Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: αγορα 1ου κρανους

  1. #1

    αγορα 1ου κρανους

    Παιδια καλησπερα. Πριν απο 15 μέρες πηρα το πρωτο μου μηχανακι, ενα geopolis 300RS και τωρα βρισκομαι στην αναζητηση κρανους . ειμαι μεταξυ 4 και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

    1)Caberg Sintesi Flip-Up Shadow
    2)Caberg Justissimo GT Mirage
    3)Nolan N103 Matrix
    4)Shoei XR-1100 Monolith TC-5 Helmet

    Eμφανησιακα μου αρεσει πιο πολυ το sintesi και το XR. Ο μονος λογος που φοβαμαι να παρω το XR ειναι επειδη ειναι full face και το καλοκαιρι στην αθηνα γινεται πανικος απο ζεστη.

    Η χρηση που γινεται στο μηχανακι ειναι κυριως για μεσα στην αθηνα , αλλα 1 φορα καθε 2 μηνες θα γινονται και ταξιδια σε αποσταση 200-250 χιλιομετρων απο αθηνα.

    Οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας για την καλυτερη επιλογη.

  2. #2
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Καλώς τον!

    Μεγειά το μηχανάκι σου και μεγεία προκαταβολικά και το κράνος σου!

    Θα σου πρότεινα ,ασχέτως μάρκας να προτιμήσεις full-face,λόγω στιβαρότερης και ανθεκτικότερης κατασκευής ,μειωμένου και καλύτερα κατανεμημένου βάρους και γενικώς γιατί ένα full-face θα σε προστατέυσει καλύτερα σε περίπτωση ατυχήματος (κούφια η ώρα...φτου κακά) από ένα αντίστοιχο ανοιγώμενο (δε θα σε ρωτήσει η τούμπα πότε θα έρθει...αν το έχεις ανοιγμένο,ποτέ δε ξέρεις αν θα πέσεις με τα μούτρα στην άσφαλτο )

    Για τη ζέστη μη σε απασχολεί...ότι κράνος και να φοράς θα σκάς έτσι κι αλλιώς

    Κάνε και μια αναζήτηση στο section του forum για θέματα προστατευτικού εξοπλισμού.Θα βρεις πολλές απόψεις και "συμβουλές" σχετικές με κράνη και όχι μόνο

    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  3. #3
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Ξέχασα αυτό....





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	silversurferinthynamepg00.jpg 
Προβολές:	371 
Μέγεθος:	90,8 KB 
ID:	215208
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  4. #4
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Εγώ θα έπαιρνα αβλεπεί το Shoei.

    Τα full-face κράνη παρέχουν ΠΟΛΥ καλύτερη προστασία από τα ανοιγόμενα (για τα Jet δεν το συζητάω καν). Καλό είναι λοιπόν να συνηθίσεις, μια και καλή, να φοράς full-face. Τα πράγματα με τη ζέστη δεν είναι τόσο δραματικά όσο φαντάζεσαι. Για την ακρίβεια ένα σωστά σχεδιασμένο φουλ-φέις με σωστό εξαερισμό μπορεί να είναι καλύτερο, από πλευράς ζέστης, από ένα ανοιγόμενο (ειδικά όταν το έχεις κλειστό) και είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από πλευράς προστασίας (το ανοιγόμενο, αν δεν το έχεις κλειστό, από προστασία είναι σαν να μη φοράς κράνος).


  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    mh fobasai το φουλ φεισ δεν υπαρχει θεμα, συνηθηζεται το καλοκαιρι...

    σιγουρα το σοει ειναι ανωτερο απο τα υπολοιπα...κοιτα και το αραι quantum...




    μια συμβουλη...επειδη εισαι νεος οδηγος, και δυστυχως, λογω απειριας πιο ευαλωτος σε ατυχηματα, μεχρι να παρεις καποιο απο τα κρανη που λες, δανεισου ενα κρανος απο καποιον γνωστο σου...αν δεν εχεις, πηγαινε σε κανα πρακτικερ και παρε ενα απο αυτα που εχουν εκει και ειναι φτηνα, μεχρι να αποφασισεις τι θα παρεις...



  6. #6
    κρανος εχω αυτη τη στιγμη. Δεν υπηρχε περιπτωση να βγω χωρις κρανος ειδικα στην αθηνα.
    Το quantum το ειδα και αυτο αλλα το βρισκω απο 530 ευρω και πανω στο fc-moto.de

  7. #7
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver-Surfer
    κρανος εχω αυτη τη στιγμη. Δεν υπηρχε περιπτωση να βγω χωρις κρανος ειδικα στην αθηνα.
    Το quantum το ειδα και αυτο αλλα το βρισκω απο 530 ευρω και πανω στο fc-moto.de
    Κοίτα και εδώ:

    http://www.bikersbargains.co.uk/

    Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από αυτούς, αλλά οι τιμές τους είναι εξαιρετικές.

    Αν αγοράσεις πάντως κάτι απ' το Νετ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δοκίμασε σε ένα εδώ μαγαζί το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντέλο για μέγεθος και εφαρμογή. Διαλέγουμε ΠΑΝΤΑ το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ μέγεθος που δεν μας χτυπάει στο μέτωπο (όσο και αν μας πιέζει στα μάγουλα).

  8. #8
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Στα ίδια λεφτά που θα πάρεις το xr-1100 πάιρνεις πια το Χ-spirit που πίστεψε με είναι κορυφαίο σε όλους τους τομείς. Ακομα και για εξαερισμό το καλοκαίρι είναι πολύ καλό.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GABBER
    Εγγραφή
    18/11/2003
    Μηνύματα
    107
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Κοίτα και εδώ:

    http://www.bikersbargains.co.uk/

    Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από αυτούς, αλλά οι τιμές τους είναι εξαιρετικές.

    Αν αγοράσεις πάντως κάτι απ' το Νετ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δοκίμασε σε ένα εδώ μαγαζί το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντέλο για μέγεθος και εφαρμογή. Διαλέγουμε ΠΑΝΤΑ το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ μέγεθος που δεν μας χτυπάει στο μέτωπο (όσο και αν μας πιέζει στα μάγουλα).

    Μιας και το ανέφερες ...το συγκεκριμένο μαγαζί είναι αξιόπιστο - δοκιμασμένο???

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Κοίτα και εδώ:

    http://www.bikersbargains.co.uk/

    Δεν έχω ψωνίσει ποτέ από αυτούς, αλλά οι τιμές τους είναι εξαιρετικές.

    Αν αγοράσεις πάντως κάτι απ' το Νετ, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δοκίμασε σε ένα εδώ μαγαζί το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ μοντέλο για μέγεθος και εφαρμογή. Διαλέγουμε ΠΑΝΤΑ το ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ μέγεθος που δεν μας χτυπάει στο μέτωπο (όσο και αν μας πιέζει στα μάγουλα).
    Τα μεταφορικά, πόσο να πηγαίνουν Νικ από Αγγλία?

  11. #11
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
    Μιας και το ανέφερες ...το συγκεκριμένο μαγαζί είναι αξιόπιστο - δοκιμασμένο???

    εχω αγορασει απο κει το x-spirit μου ηρθε χωρις κανενα προβλημα +δωρο αλλο ενα κρανος kbc

    και εχω αλλους τουλαχιστον 7-8 που μου ερχονται τωρα στο μυαλο που εχουν αγορασει απο κει!!!!

    αλλα πρεπει να μιλησεις στο τηλ με την Καρολ (ετσι εκανα εγω τουλαχιστον)
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  2. Αγορά 1ου κράνους
    από dennis_95 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 22:48
  3. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  4. επιτελους αγορα καινουριου κρανους..
    από 675 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2007, 23:34
  5. Αγορά ζελατίνας κράνους
    από Georg_ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF