Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 162 από 162

Θέμα: xt660z tenere Λάστιχα

  1. #151
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris_a Προβολή μηνύματος
    Το tkc80 πίσω φθείρεται πιο γρήγορα από άπό το trailmax και γι αυτό προτείνεις το δεύτερο;
    Επειδή δε βγαίνω τακτικά εθνική και τα τελευταια χρόνια δε κάνω πολλά χιλιόμετρα ισως η επιλογή tkc80 για πίσω να μην είναι και τόσο λάθος. Τι λες κι εσύ daz?
    Ναι, γι' αυτό και μόνο.

    Το trailmax είναι πάρα πολύ καλό σε όλες τις συνθήκες στην άσφαλτο και έχει αρκετές δυνατότητες στο χώμα.
    Το tkc γενικά θα φθαρεί πολύ πιο γρήγορα σε όλες τις συνθήκες (για την διάσταση του τενερε μιλάω πάντα). Αν δεν χρησιμοποιείς την μηχανή σου καθημερινά ή αν σ' αρέσουν τα δύσκολα εκτός δρόμου, όπως βρεγμένο γρασίδι, μαλακή λάσπη, απότομες ανηφόρες, τότε θα σου πρότεινα να βάλεις το tkc.

    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι tkc και όταν σου φθαρεί το πίσω, αξιολογείς μόνος σου αν θα βάλεις το ίδιο και πάλι ή θα βάλεις dunlop. To εμπρός θα έχει σίγουρα πολύ ζωή ακόμα.

    Το εμπρός tkc αν σου αρέσει η μικτή οδήγηση θα το αγαπήσεις. Προσοχή στις πιέσεις θέλει μόνο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/03/2017 στις 10:51.
    Sent from me using a computer.

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    Και εγω τα τελευταια 2 χρονια γιοκ απο ταξιδι...Αλλα φέτος λεω να κανω δικαβαλος ενα ταξιδακι στη Πελοπόννησο. ..

    Οπότε trailsmart...η trailmax...Για καμια παραλιουλα....

    !!!!!

  3. #153
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Βάλε το πιο ασφάλτινο. Το τενερε σε παραλία πάει και με σλικ.
    Sent from me using a computer.

  4. #154
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_off_road
    Σαν ποιο ασφάλτινο
    Δίνει το trailsmart
    Το Κ 760 βγήκε απο τον κατάλογο σαν ονομασια,και το λέει trailmax(το φοραγα σε ενα domi κάποτε)
    ναι το Κ760 το ονομασαν trailmax.Το φορεσα και εγω. Σαν συνδυασμος μου αρεσε το Κ760 πισω-προσοχη στις πιεσεις ειδικα στο ταξιδι- και tkc μπροστα.

  5. #155
    Για πες τι προτείνεις και γιατί το λες αυτό το "προσοχή στις πιέσεις"; Με την εργοστασιακή στον Πήγασο (1.9 εμπρός και πίσω 2.2 λέει στο ψαλίδι) δεν έχω παρατηρήσει κάτι κακό στην συμπεριφορά τους. Το μόνο "κακό" είναι ότι λιώνουν γρήγορα, αυτό λέγαμε και με τον XLGeorge που τα λιώνει ακόμα γρηγορότερα γιατί του αρέσει το "καρύδι"

  6. #156
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για πες τι προτείνεις και γιατί το λες αυτό το "προσοχή στις πιέσεις"; Με την εργοστασιακή στον Πήγασο (1.9 εμπρός και πίσω 2.2 λέει στο ψαλίδι) δεν έχω παρατηρήσει κάτι κακό στην συμπεριφορά τους. Το μόνο "κακό" είναι ότι λιώνουν γρήγορα, αυτό λέγαμε και με τον XLGeorge που τα λιώνει ακόμα γρηγορότερα γιατί του αρέσει το "καρύδι"
    Επειδή έχω τον ίδιο συνδιασμό..

    Στο πίσω οι πιέσεις σε ταξίδι μετράνε πιο πολύ στην φθορά του ελαστικού. Μεγάλες πιέσεις με υψηλές ταχύτητες θα το τετραγωνίσει άσχημα, όπως θα έκαναν στο οποιοδήποτε. Χαμηλές αυξάνουν τη θερμοκρασία και την φθορά. Γενικά δε με απασχολούν και πολύ οι πιέσεις στο πίσω.
    Το μπροστά όμως λόγο τακουνιών ακούει πολύ καλά την διαφορά στις πιέσεις και έχει την ανάλογη συμπεριφορά. Πχ, χαμηλή πίεση σε υσχηρα φρένα θα σου δώσει μία περίεργη αίσθηση που θα σε κάνει να μετριάσεις από πιο νωρις την πίεση στη μανέτα. Σε κάθε περίπτωση η πληροφόρηση, όπως σε όλα τα ψηλοτάκουνα, είναι άριστη. Ακόμα και με τους σουμιεδες των ιαπωνικών..!
    Sent from me using a computer.

  7. #157
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Για πες τι προτείνεις και γιατί το λες αυτό το "προσοχή στις πιέσεις"; Με την εργοστασιακή στον Πήγασο (1.9 εμπρός και πίσω 2.2 λέει στο ψαλίδι) δεν έχω παρατηρήσει κάτι κακό στην συμπεριφορά τους. Το μόνο "κακό" είναι ότι λιώνουν γρήγορα, αυτό λέγαμε και με τον XLGeorge που τα λιώνει ακόμα γρηγορότερα γιατί του αρέσει το "καρύδι"
    ναι ετσι ειναι και τον XL-George τον εμπιστευομαι γιατι εχει δοκιμασει συνδυασμους αρκετους και αντιλαμβανεται τι γινεται με την συμπεριφορα του ελαστικου. Στο ΤΑ για παραδειγμα ειχα Κ760 μπρος πισω. Καποιος μου εδωσε ενα Tkc του 15 με περιπου 5000χλμ και το εβαλα επανω πιεση σε πολη και ταξιδι εβαζα 28-29. Στο Κ760 που ειχα πισω σε πολη 32 και σε ταξιδι 36 γιατι τετραγωνιζει για πλακα. Μιλαω για συνεχη 700-800χλμ .Σε χωμα οσες φορες ειχα μπει ειχα 18 πισω και 16 εμπρος αλλα μιλαω για πορεια και οχι κυνηγι σε φλαταδουρες η ανεβασμα σε μονοπατια κτλ.

  8. #158
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αν θέλετε καλύτερη διάρκεια στο ταξίδι καλύτερα να βάλετε ένα πιο σκληρό πίσω. Πχ τα death wing (Bridgestone Trail Wings). ,Υστερούν όμως σημαντικά στο βρεγμένο και στην πολη αργούν να έρθουν σε θερμοκρασία. Σε πιο βαριές μηχανές ίσως είναι καλύτερα.
    (Μιλάω πάντα για συμπεριφορά σε τενεκε, αν θέλετε να συζητήσουμε γενικά, πάμε στο θρεντ των ελαστικών για βαριά ον οφφ, για να μη τα μπλεκουμε).
    Sent from me using a computer.

  9. #159
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    . Αν δεν χρησιμοποιείς την μηχανή σου καθημερινά ή αν σ' αρέσουν τα δύσκολα εκτός δρόμου, όπως βρεγμένο γρασίδι, μαλακή λάσπη, απότομες ανηφόρες, τότε θα σου πρότεινα να βάλεις το tkc.
    .
    Διωρθωσα την παραπάνω πρόταση για να βγάζει νόημα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/03/2017 στις 11:23.
    Sent from me using a computer.

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    daz και εγω για το πιο ασφαλτινο προσανατολιζομαι...

  11. #161
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    gliut το πιο ασφάλτινο που έχω βάλει ήταν το ανάκεε 3 για μία μόνο φορά επειδή ήξερα ότι θα το έτρωγε η εθνική. Δεν ξέρω τις επιλογές που υπάρχουν και τι κάνουν σε σύγκριση με αυτό.
    Sent from me using a computer.

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    Είχα το Anakee 3 και για κάποιον λόγο δεν μου άρεσε η αίσθηση που έδινε στο μηχανακι μας. Και επειδή και φέτος δεν για χώμα ούτε για ελάχιστο προσανατολίζομαι σε ασφάλτινο. Οπότε θα δοκιμάσω και το dunlop

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. Nέα Yamaha XT660Z Tenere
    από pontiki στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2009, 21:11
  2. Xt660z Tenere ηλεκτρκό πρόβλημα
    από xtkoulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:32
  3. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Xt660z Tenere???
    από varaderokav11 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2008, 07:43
  4. 2008 Yamaha XT660Z Tenere
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF