Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Παξιμαδι μπροστινου γραναζιου Fz6

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ιωακειμ
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    9

    Παξιμαδι μπροστινου γραναζιου Fz6

    Καλησπερες.... η ιστορια μου εχει ως εξης, σημερα το πρωι βγηκα με το Fz6 για καποιες δουλειες, μετα απο μερικα χλμ που ειχα κανει ξεκιναω απο φαναρι και λιγα μετρα πιο κατω σταματαω για να δω που θα παρκαρω την μηχανη, βαζω πρωτη αφηνω μανετα τιποτα βημα δεν εκανε..... δευτερη προσπαθεια τιποτα, κατεβαινω κατω την βαζω στο διπλο σταντ και τοτε παρατηρησα οτι αλυσιδα ηταν πολυ λασκα, σκεφτικα οτι απο το μπροστινο γραναζι αποκλειεται να βγηκε η αλυσιδα, λυνω το πλαινο καπακι και βλεπω το γραναζι να εχει φυγει απο το καρε του αξονα και το παξιμαδι εξαφανισμενο μαζι με την ασφαλεια φυσικα .

    Το ξαναεβαλα στην θεση του και προσεκτικα γυρισα σπιτι, πιστευω οτι λειπει αρκετες μερες γιατι θυμαμαι οτι την προηγουμενη εβδομαδα ειχα ακουσει ενα θορυβο αλλα λογο φασαριας-κινησης στον δρομο δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν απο εμενα.

    Το ασχημο στην ολη υποθεση αφου ευτυχως δεν επαθα κατι ( π.χ μπλοκαρισμα πισω τροχου ), ειναι οτι το γραναζι ακουμπησε το σπειρωμα του αξονα και το ξυρισε ελαφρως,
    παραγγειλα παξιμαδι και ασφαλεια και θα αγορασω φιλερα να ξαναπερασω το σπειρωμα και σκεφτομαι αφου τα εχω δεσει να κανω μια τρυπα και να περασω και μια κοπιλια.

    Οσοι εχετε Fazer καλο θα ειναι να ριξετε μια ματια στο παξιμαδι, βρηκα και αλλες παρομοιες ιστοριες στο νετ.

    Καλο βραδυ

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    καποτε μετα απο σερβις και αλλαγη αλυσιδογραναζων σε super tenere 750
    την ασφαλεια την ειχαν βιδωσει πανωστο κενο του καρε και οχι ενα δοντι μπροστα για να πιανει το δοντακι της ασφαλειας και να ασφαλιζει
    τυχαια την επομενη ειχαμε αλλαξει μηχανακια με φιλο και παρατηρησα στην επιταχυνση
    η αλυσιδα να πηγαινει δεξια αριστερα
    εβγαλα το καπακι το διορθωσα και ολα οκ

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ιωακειμ
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    9
    Φιλε SHOOTER045 γραναζια αλυσιδα δεν εχουν αλλαχθει εχει 29.000 χλμ ευχαριστω παντως.

  4. #4
    Παθών στο 1000, αλλά το γρανάζι κανονικά στη θέση του. Πήγα να αλλάξω αλυσίδα, παξιμάδι άφαντο... Τελικά ευρέθη μεσα στα γρασσα που μαζεύονται στο γρανάζι από κάτω. Καινούριο σετ καμιά 25αρια ευρώ νομίζω.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ιωακειμ
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    9
    amyroukai το δικο μου παει στα 15 ευρω. Παντως στην yamaha που πηρα τηλ. ο μηχανικος τους πρωτη φορα ακουγε κατι τετοιο

  6. #6
    Με την ασφάλεια 15;
    Εγώ πήγα Σπηλιώτη για τα ανταλλακτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 22/07/2014 στις 10:04.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ιωακειμ
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    9
    με την ασφαλεια μαζι απο: https://yamaha-nikolakopoulos.gr/

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ιωακειμ
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    9
    Τελικα το σπειρωμα ηταν ετναξει και δεν χρειαστηκε τιποτα αλλο, ολα πηγαν μια χαρα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140722_202710.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	320614

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Adulescens_1
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    74
    Σημερα ημουν και γω παθων.αφου αλλαξα λαστιχα χθες μετα απο καποια ωρα ακουσα θορυβο εντονο απο την αλυσιδα σκέφτηκα μηπως δεν εσφιξαν την αλυσιδα... Την εσφιξα σε ενα βουλκανιζατερ αλλα παλι τα ιδια πηγα στον μηχανικο μ και παρατηρησαμε οτι δεν ειχαν ρυθμισει σωστα την αλυσιδα η μια πλευρα ειχε ενδειξη 2 και η αλλη 3. Ανοιξαμε το καπακι του εμπρος γρανιζιου που ειχε ραγισει (δεν καταλαβα ΠΟΤΕ), και ειδαμε οτι ειχε φθαρει το παξιμαδι του γραναζιου τελικα το αλλαξα και παρατηρησα οτι οι ταχυτητες μπαινουν με λιγοτερο θορυβο. Ημουν εν μερει τυχερος στην ατυχια μου...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν χρειαζεται να βαλεις κοπιλια, απλα λιγο ασφαλιστικο σπειρωμάτων μπλε ή κόκκινο.

Παρόμοια θέματα

  1. Παξιμάδι γραναζιού κίνησης.
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2010, 20:53
  2. μετατροπη μπροστινου fz6 σε r6
    από nakedorange στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2007, 19:59
  3. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23
  4. fz6 fazer manual
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2004, 22:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF