμαι μεσος οδηγος που δεν προκειται να την βαλω σε πιστα (δεν το υποσχομαι βεβαια) και η χρηση της θα ειναι κυριως σαββατοκυριακα και καμια μικρη εκδρομη. γενικα θα κανει λιγα χιλιομετρα.

    η συντηρηση της θα ειναι ευκολη και απο θεμα χρηματων αλλα κυριως απο θεμα αναλωσιμων και ανταλλακτικων;

    συγνωμη για το μεγεθος του ποστ και αν σας κουρασα

  13. #88
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μιας και το είχα ψάξει κι εγώ

    Παίρνεις μια 748/916/996/998 τελικά μόνο γιατί την γουστάρεις να την έχεις και για κανένα άλλο λόγο.

    Στα ίδια χρήματα (απ' έξω πάντα) και πολλές φορές και με λιγότερα, βρίσκεις τις πιο σύγχρονες 749/999 που και καλύτερα πάνε και με λιγότερο κόπο και πιο καινουργιες είναι και λιγότερα προβλήματα βγάζουν.

    Μερικά δεδομένα όπως τα έχω συγκεντρώσει:

    - Τα 916/996/748 έβγαζαν αρκετά προβλήματα και θέλουν σοβαρό τσεκάρισμα
    - Τα 916/996/748 είχαν πρόβλημα με τα κοκοράκια του desmo (δε ξέρω αν τα λέω καλά) όπου σε κάποια ξεφλούδιζε η επίστρωσή τους και είναι ακριβά να τα αλλάξεις. Νομίζω ότι ισχύει για μοντέλα πριν το 2001
    - Η 998 είχε πολύ πιο αξιόπιστο κινητήρα με ελάχιστα προβλήματα αλλά θέλει κι αυτό τσεκάρισμα
    - Όλα τα Ducati είναι προτιμότερο να τα κυκλοφορείς πολύ παρά να τα έχεις να κάθονται και να βγαίνουν μια βόλτα αραιά και που
    - Τα 748 θέλουν περισσότερο τσεκάρισμα γιατί λόγω μικρότερης ιπποδύναμης τους έπιναν πιο πολύ το αίμα
    - Τα μοντέλα S είναι μια πολύ καλή επιλογή και με μικρή συνήθως διαφορά στην τιμή
    - Τα SP, SPS έχουν καλύτερη απόδοση και περιφερειακά αλλά η συντήρησή τους είναι αρκετά πιο ακριβή
    - Τα μοντέλα R είναι racing και έχουν φοβερό στήσιμο αλλά βρίσκεις συνήθως μόνο το 748R σε τιμή που πλησιάζεται (είναι βέβαια κλάσεις καλύτερο από τα απλα 916/996/998)
    - Δεν έχει νόημα να πάρεις κατι από SP,SPS,R για χρήση δρόμου (όχι ότι τα άλλα είναι εύκολα στον δρόμο)
    - Η θέση οδήγησης σε όλη την γκάμα είναι πολύ extreme και φορτίζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τους καρπούς. Περισσότερο από κάθε άλλη σύχρονη μοτό. Αυτό σε κουράζει πολύ σε βόλτα εκτός κι αν οδηγείς σε πολύ γρήγορους ρυθμούς (που δεν συνιστάται για βόλτα).
    - Οι αναρτήσεις της (όπως και όλων των Ducati) είναι σκληρές και θέλουν πίστα. Σε βόλτα (σε ελληνικούς δρόμους ειδικά) σε ταλαιπωρούν.
    - Στην πίστα εξακολουθεί να είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά δεν γυρνάει το ίδιο με τις σύγχρονες και θέλει και αρκετή προσπάθεια και γνώση.


    Γι αυτό και λέω ότι μόνο εαν την θέλεις επειδή την γουστάρεις πολύ την παίρνεις. Αν σκέπτεσαι πρακτικά απλά δεν την αγοράζεις.


    Εγώ τελικά σε κάποια στιγμή θα πάρω μια αλλά μόνο και μόνο για να την χαζεύω.

  14. #89
    θα παρεις το 916 για εκδρομουλες ?
    λιγο χλωμο μου φαινεται
    οταν την καβαλησεις θα καταλαβεις τι εννοω

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ Ducati 749 H 999
    από john nsr250 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 19:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF