Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 126

Θέμα: Versys 650 and Valves

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    846
    Πάντως επειδή όλοι έχουμε ένα φίλο ή ένα φίλο που έχει ένα φίλο, που είχε έναν άλλο φίλο, που είχε κάποιο Χ μοντέλο και του έσκασε το μοτέρ ανάμεσα στα μπούτια, έβγαλε δράκους, έκαψε ανορθωτές, έσπασε βολαν, προκάλεσε τσουνάμι κλπ κλπ κλπ δεν λέει πάρα πολλά, αν όχι τίποτα.
    Όπου Χ=ευρωπαίοι, κινέζοι, γιαπωνέζοι (οι μισοί), γιαπωνέζοι (οι άλλοι μισοί)...

    Κατά τη γνώμη μου τα "μηχανολογικά" προβλήματα θα πρέπει πέραν τις καταγεγραμμένης εμπειρίας των χρηστών, να ερμηνεύονται και να καταγράφονται με "μηχανολογικούς" όρους και ακόμα καλύτερα με δεδομένα.
    Όχι με τυχαία στατιστική καταγραφή.
    Προβληματικοί σχεδιασμοί, αστοχίες υλικών, μαλακίες χρηστών, παπατζιλίκια εταιρειών φυσικά και υπάρχουν.

    Στο προκείμενο η ερμηνεία ότι η βλάβη οφείλεται σε αστοχία υλικού δεν μοιάζει στα μάτια μου πειστική ή είναι τουλάχιστον ελλιπής.
    Πάντα η ίδια βαλβίδα;
    Δηλαδή το μάπα υλικό, ο κακός σχεδιασμός,υπάρχουν μόνο σε αυτή και όχι στη διπλανή της;

    Η εξήγηση του @ doctor_john, μέχρι στιγμής και μέχρι κατάθεσης νεότερης, μοιάζει να έχει περισσότερη λογική.

    Για το παλικάρι που ξεκίνησε με τις απορίες περί αξιοπιστίας.
    Ρε αγόρι,
    αγόρασες μηχανάκι από έμπορο...
    μόνο από φωτογραφίες
    με δάνειο
    δεν το είδες εσύ
    δεν το είδες επαγγελματίας της εμπιστοσύνης σου...

    Το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε ανησυχεί, είναι αν θα καρφώσει βαλβίδες.
    Κοίτα μην δεν έχει καθόλου βαλβίδες...
    Oldfarts never die

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Χωρίς πολλά πολλά να πω (και το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα) ότι και του αδερφού μου το Er-6n του 2010 μοντέλο (τότε δε βγήκαν πρώτη φορά σε άσπρο; ) του βάρεσε βαλβίδα που του έκανε το μοτέρ μπάχαλο. Μαμά όλο, χωρίς την παραμικρή μετατροπή. Η επισκευή έγινε στον Κονίδη και μέρος του κόστους καλύφθηκε από την εγγύηση.

  3. #108
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    349
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Πάντως επειδή όλοι έχουμε ένα φίλο ή ένα φίλο που έχει ένα φίλο, που είχε έναν άλλο φίλο, που είχε κάποιο Χ μοντέλο και του έσκασε το μοτέρ ανάμεσα στα μπούτια, έβγαλε δράκους, έκαψε ανορθωτές, έσπασε βολαν, προκάλεσε τσουνάμι κλπ κλπ κλπ δεν λέει πάρα πολλά, αν όχι τίποτα.
    Όπου Χ=ευρωπαίοι, κινέζοι, γιαπωνέζοι (οι μισοί), γιαπωνέζοι (οι άλλοι μισοί)...

    Κατά τη γνώμη μου τα "μηχανολογικά" προβλήματα θα πρέπει πέραν τις καταγεγραμμένης εμπειρίας των χρηστών, να ερμηνεύονται και να καταγράφονται με "μηχανολογικούς" όρους και ακόμα καλύτερα με δεδομένα.
    Όχι με τυχαία στατιστική καταγραφή.
    Προβληματικοί σχεδιασμοί, αστοχίες υλικών, μαλακίες χρηστών, παπατζιλίκια εταιρειών φυσικά και υπάρχουν.

    Στο προκείμενο η ερμηνεία ότι η βλάβη οφείλεται σε αστοχία υλικού δεν μοιάζει στα μάτια μου πειστική ή είναι τουλάχιστον ελλιπής.
    Πάντα η ίδια βαλβίδα;
    Δηλαδή το μάπα υλικό, ο κακός σχεδιασμός,υπάρχουν μόνο σε αυτή και όχι στη διπλανή της;

    Η εξήγηση του @ doctor_john, μέχρι στιγμής και μέχρι κατάθεσης νεότερης, μοιάζει να έχει περισσότερη λογική.

    Για το παλικάρι που ξεκίνησε με τις απορίες περί αξιοπιστίας.
    Ρε αγόρι,
    αγόρασες μηχανάκι από έμπορο...
    μόνο από φωτογραφίες
    με δάνειο
    δεν το είδες εσύ
    δεν το είδες επαγγελματίας της εμπιστοσύνης σου...

    Το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε ανησυχεί, είναι αν θα καρφώσει βαλβίδες.
    Κοίτα μην δεν έχει καθόλου βαλβίδες...
    Αν σου πω οτι έχεις άδικο θα πέσει το ταβάνι να με πλακώσει.
    Όμως λόγω χαμηλότερου κόστους για αυτά που κάνει το συγκεκριμένο μηχάνημα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας, επέλεξα αυτό.
    Ο έλεγχος θα γίνει αμέσως σε αντιπροσωπεία και αν βρεθεί κάτι απρόοπτο θα πρέπει να επιστραφεί. Δυστυχώς ένα αντίστοιχο που είχα βρει στην Αθήνα ήταν από έμπορο που έχει πάρα πολύ κακό όνομα και το μηχανάκι το ίδιο ήταν σε κάπως μέτρια κατάσταση ήδη από τις φωτογραφίες.
    Μακάρι να μπορούσα να μην εμπλακώ με έμπορο καν όμως δεν υπάρχει διαφορετικά η δυνατότητα να βάλω δόσεις.

  4. #109
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.487
    Από 125ρακι σε Καφασακι 650;
    Θα γουστάρεις ,καλές βόλτες !!!

    edit η πιθανότητα βλάβης σίγουρα δεν είναι μύθος αλλά από εκεί και πέρα εγώ για το δικό μου πόσα έχω ακούσει να ήξερες.
    Προσωπικά θα το πήγαινα κάποια στιγμή σε ειδικό που ξέρει ,ίσως αυτόν που προτάθηκε για να κάνω έστω μία κουβέντα, αν μπορούσα με 400-500Ε να μηδενίσω τις πιθανότητες θα το έβαζα για στόχο.
    Αν δεν σκάσει μέχρι τότε.
    Πλάκα κάνω, περιμένω τις εντυπώσεις σου από την πρώτη στιγμή που θα γκαζώσεις καλά και το κοντέρ θα πάει 160-170+ και θα τρέμουν τα πόδια σου μετά από συγκίνηση,ηδονή,όπως το θέλει ο καθένας
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 17/01/2024 στις 14:21.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #110
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Χωρίς πολλά πολλά να πω (και το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα) ότι και του αδερφού μου το Er-6n του 2010 μοντέλο (τότε δε βγήκαν πρώτη φορά σε άσπρο; ) του βάρεσε βαλβίδα που του έκανε το μοτέρ μπάχαλο. Μαμά όλο, χωρίς την παραμικρή μετατροπή. Η επισκευή έγινε στον Κονίδη και μέρος του κόστους καλύφθηκε από την εγγύηση.
    Θυμάσαι να ανέφερε τον λόγο που το προκάλεσε;
    Επικοινώνησα και εγώ μαζί του και μου είπε πως δεν τίθεται θέμα παρτίδας κ.λπ. αλλά θερμοκρασίας.

    Το '09 βγήκε πρώτη φορά λευκό. Αυτό έχω με μοτέρ του '10

    Βρήκα το παρακάτω που αναφέρει τις αντικαταστάσεις βαλβίδων:

    2011 through 2014
    Intake: 12004-0706
    Exhaust: 12005-0707 - superceeded by 12005-0742

    2010 and older Versys
    Intake: 12004-0015 superceeded by 12004-0706
    Exhaust: 12005-0735 superceeded by 12005-0742

    Δείχνουν πως o κωδικός των εξαγωγής αντικαταστάθηκε και στα διορθωμένα >'11.
    Δεν γνωρίζω αν έχουν διαφορές στο κράμα.
    Η πληροφορία είναι από την vesrah και οι παλαιοί κωδικοί δείχνουν να μην είναι διαθέσιμοι.

    Αυτο είναι το σετ με τα μεγέθη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a473804fa09e415b4384caa1388b9040.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	449885

    καλύπτει μέχρι ER6 - Z650 του '17

    (για τους περίεργους, οι εξαγωγές καθαρές είναι Φ 32mm και η arrow προτείνει Φ 33mm )
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 18/01/2024 στις 13:40.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Του 09 λοιπόν.
    Του συνέβει όταν πήγαινε Αττική οδό χωρίς να το ζορίζει με 120-130. Άκουσε το θόρυβο και μετά γίναν όλα μύλος. Αστοχία υλικού είχαν πει τότε. Δεν ξέρω, ίσως να μην γνώριζαν τότε για θερμοκρασίες κλπ.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Του 09 λοιπόν.
    Του συνέβει όταν πήγαινε Αττική οδό χωρίς να το ζορίζει με 120-130. Άκουσε το θόρυβο και μετά γίναν όλα μύλος. Αστοχία υλικού είχαν πει τότε. Δεν ξέρω, ίσως να μην γνώριζαν τότε για θερμοκρασίες κλπ.


    Η ιστορία έδειξε ότι δεν είχε να κάνει με το μοντέλο, γιατί το παιδί που αναφέρθηκε σε ένα λινκ πιο πάνω του οποίου το Versys έπαθε την ίδια ζημιά στη Νορβηγία είχε το τελευταίο μοντέλο τότε. Ειδικά αυτός που το έψαξε ακόμα περισσότερο στο εξωτερικό ανακάλυψε δεκάδες περιστατικά στα ''βελτιωμένα'' μοντέλα. Εν τω μεταξύ ακριβώς έτσι κάρφωσε και εκείνο το Βερσυς αν διαβάσεις. Χαλαρά 6η με καμιά 100η km.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    685
    Ερώτηση. Αν είναι πάνω απο 10% το ποσοστό αποτυχίας πως τα versys πρώτης γενιάς της αστυνομίας στην Αθήνα που τρώνε ζόρια σε κίνηση, κρυο, καύσωνες κλπ δουλεύουν ακόμα;
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση. Αν είναι πάνω απο 10% το ποσοστό αποτυχίας πως τα versys πρώτης γενιάς της αστυνομίας στην Αθήνα που τρώνε ζόρια σε κίνηση, κρυο, καύσωνες κλπ δουλεύουν ακόμα;

    Τα υπηρεσιακά οχήματα τα επισκευάζουν δεν τα πετάνε! Εδώ δουλεύουν ακόμα τα Xsara μετά από 2 δεκαετίες!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #115
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    349
    Εγώ από όλα αυτά ένα πράγμα κρατάω εφόσον έρθει το μηχανάκι και είναι ενταξει.
    Αφού όλα τα περιστατικά με τη βαλβίδα έχουν γίνει σε χαλαρές ταχύτητες και χαμηλές στροφές μάλλον για να είμαι πιο ασφαλής είναι ανάγκη να το πηγαίνω κόκκινα.
    Και είχα όλη την καλή διάθεση να οδηγώ ήρεμα είστε όλοι μάρτυρες, η στατιστική με αναγκάζει..

  11. #116
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    25
    Δεν προλαβαίνει να πέσει η βαλβίδα μέσα από τις στροφες

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Εγώ από όλα αυτά ένα πράγμα κρατάω εφόσον έρθει το μηχανάκι και είναι ενταξει.
    Αφού όλα τα περιστατικά με τη βαλβίδα έχουν γίνει σε χαλαρές ταχύτητες και χαμηλές στροφές μάλλον για να είμαι πιο ασφαλής είναι ανάγκη να το πηγαίνω κόκκινα.
    Και είχα όλη την καλή διάθεση να οδηγώ ήρεμα είστε όλοι μάρτυρες, η στατιστική με αναγκάζει..

    Πέρα από πλάκα και το πάντα αργά δεν είναι υγιές για έναν κινητήρα. Το είχε εξηγήσει απλά και ωραία και ο Fortnine. Οπότε δώστου να καταλάβει!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #118
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    349
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πέρα από πλάκα και το πάντα αργά δεν είναι υγιές για έναν κινητήρα. Το είχε εξηγήσει απλά και ωραία και ο Fortnine. Οπότε δώστου να καταλάβει!
    Κάπου μέσα σε αυτό το φόρουμ είμαι σίγουρος οτι διαβάζει αυτό που γράφεις μια ψυχή και σκέφτεται ** Μην δίνεις αέρα στον ταλιμπαν!!**
    Είδωμεν

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τα υπηρεσιακά οχήματα τα επισκευάζουν δεν τα πετάνε! Εδώ δουλεύουν ακόμα τα Xsara μετά από 2 δεκαετίες!
    Τα μόνα xsara που κυκλοφορούν ακόμα είναι απο τμήματα. Της άμεσης δράσης κόβονται τα οχήματα για πλακα.. Αλλάζουν μέχρι κανα κοντέρ ή ανάρτηση. Σε πιο σοβαρά πάνε κόψιμο για τα υπόλοιπα. Πανε στον οδδυ και καταλήγουν σε μάντρες. Έχει στην βόρεια Ελλάδα μερικά που πωλούνται τα κομμάτια τους σε μάντρα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  15. #120
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πέρα από πλάκα και το πάντα αργά δεν είναι υγιές για έναν κινητήρα. Το είχε εξηγήσει απλά και ωραία και ο Fortnine. Οπότε δώστου να καταλάβει!
    Ενας κοφτης την ημερα τον μηχανικο τον κανει περα...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 ή Versys 650 ?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2007, 13:25
  2. test ride VERSYS 650
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2007, 12:26
  3. Versys 650 test ride
    από idi στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2007, 17:42
  4. VERSYS 650 Test Video
    από kalant στο forum Kawasaki Versys
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 12:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF