Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: xt660r vs xt600e

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Για το σκορτσάρισμα ευθύνεται το μακρύ γρανάζομα σε συνδιασμό με τη φίμωση λόγο ρύπων.
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.877
    Το ΧΤ δεν έχει πρόβλημα σκορτσαρίσματος. Ετσι απλά.

    Απορώ γιατί το κάνετε θέμα.

    Αν βέβαια, θέλει κάποιος να οδηγεί στις στροφές του ρελαντί και παρακάτω, τότε εντάξει.............

    (Προσοχή. Μιλάω για σκορτσάρισμα, όχι για το γνωστό ον-οφφ του ψεκασμού, το οποίο σαφώς και υφίσταται.)

  3. #63
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    [/B]


    Παρόμοιες απόψεις 100% κάποιος φίλος παραπάνω μίλησε για το Βeneton, άριστο μηχανάκι, αλλά εγώ τον κλοουν πάνω στην μανιβέλα δεν τον ξανακάνω, μου έχει τύχει ξημερώματα μετα από μερικά σφηνάκια να αφήνω το Beneton έξω από το μπαράκι και να γυρνώ σπίτι με ΤΑΧΙ, γιατί δεν μπορούσα να το βάλω μπροστά, γνωστοί μου έπαθαν μηνίσκο απο μανιβέλα του Beneton k Tenere,
    τωρα για το 660 ημουν μεταξύ αυτού και του GS 650 τωρα ένα χρόνο μετά το μηχανάκι δεν μου έδωσε δικαίωμα να το μετανοίωσω πουθενά
    Χα, χα, χα! Έχεις σκεφτεί ποτέ πως εκείνο το Benneton μπορεί να σου έσωσε και τη ζωή; Ή να σε γλύτωσε από μια κλήση λόγω αλκοτέστ;
    Πέρα από τη πλάκα όμως, όντας κάτοχος του σύγχρονου Tenere (και στο βαθύ παρελθόν του "1993" έχω συνταξιδέψει με ένα Benneton στην Ισπανία -εγώ τότε κάτοχος ενός KLE500) θα ήθελα σήμερα να το έχω ως δεύτερο. Να το "χτίσω" σιγά-σιγά σε κατάσταση καινούριου, να το καμαρώνω και να απολαμβάνω την απίστευτη ροπή του.

  4. #64
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


    Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.

  5. #65
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


    Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.
    Όχι μόνο δεν έχεις πρόβλημα αλλά είσαι ο καλύτερος! Ούτε με τα V-strom να στεναχωριέσαι, εγώ έχω ονομάσει όλη τη σειρά των μονοκύλινδρων XT μηχανές σήμανσης, δηλαδή ακολουθείς τις ταχύτητες που προτείνει η Εθνική Οδός και είσαι μια χαρά, ούτε κραδασμοί, ούτε κατανάλωση, ούτε κούραση, ούτε προβλήματα, ούτε τίποτα, μόνο χαμόγελα!

    Ένα παληκαράκι ρώτησε τι να προτιμήσει μεταξύ 600 & 660 και υπήρξαν προτάσεις εκατέρωθεν, αυτός και μόνον αυτός θα κάνει τη τελική επιλογή.
    Βλέπω όμως την απουσία του στο θέμα τις τελευταίες ημέρες, μαλλόν θα είπε από μέσα του: "πωωωω, κολλημένοι όλοι οι XTάκηδες... άσε μάλλον θα πάρω ένα v-strom καλύτερα...."

  6. #66
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    [/B]

    ... αλλά εγώ τον κλοουν πάνω στην μανιβέλα δεν τον ξανακάνω, μου έχει τύχει ξημερώματα μετα από μερικά σφηνάκια να αφήνω το Beneton έξω από το μπαράκι και να γυρνώ σπίτι με ΤΑΧΙ, γιατί δεν μπορούσα να το βάλω μπροστά, γνωστοί μου έπαθαν μηνίσκο απο μανιβέλα του Beneton k Tenere,
    Eεελα μωρε...
    Ευκολη ηταν η μανιβελα τους. Πραγματικα ο μονος καιρος που με προβληματισε ηταν σε TTR600 (ιδιο μοτερ με Beneton) που ειχε κοπει η ντιζα του αποσυμπιεστη και ηθελε μπολικη δυναμη και αλλη διαδικασια.
    Κατα τα αλλα μολις το μαθεις και δεδομενου οτι ειναι ρυθμισμενο σωστα παιρνει κατευθειαν χωρις προσπαθεια.
    Βεβαια μετα απο καποια ηλικια ειναι καπως να παλευεις με μανιβελες για καθημερινη μετακινηση ειναι η αληθεια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vaggeliskiki
    Εγγραφή
    12/09/2014
    Μηνύματα
    101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


    Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.
    Aκριβως το ιδιο νιωθω κ εγω zannisvel οταν το καβαλαω!

  8. #68
    Νέο μέλος Το avatar του/της tony81
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    9
    Μάγκες καλησπέρα. Τα σπάει το θέμα κομμένο και ραμμένο σε μένα. Είμαι 23 και μαζεύω μπακαγιοκο για το εν λόγω εργαλείο. Βλέπω με 1,5 το 600αρι (δύσκολα σε καλή κατάσταση λογικό) και το 660 με 2,5 επίσης βρίσκεις και πολύ πιο άνετα λόγω χρονολογίας. Με καψουρευουν κ τα 2 αλλά για το 600 δεν θέλω να δώσω 2 κ πάνω γτ βλέπω με 2.5 χτυπάω "καινούριο ".
    Μπήκα να διαβάσω για βλάβες κτλ κ βλέπω όλοι 10-15 ετών μηχανάκια τα έχετε για μπιμπελό ακόμα (με ευχαριστεί δεν λέω) είναι όντως έτσι;;
    Στον Γολγοθά της έρευνας έχω 2 πράγματα ως μπούσουλα, να μην είναι βαμμένο τελείως σε ξένα χρώματα και να μην είναι από έμπορο (εκτός κ αν τιμη-εικόνα είναι δέλεαρ)
    Πάντα αγάπη το χτ ρε μάγκες τι να λέει..

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Πήρα ενα xt660x του 05 κ εχω να πω τα εξης.
    Μερικες φορες μου έσβηνε στις αλλαγες ταχυτητας, και ρετάριζε σε σταθερο γκάζι γυρω στα 50 χλμ/ω
    Είχε πανω arrow και dna filter.
    Τα προβλήματα εξαφανίσθηκαν οταν αγόρασα ενα power commander 5 και πέρασα τον κατάλληλο χάρτη.

    Γενικά λόγο ρύπων έχουν ρυθμίσει τα μείγματα σε κάποιες στροφές πολυ φτωχά, γιαυτο έκανε τα θεματάκια του.
    Τώρα όπως ειναι στημένο το λατρεύω! 176 χλμ/ωρα τελική το πήγα μια φορά, καλή ροπή για τα κιλά του. Σε κοντινά ταξιδάκια σχετικά ανετο με ταχυτητες 120-130.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Για να βλεπω και αλλες γνωμες..

  11. #71
    Έχω δύο ΧΤ600Ε και γουστάρω να αγοράσω κι ένα 660 tenere για ταξιδάκια.
    Λατρεία το 600 γιατί κάνει τα πάντα και ζητάει μόνο τα βασικά. Επίσης έρχεται από τα 80's κι είναι καύλ@ να ρολάρεις απλά χωρίς σκοπό και προορισμό...απλά να καις βενζίνη και να γουστάρεις!

  12. #72
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.250
    Είχα ΧΤΧ 5 χρόνια και 45.000 χλμ.Με ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα,κυριολεκτικά και στην πόλη παπί με 4,5 έως 5λιτ/100.
    Δεν ζήτησε ποτέ τίποτα εκτός από τα αναλώσιμα (τακάκια-λάστιχα και μια καμμένη λάμπα).Στα 30.000 χλμ αποφάσισα να αλλάξω το μπουζί γεμάτος ενοχές για τη γαϊδουριά μου και όταν το έλυσα ήταν πεντακάθαρο!Το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί λυπήθηκα τα 6 ευρώ του καινούργιου η δε μπαταρία άντεξε όλη την 5ετία.

    Αξία διαχρονική.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Και εγώ που την ψάχνω τώρα για XT600e είμαι φοιτητής και θα πάρω κάτι κοντά στα 1500 αν είχα το απεριόριστο δίπλωμα κάι 1000 ευρώ παραπάνω θα έπαιρνα V-strom (το έχουν 2 συγγενείς μου με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα 250.000 ο ένας 210.000 ο άλλος και αν τα δεις είναι σαν καινούργια !)
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkantas1973 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι, εχω βρει ενα 600αρι με 1200 πραγματικα χιλιομετρα! Ο φιλος μου που το εχει, το ειχε αγορασει το 99 καινουριο και εκτοτε δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι του! Τον εχω που τον ψηνω καμια διετια αλλα τωρα δειχνει να το καλοσκεφτεται! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια!
    Αν τελικά πήρες 660 στειλε ενα πμ σε μενα γμστονα τον άλλονα....
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 07/12/2016 στις 14:43.
    ανανήψαντας

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. help! xt660r vs bmw650
    από ksaderfos στο forum BMW
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2008, 13:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF