Σελίδα 21 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 111617181920212223 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 334

Θέμα: Yamaha YBR 250

  1. #301
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoulou
    Παιδιά να 'στε καλά

    Κοίταξα όλο tο thread και βρήκα αυτό που περιέγραψε ο φίλος mike και απ' ότι διάβασα ίσως είναι ελλατωματική αντλία βενζίνης



    Θα το ψάξω σύντομα και θα πω εντυπώσεις...
    Σχεδόν σίγουρο. Το ίδιο πρόβλημα πέρυσι στο 125. Αλλάχτηκε μέσα στην εγγύηση και έκτοτε κανένα πρόβλημα. Είναι γνωστό θέμα στο ybr 125 όπως είναι και η σκουριά σε καλάμια.. Εντούτοις από το 2001 πότε βγαίνει καμία αλλαγή..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  2. #302
    Νέος και ωραίος Το avatar του/της apoman13
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    24
    Αδέρφια δεν αντιλεγω αλλα εμένα μου το έκανε όταν την είχα όλο το βράδυ στο γκαράζ.
    Και τι άλλαξε τώρα που δεν το κάνει;
    Δεν υπογράφω όπου να ναι εγώ...

  3. #303
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.260
    εμενα παντως δεν μου εχει κανει το παραμικρο!!
    να κανω μια προταση? οσοι σας παρουσιαζει κατι τετοιο για δοκιμαστε να σηκωσετε το ρελαντι στις 1400 περιπου στροφες... γινεται απο μια βιδα πανω στο σωμα του ψεκασμου απο την αριστερη μερια!

  4. #304
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2011
    Μηνύματα
    3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomike
    εμενα παντως δεν μου εχει κανει το παραμικρο!!
    να κανω μια προταση? οσοι σας παρουσιαζει κατι τετοιο για δοκιμαστε να σηκωσετε το ρελαντι στις 1400 περιπου στροφες... γινεται απο μια βιδα πανω στο σωμα του ψεκασμου απο την αριστερη μερια!
    Θα το δοκιμάσω, αν και η διαίσθησή μου μου λέει ότι δεν έχει να κάνει...

  5. #305
    Νέος και ωραίος Το avatar του/της apoman13
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    24
    ρε YBR λεμεεε! φτιαχνουν μονα τους!
    Δεν υπογράφω όπου να ναι εγώ...

  6. #306
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/02/2009
    Μηνύματα
    25
    Αυτοί οι καραγκιόζηδες στη yamaha με ενημέρωσαν ότι το αμορτισέρ του ybr κοστίζει 600 ευρώ παρακαλώ. 600 ευρώ!!! Από τι κατάλαβα δεν είναι θέμα της Ελληνικής αντιπροσωπείας αλλά της yamaha γενικότερα που το πουλάει σε εξωφρενική τιμή. Όποιος θέλει 250 οικονομικό παρακαλώ να κοιτάξει άλλες επιλογές και να αφήσει το ybr στην άκρη, το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα, ότι γλυτώνεις στη βενζίνη το δίνεις σε ανταλλακτικά...

  7. #307
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2011
    Μηνύματα
    7

    διλημμα

    γεια σας παιδια,

    είμαι απειρος οδηγος δικυκλου και θελω για πρωτη φορα να αποκτησω την δικη μου μηχανη. έχω σχετική εμπειρία απο μικρός όταν οδηγούσα την γουρόυνα του πατέρα μου.

    για μενα το υπερτατο που πρεπει να διαθέτει μια μηχανη είναι η ασφαλεια και ασφάλεια σε δικυκλο για μενα είναι πρωτίστως τα φρενα και τα ελαστικά. τα λέω καλά? διορθώστε με.

    απ ότι έχω καταλάβει το YBR 250 υπερτερει σε σχέση με το CBF 250 στην κατανάλωση καυσίμου και στο κόστος συντήρησης, ενώ το honda υπερτερει στα φρένα. η μεγάλη της honda σχολή βλέπεις. και μονο στο ακουσμα honda παθαίνεις κάτι.

    Πέραν απο κάποιες υποκειμενικές κρίσεις που είναι βεβαίως σεβαστές, θα ηθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει συγκεκριμένα στοιχέια με απτά νούμερα για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε (κόστος καυσίμου, σέρβισ). Η διαφορά στα φρένα είναι μεγάλη ή αμελητέα? Ειδικά αυτά θα τα χρειαστώ. Για μένα κριτηριο No 1 στην επιλογή μου. Την ασφάλεια την πληρώνω κάτι παραπάνω

  8. #308
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/02/2009
    Μηνύματα
    25
    Μην περιμένεις καλά φρένα από το ybr. Τα φρένα του είναι μια μέτρια κατάσταση αν βάλεις τακάκια της προκοπής. Αν βάλεις αυτά που δίνουν στη yamaha σίγουρα θα απογοητευτείς.

    Τα ελαστικά του είναι κλασικά σχεδόν όλα τα μηχανάκια της ίδια κατηγορίας φοράνε τα sport demon. Μια χαρά είναι αλλά υπάρχουν και καλύτερα εννοείται, όποτε θες τα αλλάζεις.

    Η κατανάλωση βενζίνης σε μένα παίζει 3,6 με 3,8 ανά 100km.

    Το αρνητικό με το ybr είναι τα ανταλλακτικά του, είναι πανάκριβα και κάποια δυσεύρετα, κανείς δεν ξέρει γιατί ούτε οι ίδιοι στη yamaha δεν ξέρουν. Βέβαια να σου πω την αλήθεια κάθε χρόνο μειώνουν τις τιμές αλλά και πάλι...είναι ακριβά. Τακάκια 54 ευρώ (παίρνεις από αλλού καλύτερα στη μισή τιμή), σιαγόνες για το πίσω φρένο 54 ευρώ και δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά άλλης εταιρίας που να του ταιριάξει (αναγκάστηκα και παρήγγειλα από την Αγγλία σιαγόνες της EBC με 20 ευρώ με τα μεταφορικά). Πάντως ξαναλέω ότι κάθε χρόνο ρίχνουν τις τιμές, το μπουζί για παράδειγμα το έπαιρνα με 9 ευρώ το 2008 και τώρα κοστίζει 2...οπότε εσύ δεν θα περάσεις αυτά που πέρασα.

    Το πρόβλημα φίλε μου είναι αυτό που ανέφερα ποιο πάνω...600 ευρώ το αμορτισέρ, 600 ευρώ για μια μ******. Περιμένω να δω αν θα κάνουν κάτι σε αυτό αλλά δεν το βλέπω γιατί και σε yamaha στο εξωτερικό που πήρα τόσο το δίναν.

    Από cbf δεν ξέρω να σου πω κάτι αλλά επειδή κυκλοφορούν πολλά σίγουρα θα βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά. Το άλλο καλό είναι ότι έχει ψυγείο και θα αλλάζεις λάδια κάθε 6000 ενώ στο ybr αλλάζουμε κάθε 3000.

  9. #309

  10. #310
    αυτό το έχετε δει ????

    http://burnyourfuel.com/gallery/2011/01/yamahafz250.jpg



    (http://shipofools.gr/2010/03/05/fazer_250/
    http://www.burnyourfuel.com/bikes/ya...ary-2011-sales)

    έχει έρθει /θα έρθει κάτι τέτοιο στα 250cc εδώ ??

    ακόμα μαθαίνω.......
    ελπίζω να έχω μάθει μέχρι να πεθάνω

  11. #311
    τελικά το λένε fazer 250 ή/και fz250 ή/και Ys250

    αρθρο στο "MOTO magazine" για fazer 250



    http://www.youtube.com/watch?v=hZ1ZqiN3Azo

    http://www.youtube.com/watch?v=Gr5Hl...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=OoIOFKae02M&NR=1

    http://www.youtube.com/watch?v=KayCG...eature=related

    ζητώ συγνώμη από όσους ενοχλήθηκαν από τις αναρτήσεις για αυτό το μοντέλο, απλά πιστεύω πως θα ήταν μια καλή εξέλιξη του YBR250...

    κι αυτό γιατί 1η φορά το είδα ψάχνοντας για τυχόν επερχόμενο νέο μοντέλο/νέα έκδοση , πέφτοντας επάνω του στη σελίδα που έβαλα και στο προηγούμενο post (http://www.burnyourfuel.com/bikes/ya...ary-2011-sales) όπου και έγραφε πως ήταν ο αντικαταστάτης...
    ακόμα μαθαίνω.......
    ελπίζω να έχω μάθει μέχρι να πεθάνω

  12. #312
    Παίδες χαιρετώ....

    Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια καλή μπαγκαζιέρα για το μηχανάκι αυτό?Είμαι μεταξύ 26,30,32 λίτρα.Μιλάμε για μια μπαγκαζιέρα για ένα κράνος και λίγο κομψή.GIVI ή KAPPA?
    Μάριος
    www.mlazos.co.nr

  13. #313
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zolas
    GIVI ή KAPPA?

    Ίδιες είναι.

  14. #314
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.518
    αφου θα βαλεις που θα βαλεις βαλε μεγαλη και δεν θα το μετανιωσεις
    είναι κριμα να την κουβαλας και να μη χωραει τιποτα
    οι τιμες δεν ανεβαινουν πολυ με το μεγεθος

  15. #315
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zolas
    Παίδες χαιρετώ....

    Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια καλή μπαγκαζιέρα για το μηχανάκι αυτό?Είμαι μεταξύ 26,30,32 λίτρα.Μιλάμε για μια μπαγκαζιέρα για ένα κράνος και λίγο κομψή.GIVI ή KAPPA?
    με τα λιτρα που θες θα δειχνει μικρη πανω στο μηχανακι! βαλε 42 με 45!
    εγω givi εχω παντως!

Παρόμοια θέματα

  1. Βαλίτσα Yamaha YBR 250
    από likoyrgos στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2010, 10:22
  2. Honda cbf 250 vs Yamaha ybr 250
    από saitis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 16:46
  3. honda cbf vs yamaha ybr 250 ....
    από stef.corfu στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF