Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Ακούω ένα τάκ και νιώθω ένα ελαφρύ χτύπο όταν βυθίζω τις μουκάλες...

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    σε άλα φορουμ που διάβασα παρουσιαζετε ο ιδιος χτυπος μετα απο αλλαγή λαδιών η ελατιρίων γιατι αλλάζει η συμπεριφορά της αναρτησης κάτι τέτοιο δέν το πολυ επιασα
    Και πολυ καλα έκανες...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    η κάτω βίδα λύνει με ένα μακρύ αλενάκι "εύκολα" αρκεί να θυμηθείς να την λύσεις πρώτη.
    Να σε δω ρε μπαγασα να το κάνεις αυτό σε κανενα XL (R ή S) του '80 και να μην καταλήγεις στην υπέρμετρη κατανάλωση αλκοολούχων διαλυμάτων..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Λοιπόν τα ρουλεμάν αλλαχτήκαν..το πρόβλημα με το τιμόνι λύθηκε τώρα πάει λαμπάδα!ειχε φθορά το κάτω ρουλεμάν όπος φαινετε στη φώτο εχω κυκλώσει τη φθορά σε αυτά τα σημεία σάν γραμμουλες κάθετες είχε φθαρεί και ήταν σάν αυλακια με αποτελεσμα οποτε ήταν μέσα στα αυλάκια τα ''βαρελάκια'' του ρουλεμάν σκάλωναν και δυσκολευονταν το στρίψιμο μόλις ξεσκάλωναν έστριβε απότομα..
    Το τάκ τάκ συνεχίζει να υπάρχει..κάτι το προκαλεί μέσα απο την μπουκάλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01412.jpg 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	337025
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  4. #34
    Έχω φτιάξει σε 5' damper rod holder, όταν μου χρειάστηκε στο ΧΤ 600, με σωληνωτά κλειδιά διαφόρων διαμετρημάτων (χρειάστηκα 4 ή 5).
    Το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο και από την κάτω πλευρά κλειδώνουν το παξιμάδι και στην επάνω κρατούσα κόντρα.
    Βέβαια τότε δεν ήξερα για το ειδικό κλειδί που το είδα τώρα.
    Κι έτσι όμως κάνω την δουλειά μου.

  5. #35
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν τα ρουλεμάν αλλαχτήκαν..το πρόβλημα με το τιμόνι λύθηκε τώρα πάει λαμπάδα!ειχε φθορά το κάτω ρουλεμάν όπος φαινετε στη φώτο εχω κυκλώσει τη φθορά σε αυτά τα σημεία σάν γραμμουλες κάθετες είχε φθαρεί και ήταν σάν αυλακια με αποτελεσμα οποτε ήταν μέσα στα αυλάκια τα ''βαρελάκια'' του ρουλεμάν σκάλωναν και δυσκολευονταν το στρίψιμο μόλις ξεσκάλωναν έστριβε απότομα..
    Το τάκ τάκ συνεχίζει να υπάρχει..κάτι το προκαλεί μέσα απο την μπουκάλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01412.jpg 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	337025
    Ναι, μόνο εκεί ήταν το πρόβλημα!

    Ωραίος!

    Δοκίμασε να δεις αν λύνεται η κάτω βίδα όπως σου είπε ο αμυρου και αν ναι προχώρα και στις μπουκάλες.

    Αν τη λύσεις μια φορά θα δεις και τι χρειάζεται να φτιάξεις για την επόμενη.
    Sent from me using a computer.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    ναι αλλά τώρα τα έχω δέσει ξανά...Τουλάχιστον για κάνα μήνα δέν την ξανα ανοίγω..
    εφόσον έστρωσε το τιμόνι θα οδηγάω τώρα έτσι και όταν βρώ χρόνο θα τα λύσω παλι..
    Ααα ξέχασα...ολά πήγαν καλά εκτός ένα που ξέχασα να αναφέρω..τα παξιμάδια του γατζοκλειδου εχουν απο πάνω μια σάν ροδέλα προστατευτικη την οποία ξέχασα να βάλω..την είδ όταν μάζευα τα εργαλεία αυτή εδώ είναι......

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01431.jpg 
Προβολές:	58 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	337055

    έτσι φαίνετε..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01432.jpg 
Προβολές:	58 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	337056
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #37
    Νομίζω ότι αυτό το καπάκι κλείνει και δεν παίρνει νερά μέσα στο λαιμό. Μήπως να το βάλεις, λέω εγώ τώρα...

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Οτι θα το βάλω είναι σίγουρο..τιμόνι όργανα και πάνω τιμονόπλακα θέλει μόνο αλλά δέν πιστευω να έχω άμεσο κύνδινο..προστατευτικό είναι όπος είπες για νερά,,η κάτω πλευρά έχει πλαστικό..
    Να ρωτήσω κάτι ακόμα...ανάμεσα στα 2 παξιμάδια γκατζόκλειδου έχει μια πλαστική σάν σαμπρέλα ροδέλα η οποία δέν μου επέτρεπε να σφίξω πολύ τα παξιμάδια μεταξύ τους γιτα ηταν πολύ ελλαστική..τα εσφιξα όσο μου επέτρεπε και πέραση τη ροδέλα που τα κρατάει μαζί..αλλα΄ρωτάω εγω τώρα αυτά τα 2 παξιμάδια δέν πρέπει να σφίξουν πολύ μεταξύ τους για να μήν επιτρέπετε να λασχάρει η κάτω βίδα?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC01424.jpg 
Προβολές:	54 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	337074
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Ορίστε και φώτο απο την δουλειά που έγινε...

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145581
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Ρε μικρέ θεούλη! Αντι για βίδες εσένα σου περισσεύουν ολόκληρα καπάκια? Δεν πειράζει, εύκολο είναι να την βάλεις, όπως είπες. Από κάτω να βάλεις και λίγο γράσο.

    Την δεύτερη βίδα για το γατζόκλειδο δε σου είπα να τη σφίξεις με το χέρι μωρέ? Τόσο θέλει!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/06/2015 στις 17:31.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Εγώ κατάλαβα την 1η βίδα..Η 1η πόσο ήθελη δηλαδή?
    Την εσφιξα ούτε λίγο ούτε πολυ..πάντος να ξέρεις το κόλπο που είπες μέχρι να γίνει άσπρο το δάχτιλο δέν δουλευει καθόλου..για 2 λόγους...Ο πρώτος είναι οτι εκινη τη στιγμή τα δάχτιλα μου ήταν μαυρα απο τη βρομιά οπότε ορατοτητα 0..
    Ο 2ος είναι οτι είμαι πολυ σφίχτης και οταν άσπρισε το δάχτιλο (αφου το είχα καθαρίσει και φαινονταν) ηταν αρκετά σφηχτή η βίδα..
    Εντέλη τα εσφιξα ούτε πολύ ούτε λίγο..την εσφιξα οσο περισότερο γινοταν χωρίς να γίνει αισθητο στην κίνηση της τιμονόπλακας,
    Πάντος όταν το 'εβγαλα και οι 2 βίδες βγαίναν με το χέρι..μόνο η κάτω ηθελα ένα κλικ με το γκατζοκλειδο..
    Τα εκανα καλα η οχι?
    Με λίγα λόγια έσφιξα την κάτω όσο ανέφερα και την πάνω όσο μου επετρεπε η ροδέλα το οποίο θεώρησα λίγο..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  12. #42
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Είσαι θεός, τέλος!

    To γατζόκλειδο που έχει τετράγωνο για να μπαίνει το δυναμόκλειδο είναι ακριβό. Αν έχεις δυναμόκλειδο φτιάξε ένα κολλώντας ανάποδα ένα καρυδάκι όσο πιο κοντά στο άνοιγμα. Μετά θα σου πω τον τύπο για να υπολογίσεις την ροπή που θα ρυθμίσεις το δυναμόκλειδο ώστε να μην έχεις απώλεια λόγο διαφορετικού σημείου εφαρμογής της δύναμης (αν έχεις δυναμόκλειδο που να μετράει κατω από 5). Όπως κατάλαβες κανείς δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία.

    Το κάτω είχαμε πει στα 40 και μετά στα 7. Τα 7 είναι πολύ λίγο! Είναι ροπή που μπορείς να την πιάσεις ακόμα και με κατσαβίδι. Το αίμα κάτω απ' τα νύχια φεύγει πανεύκολα όσο σφίχτης και να είσαι!

    Όπως και να έχει σου είπα ότι μετά πρέπει αν ελέγξεις.
    Πάλι δάχτυλο θα δουλέψει και εδώ αλλά αυτή τη φορά το βάζουμε ανάμεσα στο σταυρό και στον λαιμό της μηχανής και ελέγχουμε αν υπάρχει τζόγος κουνώντας τις μπουκάλες μπρος πισω (αφού βάλουμε και την τιμονόπλακα με το παξιμάδι της). Το τιμόνι να γυρίζει ελεύθερα χωρίς καμία δυσκολία.
    Το έκαμες αυτό μωρέ?

    Την επάνω βίδα καλά την έκανες, όσο σου επιτρέπει η ροδέλα μέχρι να κάτσουν οι εγκοπές.

    Edit. Απ' την περιγραφή σου μαλλον καλά την έκανες και την κάτω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/06/2015 στις 17:42.
    Sent from me using a computer.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Ελενχο εκανα ναι όπως είπες μόλις έβαλα μπουκάλες μετα τα τσεκαρα τζογος 0!οπότε άυριο την πάω ταξιδάκι!!
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΙΠΛΗ ΚΛΟΠΗ...ΕΝΑ Βusa και ΕΝΑ Gsx-r K6
    από ALX GS 11½ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2007, 19:21
  2. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 12:38
  4. Ενα ΓΕΙΑ και απο εμενα..
    από ireneepi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 17:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF