Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Aprilia Mana(μου) 850

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2009
    Μηνύματα
    8
    Δεν αναφερόμουν στα καύσιμα, αλλά στην ύπαρξη κλειστού αποθηκευτικού χώρου, αρκετού για ένα fullface κράνος (και τα γάντια μέσα στο κράνος).
    Τί πιο βολικό από αυτό για καθημερινή χρήση;

    Ναι, συμφωνώ στα SS δεν θέλουν τα καύσιμα κάτω από την σέλα για να μην τους χαλάει το ζύγισμα, αλλά ποιο είναι το πρόβλημα για τισ πιο γενικής χρήσης μηχανές; Το μπαούλο δηλαδή που οι περισσότεροι βάζουν ακόμη πιο πίσω και ακόμη πιο ψηλά στην ουρά είναι πιο αεροδυναμικό και έχει καλύτερο ζύγισμα;

  2. #47
    Γενικά οι εταιρίες με την πρακτικότητα έχουν ένα θέμα.
    Γιαυτό τα scooter-ωειδή κάνουν τέτοιες πωλήσεις παγκοσμίως.
    (δεν νομίζω κανείς να πιστεύει πως είναι καλύτερα από τις sport ή τις onoff).
    Υπάρχουν δε πολλοί κάτοχοι μηχανών που διαθέτουν και από ένα scooter ή παπί.

    Είχα δε πάντοτε και την απορία γιατί δεν δοκιμάζουν σε μηχανή το ημιαυτόματο κιβώτιο παπιού, το οποίο είναι και heel/toe δίνει (περίπου) την αίσθηση κανονικού κιβωτίου και δεν χαλάει και τα παπούτσια.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos
    Είχα δε πάντοτε και την απορία γιατί δεν δοκιμάζουν σε μηχανή το ημιαυτόματο κιβώτιο παπιού, το οποίο είναι και heel/toe δίνει (περίπου) την αίσθηση κανονικού κιβωτίου και δεν χαλάει και τα παπούτσια.
    ειναι δυο οι λογοι που δεν το κανουν. ο εξης ενας. η ισχυς.
    φανταζεσαι τωρα την κυρια με το γοβακι και το ντακουνακι να προσπαθει να βαλει στο δρομο 70ιππους απο το μανα σε ενα κατεβασμα και να κανει λαθος?
    δυστυχως το abs δεν βοηθαει σε τετοιες περιπτωσεις.
    για φαντασου τωρα να ανοιξεις το γκαζι παραπανω πριν αφησεις το συμπλεκτη τι θα γινει. και μιλαμε για ιππους. στο παπι απλα βαζεις τα ποδια κατω και δεν ξεκιναει

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
    ειναι δυο οι λογοι που δεν το κανουν. ο εξης ενας. η ισχυς.
    φανταζεσαι τωρα την κυρια με το γοβακι και το ντακουνακι να προσπαθει να βαλει στο δρομο 70ιππους απο το μανα σε ενα κατεβασμα και να κανει λαθος?
    ...η εν λόγω κυρία προτιμάει τις λιμουζίνες.
    Σίγουρα πάντως δε, δεν οδηγάει μηχανές.
    Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια βλέπω όλο και συχνότερα νέες κοπελίτσες (χωρίς γοβάκια) να οδηγούνε δίκυκλα.
    Το επιχείρημά σου λογικό. Ημιαυτόματα όμως κιβώτια μπαίνουν επιτυχώς σε πολλά αυτοκίνητα με πολλούς ίππους (πχ golf gti).
    Νομίζω όμως πως είμαι ολίγων off topic.
    Καλά θα ήταν ο "φίλος" με το mana850 να μας έγραφε τις εντυπώσεις του.....

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jpsplus
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    198
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yfaistos
    Ημιαυτόματα όμως κιβώτια μπαίνουν επιτυχώς σε πολλά αυτοκίνητα με πολλούς ίππους (πχ golf gti).........
    Καλά θα ήταν ο "φίλος" με το mana850 να μας έγραφε τις εντυπώσεις του.....
    τα αυτοματα κιβωτια στα αυτοκινητα ειναι αλλη ιστορια με υδραυλικους μετατροπεις ροπης κλπ κλπ και στο κατω κατω εκει εχουμε το "περιθωριο" της λαμαρινας.
    ..........................................................

    ο κινητηρας του σε σχεση με το sv650 που ειχα πριν ειναι πιο τραχυς. εχει περισσοτερους κραδασμους και λογω μεταδοσης και λογω στροφων.

    το κιβωτιο τωρα για μεσα στη κινηση ειναι θεος. απλα το ξεχνας. σε περιπτωση που θελεις να κατεβασης σε μια στροφη, κατεβαζεις ανετα απο το χειριστηριο στο τιμονι (εγω εχω βγαλει το λεβιε του ποδιου).
    αν θελεις να παιξεις με τους αλλους στα φαναρια απλα το γυριζεις στο σπορτ και τους βλεπεις απο τους καθρεφτες σου καθως απομακρυνεσαι.
    εκτος κινησης αν θελεις να θυμιθεις τα παλια η να μιμηθεις το rossi το γυριζεις στο χειροκινητο και εχεις 7 ταχυτητες και ολη την ισχυ στο δεξι καρπο σου.
    η το αφηνεις στο αυτοματο και ασχολησαι με τη θεα.

    ειναι ευελικτο παρα τον ογκο του και εχει καλα φρενα και abs.

    εχει λιγο θορυβο απο τον αερα ψηλα αλλα ειναι σταθερο στους πλαγιους ανεμους.

    για απολυτο ελεγχο θα μπορουσε να εχει το πισω φρενο στο χερι αλλα αυτο ειναι κατι που αλλαζει ευκολα.

    α και να μην το ξεχασω παει σαν τρενο μεχρι τα 160.
    απο εκει και πανω..............μαλλον ειμαι λιγο μεγαλος για τετοιες ασκησεις.

  6. #51
    Καλημερα σε ολους.

    Οι εντυποσεις μου απο το Μανα, 850 εδω και 2 μηνες που το εχω:
    Ειναι μηχανη και οχι σκουτερ.
    Δεν κουναει ουτε με πλαγιο ανεμο ακομα και στα 160, ποιο πανω δεν ξερωω....
    κανει λιγο θορυβο, απο τον αερα αλλα μετα τα 120, ποιος ακουει ηθελα να ξερα με τοσα χιλιομετρα? Να πω οτι του εχω τη ζελατηνα, που εχει αψογη προστασια, καλλητερη ουτε το Burgman, που ειχα παλιοτερα, σιγουρα οχι προστασια στα ποδια, αλλα ποια μηχανη εχει?
    το βαρος του το κριβει θαυμασια, μπορει ακομα και αρχαριος να ξεκινηση με αυτο
    τα φρενα του πολυ καλλα, χρειαζεται λιγο σινηθεια το μπροστινο με το αρχικο δαγκομα αλλα μονο οταν πηγενεις πολυ σιγα το αισθανεσε, μεσα στην κινηση παραδειγμα, εγω το αποφευγω οσω μπορω να το χρεισιμοποιο στην κινηση και δουλευω το πισω.
    Σωστη η παρατηρηση οτι χρειαζετε το πισω φρενω στην αριστερη μανετα για καλλητερο ελεγχω, αλλα και το ABS, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑς ΣΕ ΒΡΕΓΜΕΝΟ Η ΓΙΑΛΗΣΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΤΟ, ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΗΝΑΤΑ.
    Απο γκαζι αφθονο ατελειοτο, και οπως θες. Θες σπορ, εχει, θες χαζεμα αυτο, θες προσωχη γλιστραει εχει, θες κολπα, 7 ταχυτητες να πεζεις ασταματητα. εχει.
    Για Ολλα αυτα βεβαια, βλεπεις κατι 8 λιτρα στα 100 κμ, μεσα σε πολι, και 6, λιτρα σε ταξιδι.
    Παρα κατω δεν εχω δει... εε και τα μαρτυραει μονο του, λογω ψιφιακης οθονης, αλλα καλλα εκει θα κολοσουμε, στην Ελλαδα η βενζινη ειναι (φτηνη) ακομα.
    Καλλα μη βαρατε..... Οπως και τα Σερβις, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,δεν σας λεω που μενω γιατι θα με βαρεσετε.
    Ανετη θεση οδηγησης, λιγο το σωμα μπροστα, εγω που ειμαι 1,76 υψος, δεν κουραζει, τα ποδια σε καλες γωνιες βρισκεις αμεσως τα μασπιε, το καθησμα θα υθελα λιγο ποιο μαλακο, συνοδηγος καθετε καλα τα ποδια του σε σωστες γωνιες, και μολις κινηθη εναι σαν να εισαι μονο σου, δεν νιωθεις το εξτρα βαρος, εκτος αν εχεις παρει μαζι σου το Σουγλακο. η την πεθερα, σε γυνεκειο καθησμα και με ταπερακι γεματο κεφτεδες μαζι.
    Α τη Δευτερα εμαθα οτι η αντιπροσωπεια εφερε επιτελους και το κεντρικο σταντ, που και παρηγκηλα και θα το τοποθετησουν μεχρι το Σαββατο μου ειπαν.
    Και για τα ορθογραφικα συγνωμη αλλα το απολυτηριο εμεις στην επαρχια το πηραμε με τροπο.
    Πολλα φιλια σε ολους και οτι θελετε στη διαθεση σας
    Α καμια εκδρομη προς πελοπονησο πεζει? και ποτε ???

  7. #52
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας προσφέρετε (και τους 2 κατόχους).
    Πριν το mana είχες burgman (650?).
    Δεν είσουν ευχαριστημένος?
    Για ποιους λόγους το άλλαξες?
    Αυτά που έψαχνες τα βρήκες στο mana?

    thanks προκαταβολικώς!

  8. #53
    Πριν το Μανα ειχα Burgman 200.
    Γιαυτο και ειπα οτι μπορει να ξεκινηση και ενας αρχαριος με το μανα.

  9. #54
    Το αλλαξα αναγκαστικα, δεν μπορουσα να κρατησω 2 μηχανακια, και επεισης μου το πηρε η αντ/πεια ανταλαγη σε παρα πολυ καλλη τιμη, 3000 μοντελο του 07.
    Οι αναγκες μου ειναι καθαρα διασκεδαση, τη μηχανη την παιρνω μονο για βολτα ποτε αλοτε.
    και το σκουτερ επεισης μονο οταν θα πηγενα καποια βολτα, μονο τοτε θα το επαιρνα.

  10. #55
    από 200 σε 850..... φαντάζομαι πως θα ένιωσες!
    Λες και είσαι καβάλα σε πύραυλο

  11. #56
    ετσι ακριβος, Πυραυλος.
    Ειναι ομως τοσο ευκολη μοτο, που σε προσεχει, και σου επειτρεπει να ανεβεις τοσο αποτομα, τα κιβυκα

  12. #57
    πως και δεν πήγες σε scooter πάλι?
    πχ στο GP800 που έχουν και τον ίδιο κινητήρα.

  13. #58
    Γιατι με το σκουτερ ειχα διαπιστωση οτι το μεγαλοτους μειονεκτημα ειναι στις στροφες, δεν εστριβε ευκολα, μικροι τροχοι, οχι καλλη σταθεροτητα απο αερα, βεβαια μπορουσες να μεταφερεις αρκετα πραγματα ψωνια απο Σ/Μ, κλπ, ομως αν ηθελες να ανεβεις Καλαβρητα, επρεπε να το σκεφτεις καλητερα... οχι πως ειναι αδυνατον αλλα καλητερα πας με τη μηχανη.
    Το GP 800, πολυ καλο καλλητερο απο αλλο σκουτερ αλλα πολυ βαρη, τι στιγμη της αποφασης μου εκανε και κανει ακομα και σημερα το ΜΑΝΑ, δεν εχω μετανιωση για την επιλογη μου, φυσικα και παλι κρινοντας απο τις αναγκες μου. Οτι τη μηχανη τη θελω μονο για βολτα και οχι για να με εξηπηρετει σε κατι αλλο, που φυσικα ειναι καλλητερα τα σκουτερ. Επεισης υπαρχει και ενα αρχαιο DIO 50, για μικρο δουλιες μεσα στην πολη.

  14. #59
    Αυτό με τις ρόδες και με την κακή συμπεριφορά στις στροφές ισχύει για το GP800??
    Νόμιζα πως τα mega scooters το έχουν λύσει το θέμα.
    Η διαφορά βάρους στο GP800 vs ΜΑΝΑ850 είναι μεγάλη?
    Το ΜΑΝΑ δεν είναι και μικρό και φοράει & το ίδιο μοτέρ..
    Στη πόλη πιο εύκολο πιο από τα δύο είναι?

  15. #60
    φυσικα και ειναι παρα πολυ βελτιωμενο, το φαινομενο με τις στροφες,αλλα παραμενει ενα σκουτερ.
    Στην πολη δεν το ξερω, δεν το εχω δοκιμαση,
    Ο κινητηρας μπορει να ειναι ο ιδιος αλλα ειναι με μειωμενη ιποδηναμη, στο ΜΑΝΑ αποδειδη 76, ιπους ενω στο GP 800, ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 50. Λογω Variator.
    Αυτα τα εχω διαβαση.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Mana 850
    από BlaSen στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 21:54
  2. Aprilia Mana
    από konandrio στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2008, 09:30
  3. Recall for the Aprilia Mana 850
    από monarxis στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF