Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ

  1. #1

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ

    `

    Αγαπητοί συν – αφρικάνοι,

    Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για το γκρουπ και για τις χρήσιμες πληροφορίες που συμπεριλαμβάνονται σε αυτό. Είμαι κάτοχος μιας Άφρικα που να σας πω την αλήθεια την έχω ερωτευτεί και δεν την αλλάζω με τίποτα. Αισθάνομαι πολύ τυχερός που το πήρα σε πολύ καλή κατάσταση και όσο μπορώ δεν θα το αφήσω από τα χέρια μου αλλά και να της λείψει τίποτα φυσικά.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Ακούω διάφορα για το κάθε πότε να κάνω σέρβις. Καταλήγω στα παρακάτω:
    • ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ: κάθε 6000 χιλιόμετρα. Προτείνω MOTUL 5100 (10 40 η 50 ανάλογα με εποχή). Πάω από του Λαμπριανίδη που από όσο έχω τσεκάρει πρέπει να πουλάει τα φθηνότερα
    • ΣΕΡΒΙΣ 12, 000 χιλιομέτρων: αλλαγή μπουζί, λάδια, φίλτρα λαδιού, καρμπιρατέρ συγχρονισμός, ψυκτικό, τακάκια, υγρά φρένων, φίλτρα αέρος. Tάδε εφη Γκινοσάτης τον οποίο θεωρώ πολύ καλό επαγγελματία. Μου ειπε ότι θέλει κανένα €140αρι. Είναι ΟΚ λέτε; Εχω σοβαρές πιθανότητες να βρω κανένα καλό και φθηνό με λιγότερα;

    Είμαι με την παραπάνω προσέγγιση των λαδιών και σέρβις σωστός ή πρέπει κάτι να αλλάξω; Είναι το πρώτο σέρβις που κάνω των 10, 000 χιλιομέτρων.

    Επίσης δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μέσα στην πόλη και πολύ ήρεμο οδήγημα που καίει 7 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα το οποίο θεωρώ μεγάλο νούμερο. Έχετε καθόλου υπ΄ όψιν τι μπορεί να φταίει;

    Σας ευχαριστώ και εύχομαι καλές βόλτες!

    God save Africa twin!

    YANNISKM, AKA AFRO CRETAN!!!

  2. #2

    Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ: κάθε 6000 χιλιόμετρα. Προτείνω MOTUL 5100 (10 40 η 50 ανάλογα με εποχή). Πάω από του Λαμπριανίδη που από όσο έχω τσεκάρει πρέπει να πουλάει τα φθηνότερα
    Η μάρκα είναι δικό σου θέμα -υπάρχουν πάρα πολλά καλά επώνυμα λάδια να επιλέξεις

    τα χιλιόμετρα κάνεις χρήση σε πόλη σε μεγάλο βαθμό και δεν κάνεις πολλά ανοιχτά χιλ σε βόλτες
    άλλαζε τα συχνότερα αν μπορείς

    ο Λαμπριανίδης είναι από τους πιο οικονομικούς

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΣΕΡΒΙΣ 12, 000 χιλιομέτρων: αλλαγή μπουζί, λάδια, φίλτρα λαδιού, καρμπιρατέρ συγχρονισμός, ψυκτικό, τακάκια, υγρά φρένων, φίλτρα αέρος. Tάδε εφη Γκινοσάτης τον οποίο θεωρώ πολύ καλό επαγγελματία. Μου ειπε ότι θέλει κανένα €140αρι. Είναι ΟΚ λέτε; Εχω σοβαρές πιθανότητες να βρω κανένα καλό και φθηνό με λιγότερα;

    Η τιμή αν πραγματικά τα κάνει όλα αυτά δεν παίζεται (και ειλικρινά τα βάζω κάτω και δεν μου βγαίνουν τα νούμερα με τακάκια και φίλτρο αέρα και μπουζί αλλά για να συνεννοήθηκες έτσι θα είναι )

    όχι δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις οικονομικότερα σε μηχανικό με καλό όνομα



    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    Είμαι με την παραπάνω προσέγγιση των λαδιών και σέρβις σωστός ή πρέπει κάτι να αλλάξω; Είναι το πρώτο σέρβις που κάνω των 10, 000 χιλιομέτρων.
    Κανονικά το αντιπηκτικό δεν αλλάζει κάθε 10 χιλ εκτός και αν την έχεις πολύ καιρό χωρίς σέρβις οπότε σε πρόφτασε το χρονικό περιθώριο - καλό είναι πάντως να τα αλλάξεις πριν το καλοκαίρι αν είναι πολύ καιρό μέσα

    Μου κάνει εντύπωση που γράφεις πως είναι το πρώτο σέρβις των 10,000 (????)

    Να τσεκάρεις το φίλτρο βενζίνης αν θέλει άλλαγμα
    Να μετρήσεις τον ανορθωτή
    (Αν μπορεί να ασχοληθεί ο μηχανικός) Να ανοίξει την τρόμπα βενζίνης και να τσεκάρει τις "πλατίνες"


    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    Επίσης δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα μέσα στην πόλη και πολύ ήρεμο οδήγημα που καίει 7 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα το οποίο θεωρώ μεγάλο νούμερο. Έχετε καθόλου υπ΄ όψιν τι μπορεί να φταίει;

    Υπάρχουν Xrv που καίνε 5.5 και άλλα που καίνε 8 ... μετά το σέρβις αφού αλλάξει φίλτρο αέρα και ρυθμισει καρμπς μπορεί να βελτιωθεί λίγο


    αυτά
    καλες βόλτες


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    μηπως τα 140 που ζηταει ειναι για την εργασια του μονο?
    γιατι αυτα που θα σου αλλαξει κανουν παραπανω.. Οποτε θα μπει και μεσα..

  4. #4
    εγω να σπαμαρω λιγο????


    το κοντερ λεει 10.000χλμ ή η μηχανη εχει κανει 10.000 χλμ???

    εκτος και κανει καμια 20αρια το μηνα...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    εγω να σπαμαρω λιγο????


    το κοντερ λεει 10.000χλμ ή η μηχανη εχει κανει 10.000 χλμ???

    εκτος και κανει καμια 20αρια το μηνα...
    αφού το έγραψε ρε Γιώργο είναι το πρωτο σέρβις που κάνει των 10000 χιλ ... γιάυτό απόρησα κι εγω΄



  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    αφού το έγραψε ρε Γιώργο είναι το πρωτο σέρβις που κάνει των 10000 χιλ ... γιάυτό απόρησα κι εγω΄


    το γραφω μηπως και την αγορασε προσφατα και του ειπαν μοντελο '98 με 0 χλμ.

    εκτος και ειναι απο γενικο ρεμπιλτ...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristoforos
    Εγγραφή
    17/02/2008
    Μηνύματα
    726
    Θα πρότεινα σέρβις απλό (λάδια )κάθε 4000 χλμ και γενικό κάθε 12000 . 140 ίσως μόνο τα υλικά εννοούσε ο φίλος και αυτά όχι ααα ποιότητα .

    5,5 λτρ /100χλμ ? Πως γίνετε ρε παιδιά αυτό ? μιλάμε για 220 κιλά μηχανάκι με 750cc 10χρονο (στη καλύτερη )μοτέρ . Η μεγαλύτερη επιτυχία μου είναι να κάνω με 23λτρ/260χλμ δηλ 8,46λτρ/100χλμ ( μοντ 94’ βέβαια )
    7 λτρ /100χλμ τέλεια κατανάλωση .
    RANTEBOY STOYS DROMOYS

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.374
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xristoforos
    Θα πρότεινα σέρβις απλό (λάδια )κάθε 4000 χλμ και γενικό κάθε 12000 . 140 ίσως μόνο τα υλικά εννοούσε ο φίλος και αυτά όχι ααα ποιότητα .

    5,5 λτρ /100χλμ ? Πως γίνετε ρε παιδιά αυτό ? μιλάμε για 220 κιλά μηχανάκι με 750cc 10χρονο (στη καλύτερη )μοτέρ . Η μεγαλύτερη επιτυχία μου είναι να κάνω με 23λτρ/260χλμ δηλ 8,46λτρ/100χλμ ( μοντ 94’ βέβαια )
    7 λτρ /100χλμ τέλεια κατανάλωση .

    Εχω την εντύπωση ότι σου καίει πολύ. Η δικιά μου με ελεύθερη εξάτμιση - φίλτρο και ζιγκλέρ 119 από 115 που είναι τα μαμα, καίει περίπου 6,6 - 6,7 λίτρα στσ 100 με νορμάλ προς ζωηρή οδήγηση.

    Οταν ήταν μαμα έκαιγε και κάτω από 6,5 λ/100 μέσα στην πόλη.




    Στο θέμα του φίλου τώρα, νομίζω ότι 4000 Km είναι καλά για αλλαγή λαδιού αν το δουλεύει πολύ μέσα σε πόλη, διαφορετικά μπορεί να τα αλλάζει και κάθε 5.000 (αν βάζει καλό λαδάκι φυσικά). Καλό είναι να γίνεται και αλλαγή του φίλτρου λαδιού σε καθε αλλαγή.

  9. #9
    ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2002 (ΜΑΥΡΟ ΓΚΡΙ) ΜΕ 29, 000 ΧΙΛΙΟΜΤΕΡΑ ΤΟΤΕ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ 11, 000. ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΡΒΙΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ!!!

    140 ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ. ΛΑΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΩ ΕΓΩ. ΘΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ, ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ (ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ 18, 000) ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΑΛΑΖΕΙ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ.

  10. #10
    ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣΤΟΡΑ - ΤΙΜΗΣ Ή ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ;

    ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΕΚΑΙΓΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΖΙΓΚΛΕΡ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΙΣΩΣ ΦΤΙΑΝΕ ΚΑΚ ΚΑΙΕΙ (ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΝΟΡΜΑΛ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ). ΑΛΗΘΕΥΕΙ; ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΤΤΙΚΗ (ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ 20-30 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΚΕΙ; ΣΕ ΤΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ;

    ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΕΡΥΣΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 2002 (ΜΑΥΡΟ ΓΚΡΙ) ΜΕ 29, 000 ΧΙΛΙΟΜΤΕΡΑ ΤΟΤΕ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ 11, 000. ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΡΒΙΣ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ!!!

    .....

    11.000 xlm σε 8 μήνες και περιμένεις ότι έχεις ακόμα λάδι στον κινητήρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΚΕΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!

    ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑΧΩ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΕΔΝΙΑΜΕΣΟ. ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ 35, 500!

  13. #13
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΚΕΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!
    Σ'αυτό θα συμφωνήσουμε.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΑΥΤΑ ΙΣΩΣ ΦΤΙΑΝΕ ΚΑΚ ΚΑΙΕΙ
    Κάντο μας πενηνταράκια αυτό γιατί δεν τα πιάνουμε όλοι με την πρώτη...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΤΤΙΚΗ (ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ 20-30 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΚΕΙ;

    Εξαρτάται αν θα πηγαίνεις τελικές ή όχι...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΣΕ ΤΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ;
    Σε ανοιχτές κατά προτίμηση...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από yanniskm
    ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΑΧΩ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΕΔΝΙΑΜΕΣΟ. ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΑ 35, 500!
    Αυτό ήταν. Δεν το γλιτώνω το εγκεφαλικό... :smilea:
    Dura lex, sed lex.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167
    file mou exo to idio montelo kai mou kaiei 5,5 litra 100xlm metrimeno prin 15 meres!!!piga 36oro pou to piesa ligaki kai den eftase ta 6 litra sta 100xlm,
    exo 68700xlm kai den exo peiraksei pote karmpirater!!!
    mipos prepei na to psakseis ligo me ti katanalosi??
    ti filtro aera foras?sou proteino to k&n ta aksizei ta lefta tou kai me to parapano!!

    ante kai kala taksidia!!

    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167

    Re: Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    [B]




    Να μετρήσεις τον ανορθωτή
    (Αν μπορεί να ασχοληθεί ο μηχανικός) Να ανοίξει την τρόμπα βενζίνης και να τσεκάρει τις "πλατίνες"





    sto sugekrineno montelo i honda eixe alaksei anorthoti kai trompa venzineis(apo oso ksero)kai den exei ta palia pou itan elatomatika!!
    oxi oti einai kako na ta koitaksei,apla to anafero!!!

    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  2. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF