Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Αγορα χωματινης μοτοσυκλετας

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από $py Προβολή μηνύματος

    Μπερδέυτικες, είναι ιδανικό για extreme enduro
    Ασφαλώς και κάνει για extreme enduro αλλά για κάποιον με μικρή εμπειρία ή εναν χομπίστα δεν είναι καλή επιλογή?
    Δεν είναι αδύναμο σαν τα 125 που πρέπει να μετράς σχέσεις για να μην κρεμάσει, ούτε τόσο δυνατό όσο 250. Είναι δίχρονο με ελαστικό κινητήρα και διάρκεια ψηλά. Δεν χρειάζεται την συντήρηση ενός 4χρονου ούτε η επισκευή κινητήρα κοστίζει το ίδιο. Είναι πανάλαφρο για τα δύσκολα κομμάτια, έχει ελαφρύτερη αίσθηση και είναι πιο διασκεδαστικό απ' τα 4Τ.

    Μείον το μικρό ρεζερβουάρ και η αδυναμία κάλυψης μεγάλων ασφάλτινων αποστάσεων. Μικρότερων τουλάχιστον από τα 4Τ.

    Εγώ το έχω στο μυαλό μου σαν το ιδανικό για κάποιον απαιτητικό χομπίστα. Αλλά είμαι και λάτρης του δίχρονου κινητήρα και ίσως βλέπω διαφορετικά τα πράγματα ή ίσως απλά κάνω λάθος.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ασφαλώς και κάνει για extreme enduro αλλά για κάποιον με μικρή εμπειρία ή εναν χομπίστα δεν είναι καλή επιλογή?
    Δεν είναι αδύναμο σαν τα 125 που πρέπει να μετράς σχέσεις για να μην κρεμάσει, ούτε τόσο δυνατό όσο 250. Είναι δίχρονο με ελαστικό κινητήρα και διάρκεια ψηλά. Δεν χρειάζεται την συντήρηση ενός 4χρονου ούτε η επισκευή κινητήρα κοστίζει το ίδιο. Είναι πανάλαφρο για τα δύσκολα κομμάτια, έχει ελαφρύτερη αίσθηση και είναι πιο διασκεδαστικό απ' τα 4Τ.

    Μείον το μικρό ρεζερβουάρ και η αδυναμία κάλυψης μεγάλων ασφάλτινων αποστάσεων. Μικρότερων τουλάχιστον από τα 4Τ.

    Εγώ το έχω στο μυαλό μου σαν το ιδανικό για κάποιον απαιτητικό χομπίστα. Αλλά είμαι και λάτρης του δίχρονου κινητήρα και ίσως βλέπω διαφορετικά τα πράγματα ή ίσως απλά κάνω λάθος.
    Σωστά όλα αυτά που λες, άρα δεν κάνει για εκδρομικό εντούρο, για αρχάριο ναι (αν και μέχρι το 2003 τα 200αρια είναι πολύ νευρικά)
    ---Dum spiro, spero---

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από $py Προβολή μηνύματος
    Σωστά όλα αυτά που λες, άρα δεν κάνει για εκδρομικό εντούρο, για αρχάριο ναι (αν και μέχρι το 2003 τα 200αρια είναι πολύ νευρικά)
    Έχεις δίκιο. Εννοούσα μη αγωνιστικό εντούρο.

    Όσο πιο πίσω πάμε τόσο πιο απόλυτα γίνονται. Σταδιακά όλα απέκτησαν πιο "τετράχρονη απόδοση".
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Ε μαλλον εκει που ξεκινησαμε καταληγουμε.Η ΚΤΜ 450 η CRE 450.Οτι βρω πιο καινουριο και στην καλυτερη κατασταση.....Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!



    Φίλε μου καλύτερα ΚΤΜ 450 . Το CRE είναι μοτο κρος με << ρούχα>> εντούρο(προσωπική πάντα άποψη).

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Υπαρχουν βεβαια κ στην πθσω πλευρα του μυαλου μου τα exc 250 2T '08-'08.εχει μηχανακια σε αψογη κατασταση.θα μου πεις 250 διχρονο;;πολυ ξεσπασμα κ δυναμη υπερβολικη για αρχαριο.αλλα ρε παιδια μιλαμε για μηχανακια enduro.εχουν κι αυτα χαρακτηρα οπως τα motocross διχρονα;;που ειναι δυστροπα κ δυσκολα;;δεν ειναι πιο ομαλα κ φιλικα μιας κ ειναι enduro;;;;;

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν βεβαια κ στην πθσω πλευρα του μυαλου μου τα exc 250 2T '08-'08.εχει μηχανακια σε αψογη κατασταση.θα μου πεις 250 διχρονο;;πολυ ξεσπασμα κ δυναμη υπερβολικη για αρχαριο.αλλα ρε παιδια μιλαμε για μηχανακια enduro.εχουν κι αυτα χαρακτηρα οπως τα motocross διχρονα;;που ειναι δυστροπα κ δυσκολα;;δεν ειναι πιο ομαλα κ φιλικα μιας κ ειναι enduro;;;;;

    Καλά κάνεις και κοιτάς τα 2τ. Μην σκέφτεσαι την δύναμη είτε είναι δίχρονο είτε τετράχρονο. Αν εξαιρέσεις λίγες περιπτώσεις η δύναμη της μοτό είναι χρήσιμη. Τα exc 2τ είναι από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις. Έχουν ιδανικό δούλεμα που ικανοποιεί μεγάλο ποσοστό οδηγών και κατα πάσα πιθανότητα και εσένα. Είναι οικονομικά στην συντήρηση και πιο ελαφριά σε σχέση με τα τετράχρονα. Δεν τρώνε ευκολα γρανάζια-αλυσίδα και λάστιχα.

  7. #37
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδια.Ειμαι καινουριος στο forum και χρειαζομαι την γνωμη μερικων εμπειρων χωματινων οδηγων.Ειμαι στα προθυρα αγορας μηχανης εντουρο.Ειμαι ηδη κατοχος ενος kawasaki ninja zx9r και θελω να του παρω και ενα χωματινο αδερφακι!!Εχω κολλησει στην επιλογη μοτοσυκλετας.Και εδω ειναι το μεγαλο ερωτικατικο:KTM EXC450 '08???CRE 450F '08??HUSABERG FE450 '08???Η κατι αλλο που δεν εχω δει-σκεφτει??Θελω κατι συγχρονο και αξιοπιστο.Δεν κοιταω 250 τετραχρονα γιατι βγαζουν πολλα προβληματα.Οσοι φιλοι εχουν 250 αγανακτησαν.Και προτιμω να κουραστω στα χερια με το 450 παρα στην τσεπη με το 250....!!!Και ουτε διχρονο γιατι θελω οπωσδηποτε μιζα!Διαθετω 3000-3500-4000 ευρω το πολυ!Αν μου δινατε μερικες συμβουλες και μερικες πληροφοριες για τα μηχανακια που προανεφερα θα σας ημουν ευγνωμων.....
    το 450 θα το ελεγχεις μεν το γκαζι αλλα το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν θα το χαιρεσαι και πολυ συντομα θα το πουλας για κατι ποιο διασκεδαστικο κ ευκολο!!μην τρως κολληματα με μιζα γιατι τα μηχανακια π συντηρουνται σωστα δεν εχουν προβλημα εκκινησης!αν θες να παρεις ενα ιδανικο για μενα εντουρο το ktm 200 e-xc ειναι οτι ποιο διασκεδαστικο για αυτο π θες στα λεφτα αυτα και φοβερο μηχανακι!!!

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.372
    Πάρε ένα 250 ή 300 δίχρονο να ευχαριστηθείς οδήγηση.

    Εχουν μπόλικη ροπή από χαμηλά, κανονική απόκριση (καμμία σχέση με ΜΧ δίχρονα) και ακρως εκμεταλλεύσιμη δύναμη.

    Ομως το πιο σημαντικό πλεονέκτημα των δίχρονων είναι ότι λόγω λιγότερων κινούμενων μερών στον κινητήρα έχουν πανάλαφρη αίσθηση και στις εντουροδιαδρομές θα τα περνάς όλα από πάνω για πλάκα.

    Μη πάρεις 200ρι είναι πολύ νευρικό το μοτερ του για εντούρο, πάρε 250 ή 300.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    250 2τ ειναι η καλυτερη επιλογη για εντουρο και το 300 καλο ειναι με την ηπια ρυθμιση κινητηρα,επισης οταν το μαθεις το 300 δεν θα σε αφηση ποτε απο δυναμη
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Ισως με λιγη τυχη και με μερικα παζαρια να βρω κανενα exc 300 μιζατο!!

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από isaakzx9r Προβολή μηνύματος
    Ισως με λιγη τυχη και με μερικα παζαρια να βρω κανενα exc 300 μιζατο!!
    Η μίζα στα δίχρονα θεωρείτε εκτάκτου ανάγκης πράγμα που σημαίνει οτι δεν την χρησιμοποιούμε συνεχώς γιατί παραδίδει πνεύμα. Όοοοσο για το 300 θέλει προσοχή....μαζεύει χιλιόμετρα από εκεί που δεν το περιμένεις.......

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2012
    Μηνύματα
    26
    Ε τοτε ακυρο το διχρονο.δεν παιζει καθε λιγο κ λιγακι να βαραω μανιβελα κ ιδιαιτετα σε δυσκολα κομματια που βλεπω οτι σβηνει το μηχανακι(ανηφορια,πλαγιες κτλ)εχω και ασχημη εμπειρια απο μανιβελα και ουτε να τις βλεπω δεν θελω.ενα husqvarna 510 θα μου εσπαγε το ποδι.μανιβελα;;;;μακρυαααααα.....ουτε παπι πλεον χωρις μιζα!!!!!

  13. #43
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Τα δίχρονα παίρνουν με μισή μανιβελιά μπρος.

  14. #44
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Δίχρονο 300αρι με μίζα.-

    Ελαφρύ, Δυνατό, Εύκολο, με μηδενική συντήρηση.

    Η μίζα ΔΕΝ παραδίδει πνεύμα (εμένα παίζει μια χαρά και πέρα από την πρώτη φορά, όλες τις επόμενες το βάζω με την μίζα).

    H μανιβέλα είναι πανεύκολη και η μοτοσυκλέτα ακόμα και μετά από μήνες ακινησία παίρνει με μία μανιβελία (και αέρα ανοικτό)

    Το μοναδικό μειονέκτημα ότι μιλάμε για μοτοσικλέτα απο το 2008 και μετά συνεπώς θα βγαίνει παραπάνω απο τα χρήματα που διαθέτεις
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τα δίχρονα παίρνουν με μισή μανιβελιά μπρος.
    Είπε ο τρελός βαρβάτος βρώμικος άντρας...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 13:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 10:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF