Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: F800gs Οδική συμπεριφορά σε ταχύτητα 160+

  1. #31
    Ρε πστμ τι γίνεται …???
    Μηχανάκια ΟΝ- ΟΦΦ μονοκυλινδρα 40-45 ιππων και πάνε 170 ΧΑΛΑΡΑ σε ταξίδι ….
    Μηχανάκια ΟΝ-ΟΦΦ δικύλινδρα 70 ίππων και πάνε 200+ σε στροφιλικι….. στις ευθείες 250 τρώγοντας συναγρίδα με μαχαιροπίρουνο…(ακαθαριστη)
    Πέστε μου ότι τα οδηγάν και αναβάτες πάνω από 1.50 ύψος και πάνω από 45 κιλά βάρος….


    οχι τιποτε αλλο , αλλα καποιοι μλκες πανε και παίρνουν SS για να πηγαίνουν γρήγορα… κοροιδα..

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    ....

    οχι τιποτε αλλο , αλλα καποιοι μλκες πανε και παίρνουν SS για να πηγαίνουν γρήγορα… κοροιδα..

    Aυτοί πάνε μόνο για καφέ... πόσα να πιάσεις στην θηβών;

    Εκτός αν σε λένε Ντέβιλς οπότε είναι σίγουρη η κλήση για υπερβολική ταχύτητα
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    [B]Ρε πστμ τι γίνεται …???
    Μηχανάκια ΟΝ- ΟΦΦ μονοκυλινδρα 40-45 ιππων και πάνε 170 ΧΑΛΑΡΑ σε ταξίδι ….
    Μηχανάκια ΟΝ-ΟΦΦ δικύλινδρα 70 ίππων και πάνε 200+ σε στροφιλικι….. στις ευθείες 250 τρώγοντας συναγρίδα με μαχαιροπίρουνο…(ακαθαριστη)
    Πέστε μου ότι τα οδηγάν και αναβάτες πάνω από 1.50 ύψος και πάνω από 45 κιλά βάρος….


    Σωστός ο φίλος. Και κάτι άλλο το "χαλαρά" σημαινει οτι το μηχανακι εχει ακόμα πολύ γκάζι για γρήγορες προσπεράσεις. Αλήθεια, όλα αυτά τα μονοκύλινδρα με τους 50-60 ίππους πηγαίνουν 160 "χαλαρά" ?? Εγώ πάντως ταξιδεύω με περίπου το 75% των στροφών πριν το κόκκινο ήτοι περίπου 160, και γενικά προσπαθώ να μην το περνάω.
    CAGIVA ELEFANT 750

  4. #34
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zezes
    ..... Και κάτι άλλο το "χαλαρά" σημαινει οτι το μηχανακι εχει ακόμα πολύ γκάζι για γρήγορες προσπεράσεις. Αλήθεια, όλα αυτά τα μονοκύλινδρα με τους 50-60 ίππους πηγαίνουν 160 "χαλαρά" ?? Εγώ πάντως ταξιδεύω με περίπου το 75% των στροφών πριν το κόκκινο ήτοι περίπου 160, και γενικά προσπαθώ να μην το περνάω. [/B]
    Το "ΧΑΛΑΡΑ" σημαίνει αυτό που ακούγεται.

    - Σημαίνει ότι τα έχεις αυτά τα χιλιόμετρα χωρίς να περιμένεις
    - Σημαίνει ότι μπορείς να τα διατηρήσεις αυτά τα χιλιόμετρα και όχι να πέφτουν στο πρώτο φύσημα του ανέμου πχ.
    - Σημαίνει ότι δεν κοπανιέσαι από τον αέρα
    - Σημαίνει ότι δεν πας με την ταυτότητα στο στόμα
    - Σημαίνει ότι η μηχανή πατάει καλά και έχει καλή οδική συμπεριφορά
    - Σημαίνει ότι δεν σε κουράζει

    Σημαίνουν πολλά, αλλά ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι πας με το 50-60-70% των στροφών ή όσο άλλο νομίζεις εσύ.

    Θες να σου φέρω κι άλλο παράδειγμα? Πάρε ένα παλιό BMW 1100GS με 74 ίππους (τροχό), 250 κιλά και τελική 200χλμ/ω.
    Εσύ τι πιστεύεις? Στα 185-190χλμ/ω δεν θα είσαι χαλαρά? Θα παλεύεις? Δεν θα ευχαριστιέσαι το ταξίδι?

    Επειδή το έχω οδηγήσει σου λέω ότι είσαι μια χαρά. Και μάλιστα επειδή έχω οδηγήσει και το πιο παλιό R100GS με τελική τα 180 (πραγματικά) σου λέω ότι ακόμη και κοντά στην τελική του ήσουν μια χαρά.

    Δεν λέω ότι έχεις περιθώρια σε προσπεράσματα οχημάτων που κινούνται με παρόμοια ταχύτητα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ταξιδεύεις ΧΑΛΑΡΑ.

    Έχεις ταξιδέψει ποτέ με BMW 1150RT? Είσαι με 200 στο κοντέρ και ακούς ραδιόφωνο (όχι πολύ καλά) και καπνίζεις και τσιγάρο (μιας και δεν σε χτυπάει αέρας από πουθενά. Εαν αυτό δεν είναι άνεση ποιο είναι. Τα άλογα και οι τελικές δεν ορίζουν την άνεση.

    Μιλάω για BMW γιατί τα έχω καβαλήσει αλλά ισχύει για όλα τα αντίστοιχα.

    Οσον αφορά τα χιλιόμετρα ταξιδιού, η ίδια η BMW έδινε για τα F650GS τα μονοκύλινδρα ότι εγγυάται την απροβλημάτιστη λειτουργία τους σε ρυθμούς ταξιδιού με 6500-7000σαλ (με κόκκινο στις 7500).

    Όσο για νέο δικύλινδρο της BMW με 800cc και 85 ονομαστικούς ίππους λες να έχει κάποιο πρόβλημα με 200άρες στις εθνικές? Τον ίδιο κινητήρα φοράνε και τα street F800s/st. Και αυτά έχουν πρόβλημα? Εδώ 200άρες πιάνουν ακόμη τα παμπάλαια πια Africa Twin 750 που είναι και σχεδιάσης 1990 (20 χρόνια πριν) και αρκετά πιο βαριά.

    Το Vstrom πιστεύεις ότι έχει κάποιο πρόβλημα στα 160? Χασμουριέται ακόμη εκεί.

    Τα έχεις λίγο μπερδέψει.



  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    η βεφα στα 160 οριακα δεν εχει ανοίξει καν το Vtech... αμα δεν κοιτάς και το κοντέρ, μα πας με 100 μα πας με 160 δεν εχει καμια διαφορά...
    κάπου εχουμε μπερδέψει λιγο τις έννοιες... ακου "χαλαρά" !!!

  6. #36

    αν μου επιτρεπεται κ μενα....

    εννοειται οτι καπου μπερδευομαστε μονοι μας με τις εννοιες ...
    ειναι και αυτος ο γραπτος λογος βλεπεις....
    καποιοι οριζουν το χαλαρα, οτι το μηχανακι εφτασε σχετικα ανετα μεχρι αυτα τα χλμ,και δεν κοπαναει στο πρωτο μπιστο του τελειου οδικου μας δικτυου (ελα ρε μη γελατε).......Σωστο
    Καποιοι αλλοι εχουν στο νου τους οτι χαλαρα σημαινει οτι εχεις καβατζα καμμια 30αρα-40αρα χλμ μεχρι να κρεμασει.....και αυτο Σωστο:sun:
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Το "ΧΑΛΑΡΑ" σημαίνει αυτό που ακούγεται.

    - Σημαίνει ότι τα έχεις αυτά τα χιλιόμετρα χωρίς να περιμένεις
    - Σημαίνει ότι μπορείς να τα διατηρήσεις αυτά τα χιλιόμετρα και όχι να πέφτουν στο πρώτο φύσημα του ανέμου πχ.
    - Σημαίνει ότι δεν κοπανιέσαι από τον αέρα
    - Σημαίνει ότι δεν πας με την ταυτότητα στο στόμα
    - Σημαίνει ότι η μηχανή πατάει καλά και έχει καλή οδική συμπεριφορά
    - Σημαίνει ότι δεν σε κουράζει

    Σημαίνουν πολλά, αλλά ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι πας με το 50-60-70% των στροφών ή όσο άλλο νομίζεις εσύ.

    Θες να σου φέρω κι άλλο παράδειγμα? Πάρε ένα παλιό BMW 1100GS με 74 ίππους (τροχό), 250 κιλά και τελική 200χλμ/ω.
    Εσύ τι πιστεύεις? Στα 185-190χλμ/ω δεν θα είσαι χαλαρά? Θα παλεύεις? Δεν θα ευχαριστιέσαι το ταξίδι?

    Επειδή το έχω οδηγήσει σου λέω ότι είσαι μια χαρά. Και μάλιστα επειδή έχω οδηγήσει και το πιο παλιό R100GS με τελική τα 180 (πραγματικά) σου λέω ότι ακόμη και κοντά στην τελική του ήσουν μια χαρά.

    Δεν λέω ότι έχεις περιθώρια σε προσπεράσματα οχημάτων που κινούνται με παρόμοια ταχύτητα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ταξιδεύεις ΧΑΛΑΡΑ.

    Έχεις ταξιδέψει ποτέ με BMW 1150RT? Είσαι με 200 στο κοντέρ και ακούς ραδιόφωνο (όχι πολύ καλά) και καπνίζεις και τσιγάρο (μιας και δεν σε χτυπάει αέρας από πουθενά. Εαν αυτό δεν είναι άνεση ποιο είναι. Τα άλογα και οι τελικές δεν ορίζουν την άνεση.

    Μιλάω για BMW γιατί τα έχω καβαλήσει αλλά ισχύει για όλα τα αντίστοιχα.

    Οσον αφορά τα χιλιόμετρα ταξιδιού, η ίδια η BMW έδινε για τα F650GS τα μονοκύλινδρα ότι εγγυάται την απροβλημάτιστη λειτουργία τους σε ρυθμούς ταξιδιού με 6500-7000σαλ (με κόκκινο στις 7500).

    Όσο για νέο δικύλινδρο της BMW με 800cc και 85 ονομαστικούς ίππους λες να έχει κάποιο πρόβλημα με 200άρες στις εθνικές? Τον ίδιο κινητήρα φοράνε και τα street F800s/st. Και αυτά έχουν πρόβλημα? Εδώ 200άρες πιάνουν ακόμη τα παμπάλαια πια Africa Twin 750 που είναι και σχεδιάσης 1990 (20 χρόνια πριν) και αρκετά πιο βαριά.

    Το Vstrom πιστεύεις ότι έχει κάποιο πρόβλημα στα 160? Χασμουριέται ακόμη εκεί.

    Τα έχεις λίγο μπερδέψει.

    filarako exeis apolito dikaio exw to 800 gs kai to exw kanei 5000km einai akrivos opos ta les ta3idevw me 160 poli xalara se fasi pou kontevei na me parei o ypnos kai kapou kapou gia na mhn varieme travao kai kamia 200ara gia na ksipnao ligo ki opoios leei alla pragmata malon den exei odigisi to singekrimeno mixanaki kai apla ipotheseis kanei.... eime neos sto forum.... efxaristo poli

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δες το καινούργιο Multistrata 1200 με 150 ίππους και στήσιμο πιο χωμάτινο από το Vstrom.
    Ποια V-strom;;;
    Τα DRZ για πρωινό τα έχει.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2010, 19:57
  2. Οδική συμπεριφορά
    από XJR_Billy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 09:29
  3. Οδικη Συμπεριφορα Μοτο
    από vrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 16:48
  4. Οδική συμπεριφορά πεζών
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 05:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF