Σελίδα 69 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1959646566676869707172737479119 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.021 έως 1.035 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1021
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σεβαστή η άποψη σου όπως κ η κατάθεση της εμπειριας σου. Ωστόσο
    . Περιέχει πετρέλαιο (όπως και το παραφινέλαιο) που αποδεδειγμένα δεν κάνει καλό στα ορινγκ και αφού χρησιμοποιηθεί για καθάρισμα (ναι το λάδι κινητήρα) πρέπει να σκουπίζεται με στεγνό πανί μέχρι να φύγει εντελώς από την αλυσίδα (το παραφινέλαιο καθαρίζει ευκολότερα και καθαρίζεται ευκολότερα)
    Το λάδι δεν περιέχει πετρέλαιο. Προέρχεται από το πετρέλαιο, είναι προϊόν κλασματικης αποσταξης κ περαιτέρω επεξεργασίας, όπως κ όλα τα λιπαντικά απο τα πιο λεπτόρευστα βλέπε wd40 έως τις βαλβολινες κ όλα τα σπρέι λίπανσης με τεφλόν κ χωρίς

  2. #1022
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Σεβαστή η άποψη σου όπως κ η κατάθεση της εμπειριας σου. Ωστόσο

    Το λάδι δεν περιέχει πετρέλαιο. Προέρχεται από το πετρέλαιο, είναι προϊόν κλασματικης αποσταξης κ περαιτέρω επεξεργασίας, όπως κ όλα τα λιπαντικά απο τα πιο λεπτόρευστα βλέπε wd40 έως τις βαλβολινες κ όλα τα σπρέι λίπανσης με τεφλόν κ χωρίς
    Πες το όπως θέλεις αλλά το λάδι κινητήρα δεν είναι o-ring safe. Χρησιμοποίησέ το σε μια βρώμικη αλυσίδα να δεις ότι θα την κάνει γυαλί. Είναι τα πρόσθετα που περιέχει? Είναι η βάση του? Αυτό που καθαρίζει δεν είναι ιδανικό για να λιπαίνει. Θα "καθαρίσει"-διασπάσει και ότι γράσο υπάρχει μέσα στους πίρους αν καταφέρει να περάσει. Που σιγά σιγά θα περάσει δλδ όπως περνάει και η σκόνη, ειδικά αν παπαριάσει τα o-ring.

    Μη το χρησιμοποιείς σαν λιπαντικό. Ή αν θέλεις κάνε το αλλά δεν είναι το σωστό λιπαντικό για αλυσίδες που έχουν oring και γράσο μέσα στους πίρους.
    Sent from me using a computer.

  3. #1023
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ουτε κι εγω προσεχω την αλυσιδα. λαδωμα οποτε το θυμηθω. περιπου στα 60000 την αλαζω.
    Γιαννης

  4. #1024
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Από το service και το owners manual του XJ6. Και το serial συνεχίζεται

    The drive chain must be lubricated
    after washing the motorcycle, riding
    in the rain or riding in wet areas.
    1. Clean the drive chain with kerosene
    and a small soft brush.
    NOTICE: To prevent damaging
    the O-rings, do not clean the
    drive chain with steam cleaners,
    high-pressure washers or inappropriate
    solvents. [ECA11121]
    2. Wipe the drive chain dry.
    3. Thoroughly lubricate the drive
    chain with a special O-ring chain
    lubricant. NOTICE: Do not use
    engine oil or any other lubricants
    for the drive chain
    , as they
    may contain substances that
    could damage the O-rings.

  5. #1025
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.866
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ουτε κι εγω προσεχω την αλυσιδα. λαδωμα οποτε το θυμηθω. περιπου στα 60000 την αλαζω.
    60.000

    Εγω που τις προσεχω τετοιο νουμερο δεν εχω δει ποτέ,ουτε προκειται.
    Τι διαολο,στο διπλο σταντ τις εχετε και γραφουν χιλιομετρα;

  6. #1026
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    60.000

    Εγω που τις προσεχω τετοιο νουμερο δεν εχω δει ποτέ,ουτε προκειται.
    Τι διαολο,στο διπλο σταντ τις εχετε και γραφουν χιλιομετρα;
    οχι μαλλον την παρα προσεχεις σαν και εμας και την αλαζεις πολυ νωριτερα απο το τερμα της

  7. #1027
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Εδώ μέσα έχουν γραφτεί όλα. Όλα!
    Και μάλιστα από ανθρώπους με πολύ καλύτερη κατάρτιση από μένα και από πολλούς άλλους.
    Το θέμα είναι ότι κανείς δεν έχει διαβάσει το θρεντ απ' την αρχή αλλά όλοι γράφουμε..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οτιδήποτε είναι πετρελαϊκής βάσης, καταστρέφει τα O-X-S-rings..

    Όσο πιο πτητικό είναι, παραμένει λιγότερο στην αλυσίδα αλλά ξεραίνει τα εν λόγω τσιμουχάκια...

    Όσο βαρύτερο είναι, παραμένει περισσότερο στην αλυσίδα και τα διαβρώνει χημικά...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2100584
    Sent from me using a computer.

  8. #1028
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.866
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    οχι μαλλον την παρα προσεχεις σαν και εμας και την αλαζεις πολυ νωριτερα απο το τερμα της
    Δεν την αλλαζω νωριτερα,η τελευταια φρακαρε αναμεσα στη ζαντα και το ψαλιδι και με εστειλε εκτος δρομου..
    Βεβαια δοκιμαζαμε μια καινουργια μαρκα αλυσιδας,που δεν αποδειχτηκε τοσο καλη.
    Αλλα αν δεν φτασει σε σημειο να παραδωσει πνευμα,δεν αλλαζεται

  9. #1029
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Επίσης, για όσους παπαριάζουν την αλυσίδα τους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    Το εξωτερικό μέρος του ράουλου πρέπει να είναι στεγνό ώστε να ακολουθεί (λόγω τριβής) την προβλεπόμενη κύλισή του πάνω στο δόντι του γραναζιού και να μην ολισθαίνει πάνω σ'αυτό...
    (κοινώς, αφού λιπάνουμε τη αλυσίδα, πρέπει να την σκουπίσουμε καλά - και όχι για να μην λερώνει...)

    Μια φωτό του Μάκη πολύ καλύτερη απ' αυτή που έβαλα εγώ στις προηγούμενες σελίδες και δείχνει που πρέπει να περάσει (και να παραμείνει) το λιπαντικό. Και τα oring λιπαίνουμε για να μην ξεραίνονται αλλά το λιπαντικό θέλουμε να πάει και εκεί.
    H βαλβολίνη δεν ξέρω αν μπορεί να περάσει εκεί μέσα, και αν περάσει δεν ξέρω για πόσο μπορεί να παραμείνει.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post1703579

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	irispic.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	36,4 KB 
ID:	363932
    Sent from me using a computer.

  10. #1030
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    60.000

    Εγω που τις προσεχω τετοιο νουμερο δεν εχω δει ποτέ,ουτε προκειται.
    Τι διαολο,στο διπλο σταντ τις εχετε και γραφουν χιλιομετρα;

    τωρα τι να σου πω; αν παιζει ρολο που κανω περιπου 80 χλμ την μερα;
    Γιαννης

  11. #1031
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ερώτηση, το γράσο ή ότι λιπαντικό περιέχεται εντός του πιρου κ σφραγιζεται με τα εκάστοτε x-o rings αν δεν είναι πετρελαϊκής βάσης τι μπορεί να είναι? Εδώ ακόμη κ η βαζελινη είναι παραγωγό πετρελαίου. Πάντως κ η γιαμαχα λέει κηροζινη. Στο παρακάτω αν ανοιξουμε ένα manual της σουζούκι θα προτείνει μηχανολαδο(όχι χρησιμοποιημένο ε) για λίπανση. Τελοσπαντων καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες κ ο καθένας να επιλέγει ή να απορριπτει. Άλλωστε δεν ταιριάζουν όλες οι λύσεις σε όλους

  12. #1032
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    για το ποσα χλμ θα αντεξει η αλυσιδα παιζει βασικοτατο ρολο το μηχανακι.ακομα και στα 600cc ας πουμε,αλλιως ζοριζει ενα 4κ την αλυσιδα και αλλιως ενα μονοκυλινδρο.
    παντως κι εγω μια στο οποτε την καθαριζω.στην λιπανση ειμαι τυπικος αλλα το καθαρισμα το βαριεμαι.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #1033
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση, το γράσο ή ότι λιπαντικό περιέχεται εντός του πιρου κ σφραγιζεται με τα εκάστοτε x-o rings αν δεν είναι πετρελαϊκής βάσης τι μπορεί να είναι? Εδώ ακόμη κ η βαζελινη είναι παραγωγό πετρελαίου. Πάντως κ η γιαμαχα λέει κηροζινη. Στο παρακάτω αν ανοιξουμε ένα manual της σουζούκι θα προτείνει μηχανολαδο(όχι χρησιμοποιημένο ε) για λίπανση. Τελοσπαντων καλό είναι να ακούγονται όλες οι γνώμες κ ο καθένας να επιλέγει ή να απορριπτει. Άλλωστε δεν ταιριάζουν όλες οι λύσεις σε όλους
    Κηροζίνη λέει για καθάρισμα όχι για λίπανση. Και η κηροζίνη και το παραφινέλαιο αν μείνουν επάνω μπορεί να φουσκώσουν και να μαλακώσουν τα oring. Γι αυτό πρέπει καθαρίζονται πριν βάλουμε το λιπαντικό. Και καλό είναι να κάνουμε μια βόλτα ώστε να βγάλει επάνω ότι έχει πάρει μέσα και να ξανακαθαρίζουμε. Επίσης η θερμοκρασία διώχνει την και την υγρασία που έχει η αλυσίδα και δεν την παγιδεύουμε με το λιπαντικό.

    Η suzi λέει heavy engine oil. Δεν ξέρω αν εννοεί βαλβολίνη όπως και η honda.
    Sent from me using a computer.

  14. #1034
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    typhoon επειδή σε βλέπω που ενδιαφέρεσαι διάβασε στην αρχή του θρεντ τις πρώτες 30 σελίδες ΤΟ ΠΟΛΥ. Από και και πέρα επαναλαμβάνουμε τα ιδια. Και τότε τα ίδια κάναμε δλδ αλλά όλο και κάτι καινούριο γραφόταν. Μπορεί να μη συμφωνήσεις αλλά τουλάχιστον θα πάρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις (αν ψάχνεις).
    Sent from me using a computer.

  15. #1035
    Από δυο αλυσίδες έχω "χάσει" rollers...

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF