Σελίδα 56 από 56 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 838 από 838

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #826
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στο eBay μπορείς να δεις τους δασμούς πριν πληρώσεις.
    Μάλλον κάτι πρέπει να άλλαξε από την τελευταία φορά που είχα πάρει κάτι από εκεί. Θυμάμαι είχε έξτρα χρεώσεις που δεν είχαν υπολογιστεί. Ευχαριστώ!

  2. #827
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ άπαντες.
    Έχει κάποιος αγορασει πρόσφατα από AliExpress;
    Ενδιαφέρομαι για ένα κινητό και δεν το βρίσκω σε ευρωπαϊκή αποθήκη (ή αποστολή), οπότε αναρωτιέμαι εάν παίζει κανονικά τελωνείο.
    Στις περισσότερες (αν όχι όλες) περιπτώσεις καταστημάτων στο AliExpress υπάρχει σημείωση κάτω από την τιμή των προϊόντων ότι "Price includes VAT" οπότε ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται.

    Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ειδικά σε αγορές σχετικά μεγάλου κόστους. Και δεν εμπιστεύομαι το Ali να σε αποζημιώσει σε περίπτωση προβλήματος, τουλάχιστον χωρίς να σου ζητήσει πρώτα την Άρτα με τα Γιάννενα σαν αποδεικτικά.

  3. #828
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    1. Σε προϊόντα αξίας έως 150 ευρώ εκτός ΕΕ, είναι υποχρεωμένο το κατάστημα να εισπράττει τον ΦΠΑ που αντιστοιχεί στο κάθε κράτος μέλος και να τον αποδίδει σε αυτό.

    2. Σε προϊόντα αξίας άνω των 150 ευρώ, χρεώνεται επιπλέον δασμός από το τελωνείο της κάθε χώρας. Πολύπλοκη διαδικασία που καλό είναι να αποφεύγουμε γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος τί θα χρεώσει ο εκάστοτε εκτελωνιστής.

    3. Το Ali Express αποζημιώνει άμεσα και εύκολα. Χρειάστηκα πρόσφατα για κάτι που θα μπορούσα να μην έχω ασχοληθεί καν και πήρα πίσω τα μισά χρήματα. Είναι αξιόπιστο market place.

    Γενικά να ψάχνετε τί αγοράζετε και από ποιον. Υπάρχουν άπειρες επιλογές στην αγορά.

  4. #829
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.014
    Υποχρεωμένο το κατάστημα δεν είναι.
    Υπάρχει όμως η δυνατότητα.
    Το Ali express παντού και το ebay μέσω του global shipping program στους τρόπους αποστολής (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), το κάνουν.

    Το ali express είναι πλήρως αξιόπιστο. Μία φορά δεν είχα παραλάβει κάτι 2 μήνες μετά την αποστολή του και μου επέστρεψαν τα χρήματα μόνοι τους. Ούτε κάν ασχολήθηκα να κάνω dispute..

  5. #830
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Είναι υποχρεωμένο αν θέλει να λειτουργεί στην ΕΕ, είναι νόμος της ΕΕ από τον Ιούνιο ή Ιούλιο το 2021.

  6. #831
    Το κινητό δεν υπάρχει αλλού, εκτός από AliExpress και ebay.
    Νομίζω στο AliExpress κόβει τον ΦΠΑ, άρα όταν έρθει ΘΕΩΡΩ ότι θα πρέπει να περάσει τελωνείο.
    Μιλάμε για κινητό αξίας 500+€.
    Στο ebay δεν έχει global shipping program από Κίνα, ΑΡΑ πιθανολογω ότι θα περάσει τελωνείο.
    Η επόμενη λύση που έχω είναι από Αμερική, όπου εκεί προπληρωνεις τους δασμούς αλλά φοβάμαι με την εγγύηση (εάν χρειαστεί).

    Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις.

  7. #832
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Αν θες πες μου ποιο μοντέλο είναι να ψάξω και αλλού.

    ΦΠΑ πληρώνεις στο Ali express, για τελωνείο κανονικά πληρώνεις,με τον νέο τρόπο αποστολής δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει και σε συμβουλεύω να μην δοκιμάσεις.

    Με eBay, ξέρεις εξαρχής τί πληρωνεις. Με την εγγύηση δεν θα έχεις κάτι διαφορετικό σε σχέση με το να το πάρεις από Ali express.

  8. #833
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.270
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν θες πες μου ποιο μοντέλο είναι να ψάξω και αλλού.

    ΦΠΑ πληρώνεις στο Ali express, για τελωνείο κανονικά πληρώνεις,με τον νέο τρόπο αποστολής δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει και σε συμβουλεύω να μην δοκιμάσεις.

    Με eBay, ξέρεις εξαρχής τί πληρωνεις. Με την εγγύηση δεν θα έχεις κάτι διαφορετικό σε σχέση με το να το πάρεις από Ali express.
    Με ebay ξερεις εξαρχης τι πληρωνεις για πακετα μεχρι 150 ευρω ,για πακετα πανω απο 150 ευρω που δεν υπαγονται στο global shipping program,ξερεις στο περιπου τι θα πληρωσεις.
    Υποψιν το ebay σου κραταει το ΦΠΑ αλλα ειναι ευθυνη του πωλητη να δηλωθει σωστα το IOSS ID ωστε να μην το ξαναπληρωσεις το VAT στο τελωνειο.
    Σε καθε περιπτωση αν δωσεις αποδεικτικα στο ebay οτι το πληρωσες σου τα επιστρεφουν αμεσα.
    Προσωπικα πιστευω οτι η καλυτερη πλεον ειναι η fedex.
    Ειναι γρηγορη τα εκτελωνιστικα εξοδα ειναι συναγωνισιμα των ελτα και πληρωνεις τα παντα τον επομενο μηνα απο την αγορα.

  9. #834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν θες πες μου ποιο μοντέλο είναι να ψάξω και αλλού.

    ΦΠΑ πληρώνεις στο Ali express, για τελωνείο κανονικά πληρώνεις,με τον νέο τρόπο αποστολής δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει και σε συμβουλεύω να μην δοκιμάσεις.

    Με eBay, ξέρεις εξαρχής τί πληρωνεις. Με την εγγύηση δεν θα έχεις κάτι διαφορετικό σε σχέση με το να το πάρεις από Ali express.
    Ποιος ειναι ο νεος τροπος αποστολης στον οποιο αναφερεσαι?

  10. #835
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Υπάγονται. Όταν πας στο checkout κάνει τον τελικό υπολογισμό.

    Πλέον το Ali κάνει μια τριγωνική αποστολή και σου έρχονται από Ουγγαρία με ACS στο σπίτι, αντί για απλό ταχυδρομείο που ήταν παλιά.

  11. #836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος

    Πλέον το Ali κάνει μια τριγωνική αποστολή και σου έρχονται από Ουγγαρία με ACS στο σπίτι, αντί για απλό ταχυδρομείο που ήταν παλιά.
    Με acs ερχονται οσες ειναι μεσω choice ή λενε fast shipping,ετσι εχω διαπιστωσει τουλαχιστον εγω μιας μου εχουν ερθει και με acs αλλα και με τα ελτα.

  12. #837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν θες πες μου ποιο μοντέλο είναι να ψάξω και αλλού.

    ΦΠΑ πληρώνεις στο Ali express, για τελωνείο κανονικά πληρώνεις,με τον νέο τρόπο αποστολής δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει και σε συμβουλεύω να μην δοκιμάσεις.

    Με eBay, ξέρεις εξαρχής τί πληρωνεις. Με την εγγύηση δεν θα έχεις κάτι διαφορετικό σε σχέση με το να το πάρεις από Ali express.
    Blackview bl9000 pro είναι το τηλέφωνο.
    Στο checkout του AliExpress μου αφαιρεί το ΦΠΑ και ψιλιαζομαι ότι περνάει τελωνείο για πλάκα.
    Πιο παλιά είχαν μια μέθοδο αποστολής διαφορετική και το δέμα πήγαινε μέσω Ολλανδίας/Τσεχίας/κλπ αλλά δεν το βλέπω πλέον.
    Στο ebay υπάρχει αλλά έρχεται από Κίνα και δεν έχει global shipping program.

  13. #838
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Όπως τα λες είναι. Αν θες την γνώμη μου, περίμενε να το φέρουν και άλλα μαγαζιά, πιθανότατα να το βρεις και από Σκρουτζ μιας και το απλό υπάρχει ήδη.

Σελίδα 56 από 56 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF