Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

  1. #1

    Question Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

    Χαίρετε φίλοι μου συμφορουμίτες!

    Θέλω πληροφορίες (συμπληρώματα - προτάσεις) στη διαδρομή που θα κάνω.
    Πλέον αρκετοί από σας έχετε οργώσει τις Άλπεις.. Για να σας δω.. χεχε
    Μερικά δεδομένα:

    -Χρόνος: μία εβδομάδα, 14/6 Κυριακή πρωί φεύγουμε από Μόναχο (μετά τη συναυλία Depeche mode.. αν γίνει καλά ο Dave..)
    και τη Κυριακή 21/6 επιστροφή Νυρεμβέργη (εκεί ζούμε-δουλεύω)
    -Αφετηρία: Μόναχο (όπου θα είμαστε από Σάββατο 13/6, βλ. Depeche mode)
    -Ενδιάμεσοι σταθμοί: Grossglockner (north to south), Περιοχή Δολομιτών με πάσα(?), Περιοχή Andermatt-Luzern Ελβετία (συνάντηση με αδερφό μου που θα ταξιδεύει εκεί εκείνες τις μέρες).
    -Επιστροφή: Νυρεμβέργη

    Λοιπόν για πείτε ο καθένας τι πρέπει να δω κατά τη γνώμη σας στη διαδρομή από Grossglockner - Cortina - Bolzano - Davos (Stelvio) - Andermatt (Luzern). Όπως και ξενοδοχεία που σας άρεσαν.

    Γενικά μέχρι τώρα διανυκτερεύσεις προβλέπω, Κυριακή-Δευτέρα βράδυ περιοχή Cortina, Τρίτη περιοχή Andermatt μετά όπως κάτσει (πχ Τετάρτη βράδυ 17/6 θα είναι ένας φίλος Montreux)

    Εγώ και η κοπέλα μου σε ένα fz6 θα είμαστε.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για συμβουλές παρατηρήσεις.

    Γιώργος

  2. #2

    Re: Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~
    Λοιπόν για πείτε ο καθένας τι πρέπει να δω κατά τη γνώμη σας στη διαδρομή από Grossglockner - Cortina - Bolzano - Davos (Stelvio) - Andermatt (Luzern). Όπως και ξενοδοχεία που σας άρεσαν.

    Γενικά μέχρι τώρα διανυκτερεύσεις προβλέπω, Κυριακή-Δευτέρα βράδυ περιοχή Cortina, Τρίτη περιοχή Andermatt μετά όπως κάτσει (πχ Τετάρτη βράδυ 17/6 θα είναι ένας φίλος Montreux)

    ..
    τι να δείς σε αυτή τη διαδρομή? δεν υπάρχει κάτι που να μη πρέπει να δεις .... grossglockner ειναι δημοφιλής προορισμός. Τόσο το τέρμα του δρόμου με τον παγετώνα όσο και η διαδρομή που σε πάει εκεί.

    Στους δολομίτες υπάρχουν αμέτρητα πάσα, ολα όμορφα, όλα στριφτερά. Τι να πρωτοδιαλέξεις?

    Cortina είναι ακριβά, έχε το υπόψη, όπως και το bolzano. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει στοιχεία και δεν θυμάμαι ονόματα απο τα καταλύματα όπου μείναμε στο τελευταίο μας ταξίδι στις δυο αυτές πόλεις. Την βγάλαμε φτηνά αφενός γιατί μας πήγε καθοδήγησε ταξιτζής στο πρώτο και γιατι πέσαμε τυχαία σε youth hostel στο 2ο...

    Η διαδρομή davos - stelvio ειναι απλά μαγευτική....

    Στο andermat έχει αρκετούς ξενώνες. Και αφου θα περάσετε απο εκεί, κάνετε και μερικα πάσα ακόμα... δες εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=66081

    αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς αρκετά ταξιδιωτικά ια δολομίτες, άλπεις, grossglockner κλπ

  3. #3

    Re: Re: Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Cortina είναι ακριβά, έχε το υπόψη, όπως και το bolzano. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει στοιχεία και δεν θυμάμαι ονόματα απο τα καταλύματα όπου μείναμε στο τελευταίο μας ταξίδι στις δυο αυτές πόλεις. Την βγάλαμε φτηνά αφενός γιατί μας πήγε καθοδήγησε ταξιτζής στο πρώτο και γιατι πέσαμε τυχαία σε youth hostel στο 2ο...
    Στο Merano μείναμε ρε, οχι στο Bolzano
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4

    Re: Re: Re: Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Στο Merano μείναμε ρε, οχι στο Bolzano

  5. #5

    Wink

    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πιο συγκεκριμένη απορία: θα ξημερώσω κάπου στην ευρύτερη περιοχή της Cortina-Arabba και θα κοιμηθώ πάλι εκεί. Για βγάλτε μου μια ημερήσια κυκλική διαδρομή με πάσα που "πρέπει" να δω.

    Μήπως μπορείτε να θυμηθείτε κάνα όνομα ξενοδοχείου? Αν και με το booking.com θα κάνω δουλειά, απλά δε θα ήθελα να κλείσω από τώρα και να δεσμευτώ..

    Και πάλι ευχαριστώ.

  6. #6
    Θα σου προτεινα να μεινεις Arabba και μαλιστα να πας απο Cortina ωστε να περασεις απο το Passo Falzarego.Aπο Arabba μπορεις να πας Bolzano μεσω Val Gardena η Val di Fassa,επισης Corvara & Badia.Εαν θελεις μπορεις να παρεις τον ταξιδιωτικο οδηγο του Lonely Planet που μπορεις να βρεις που να μεινεις,να φας αλλα και τι να δεις.Εδω μπορεις να δεις τις διαδρομες,αυτες με την πρασινη γραμμη ειναι οι ενδιαφερουσες απο πλευρας φυσικης ομορφιας: http://www.viamichelin.com/viamichel...0&empriseH=450
    All i want from my birthday is another birthday!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/06/2009
    Μηνύματα
    2

    Re: Μόναχο - Grossglockner - Cortina... πληροφορίες!

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~ [B]Χαίρετε φίλοι μου συμφορουμίτες! ........ και τη Κυριακή 21/6 επιστροφή Νυρεμβέργη (εκεί ζούμε-δουλεύω) -Αφετηρία: Μόναχο (όπου θα είμαστε από Σάββατο 13/6, βλ. Depeche mode) -Επιστροφή: Νυρεμβέργη Ευχαριστώ εκ των προτέρων για συμβουλές παρατηρήσεις.

    Γεια σας κυριοι και καλες και ασφαλεις διαδρομες.
    Επεσα τυχαια στο φορουμ σας. Βλεπε [http://www.moto.gr/forums/showthread...13#post1464413] και ειδα οτι ο kurucrοwn ζει και δουλευει στην Νυρεμβεργη.
    Προκειται να ταξιδεψω σε καμμια δεκαρια μερες -με αυτοκινητο- για Νυρεμβεργη για διαμονη και δουλεια εκει.
    Αν εχει κανενας καλος ανθρωπος την διαθεση και την γνωση θα ηθελα πασης φυσεως πληροφοριες

    π.χ.
    (καλυτερη διαδρομη ή φθηνοτερη ή ασφαλεστερη, απο Ιταλια (Ανκονα ή Βενετια) ή μεσω Βαλκανιων?

    τι πρεπει να εχω μαζι μου για το ταξιδι (νομιμοποιητικα εγγραφα - χρηματα - τιμες βενζινης, διοδιων και γενικα TIPS and Tricks)

    και αν θελει και μπορει??? (λογω ημερομηνιων αναχωρησης του) ο kurucrοwn λιγες πληροφοριες για την Νυρεμβεργη μεσω PM ?).

    Ευχαριστω

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ~kurucrοwn~
    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Πιο συγκεκριμένη απορία: θα ξημερώσω κάπου στην ευρύτερη περιοχή της Cortina-Arabba και θα κοιμηθώ πάλι εκεί. Για βγάλτε μου μια ημερήσια κυκλική διαδρομή με πάσα που "πρέπει" να δω.

    Μήπως μπορείτε να θυμηθείτε κάνα όνομα ξενοδοχείου? Αν και με το booking.com θα κάνω δουλειά, απλά δε θα ήθελα να κλείσω από τώρα και να δεσμευτώ..

    Και πάλι ευχαριστώ.
    Cortina – Pocol – San Cassiano – Longega – San Lorenzo – Natz – Schabas – Novacella – Lajen – Selva – Corvana – Varda – Livinallongo – Andra – Pocol – Cortina.

    κοιτα εδω

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες-manual-repair για Africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2017, 21:40
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 13:57
  3. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 08:33
  4. μετα απο εγκηρες πληροφοριες που μου ηρθαν...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 08:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF