Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Θελω να κανω αυτο

  1. #16
    Ευχαριστω οσους προσφερθηκαν ,αλλα βρισκομαι στην Κρητη και μαλιστα ανατολικα.
    Για αρχη εχω αποφασισει να το κολησω ή με ταινια διπλης ή με σκριτς σκρατς που ηδη εχω .

    Σκεφτωμαι να κοψω ενα πιο χοντρο χαρτονι απο αυτο που ειδατε και να το ντησω με μαυρο αυτοκολητο που εχω παραγγηλει για αλλη δουλεια.
    Ιδανικα θα ηθελα καποιοβαλλο υλικο και οχι χαρτονι ή μπετονι , αλλα θα τα εξετασω ολα τα ενδεχομενα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240509_183652_Temu.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	452839

    Με αυτο το αυτοκολητο που ειναι πανω απο μετρο , θα ντησω ενα καθισματακι που καθεται ο μικρος και παιζει πιανο και περισεύει πολυ.

    5 ευρω απ 'τσοι κινεζους
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 09/05/2024 στις 18:36.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Τα δυο στρογγυλά στις άκρες είναι καπάκια για βίδες;

    Έχω ήδη σχεδιάσει στο μυαλό μου 3D printed λύση χωρίς να χρειαστεί να τρυπηθεί τίποτα.

    Υποτιθεται πως στις μπιλιες αυτες θα το τρυπαγα αν το κανα ετσι για να το βιδωσω στο πλαστικο "κολωνακι " μεσα στον κουβα του σκουτερ

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.173
    Το χαρτόνι που έχεις φτιάξει μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ανοικτό καλούπι.
    Το τυλίγεις με λεπτό νάυλον συσκευασίας και μετά απλώνεις στην μία μεριά 3-4 φύλλα υαλόνημα βουτηγμένα σε πολυεστέρα.
    Πολύ εύκολο, στοκάρεται, βάφεται και είναι αδιάβροχο.

    Άλλη λύση με μαύρο φύλλο πλαστικού για μακέτα, όπως αυτά που κλείνουμε τις ουρές στα ss και τα cafe.
    Εύκολο και αυτό, νομίζω είναι το ίδιο υλικό με τα tire up.

    Aν έχεις μαγαζί με τροπέτα κοντά, σε πολλά πορτ μπαγκαζ έχουν ωραίους πάτους από καλό πλαστικό
    με νευρώσεις κ.λπ. πολυτέλειες

    υγ: από την μεριά του μεγάλου δοχείου βάζεις άνετα ένα διχτάκι τεντωμένο πάνω στο χώρισμα που θα φτιάξεις.
    Σίγουρα θα σε εξυπηρετήσει κάποια στιγμή.

    Με μάσκα ότι κάνεις, μην ξεχνιόμαστε
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 09/05/2024 στις 18:58.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    παρε ενα φθηνο ντοσιε η τετράδιο σπυραλ. Το εξώφυλλο ειναι ενα πολυ λεπτο πλαστικο. οχι χαρτι, πλαστικο βρες.
    Κόψε με καλο ψαλίδι και βάλε μια ταινια τέτοια στο μηχανακι και στο φυλλο να το βγαζεις κιολας. κοστος κατω απο 5 ευρω και βαρος μηδεν. αν ψάξεις σπιτι σου παιζει και να εχεις τετοιο τετράδιο.

    https://www.skroutz.gr/s/39537160/Ty...o-Galazio.html
    https://www.skroutz.gr/s/26852735/Fa...i-25mmx2m.html

  5. #20
    Και μου μενει και το τετραδιο.

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.241
    Χωρίς να έχω εμπειρία με τέτοιες κατασκευές, θα έβαζα φύλλο αλουμινίου στο οποίο θα ένωνα δύο προφίλ Π με 2-3 πριτσίνια, ένα Π σε κάθε άκρη, ώστε να μπαίνοβγαίνει συρταρωτά στα δυό πλαστικά "κολωνάκια" που βλέπω ότι υπάρχουν στην εικόνα. Ίσως και προσθήκη ελαστικού υλικού σε κάποια σημεία ώστε να απορροφώνται μερικοί κραδασμοί.


    Edit: Είμαι photoshopically challenged, αλλά για να το κάνω πιο κατανοητό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xwrisma.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	452841
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 10/05/2024 στις 01:12.

  7. #22
    Ψαχνοντας για τετραδιο που σιγουρα ξερω οτι εχει ο μικρος στα πραγματα του ,βρηκα ενα ωραιοτατο κοματι απο πιεσμενο χαρτονι σαν ξυλο 3mm ...Απο καποιο παιχνιδι θα ταν ...περιμενω τωρα την μαυρη ταινια αυτοκολητο επιφανειας να δω πως θα κατσει.
    Τα κολωνακια μεσα στον κουβα ειναι στην ουσια οι βασεις που καθεται πανω το κεντρο της σελας .
    Αυτα δεν πρεπει να ειναι καλυμενα και ουτε να προεξεχει κατι πανω απο αυτα.

    Προσανατολιζομαι δηλ στη λυση ενος κομματιου σαν το πατρον που θα μπαινοβγαινει ευκολα με σκρατς.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ψαχνοντας για τετραδιο που σιγουρα ξερω οτι εχει ο μικρος στα πραγματα του ,βρηκα ενα ωραιοτατο κοματι απο πιεσμενο χαρτονι σαν ξυλο 3mm ...Απο καποιο παιχνιδι θα ταν ...περιμενω τωρα την μαυρη ταινια αυτοκολητο επιφανειας να δω πως θα κατσει.
    Τα κολωνακια μεσα στον κουβα ειναι στην ουσια οι βασεις που καθεται πανω το κεντρο της σελας .
    Αυτα δεν πρεπει να ειναι καλυμενα και ουτε να προεξεχει κατι πανω απο αυτα.

    Προσανατολιζομαι δηλ στη λυση ενος κομματιου σαν το πατρον που θα μπαινοβγαινει ευκολα με σκρατς.
    Αν το βαλεις απο πισω απο τα κολωνακια δεν θες καν ταινια και στις δυο πλευρες. Μονο στη μία και θα ειναι πένα.

  9. #24
    Θελω μωρε να ναι ωραιο .
    Και αυτο που εχω ... αν δεν βαλω αυτοκολητο μαυρο που οπως σου πα ερχεται , θα πρεπει να το τριψω και να το βαψω γιατι στο συγκεκρημενο κοματι χαρτονοξυλο ο μικρος τοτε του την ειχε βιδωσει και κολαγε με uhu ...αποδειξεις λιανικης ...
    Ετσι την εβρισκε .
    Δεν το καθαρισα τελειως και ειναι καπως

  10. #25
    3d print it

  11. #26
    Αν ειχα 3d printer σιγουρα θα το εκανα .
    Εκτιμω και το γεγονος οτι καποιοι προσφερθηκαν να το φτιαξουν με τον α ή τον β τροπο και να ξεμπερδεψω ...και τους ευχαριστω για αυτο , αλλα και δεν βολευει λογω εδρας και ειναι οτι θελω και μου αρεσει να ασχολουμαι με αυτα .
    Γενικα κανω συνεχεια πατεντες .
    ...θυμαμαι στο 950 ειχα κανει tailbag απο τσαντακι ώμου που ηταν βιδωτο πανω στο πισω σχαρακι με βαση που τρυπησα στις τρυπες του σχαρακιου και ειχα περασει στο πισω τσεπακι ...που τελικα ηταν ο πατος του tailbag ....
    Πουλησα το 950 και το τσαντακι το χαρισα εδω μεσα .

  12. #27
    στον Αγιο ξερω οτι το βιβλιοπωλειο Γραφη εχει ή ειχε τουλαχιστον cnc lazer για να κοβει ξυλα τυπου balsa κλπ. Δεν ρωτας μια?

  13. #28
    Δεν χρειαζομαι κοπες . Εχω το υλικο που θελω το χω κοψει εκει που θελω μονος μου ,εχει ερθει και το αυτοκολητο ...
    Αυριο παω να το παρω και ξεκιναω κατασκευη .
    Απο Αγιο εισαι ;

  14. #29
    οχι Ηράκλειο αλλά στην πρώην δουλειά το Χανιά Σητεία το είχα για χάπι.

  15. #30
    Εκατσα σημερα και ασχοληθηκα .
    Καταρχην να ευχαριστησω ολους οσους ειπαν τη γνωμη τους .
    Πηρα σκορπιες ιδεες και τις παντρεψα στο τελικο αποτελεσμα με το λιγοτερο δυνατο κοστος και καλυτερη δυνατη εμφανιση - τελικο αποτελεσμα .

    Το υλικο που χρησιμοποιησα ηταν ενα χοντρο κομματι 3mm που βρηκα στα πραγματα του μικρου ,ψαχνωντας για πλαστικο τετραδιο.
    Αυτο ειναι το αυτοκολητο ( που κοστισε κανα 3αρι ευρω και μου περισεψε σχεδον ολο) και το κοματι που αντεγραψα απο το πατρον -χαρτονι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240516_102636.jpg 
Προβολές:	64 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	452920

    Επιασα και το εντυσα ολο και στη συνεχεια επελεξα να βαλω βελκρο και οχι ταινια διπλης, για να μην ειναι μονιμο και να μπορω να το αφαιρω οποτε θελω αν χρειαστει σε καμια περιπτωση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20240516_110938.jpg 
Προβολές:	65 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	452921

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΘΕΛΩ.. ε αφου θελω τι να κανω τωρα?
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2010, 17:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2008, 23:16
  3. Θέλω να κανω κάτι με τις αναρτήσεις
    από Tsakalaki στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2008, 16:31
  4. Stacy Sanches... Αυτό θέλω να βλέπω...
    από Wizard13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF