Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 123

Θέμα: Προς χωμάτινους και ποδηλάτες : Λύκοι στην Πάρνηθα

  1. #1
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Προς χωμάτινους και ποδηλάτες : Λύκοι στην Πάρνηθα

    Όπως μας ενημερώνουν μετά από 50 χρόνια επέστρεψαν οι λύκοι στην Πάρνηθα.

    Και ναι, καλό είναι αυτό και ξέρουμε ότι είναι καλό ζωακι κλπ κλπ αλλά αν πεινάσει θα ορμήσει και δεν θα έχετε μαζί σας ούτε την Καλλιστώ ούτε ηλεκτροφόρα σύρματα γύρω σας ούτε "καλά" τσοπανόσκυλα...

    Οπότε, έχετε το νου σας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν τους βλέπω να μένουν για πολύ...

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σιγα μην ορμησει λυκος, επειδη πειναει, σε ανθρωπο ρε Sniper.. Θα τσαμπουκαλευτουν αν ειναι αγελη και ενας μονος του θα σου ορμηξει μονο αν τον φοβισεις..
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Για ποδηλάτες δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    Οσοι όμως βγείτε με το σκυλάκι σας , να τρέξει και να παίξει στο βουνό , είναι πιθανό να γυρίσετε σπίτι με το λουράκι..

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.751
    Και βέβαια δεν εγείρεται κάποιος ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας, καθώς οι λύκοι έχουν μάθει εδώ και δεκαετίες να φοβούνται τον άνθρωπο και στη θέα του τρέπονται σε φυγή.
    http://dasarxeio.com/2015/11/09/124-4/

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά δεν βάζεις και το από κάτω :
    Από τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους πρόληψης είναι η χρήση των ελληνικών ποιμενικών σκύλων και η Περιβαλλοντική Οργάνωση Καλλιστώ έχει εδώ και χρόνια αναπτύξει ένα πανελλαδικό δίκτυο ανταλλαγών ή δωρεών τέτοιων σκύλων μεταξύ κτηνοτρόφων.
    Πρόληψη χρειάζεται εκεί που υπάρχει κίνδυνος, τουλάχιστον αυτό λένε τα Ελληνικά μου. Επίσης έμαθαν να φοβούνται τον ανθρωπο που κυκλοφορουσε στα βουνα, κι αυτοι κουβαλούσαν όπλα συνήθως.

    Βέβαια, μπορείς άνετα να πάρεις την παρέα σου και να βγεις για περπάτημα στο βουνό. Δεν θα σε πειράξουν..

    Εγώ το έβαλα εδώ για να έχουν το νου τους όσοι πάνε στην Πάρνηθα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά δεν βάζεις και το από κάτω :
    Πρόληψη χρειάζεται εκεί που υπάρχει κίνδυνος, τουλάχιστον αυτό λένε τα Ελληνικά μου. Επίσης έμαθαν να φοβούνται τον ανθρωπο που κυκλοφορουσε στα βουνα, κι αυτοι κουβαλούσαν όπλα συνήθως.

    Βέβαια, μπορείς άνετα να πάρεις την παρέα σου και να βγεις για περπάτημα στο βουνό. Δεν θα σε πειράξουν..

    Εγώ το έβαλα εδώ για να έχουν το νου τους όσοι πάνε στην Πάρνηθα.
    Το κομματι που παραθετεις δεν το εβαλα γιατι αναφερεται στην κτηνοτροφια. Αν διαβασεις οντως το αρθρο θα το καταλαβεις.

    Καλα εκανες και το ειπες σαν ειδηση, αλλα νομιζω ειναι καλο να καταλαβει ο κοσμος οτι οι λυκοι δεν αποτελουν κινδυνο για τον ανθρωπο. Αυτη η παρεξηγημενη εικονα του ζωου τον εφερε εν μερει στα προθυρα της εξαφανισης απο την ελληνικη πανιδα.

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Τσοπανοσκυλα....λυκοι.... μιλαμε ο spyrakos θα εχει κλασει μαλλι απο την χεσμαρα....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το κομματι που παραθετεις δεν το εβαλα γιατι αναφερεται στην κτηνοτροφια. Αν διαβασεις οντως το αρθρο θα το καταλαβεις.

    Καλα εκανες και το ειπες σαν ειδηση, αλλα νομιζω ειναι καλο να καταλαβει ο κοσμος οτι οι λυκοι δεν αποτελουν κινδυνο για τον ανθρωπο. Αυτη η παρεξηγημενη εικονα του ζωου τον εφερε εν μερει στα προθυρα της εξαφανισης απο την ελληνικη πανιδα.
    Οι λύκοι, όπως και τα υπόλοιπα σαρκοβόρα ζώα στη φύση, δεν αποτελούν κίνδυνο για τον άνθρωπο, μόνο όταν ο άνθρωπος δεν τριγυρίζει στα μέρη τους.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οι λύκοι, όπως και τα υπόλοιπα σαρκοβόρα ζώα στη φύση, δεν αποτελούν κίνδυνο για τον άνθρωπο, μόνο όταν ο άνθρωπος δεν τριγυρίζει στα μέρη τους.
    Καλα, αμα ειναι να βγαζουμε επιστημονικα αξιωματα απο το μυαλο μας, παραιτουμαι. Εγω βρηκα ενα επισημο αρθρο και το παρεθεσα ως πηγη. Ας κρινει ο κοσμος απο εκει κα περα.

    Εγω απλα πιστευω πως πιο πιθανο ειναι κανας χριστιανος εντουρας να σπασει κανα ποδι επειδη τρομαξε που ειδε λυκο και ανοιξε το γκαζι τερμα για να σωθει, παρα οτιδηποτε αλλο.

    I'm out.

  11. #11
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Είναι πανέξυπνα ζώα και μάλλον θα αποφεύγουν τις περιοχές όπου υπάρχει μεγάλη ανθρώπινη δραστηριότητα. Με λίγα λόγια στο Καζίνο και στην πλατεία στα Κυκλάμινα δε νομίζω να σκάσουν μύτη. Ε τώρα περιπατητές και ποδηλάτες ας έχουν τον νου τους.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλα, αμα ειναι να βγαζουμε επιστημονικα αξιωματα απο το μυαλο μας, παραιτουμαι. Εγω βρηκα ενα επισημο αρθρο και το παρεθεσα ως πηγη. Ας κρινει ο κοσμος απο εκει κα περα.

    Εγω απλα πιστευω πως πιο πιθανο ειναι κανας χριστιανος εντουρας να σπασει κανα ποδι επειδη τρομαξε που ειδε λυκο και ανοιξε το γκαζι τερμα για να σωθει, παρα οτιδηποτε αλλο.

    I'm out.
    Eχει τύχει ποτέ να δεις λύκο από κοντά;

    Εγώ έχασα σκύλο (γουρουνόσκυλο) από λύκο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Ο λυκος φοβαται τον ανθρωπο,περισσοτερο απ οτι ο ανθρωπος τον λυκο.

    Αν νοιωσει οτι απειλειται ομως,γινεται πραγματικα επικινδυνος.Αν τυχει να δειτε καποιον (λεμε τωρα),απλα καντε την με ελαφρια πηδηματακια.

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    nai ενταξει παιδια το ξερουμε οτι ο ανθρωπος γαμαει και δερνει, αμα πατε παρνηθα και δειτε λυκο πηγαιντε να τραβηξετε σελφι μαζι του...μη πατε πολυ επιθετικα ομως και κατουρηθει πανω του

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.466
    αρχησατε παλι ρε χεστες? εδω φοβαστε τα σκυλια στους δρομους τις χωματαδες και τα βουνα τι τα θελετε? αμα δεν μπορειτε να συν υπαραξετε με την φυση ή αν φοβαστε μονο και μονο στην θεα ενως ζωου να πηγενετε με το τρολεϊ και το τελεφερικ βολτα.

    και sniper καλα εκανες και το εβαλες για οσους φοβουντε να κατσουν σπιτι.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 16:21
  2. προς αντμιν και μοντς
    από idi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2004, 14:38
  3. προς παλιους και νεους!!χιχιιχιχι
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2004, 08:30
  4. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40
  5. Μια φορά και έναν καιρό στην αρχαία Αίγυπτο
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 07:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF