Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Yamaha crypton 110 η κατι αλλο? Για ντελιβερι

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2017
    Μηνύματα
    48

    Yamaha crypton 110 η κατι αλλο? Για ντελιβερι

    Καλησπερα φιλοι, καλως σας βρηκα

    Στον τιτλο εννοω 110 και οχι 115!

    Δουλευω ντελιβερι εδω και 1 μηνα, και ειχα δουλεψει και παλιοτερα για 2 χρονια. Ειμαι κατοχος ενος kawasaki max 100 αλλα εχω καποια θεματα. Το μηχανακι το εχω εδω και 4 χρονια, και του εκανα ανακατασκευη πριν απο 2 μηνες γιατι ειχε κολλησει το μοτερ. Το μηχανακι εχει δισκοφρενο και ολο το μπροστινο απο καζε ρ (ετσι το αγορασα) και γενικα ειναι αρκετα καλο για τα χρονια του.. Αλλα ειναι παλιο.. Εχω θεμα με τη σχαρα τον τελευταιο καιρο.. η σχαρα εχει σπασει, ακομα και η βαση της σχαρας (οι τρυπες πανω στον σκελετο) εχουν σπασει.. Αναγκαζομαι να δενω το κουτι πανω στη σελα τωρα αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες αυτο.. και η σελα σπαει γυρω γυρω λογω του υμαντα τωρα ομως.. Πηγα ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να βαλουν αυτα τα σιδερα που στηριζουν τη σχαρα απο κατω (δε ξερω πως λεγονται) γιατι ολο το κατω μερος ειναι κινουμενο στο μαξ.. Και ετσι αποφασισα οτι θελω να αλλαξω μηχανακι.. Να παρω κατι πιο καινουριο και να πουλησω το δικο μου τωρα που ειναι φρεσκο απο ανακατασκευη..

    Εχω δει το yamaha crypton 110 καινουριο στα 1870 ευρω, και μπορω να το παρω με δοσεις.. Εχω δει και πιο παλια κριπτον σε αγγελιες αλλα μου φαινονται ακριβα για τα χρονια και χιλιομετρα που εχουν.. Εχω δει και το crypton X αλλα ειναι πολυ ακριβο και νομιζω δεν χρειαζομαι κατι τοσο εξελιγμενο για τη δουλεια μου.. Η χρηση θα ειναι καθαρα πακετο /5 ωρες καθε μερα και αρκετα εως πολλα χιλιομετρα μεσα στη πολη εκτως δουλειας (οδηγαω πολυ).. Ειμαι πολυ προσεκτικος στα οχηματα μου, η συντηρηση γινεται ευλαβικα και πανω απο 60 δεν τρεχω ποτε.. Το μαξ να φανταστειτε το ειχα κανει πααααααρα πολλα χιλιομετρα πριν κολλησει και δεν μου ειχε παρουσιασει ποτε τιποτα..

    Θελω τις γνωμες σας ειδικα εαν εχετε δουλεψει ντελιβερι να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο μηχανακι και να μου πειτε αν αξιζει το crypton 110 καινουριο.. εαν εχει βολικη σελα, εαν το κουτι θα κουμπωνει με ασφαλεια πανω στη σχαρα και αν μπορω να βαλω τα προστατευτικα σιδερα απο κατω.. Εαν εχετε αλλες προτασεις παρακαλω να μου πειτε.


    Και τελος αν παρω το 110 της yamaha ποιες διαφορες θα δω απο το μαξ? Εχω συνηθισει στο μεγαλο τιμονι του μαξ (καζε ρ) και οταν καθομαι σε αλλα παπακια μου φαινονται μικρα και ψευτικα λογω μικρου μηκους τιμονιου.. λετε να εχω καποιο θεμα? Απο φρενα αναρτησεις και μανησια λαστιχα πως παει το 115? Εχει ακουστει κατι για προβληματα που βγαζει?

    Ευχαριστω πολυ εαν διαβασατε ολο το ποστ.
    Τελευταία τροποποίηση από Traveler01; 04/05/2017 στις 13:37.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ngelos
    Εγγραφή
    20/03/2009
    Μηνύματα
    448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Traveler01 Προβολή μηνύματος

    Θελω τις γνωμες σας ειδικα εαν εχετε δουλεψει ντελιβερι να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο μηχανακι και να μου πειτε αν αξιζει το crypton 110 καινουριο.. εαν εχει βολικη σελα, εαν το κουτι θα κουμπωνει με ασφαλεια πανω στη σχαρα και αν μπορω να βαλω τα προστατευτικα σιδερα απο κατω.. Εαν εχετε αλλες προτασεις παρακαλω να μου πειτε..
    Το παπί που λες η Yamaha το έδινε και μονόσελο και με σχάρα έτοιμη για delivery. Και φυσιολογικά θα έχουν και οι άλλες εταιρίες αντίστοιχα.
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερο σκυλί για αυτή τη δουλειά. Και αντίστοιχα και το Honda θα είναι εξίσου καλό και φθηνό.

    Και το δικό σου φτιάχνεται πάντως. Ένας σιδεράς μπορεί να σου φτιάξει πολύ εύκολα αντιρίδες (οι ενισχύσεις που λες νομίζω έτσι λέγονται) για τη σχάρα σου. Και μια χαρά αξιόπιστο είναι το Kazer αν τσεκάρεις τη στάθμη των λαδιών σου και κάνεις και κανα ρύθμισμα βαλβίδες μια στο τόπο. Crypton δεν είναι,αλλά δεν αποχωρίζεσαι και 1800Ε.
    Το θέμα είναι αν θες να επενδύσεις σε καινούργιο και μπορείς οικονομικά.
    Επίσης εξαρτάται από το πόσα θα πιάσει το δικό σου

  3. #3
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Βρες ενα στοκ Joy R.
    Κοντα στα 1650 βγαινει και ειναι για μενα η καλυτερη αγορα...χαμηλη τιμη,αξιοπιστο μοτερ,ομορφη εμφανιση.

  4. #4
    επειδη δουλευω αρκετα χρονια πακετο κ σαν βασικη δουλεια αλλα κ σαν δευτερη να πω κ γω μια γνωμη.ειχα kazer πολυ καλο κ τιμιο μηχανακι αλλα να πω την αληθεια δεν το προσεχα κ παρα πολυ ωστοσο αντεξε αρκετα κ εβγαλε αρκετα λεφτα μεχρι που τελικα διαλυθυκε το γραναζι της δευτερας κ μετα αρχισε να ακουγεται κ η μπιελα.με τη σχαρα επισης ειχα προβλημα αν κ ειχα βαλει αντιρριδες αλλα τελικα κοπηκαν κ οι δυο σωληνες απ το σασι εκει πισω κ τελικα το εδωσα για ανταλλακτικα.βρηκα μετα crypton 105 μεταχειρο δουλεψε λιγο καιρο βαρεσε μπιελα, το εκανα επισκευη.μετα απο 1,5 χρονο διαλυθυκε η καμπανα κ εγινε κ εκεινο ανταλλακτικα κ παλι.αφου λοιπον αγανακτησα με τα μεταχειρισμενα που τελικα βγαινουν σαν καινουργια με επισκευες λαστιχα κτλ πηρα crypton 110 κουτα κ ηρεμησα.το εστρωσα ευλαβικα(με πρωτη αλλαγη λαδιου στα 1000χλμ)του αλλαζω λαδι καθε 1500χλμ ασχετα που η yamaha λεει καθε 2000(εξαλλου το κοστος ειναι πολυ μικρο)service καθε 10000(βαλβιδες φιλτρο κτλ)που κοσιζει 45ευρω παντα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο κ μεχρι τωρα με 22000 δεν εχει βγαλει το παραμικρο.τα λαστιχα (πρωτη τοποθετηση) πολυ τα αλλαζουν αμεσως.εγω παραδοξως αν κ πιστευα το ιδιο τελικα τα βρηκα πολυ καλα χωρις να με προδοσουν ποτε ακομη κ σε παγωμενες μερες με πολυ βροχη κ ετσι τα κρατησα 2 χρονια απροβληματιστα.σχαρα υπαρχει ετοιμη με αναμονες για να βαλεις κ αντιρριδες κ σε σχεση με το kazer εχει πολυ καλυτερα φρενα κ σιγουρα καλυτερες θα ειναι κ οι αναρτησεις αφου ειναι καινουργιες κ οχι παλιες κ ταλαιπωρημενες.κατα τη γνωμη μου αν το θελεις για δουλεια κ εχεις σκοπο να το κρατησεις για χρονια κ να δουλευεις χωρις προβληματα καλυτερα παρε καινουργιο για να το προσεξεις εσυ απ την αρχη κ να μην ειναι κανιβαλισμενο απο πιτσιρικαδες κ δεν θα το μετανιωσεις

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα σε όλους
    Βασικά μιας και αναφέρατε το crypton r 105 ναι εγω έχω δύο τέτοια για πακετάδικα.ένα μάυρο και ένα κόκκινο
    Τα μηχανάκια αυτά θέλουν να τα προσέχεις παραπολυ στα ρεύματα και στα λάδια σε σχέση με άλλα(honda grand honda supra )
    Τα crypton r 105 ειδικά τα κόκκινα είναι απο τα ποιό σκυλιά παπακια για πακεταδικο
    Χιλιόμετρα που έχει γραψει ο χιλιομετρητης από το 2009 2μιση φορές μηδενισμένο κοντερ τώρα πάνω γραφει 50.906.καίει λάδια (500 ml τα 3000 χιλιόμετρα και εχει φάει ρεκτιφιέ μια φορά)
    Πραγματικά αυτα τα crypton στην αρχη τα μίσησα για τα προβλήματα που βγάλανε αλλά με σωστό σέρβις αντέχουν και με το παραπανω
    Ότι θέλετε ρωτήστε να σας πώ.
    Καθε μερα διανύω από 90 έως και 130 χιλιόμετρα με το yamaha στο πακέτο.

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δουλευω πακετο και κινουμαι στην πολη με KazeR 115 παλιο. Το θεωρω πιο ξεκουραστο σε θεση οδηγησης απο το Crypton το καινουργιο αλλα και το παλιο. Επισης εχει πιο σιγουρο πατημα στο δρομο. Το μοτερ του ομως ειναι λιγο ασθενικο χαμηλα σε σχεση με Crypton, Supra ή Innova. Ψηλα ομως μαλλον παει καλυτερα απο αυτα.
    Το μονο θεμα που αντιμετωπισα μεχρι σημερα υστερα απο περιπου 20.000 χλμ στα χερια μου ειναι καμμενα πηνια τα οποια αντικατεστησα και μια κομμενη ντιζα στον ατερμονα.

    Τσεκαρε και το Wave της Honda. Το βλεπω να κυκλοφορει πολυ και σιγουρα ειναι πολυ οικονομικο σε καυσιμο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    10
    Το kazer το 115 σίγουρα είναι αξιόπιστο μηχανάκι ειδικά το παλιό(μία limited edition που λεγόταν out of control)
    Να μου έλεγες για το kawasaki το joy και αυτό καλό αλλά ανταλλακτικά δυσεύρετα.
    Όσο λες για το wave ναι έχουμε ένα ,μάλιστα το αγοράσαμε τον περασμένο φεβρουάριο μεταχειρισμένο από σερρες με 69.000 χιλιόμετρα..το μηχανάκι είναι πολύ οικονομικό(4 ευρώ βενζίνη βγάζει 180 χιλιόμετρα).όσο αφορά το μοτέρ ναι το εμπιστεύομαι.τα υπόλοιπα όμως(πλαστικά και συναφή) φαίνεται με γυμνό μάτι ότι είναι κινέζικα και με τον καιρό τρίζουν.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    10
    Παπί το οποίο θέλω παρα πολύ να δοκιμάσω σε αντοχές είναι το καινούργιο το supra.γνωρίζω ότι έχει το ίδιο μοτερ με το innova αλλά έχει 2 άλογα παραπάνω.απο οικονομία μου έχουν πει ότι παλεύεται.
    Όσο αφορά για το καινούργιο το grand δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    η ποιοτητα πλαστικων και περιφεριακων σε επωνυμα παπια των 1700-900 δεν ειναι τοσο καλη, απο μοτερ ομως ειναι ολα αξιοπιστα αν τα συντηρεις σωστα.
    τα κρυπτον ειναι λιγο για πιο ανετα λογο στησιματος, αλλα οχι τιποτα τρελο. οταν δουλευεις τοσες ωρες πανω στη σελα του παπιου η ανεση παει περιπατο.

    supra και crypton x ειναι ανωτερα αλλα μιλαμε για 2.5 και 3κ για παπι ντελιβερι. παρα πολλα λεφτα.

    το καινουριο grand φενεται ιδιο με το wave ποιοτικα (αν θυμαμαι σωστα εχουν ιδιο μοτερ με μικροαλλαγες), αλλα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα και δε ξερουμε πολλα.
    στην αντιπροσωπεια που το ειδα φενεται καλο παντως, θα το επερνα ανετα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    10
    Για το καινούργιο το grand διάβασα στο προσπεκτους της honda ότι πρόκειται για μηχανάκι με συχνές επισκέψεις στο βενζινάδικο.κατα πόσο ισχύει αυτό δεν το γνωρίζω ακόμη

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    10
    Όσο αφορά το ντελίβερι....εντάξει μετά από 11 χρόνια η εμπειρία αλλάζει από παπί σε παπί.όταν ξεκίνησα το 2006 με ένα yamaha town mate 90αρι....στη συνέχεια το 2007 με ένα daytona 50αρι και ένα honda supra.Από το 2008 μέχρι το 2014 αμέτρητα χιλιόμετρα με ένα honda innova i πορτοκαλί..μετα το 2014 η επιστροφή με δύο crypton r 105 ένα κόκκινο και ένα μάυρο και τέλος ένα honda wave(το κερασάκι στη τούρτα δηλαδή

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτίωση για Yamaha Crypton R
    από stanislavraspop στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 11:58
  2. Metzeler για Yamaha Crypton T110
    από savvas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 19:18
  3. Βελτίωση για Yamaha Crypton-R
    από stanley15 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 18:49
  4. δίλλημμα για κράνος και κάτι άλλο
    από tam στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2006, 19:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF