Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 162 από 162

Θέμα: λαδια τουτου σε μοτο

  1. #151
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig

    Εχω την ενυπωση παντως (διορθωσε με αν κανω λαθος) οτι τα συγκεκριμενα 0-40 χρησιμοποιουνται για αγωνιστικη χρηση για να προσφερουν την απαιτουμενη λιπανση σε κινητηρες απο τους οποιους απαιτειται υψηλη ισχυς πριν ακομα φτασουν τις ιδανικες θερμοκρασιες.
    οχι...

    μην βαζεις τα αγωνιστικα μοτερ στην συνιστωσα αποφασης καλυτερου ιξωδους για το καθημερινο σου μηχανακι...

    ο λογος...

    τα αγωνιστικα χρησιμοποιουν το πιο λεπτορευστο λαδι που μπορουν αποσκοπωντας στην αποκτηση και του τελευταιου πεταλου αλογου που μπορουν να παρουν,απο οπου μπορουν να το παρουν(μειωση τριβων ελαιου στην παρουσα) χωρις να διαλυθουν (οσο κραταει ο αγωνας φυσικα)...

    σκεψου οτι τα περισσοτερα αγωνιστικα dragster τρεχουν με singlegrade 5αρι η το πολυ 10αρι...
    μην σου πω τι θα γινει αν το βαλεις στο μηχανακι σου...

    κινηματικο ιξωδες βλεπεις στους 40 και 100 celsium...δεν αρκει για να κρινεις κατα ποσο εισαι ασφαλης...βοηθαει μεν ,δεν αρκει δε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #152
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    εχει δικιο ο reinmeister...

    καπου ειχα ακουσει οτι αν βαζαμε λαδια Φ1 στα αυτοκινητα, ο κινμητηρας θα ζουσε για 10 λεπτα



    επισης να πω οτι εχω παρατηρισει διαφορα στην αποδοση με 50 και 40αρι λαδι, μικρη μεν, αλλα υπηρχε καποια διαφορα...

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Προσωπικά για το ιξώδες ακολουθώ 2 αρχές

    1 Αποφεύγω τα λάδια που καλύπτουν πολύ μεγάλο εύρος πχ κάτι περίεργα 0-40, 5-50 κλπ. Δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει αλλά θεωρώ ότι όσο πιο μεγάλο θερμοκρασιακό εύρος θα προσπαθεί να καλύψει ένα λάδι τόσο λιγότερο καλή δουλειά θα κάνει στο κρίσιμο φάσμα

    2. Προσπαθώ να συνδυάσω τις αλλαγές με την εποχή του χρόνου. Δηλαδή αλλάζοντας λάδια τον Νοέμβριο-Δεκλεμβριο έχοντας μπροστά μου τους πιο κρύους μήνες του χειμώνα βάζω 10-40... Αντίθετα τον Απρίλη-Μαη και μετά έχοντας μπροστά μου τους καλοκαιρινούς μήνες βάζω το 20-50

  4. #154
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    οχι...

    κινηματικο ιξωδες ειναι στους 40 και 100 celsium...δεν αρκει για να κρινεις κατα ποσο εισαι ασφαλης...βοηθαει μεν ,δεν αρκει δε...
    Οποτε αν καταλαβα καλα, το 0-40 δεν ειναι απλα ενα λαδι πιο 'ευρειας' λειτουργιας και δεν υπερκαλυπτει το 10-40 στις συνθηκες για τις οποιες το 10-40 εχει φτιαχτει. Σωστο η λαθος?

    Οποτε εχετε λιγο χρονο η εσυ η ο Ολντμαν εξηγειστε το μου αυτο, γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα τι στο καλο γινεται με το 0-40 και αν θα επρεπε να το αλλαξω (οσον αφορα το ιξωδες παντα!)

  5. #155
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Προσωπικά για το ιξώδες ακολουθώ 2 αρχές

    1 Αποφεύγω τα λάδια που καλύπτουν πολύ μεγάλο εύρος πχ κάτι περίεργα 0-40, 10-50 κλπ. Δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει αλλά θεωρώ ότι όσο πιο μεγάλο θερμοκρασιακό εύρος θα προσπαθεί να καλύψει ένα λάδι τόσο λιγότερο καλή δουλειά θα κάνει στο κρίσιμο φάσμα

    2. Προσπαθώ να συνδυάσω τις αλλαγές με την εποχή του χρόνου. Δηλαδή αλλάζοντας λάδια τον Νοέμβριο-Δεκλεμβριο έχοντας μπροστά μου τους πιο κρύους μήνες του χειμώνα βάζω 10-40... Αντίθετα τον Απρίλη-Μαη και μετά έχοντας μπροστά μου τους καλοκαιρινούς μήνες βάζω το 20-50
    μου φαινονται απολυτα λογικα και τα δυο. Αν ειχα βρει 10-40 στο πρακτικερ οταν πηγα, θα το ειχα τσιμπησει!

  6. #156
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Προσωπικά για το ιξώδες ακολουθώ 2 αρχές

    1 Αποφεύγω τα λάδια που καλύπτουν πολύ μεγάλο εύρος πχ κάτι περίεργα 0-40, 10-50 κλπ. Δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει αλλά θεωρώ ότι όσο πιο μεγάλο θερμοκρασιακό εύρος θα προσπαθεί να καλύψει ένα λάδι τόσο λιγότερο καλή δουλειά θα κάνει στο κρίσιμο φάσμα

    2. Προσπαθώ να συνδυάσω τις αλλαγές με την εποχή του χρόνου. Δηλαδή αλλάζοντας λάδια τον Νοέμβριο-Δεκλεμβριο έχοντας μπροστά μου τους πιο κρύους μήνες του χειμώνα βάζω 10-40... Αντίθετα τον Απρίλη-Μαη και μετά έχοντας μπροστά μου τους καλοκαιρινούς μήνες βάζω το 20-50

  7. #157
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Οποτε αν καταλαβα καλα, το 0-40 δεν ειναι απλα ενα λαδι πιο 'ευρειας' λειτουργιας και δεν υπερκαλυπτει το 10-40 στις συνθηκες για τις οποιες το 10-40 εχει φτιαχτει. Σωστο η λαθος?

    Οποτε εχετε λιγο χρονο η εσυ η ο Ολντμαν εξηγειστε το μου αυτο, γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα τι στο καλο γινεται με το 0-40 και αν θα επρεπε να το αλλαξω (οσον αφορα το ιξωδες παντα!)
    Και να σας κουρασω και με μια αλη ερωτηση. Το γεγονος οτι το κιβωτιο με το 0-40 ειναι εξαιρετικα γλυκο τοσο οταν ξεκιναει κρυα η μηχανη οσο και οταν ζεσταθει, ειναι ενδειξη του οτι το '0' στο 0-40 δεν ειναι 'λιγο' αλλα αντιθετα επαρκες?

  8. #158
    ριξε εδω μια ματια αρχικα ...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_oil
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #159
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    To 0W40 δηλώνει ότι το συγκεκριμένο λάδι σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες συμπεριφέρεται σαν λάδι μηδενικού ιξώδους , ενώ σε κανονικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος συμπεριφέρεται σαν 40άρι...
    (αν θυμάμαι καλά, το εύρος του είναι από λιγότερο από -30βC μέχρι +40βC...).

    Κοινώς, τα πολύτυπα λάδια υπόσχονται ότι θα δίνουν σταθερα χαρακτηριστικά λίπανσης σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών περιβάλλοντος ...

    Όταν, για ένα συγκεκριμένο μέρος, οι συνθήκες είναι τέτοιες που ένα 15W40 αρκεί για τις απαιτήσεις λίπανσης, το 5W50 δεν προσφέρει απολύτως τίποτε παραπάνω !!!

    Επίσης, πολύ σωστά είπε ο Ορκωτός ότι οι ενδείξεις κινηματικού ιξώδους στους 40 και 100 βC αποτελούν μεν ένα πρώτο "μπούσουλα" αλλά δεν αποτελούν και την "απόλυτη αλήθεια"...
    (ουσιαστικά, δείχνουν τις διαφορές που μπορεί να έχουν μεταξύ τους τα λάδια με το ΙΔΙΟ κατά SAE ιξώδες...).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ριξε εδω μια ματια αρχικα ...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Motor_oil
    Ωραία εγώ κόβω ένα κομματάκι μόνο και παραθέτω για προβληματισμό.

    The latest API service standard designation is SM for gasoline automobile and light-truck engines. The SM standard refers to a group of laboratory and engine tests, including the latest series for control of high-temperature deposits. Current API service categories include SM, SL and SJ for gasoline engines. All previous service designations are obsolete, although motorcycle oils commonly still use the SF/SG standard. The obsolete SH standard was the last standard to contain the integral zinc and phosphorus (ZDDP) levels needed for proper lubrication of approx. pre-1990 cars[citation needed]. Oils with higher ZDDP levels are still available from some manufactures, although much information is proprietary.

  11. #161
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ωραία εγώ κόβω ένα κομματάκι μόνο και παραθέτω για προβληματισμό.

    The latest API service standard designation is SM for gasoline automobile and light-truck engines. The SM standard refers to a group of laboratory and engine tests, including the latest series for control of high-temperature deposits. Current API service categories include SM, SL and SJ for gasoline engines. All previous service designations are obsolete, although motorcycle oils commonly still use the SF/SG standard. The obsolete SH standard was the last standard to contain the integral zinc and phosphorus (ZDDP) levels needed for proper lubrication of approx. pre-1990 cars[citation needed]. Oils with higher ZDDP levels are still available from some manufactures, although much information is proprietary.
    Εγώ έχω καταλάβει πως αυτό το ZDDP είναι πολύ χρήσιμο για τις μοτοσυκλέτες αλλά επειδή βλάπτει τους καταλύτες το χρησιμοποιούν όλο και λιγότερο στα λιπαντικά.
    Το mobil 1 έχει καλή περιεκτικότητα σε ZDDP σε μερικές από τις εκδόσεις του (όπως πχ στην έκδοση για αερόψυκτους V2 με ιξώδες 20w-50), στις άλλες εταιρίες δεν έχω βρει στοιχεία.
    Στο εξωτερικό κάνουν ευρεία χρήση (και "ορκίζονται") στα μηχανάκια και στα σούπερκαρ στο συνθετικό rotela 6 της shell (που είναι για βαρέα οχήματα) αλλά τα τελευταία χρόνια κανείς δεν το βρίσκει επειδή μάλλον αντικαταστάθηκε από το rimula, το οποίο βγαίνει σε πολλές εκδόσεις, η μία τουλάχιστον από αυτές έχει υψηλή περιεκτικότητα σε zddp αλλά κάτι δεν είναι τόσο σωστό με το "Sulphated Ash" το οποίο δεν ξέρω τη διάολο είναι (μάλλον έχει σχέση με κατάλοιπα από την καύση του που μένουν σε μεγάλη ποσότητα στο μοτερ)
    Σε κανένα service/owners manual δεν έχω δει να προτείνεται "motorcycle oil" αλλά "engine oil" που να μην είναι :energy concerving" "χαμηλής καταναλωσης καυσίμων" κτλ και να είναι ΑΡΧΑΙΩΝ προδιαγραφών...
    Πιθανότατα τα "ειδικά" λάδια μοτοσυκλέτας είναι 99% κλασσική περίπτωση αρπαχτής (μόνο στα mobil1 αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας έχω δει στοιχεία που δημοσιεύει η εταιρία και δείχνουν λίγο μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε zddp για το "μοτοσυκλετιστικό")

  12. #162
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για το ZDDP κατάλαβα πως έχει περιοριστεί δραματικά από όλα τα λιπαντικά επειδή κάνει ζημιά στους καταλύτες, είναι σίγουρο πως το ίδιο συμβαίνει και με τα υποτιθέμενα "λάδια μοτοσυκλέτας" αφού κι αυτές πια έχουν καταλύτες.
    Αν οι προδιαγραφές του λαδιού είναι πολύ μοντέρνες (πχ API: SM/CF) τότε το λάδι δεν περιέχει μεγάλη ποσότητα από το πολύτιμο zddp, αν είναι λίγο παλαιότερες (πχ API: SL/CF) τότε έχει.
    Στον σύγχρονο κατάλογο της SHELL βρήκα στη σειρά με τα "συνθετικής τεχνολογίας" το Helix HX7 K 15W-50 (που το προτείνει για "παλαιότερα οχήματα) το οποίο είναι API: SL/CF ενώ το αντίστοιχο Helix HX7 10W-40 είναι API: SM/CF !

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. Κινητήρας WANKEL σε μοτό (ιστορική αναδρομή)
    από 675 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2012, 10:25
  2. Αλλαγή μπαταρίας σε μοτό....
    από billakosthegr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2010, 18:00
  3. Λαδια καρτερ σε κτμ 200 exc
    από zactri στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 16:53
  4. Αεροσακος σε μοτο
    από el_hymador στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF