Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Erwtish sxetika me Daytona 675

  1. #31
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το 'εχω πάει το θέμα μέχρι εκεί αλλά δες λίγο και κόστος συντήρησης - αντιπροσωπεία. Γιατί αν λες ότι yamaha δεν... τότε πιθανώς να έχεις θέμα.
    Εννοείται ότι σε σχέση με το καρμπυρατέρ ρ1 καίει τίποτα.
    Αν το αποφασίσεις καλές βόλτες και επένδυσε σε ένα σχολείο αρχικά και μετά ψάξου για εξατμίσεις κλπ αφτερ.

    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  2. #32

    Re: Erwtish sxetika me Daytona 675

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sporos-20
    Na twtiso kati poies I diafores anamesa sto daytona 675R kai tou aplou 675 milontas panta gia to montelo tou 2011
    Για τις διαφορές σου δώθηκε ήδη link
    Πήγαινε στο απλό 675...σε σύγκριση του Moto μεταξύ Suzuki GSX-R 600 και Triumph 675R,παρότι και οι ίδιοι λένε οτι το 675R έίναι πιο αγωνιστικό μηχανάκι και με καλύτερο κινητήρα,χάνει λόγω υπερβολικά σκληρών αναρτήσεων.Σε ανωμαλίες το μπροστινό χάνει εύκολα την πρόσφυση του.Και αυτό στην πίστα των Μεγάρων.Στο δρόμο άστο καλύτερα μάλλον...

  3. #33
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.964
    κι εγώ νομίζω ότι για δρόμο καλύτερα είναι να προτιμήσεις το απλό και όχι το R.

  4. #34
    Αργούτσικο Μέλος Το avatar του/της chillipf
    Εγγραφή
    18/03/2008
    Μηνύματα
    373
    1. To ποιός έχει ποιόν στα στροφιλίκια, εξαρτάται κυρίως από τον οδηγό. Πρέπει να δοκιμάσεις να το στρίψεις, για να καταλάβεις τι γίνεται.

    2. Όσον αφορά την τελική του 675, δεν με απασχόλησε ποτέ. Σίγουρα όμως είναι μικρότερη απο του R1.
    Επίσης το όλο μηχανάκι δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με το R-1.

    3. Tαξίδια με 2 άτομα απλά τα ξεχνάς.
    Ταξίδι σχεδόν μόνο από Αθήνα - Σέρρες, μόνος μου και σκυμμένος στο τεπόζιτο. Τέλεια.
    Όσον αφορά την πίστα, βρίσκεται ακριβώς στο γήπεδό του.
    Πολύ ελαφρύ στον χειρισμό του, πολύ καλή ροπή στα ξεκολλήματα, κράτημα τέλειο (πολύ καλά περιφερειακά), γενικά διασκεδάζεις πολύ.



    Εγώ προσωπικά το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά, (το μοντέλο του 2007), το κυκλοφορώ σπάνια σε δρόμο, αλλά όταν πάω πίστα, ή καμμιά σπάνια βολτίτσα σε στροφιλίκια, είμαι ευτυχισμένος.

    αυτά,
    και ότι και να διαλέξεις, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    PFC

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    'Eχεις βάλει στη ζυγαριά τελείως διαφορετικά μηχανάκια και πας να καταλήξεις στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το R1 είναι καλύτερο από το 675 λόγω τελικής -άντε και λόγω επιτάχυνσης - αυτός είναι μόνο ένας παράγοντας που αν τον βγάλεις από τη μέση και ξεχάσεις τα ισιάδια τα μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο....

    έχεις ένα καρμπυρατεράτο χιλιάρι που ζυγίζει 210 - 215 κιλά γεμάτο (κάπου εκεί τέλος πάντων) και ενα υπερκυβισμένο εξακοσάρι που είναι 20-30 κιλά κάτω , έχεις πολύ μεγάλη διαφορά στην μάζα και στον μεγαλύτερο στρόφαλο και σε όλη την γεωμετρία (αν και μεταξόνιο είναι σχετικά ίδια αν δεν λαθεύω )


    πήγαινε κάνε βόλτα σε στροφές το 675R και πρόσεξε πόσο λιγότερη δύναμη στα κλιπον θα βάζεις για να πέσει το μηχανάκι - πολύ πιο ακαριαίο και νευρικό είναι πιστάδικο το μηχανάκι - τέλος -νομίζεις ότι κάθεσαι πάνω στη μπροστινή του ρόδα και για αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ ακατάλληλο για χαλαρές βόλτες και απαράδεκτο για πόλη ... βέβαια συνήθεια είναι όλα απλά εγώ γουστάρω την αίσθηση του "μέσα" στην μηχανή (όπως πχ τα παλιά χόντα η τα πρώτα τζίξερ) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σωστός απλά καταλαβαίνω τι μου κάνει η δεν μου κάνει

    στα φρένα τρομακτική διαφορά οι παλιές σου δαγκάνες με τις μονομπλόκ του 675 θες να σταματήσεις και λες ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (είπαμε έχεις μικρότερη μάζα κιόλας) ούτε κοσκινίσματα ούτε κώλοι στον αέρα έχεις πολύ γρήγορες αλλαγές με shifter μόνο από αυτά κερδίζεις πολλά δέκατα στην πίστα

    σίγουρα το χιλιάρι έχει το αρκουδόγκαζο αλλά αυτό που έγραφε ο φίλος σου με το 675R ότι σε έχει (σε στροφιλίκι όχι σε ισιάδια λέμε) μην το βάλεις το στοίχημα ότι θα χάσει ... απλά αφού το έχεις το κονέ σκατζάρετε μηχανάκια και ψάξτο μόνος σου...

    εδώ που τα λέμε όλοι στο πληκτρολόγιο είμαστε τουρμπίνες



    p.s. κατέβασε από το ebike το τεύχος που κάνουν δοκιμή το 675R στην πίστα και γράφει πέντε πράγματα σταράτα ο Παπαπαναγής
    Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την ενημέρωση που με έκανε να σκεφτώ αρκετά πράγματα για το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά που ανέφερες τώρα θα προσπαθήσω να οδηγήσω ένα 675 πριν το πάρω. Ος αναφορά τους ποιο πάνω.
    1 δεν είμαι 20 είμαι 27 με γυναίκα και παΐδι
    Και ναι το μηχανάκι το θέλω για να ξεκινήσω να μπαίνω σιγά σιγά στην πιστά γιατί μου αρέσει και για βόλτες μακρινές με κάνα 2 φίλους που κανονίζουμε και πηγαίνουμε όταν μπορούμε
    2 με παρεξήγησαν κάποιοι όταν μίλησα για το R1 μου δεν το είπα με την μορφή ότι θα πάω για κόντρες απλά το είπα με την μορφή ερωτώσης και όχι σαν πιτσιρίκος που δεν ξέρω τι κάνω και Πάο για κρέμασμα απλός είναι η πρώτη μου μηχανή SS και δεν έχω οδήγηση κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία για να την συγκρίνω
    3 μου αρέσουν από μικρός τα SS μηχανάκια και δεν τα αλλάζω
    4 έχω και scooter για την πόλη και αμάξι για την οικογένεια
    taxytita gia zwi

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chillipf
    1. To ποιός έχει ποιόν στα στροφιλίκια, εξαρτάται κυρίως από τον οδηγό. Πρέπει να δοκιμάσεις να το στρίψεις, για να καταλάβεις τι γίνεται.

    2. Όσον αφορά την τελική του 675, δεν με απασχόλησε ποτέ. Σίγουρα όμως είναι μικρότερη απο του R1.
    Επίσης το όλο μηχανάκι δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με το R-1.

    3. Tαξίδια με 2 άτομα απλά τα ξεχνάς.
    Ταξίδι σχεδόν μόνο από Αθήνα - Σέρρες, μόνος μου και σκυμμένος στο τεπόζιτο. Τέλεια.
    Όσον αφορά την πίστα, βρίσκεται ακριβώς στο γήπεδό του.
    Πολύ ελαφρύ στον χειρισμό του, πολύ καλή ροπή στα ξεκολλήματα, κράτημα τέλειο (πολύ καλά περιφερειακά), γενικά διασκεδάζεις πολύ.



    Εγώ προσωπικά το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά, (το μοντέλο του 2007), το κυκλοφορώ σπάνια σε δρόμο, αλλά όταν πάω πίστα, ή καμμιά σπάνια βολτίτσα σε στροφιλίκια, είμαι ευτυχισμένος.

    Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου
    αυτά,
    και ότι και να διαλέξεις, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου
    taxytita gia zwi

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLACKGAS
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το 'εχω πάει το θέμα μέχρι εκεί αλλά δες λίγο και κόστος συντήρησης - αντιπροσωπεία. Γιατί αν λες ότι yamaha δεν... τότε πιθανώς να έχεις θέμα.
    Εννοείται ότι σε σχέση με το καρμπυρατέρ ρ1 καίει τίποτα.
    Αν το αποφασίσεις καλές βόλτες και επένδυσε σε ένα σχολείο αρχικά και μετά ψάξου για εξατμίσεις κλπ αφτερ.

    Πρώτα επενδύεις σε ένα καλό κράνος γάντια στολή για την περίπτωση πίστας και γενικά ότι σε προστατεύει και σε κάνει να οδηγάς με ασφάλεια
    taxytita gia zwi

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    'Eχεις βάλει στη ζυγαριά τελείως διαφορετικά μηχανάκια και πας να καταλήξεις στο (λάθος) συμπέρασμα ότι το R1 είναι καλύτερο από το 675 λόγω τελικής -άντε και λόγω επιτάχυνσης - αυτός είναι μόνο ένας παράγοντας που αν τον βγάλεις από τη μέση και ξεχάσεις τα ισιάδια τα μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση το ένα με το άλλο....

    έχεις ένα καρμπυρατεράτο χιλιάρι που ζυγίζει 210 - 215 κιλά γεμάτο (κάπου εκεί τέλος πάντων) και ενα υπερκυβισμένο εξακοσάρι που είναι 20-30 κιλά κάτω , έχεις πολύ μεγάλη διαφορά στην μάζα και στον μεγαλύτερο στρόφαλο και σε όλη την γεωμετρία (αν και μεταξόνιο είναι σχετικά ίδια αν δεν λαθεύω )


    πήγαινε κάνε βόλτα σε στροφές το 675R και πρόσεξε πόσο λιγότερη δύναμη στα κλιπον θα βάζεις για να πέσει το μηχανάκι - πολύ πιο ακαριαίο και νευρικό είναι πιστάδικο το μηχανάκι - τέλος -νομίζεις ότι κάθεσαι πάνω στη μπροστινή του ρόδα και για αυτό εγώ προσωπικά το θεωρώ ακατάλληλο για χαλαρές βόλτες και απαράδεκτο για πόλη ... βέβαια συνήθεια είναι όλα απλά εγώ γουστάρω την αίσθηση του "μέσα" στην μηχανή (όπως πχ τα παλιά χόντα η τα πρώτα τζίξερ) χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι σωστός απλά καταλαβαίνω τι μου κάνει η δεν μου κάνει

    στα φρένα τρομακτική διαφορά οι παλιές σου δαγκάνες με τις μονομπλόκ του 675 θες να σταματήσεις και λες ΕΔΩ ΣΤΑΜΑΤΑΩ (είπαμε έχεις μικρότερη μάζα κιόλας) ούτε κοσκινίσματα ούτε κώλοι στον αέρα έχεις πολύ γρήγορες αλλαγές με shifter μόνο από αυτά κερδίζεις πολλά δέκατα στην πίστα

    σίγουρα το χιλιάρι έχει το αρκουδόγκαζο αλλά αυτό που έγραφε ο φίλος σου με το 675R ότι σε έχει (σε στροφιλίκι όχι σε ισιάδια λέμε) μην το βάλεις το στοίχημα ότι θα χάσει ... απλά αφού το έχεις το κονέ σκατζάρετε μηχανάκια και ψάξτο μόνος σου...

    εδώ που τα λέμε όλοι στο πληκτρολόγιο είμαστε τουρμπίνες



    p.s. κατέβασε από το ebike το τεύχος που κάνουν δοκιμή το 675R στην πίστα και γράφει πέντε πράγματα σταράτα ο Παπαπαναγής
    Ευχαριστώ φιλέ μου για την γνώμη σου όντως είναι 215 κιλά γεμάτη
    taxytita gia zwi

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Daytona 675
    από GTZ750 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:22
  2. Erotisi Sxetika Me ta Lastixa
    από jp79 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2005, 11:55
  3. sxetika me mia eksatmisi fmf (long text)
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2004, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF