Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Service 50.000χλμ Fazer

  1. #31
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κατι μπερδεύεις.

    Για να αλλάξεις λάδια στο πηρούνι πρέπει να το βγάλεις και να το λύσεις όλο. Για να αλλάξεις ρουλεμαν λαιμού παλι πρέπει να το βγάλεις το πηρούνι, απλά δεν το λύνεις.
    Ελατήρια αλλάζεις και με το πηρούνι στην θεση του, εφ όσον δεν θα ξαναλλάξεις λαδια.

    Τζαμπα λεφτα θα πληρωσεις τωρα. Τα ρουλεμαν δεν κανουν μια περιουσία.
    Γυρω στα 40 Ευρω θα κανουν αλλά τώρα θα πληρώσεις παλι πανω απο 100.
    Μισο λεπτακι για να καταλαβω.... ποσο χρεωνουν τα εργατικα για τα ρουλεμαν? Και ποσο για τα ελατηρια γνωριζουμε?

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτακι για να καταλαβω.... ποσο χρεωνουν τα εργατικα για τα ρουλεμαν? Και ποσο για τα ελατηρια γνωριζουμε?
    Στα εγραψα πιο πανω.
    Τωρα πόσο ακριβώς θα σε χρεωσουν δεν μπορώ να το ξέρω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γυρω στα 40 Ευρω θα κανουν αλλά τώρα θα πληρώσεις παλι πανω απο 100.
    Αν είναι "κοινό βιομηχανικό νούμερο" όπως είναι του πήγασου ας πούμε, είσαι λιγότερα από 20ρικο.

    Για τα περί διπλών εργατικών συμφωνώ, αλλά ελατήρια δεν θα άλλαζα έτσι όπως λες γιατί δεν θα ήξερα μετά τι παίζει με την στάθμη του λαδιού. Βγαίνοντας θα βγάλει λίγο, θα θέλει λίγο συμπλήρωμα. Το πόσο... ή το κάνεις τυχαία ή το μετράς με το καλάμι εκτός.


    Επίσης αρκετοί μαστρο-Μήτσοι αλλάζουν λάδια στα καλάμια ξεβιδώνοντας την κάτω βίδα και αφήνοντας το παλιό λάδι να στραγγίξει, χωρίς ποτέ να βγει το καλάμι από την θέση του.

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν είναι "κοινό βιομηχανικό νούμερο" όπως είναι του πήγασου ας πούμε, είσαι λιγότερα από 20ρικο.

    Για τα περί διπλών εργατικών συμφωνώ, αλλά ελατήρια δεν θα άλλαζα έτσι όπως λες γιατί δεν θα ήξερα μετά τι παίζει με την στάθμη του λαδιού. Βγαίνοντας θα βγάλει λίγο, θα θέλει λίγο συμπλήρωμα. Το πόσο... ή το κάνεις τυχαία ή το μετράς με το καλάμι εκτός.


    Επίσης αρκετοί μαστρο-Μήτσοι αλλάζουν λάδια στα καλάμια ξεβιδώνοντας την κάτω βίδα και αφήνοντας το παλιό λάδι να στραγγίξει, χωρίς ποτέ να βγει το καλάμι από την θέση του.
    Μια χαρα μετρας σταθμη και με το καλαμι στην θεση του, δεν χρειάζεται να βγεί το πηρούνι.
    Για να μετρήσεις την στάθμη, πρέπει να εχεις την αναρτηση συμπιεσμένη και χωρίς ελατήριο.
    Στηρίζεις το μηχανακι καταλληλα, βγαζεις τροχο, τιμόνι κλπ, βγαζεις το ελατήριο και συμπιέζεις απο κατω εφ όσον το καλαμι στο πανω μερος ειναι στην θεση του στις τιμονόπλακες.

    Το τι κανουν μερικοί αστο. Μεχρι και απο πανω τα ρουφανε κι οτι μείνει έμεινε...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Ναι φυσικα.... προτιμησα τη Βουδαπεστη απο το να δωσω λεφτα για ελατηρια και πισω αναρτηση. Τωρα εσυ τι ακριβως βρισκεις αστειο μονο εσυ ξερεις... μαλλον το σπιτι σου εχει πολλους καθρεπτες.
    Επειδη ειναι προφανες οτι παρεξηγηθηκες με μενα, και εγω με τα λεγομενα μου, δεν ηταν αστειο εναντιον σου. Απλα εχω βαρεθει να παιρνω μαιλ που θελουν να μου την κανουν μεγαλυτερη (οπως και ολοι οσοι εχουν e-mail σε αυτο τον πλανητη, φανταζομαι) και καποτε εκατσα και κοστολογησα ποσο παει "ο ποντος". Δεν ηταν προφανες, οκ, λογικο, αλλα ειμαι ανθρωπος που δουλευει μακρια απο ανθρωπινη επαφη εδω κ 2 χρονια, οποτε δεν το καταλαβα.
    Προς θεου, δεν εχω τιποτα εναντιον σου.

    Συγνωμη επισημα κ ειλικρινα!

    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  6. #36
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RizlaPlusPlus Προβολή μηνύματος
    Επειδη ειναι προφανες οτι παρεξηγηθηκες με μενα, και εγω με τα λεγομενα μου, δεν ηταν αστειο εναντιον σου. Απλα εχω βαρεθει να παιρνω μαιλ που θελουν να μου την κανουν μεγαλυτερη (οπως και ολοι οσοι εχουν e-mail σε αυτο τον πλανητη, φανταζομαι) και καποτε εκατσα και κοστολογησα ποσο παει "ο ποντος". Δεν ηταν προφανες, οκ, λογικο, αλλα ειμαι ανθρωπος που δουλευει μακρια απο ανθρωπινη επαφη εδω κ 2 χρονια, οποτε δεν το καταλαβα.
    Προς θεου, δεν εχω τιποτα εναντιον σου.

    Συγνωμη επισημα κ ειλικρινα!

    Αν και δε πολυκαταλαβα τι εγραψες (ισως επειδη δεν εχω πιει αρκετο καφε ακομα :P ) Ολα οκ δεν υπαρχει θεμα.... Επειδη τυγχανει να εχω φαει τα φορουμ ολιγον τι με το κουταλι εδω και καμια δεκαετια και βαλε, δε κραταω κακια πουθενα ουτε βγαζω μαχαιρια :P


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. voitheia gia service 50.000xlm f650 gs 2002
    από R1watcher στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 12:31
  2. TDM 900 service 50.000Km
    από adagio στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 08:34
  3. 50.000χλμ απολογισμός (CBF-600)
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 12:07
  4. CBF-250 service 12.000χλμ
    από Nrgman στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 11:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF